Χυμός κρεμμυδιού

Treliaris

New Member
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να σας πω για την εμπειρία μου με τον χυμό κρεμμυδιού.

Αν και δεν έχω αλωπεκία ή κάτι τέτοιο (το μόνο που έχω είναι ξηροδερμία και πιτυρίδα) διάβασα στο ιντερνετ για τον χυμό κρεμμυδιού και τις ιδιότητες του στα μαλλιά και είπα να το δοκιμάσω...Μετά από ένα μήνα-ενάμιση μήνα από το πείραμα μου βλέπω καινούργιες μικρές τρίχες κάτω από το hairline μου να φυτρόνουν. Ίσως και να είναι τυχαίο, και να μην οφείλεται στον χυμό, αλλά δεν έχασα και τίποτα και θα το ξανακάνω.

Για να φτιάξουμε τον χυμό, βάζουμε τα κρεμμύδια στον αποχυμωτή, και τον χυμό τον κάνουμε μασαζ στο κεφάλι μας και το αφήνουμε για 1-2 ώρες. Μπορούμε επείσης να το αναμίξουμε με κάποιο λάδι όπως λάδι jojoba που και αυτό κάνει καλό στα μαλλιά.

Προσωπικά τον προτείνω μιας η μόνη παρενέργεια είναι ότι βρωμάς κρεμμυδίλα :21m: (αν και γίνετε λιγάκι εκνευριστικό, εμένα η μυρωδιά έφυγε μετά από μια μέρα, έχω διαβάσει περιπτόσης που η μυρωδία έμεινε για πολύ καιρό, αλλά φαντάζομαι ότι άμα έχες κοντό μαλλί είναι καλύτερα)

Μια ερεύνα που διάβασα έλεγε ότι σε κάποιους τύπους αλωπεκίασης έχει πάνω από 80% ποσοστό επυτιχίας.

Δυστηχώς δεν με αφήνει να βάλω λινκ, αλλά πατήστε στο google "onion juice hair regrowth" και ψαχτείτε.

Γενικά όμως πριν δοκιμάσετε κάτι, καλό είναι να κάνετε ερεύνα.

Φιλικά πάντα :20em:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nekon

Member
δεν εχουμε που δεν εχουμε μαλλια να βρωμαμε και κρεμμυδια τωρα?ο μαλλιας προσπαθει να μας εξοντωσει τελειως..
 

tropheus

Well-Known Member
Το κρεμμύδι και για την ακρίβεια η αγριοκρεμμύδα ήταν μια λοσιόν που πουλούσε ένας τύπος ο οποίος είχε ενοικιάσει ένα δωμάτιο σε ένα κεντρικό ξενοδοχείο στην Πανεπιστημίου πριν από 20 περίπου χρόνια και ο οποίος είχε πλουτήσει.

Μιλάμε είχε τρελό κόσμο ... Δικηγόροι, ηθοποιοί μέχρι και γιατροί πήγαιναν σε αυτόν μήπως και βγάλουν μαλλάκια.
Φυσικά κανένας δεν έβγαλε ...

Παρόλα αυτά η τοπική χρήση κρεμμυδιού προκαλεί εμφάνιση μικρών τριχών όπως κάνει και η minox στις καραφλές περιοχές, αλλά μέχρι εκεί ...
 

Treliaris

New Member
nekonat είπε:
δεν εχουμε που δεν εχουμε μαλλια να βρωμαμε και κρεμμυδια τωρα?ο μαλλιας προσπαθει να μας εξοντωσει τελειως..

χαχαχα δεν το κάνω από κακία, να βοηθήσω θέλω :banana:

tropheus είπε:
Το κρεμμύδι και για την ακρίβεια η αγριοκρεμμύδα ήταν μια λοσιόν που πουλούσε ένας τύπος ο οποίος είχε ενοικιάσει ένα δωμάτιο σε ένα κεντρικό ξενοδοχείο στην Πανεπιστημίου πριν από 20 περίπου χρόνια και ο οποίος είχε πλουτήσει.

Μιλάμε είχε τρελό κόσμο ... Δικηγόροι, ηθοποιοί μέχρι και γιατροί πήγαιναν σε αυτόν μήπως και βγάλουν μαλλάκια.
Φυσικά κανένας δεν έβγαλε ...

Παρόλα αυτά η τοπική χρήση κρεμμυδιού προκαλεί εμφάνιση μικρών τριχών όπως κάνει και η minox στις καραφλές περιοχές, αλλά μέχρι εκεί ...

Προσωπικά εγώ δεν πιστεύω κανέναν που βγαίνει από το πουθενά με το "μαγικό" φίλτρο που θα σε κάνει ξανά μαλλιά. Αυτός ο χυμός παράγετε με μηδενικό κόστος (πόσο κάνουν 1-2 κρεμμύδια?) και αναρωτιέμαι αν σε συνδυασμό με την φαρμακευτική αγωγή έχει κάποιος καλύτερα αποτελέσματα
 

baldy

Member
δεν ξερω γιατι μπηκα στο κοπο να μπω στο θρεντ αλλα ειπα για να δω λες?(γνωριζοντας βεβαια οτι δεν θα ισχυε κατι), παπαριες
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Moderator .........ΣΩΣΕ ΜΑΣ....

Δεν εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ απο αυτο που λεγετε τριχοπτωση.απλα εχεις καποιες ανησυχιες και ειπες να γραψεις κατι για χαβαλε.δεν ειναι κακο.ελα και ρωτα ομως εμενα που εχω χασει τα καλυτερα χρονια της ζωης μου κοντευοντας 40 με την ελπιδα πως κατι θα βρεθει να καλυτερεψει την ζωη μου και αντι αυτου διαβαζω για κρεμμυδια και σαλατες χωριατικες....φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Καλώς όρισες φίλε Treliari.

Αλλά μια ερώτηση.. εδώ τι μπήκες να κάνεις αλήθεια; :chinscratch
 

anieros36

New Member
tropheus είπε:
Το κρεμμύδι και για την ακρίβεια η αγριοκρεμμύδα ήταν μια λοσιόν που πουλούσε ένας τύπος ο οποίος είχε ενοικιάσει ένα δωμάτιο σε ένα κεντρικό ξενοδοχείο στην Πανεπιστημίου πριν από 20 περίπου χρόνια και ο οποίος είχε πλουτήσει.

Μιλάμε είχε τρελό κόσμο ... Δικηγόροι, ηθοποιοί μέχρι και γιατροί πήγαιναν σε αυτόν μήπως και βγάλουν μαλλάκια.
Φυσικά κανένας δεν έβγαλε ...

Παρόλα αυτά η τοπική χρήση κρεμμυδιού προκαλεί εμφάνιση μικρών τριχών όπως κάνει και η minox στις καραφλές περιοχές, αλλά μέχρι εκεί ...

τη θυμάμαι την περίπτωση. Ήμουν φοιτητής τότε, είχαν πάει και δύο κολλητοί μου. όπως ακριβώς τα λες. γινόταν πανικός και στις συναντήσεις που έκλεινε στη Θεσσαλονίκη. Κορόιδεψε πολύ κόσμο. Πριν μερικά χρόνια είδα ότι δραστηριοποιείται σε εταιρείες γενικού εμπορίου τύπου telemarketing...

Και όπως πάντα, έχεις δίκιο για τις μικρές τριχούλες, αλλά ως εκεί.
 

Treliaris

New Member
hairlosscursed είπε:
Moderator .........ΣΩΣΕ ΜΑΣ....

Δεν εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ απο αυτο που λεγετε τριχοπτωση.απλα εχεις καποιες ανησυχιες και ειπες να γραψεις κατι για χαβαλε.δεν ειναι κακο.ελα και ρωτα ομως εμενα που εχω χασει τα καλυτερα χρονια της ζωης μου κοντευοντας 40 με την ελπιδα πως κατι θα βρεθει να καλυτερεψει την ζωη μου και αντι αυτου διαβαζω για κρεμμυδια και σαλατες χωριατικες....φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση

Δεν έγραψα αυτό το ποστ για χαβαλέ, το έγραψα γιατί ΙΣΩΣ να βοηθήσει κάποιον έστω και στο ελάχιστο, διότι σύμφωνα με ερεύνες πάντα αυτή η θεραπεία βοηθάει σε κάποιους τύπους αλωπεκίας.
Δεν το έγραψα ούτε για να θίξω ή να στεναχωρήσω κανέναν ούτε τίποτα.

Chs είπε:
Καλώς όρισες φίλε Treliari.

Αλλά μια ερώτηση.. εδώ τι μπήκες να κάνεις αλήθεια; :chinscratch

Μπήκα για να ρωτήσω για ένα σαμπουάν, και αφού είδα ειδική κατηγορία για εναλλακτικές θεραπείες είπα να γράψω για την εμπειρία μου. Αν αυτό πειράζει ας σβηστεί το θρεντ δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

panoslydios

New Member
Eιναι πραγματικοτητα φιλε οτι ο χυμος απο κρεμμυδι βοηθαει το regrowth μετα
απο βουρτσισμα.

Το θεμα ειναι οτι κρεμμυδια και σκορδα ειναι αντιπηκτικα οταν τα τρωμε σε καθημερινη βαση,
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Treliaris είπε:
hairlosscursed είπε:
Moderator .........ΣΩΣΕ ΜΑΣ....

Δεν εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ απο αυτο που λεγετε τριχοπτωση.απλα εχεις καποιες ανησυχιες και ειπες να γραψεις κατι για χαβαλε.δεν ειναι κακο.ελα και ρωτα ομως εμενα που εχω χασει τα καλυτερα χρονια της ζωης μου κοντευοντας 40 με την ελπιδα πως κατι θα βρεθει να καλυτερεψει την ζωη μου και αντι αυτου διαβαζω για κρεμμυδια και σαλατες χωριατικες....φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση

Δεν έγραψα αυτό το ποστ για χαβαλέ, το έγραψα γιατί ΙΣΩΣ να βοηθήσει κάποιον έστω και στο ελάχιστο, διότι σύμφωνα με ερεύνες πάντα αυτή η θεραπεία βοηθάει σε κάποιους τύπους αλωπεκίας.
Δεν το έγραψα ούτε για να θίξω ή να στεναχωρήσω κανέναν ούτε τίποτα.

Chs είπε:
Καλώς όρισες φίλε Treliari.

Αλλά μια ερώτηση.. εδώ τι μπήκες να κάνεις αλήθεια; :chinscratch

Μπήκα για να ρωτήσω για ένα σαμπουάν, και αφού είδα ειδική κατηγορία για εναλλακτικές θεραπείες είπα να γράψω για την εμπειρία μου. Αν αυτό πειράζει ας σβηστεί το θρεντ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Φιλε sorry και εγω που το τραβηξα.εισαι ελευθερος οπως ολοι μας να γραφεις κα ναι εκφραζεις οτι θελεις.καμια φορα οπως σε ολα τα φορουμ υπαρχουν τριβες και ιδιως σε τετοιου ειδους λογο χρονιας ταλαιπωριας.μην παρεξηγιεσαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Treliaris είπε:
Μπήκα για να ρωτήσω για ένα σαμπουάν, και αφού είδα ειδική κατηγορία για εναλλακτικές θεραπείες είπα να γράψω για την εμπειρία μου. Αν αυτό πειράζει ας σβηστεί το θρεντ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλημέρα,

Όχι φίλε Treliari όλα οκ δεν υπάρχει πρόβλημα ;)
 

wolis

New Member
hairlosscursed είπε:
Moderator .........ΣΩΣΕ ΜΑΣ....

Δεν εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ απο αυτο που λεγετε τριχοπτωση.απλα εχεις καποιες ανησυχιες και ειπες να γραψεις κατι για χαβαλε.δεν ειναι κακο.ελα και ρωτα ομως εμενα που εχω χασει τα καλυτερα χρονια της ζωης μου κοντευοντας 40 με την ελπιδα πως κατι θα βρεθει να καλυτερεψει την ζωη μου και αντι αυτου διαβαζω για κρεμμυδια και σαλατες χωριατικες....φιλικα παντα και χωρις παρεξηγηση


Junior Member
 
Μπλουζα