ισιωτικη.... τριχοπτωση?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

haris2121

New Member
χαιρετω το φορουμ!

παιδια, εχω το εξης προβλημα, επειδη εχω σγουρα μαλλια, εδω και 3 χρονια χρησιμοποιω ισιωτικη, η οποια τα καιει πολυ!
τα πρωτα χρονια ολα ηταν μια χαρα, μου πεφταν μεν λιγες τριχες ειχα κ μεγαλους κροταφους αλλα τους καλιπτα και ολα ηταν οκ
να σημειωθει επισης οτι εκτος απο την ισιωτικη τα μαλλια μου δεν τα ταλαιπωρουσα αλλο, πλενομουν 2-3 φορες τη βδομαδα με φαρμακευτικο σαμπουαν (sebamed) και ημουν μια χαρα.

και φτανουμε στο σημερα, που ειμαι 21 χρονων και χρησιμοποιω ακομα την ισιωτικη οπως την χρησιμοποιουσα και παλια (2-3 φορες την βδομαδα στους 160-170 βαθμους) και εχω παρατηρησει στο πανω μερος του κεφαλιου μια αραιωση. τα πλαγια και τα πισω ειναι μια χαρα, αλλα τα πανω και κυριως στο κεντρο του κεφαλιου υπαρχει αραιωση!!

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν φταιει η ισιωτικη, η το οτι βγαζο ευκολα (μετα απο 3 μερες) λαδωμα μαλλιων και πυτιριδα. επεισης στο μαξιλαρι μου δν βλεπω ποτε τριχες, ουτε εβλεπα, αλλα στο μπανιο παλια μου πεφταν πολλες τριχες τορα δεν μου πεφτουν πλεον, αλλα τα μαλλια μου ειναι αραια... καθε τριχα που πεφτει εχει εκεινο το ασπρο μπιλακι απο κατω, κατι που ειναι ενθαρρυντικο.

αν θα μπορουσα να εξηγησω καπως την κατασταση μου ειναι οτι δεν βγαινουν καινουριες τριχες, δεν ξερω τι αλλο... ποτε δεν ηθελα να αρχισω τα φαρμακα αλλα τωρα τι να κανω, τουλαχιστον ειναι αρκετα νωρις για προληψη. να σημειωθει επισης οτι εχω μια προδιαθεση για θυροειδη, αν εχει καμια σημασια...

την ισιωτικη δεν διανοουμαι καν να την σταματησω...
θα ηθελα τις συμβουλες σας, τωρα που ειναι σχετικα νωρις... εχω ηδη κλεισει ραντεβου με δερματολογο μπας και βγαλω καμια ακρη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

haris2121

New Member
Απ: ισιωτικη.... τριχοπτωση?

επειδη δεν θελω να φανει δερμα, γι αυτο ρωταω.... δεν αμφιβαλω οτι αρχιζει να μου γινεται φαλακρα, το θεμα ειναι τι να κανω...?
 

tatini

New Member
Απ: ισιωτικη.... τριχοπτωση?

Να την σταματήσεις την ισιωτική και να βρεις ένα κούρεμα/χτένισμα που σου πάει χωρίς να χρειάζεται χημική επεξεργασία. Αν έχεις προδιάθεση, βαφές/ισιωτικές/περμανανάντ/κ.λπ. επιβαρύνουν το πρόβλημα και δε σε βοηθούν καθόλου.
 

tatini

New Member
Απ: ισιωτικη.... τριχοπτωση?

Επίσης, κάτι άλλο... επειδή κι εγώ στην ηλικία σου είχα σπαστό (ούτε καν σγουρό) μαλλί και έκανα το παν για να φαίνεται sleek, να δεις αν με τον καιρό αρχίσουν και σε εγκαταλείπουν οι τρίχες σου τι ωραία το "δεν διανοούμαι να σταματήσω την ισιωτική" θα γίνει "ας-έχω-μαλλί-στο-κεφάλι-μου-και-ας-κάνει-και-πιρουέτες"...

...άσ'το natural.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα