αυξημένη ανδροστενδιόνη

marilouts

New Member
γεια σας παιδιά.είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να σας συγχαρώ για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε.θα σας πω το πρόβλημα μου κ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.είμαι 25 χρονών και εχω πολυκυστικες απο το λύκειο σχεδόν.όλα αυτά τα χρόνια δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο γι αυτό, εκτός αντισυλληπτικών το πολύ για 6 μήνες.τον τελευταίο καιρό μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι έχω τριχόπτωση και στη δεξιά πλευρά των μαλλιών(εκεί που κάνουν οι άντρες τα "λιμανάκια") έχω κάποια μικρή αραίωση.αλλά μόνο σε αυτή την πλευρα.πριν 2 μήνες είχα πάει σε δερματολόγο στο ικα και αφου μου τράβηξε τα μαλλια μου είπε ότι δεν έχω παθολογική τριχόπτωση και όταν του είπα γι αυτο το σημείο που εχω αραίωση μου είπε ότι λογω πολυκυστικών λογικό να δω κάποια αραίωση.πήγα σε ενδροκρινολόγο και έκανα ορμονικές και μονο η δ4 ανδροστενδιόνη είναι 3.90 με φυσιολογικές τιμές 0.10-2.99.η τεστοστερονη και όλα τα άλλα που μου είπε να κάνω ήταν φυσιολογικά.όσον αφορά στην τριχόπτωση, το πρόβλημα μου είναι ότι στο λούσιμο χάνω πολλές τρίχες, περίπου πάνω από 100 και κατά συνέπεια τη μέρα που λούζομαι χάνω πάνω απο το φυσιολογικό όριο τριχών.να προσθέσω ότι θέμα κληρονομικότητας δεν υπάρχει.η ενδροκρινολόγος μου έδωσε τα gynofen.θέλω να ρωτήσω αν με τα αντισυλληπτικά η αραίωση θα φύγει και αν η τριχόπτωση θα σταματήσει?ρώτησα την ενδοκρινολόγο και μου είπε μάλλον.βγάλε άκρη τώρα.έχει κάμια κάποια αντίστοιχη εμπειρία?ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τη μακροσκελή ανάρτηση αλλά έχω ανησυχήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: αυξημένη ανδροστενδιόνη

δεν ειμαι γυναικα αλλα τα αντισυλληπτικα ειναι η αποτελεσματικοτερη θεραπεια για γυναικεια ΑΑ.
το gynofen που χρησιμοποιεις ειναι ανταγωνιστης ανδρογονων και ειναι απο τα ποιο αποτελεσματικα για την γυναικεια ΑΑ
 

marilouts

New Member
Απ: αυξημένη ανδροστενδιόνη

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.σκεφτόμουν το εξής και θέλω όσοι ξέρουν να μου πούν αν είναι σωστό ή λάθος.γίνεται να έχω ΑΑ εφόσον δεν έχω κληρονομικότητα?σκεφτόμουν ότι για ΑΑ θα πρέπει να έχεις και ορμονικό και κληρονομικότητα.γιατί και ο αδερφός μου που σας άντρας έχει φουλ ανδρογόνα έχει πάρα πολύ μαλλί και κανένα πρόβλημα.δηλαδή και άντρας να ήμουν φαντάζομαι ότι δεν θα είχα πρόβλημα χωρίς κληρονομική προδιάθεση.είναι λάθος αυτό?
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: αυξημένη ανδροστενδιόνη

marilouts είπε:
και άντρας να ήμουν φαντάζομαι ότι δεν θα είχα πρόβλημα χωρίς κληρονομική προδιάθεση.είναι λάθος αυτό?

Σωστο.....χωρις κληρονομικοτητα δεν εχεις ΑΑ

marilouts είπε:
γίνεται να έχω ΑΑ εφόσον δεν έχω κληρονομικότητα?

Σωστο,δεν γινεται...ΑΑ=κληρονομικοτητα

marilouts είπε:
θέλω όσοι ξέρουν να μου πούν αν είναι σωστό ή λάθος.γίνεται να έχω ΑΑ εφόσον δεν έχω κληρονομικότητα?

παμε τωρα και στο λαθος...που το ξερεις οτι δεν εχεις κληρονομικοτητα?Το λαθος σου ειναι οτι πιστευεις οτι κληρονομικοτητα ειναι μπαμπας,μαμα,παππους,γιαγια.Η κληρονομικοτητα παει 7 γενιες πισω οπως εχουμε πει.Επομενως............
 

marilouts

New Member
Απ: αυξημένη ανδροστενδιόνη

σωστα τις είχα ξεχάσει τις 7 γενιές.αλλα πιστεύω ότι αν είχαν οι γονείς μου ΑΑ θα είχα μεγαλύτερες πιθανότητες να έχω και γω από το να είχε κάποιος προπροπάππους.υπάρχει κάποια εξέταση που μπορώ να κάνω για να μάθω αν έχω κληρονομική προδιάθεση για ΑΑ?α κ επίσης αν ξέρει κάποιος αν η ποσότητα νερού που καταναλώνουμε καθημερινά σχετίζεται με την τριχόπτωση?γιατί μπορεί να περάσουν μέρες χωρίς να πιω καθόλου νερό.παίζει ρόλο αυτό?
 
Μπλουζα