Χτυπημα μετα τη μμ

spiros27

Member
καλησπέρα σε όλους δυστυχώς έπρεπε να παω στη δουλειά 8 μέρες μετά την μεταμόσχευση και σε ένα στραβοπάτημα χτύπησα σε ένα ράφι φυγανε μερικά γκραφτς τώρα τοβθεμα είναι επειδή δε μπορώ να βρω τον γιατρό έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κανω να το καθαρίσω μα το αφήσω να ξεραθεί το αίμα να συνεχίσω τις πλυσεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chris34

Active Member
καλησπέρα σε όλους δυστυχώς έπρεπε να παω στη δουλειά 8 μέρες μετά την μεταμόσχευση και σε ένα στραβοπάτημα χτύπησα σε ένα ράφι φυγανε μερικά γκραφτς τώρα τοβθεμα είναι επειδή δε μπορώ να βρω τον γιατρό έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κανω να το καθαρίσω μα το αφήσω να ξεραθεί το αίμα να συνεχίσω τις πλυσεις?

Μπορει να έφυγαν μόνο τρίχες και να ξαναβγούν. Μην ανησυχείς. Συνέχισε τις πλύσεις και θα κλείσει η πληγή.
Όταν βρεις τον γιατρό σου ενημέρωσε τον αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.
 

faniskar

Member
Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από το τραύμα. Στις 8 μέρες δεν νομίζω να έφυγαν grafts. Μάλλον έφυγαν μόνο τρίχες. Είχε πολύ αίμα;
 

spiros27

Member
Μπορει να έφυγαν μόνο τρίχες και να ξαναβγούν. Μην ανησυχείς. Συνέχισε τις πλύσεις και θα κλείσει η πληγή.
Όταν βρεις τον γιατρό σου ενημέρωσε τον αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.
δυστυχώς μου φάνηκαν γκραφτς τωραα έχει ξεραθεί η πληγη
Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από το τραύμα. Στις 8 μέρες δεν νομίζω να έφυγαν grafts. Μάλλον έφυγαν μόνο τρίχες. Είχε πολύ αίμα;
είχε ναι και φυγανε γκραφτς δεν ήταν τρίχα δυστυχώς
 

Συνημμένα

  • 20230122_134136.jpg
    20230122_134136.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 178

obi one

Active Member
δυστυχώς μου φάνηκαν γκραφτς τωραα έχει ξεραθεί η πληγη

είχε ναι και φυγανε γκραφτς δεν ήταν τρίχα δυστυχώς
Γειά σου φίλε....έχεις αρκετό αίμα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι έχασες τριχοθυλακια..Μετά από 6-8 μερες τα τριχοθυλακια έχουν ενσωματωθει στο κεφάλι κ δύσκολα βγαίνουν...Φυσικά θα φανεί σε λίγους μήνες..Είναι σημαντικό να μην πάθεις κάποια μόλυνση κ επηρεαστούν κ τα γειτονικά τριχοθυλακια...Προσπάθησε να καθαρίσεις με προσοχή το κεφάλι σου κ βρες τον γιατρό σου ή ένα άλλο γιατρό για να σου δώσει οδηγίες..Εύχομαι να πάνε όλα καλά....
 

spiros27

Member
Γειά σου φίλε....έχεις αρκετό αίμα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι έχασες τριχοθυλακια..Μετά από 6-8 μερες τα τριχοθυλακια έχουν ενσωματωθει στο κεφάλι κ δύσκολα βγαίνουν...Φυσικά θα φανεί σε λίγους μήνες..Είναι σημαντικό να μην πάθεις κάποια μόλυνση κ επηρεαστούν κ τα γειτονικά τριχοθυλακια...Προσπάθησε να καθαρίσεις με προσοχή το κεφάλι σου κ βρες τον γιατρό σου ή ένα άλλο γιατρό για να σου δώσει οδηγίες..Εύχομαι να πάνε όλα καλά....
ευχαριστώ δυστυχώς πρέπει να χάσα γιατί τα είδα να βγαίνουν με το κευκιωαυτο κάτω όπως στην εισαγωγή όχι πολλά βέβαια αλλά όπως και να χει στενοχωρηθηκα τώρα σχετικά με τη μόλυνση δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω γιατί δεν βρίσκω τον γιατρό έκανα μια πλύση με σαμπουάν και λίγο μασαζ
 

obi one

Active Member
ευχαριστώ δυστυχώς πρέπει να χάσα γιατί τα είδα να βγαίνουν με το κευκιωαυτο κάτω όπως στην εισαγωγή όχι πολλά βέβαια αλλά όπως και να χει στενοχωρηθηκα τώρα σχετικά με τη μόλυνση δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω γιατί δεν βρίσκω τον γιατρό έκανα μια πλύση με σαμπουάν και λίγο μασαζ
Μπορείς να καλέσεις σε μια άλλη κλινική κ να ζητήσεις καποιες οδηγίες,, δε νομίζω να στις αρνηθούν..Ίσως χρειαστεί να βάλεις λίγο betadin για να μην μολυνθεί η πληγή άλλα καλύτερα να το επιβεβαιώσεις με το γιατρό. Συγνώμη που επιμένω άλλα δεν είναι σίγουρο ότι εχασες τριχοθυλακια...Αυτό που είδες να φεύγει με τις τρίχες μπορεί να μην είναι η ρίζα άλλα κάτι άλλο που δεν θα επηρεάσει την φύτρωση..Φυσικά, ίδωμεν...Καλή δύναμη...
 

Georgie

Well-Known Member
Όχι ρε φίλε ,ατυχία αλλά τι να κάνεις , γίνονται αυτά , τι εννοείς δε βρίσκεις το γιατρό ? Θες να σου δώσω το τηλέφωνο το κινητό της κλινικής να επικοινωνήσετε μέσω WhatsApp?
Στον Γεωργίου δεν έκανες?
Το σαμπουάν που σου έχει δώσει η κλινική είναι καλό για αυτές τις περιπτώσεις αφού εχει αντιμικροβιακή σύνθεση , ίσως και η αλοιφή που σου έδωσαν να βοηθήσει αλλά οπωσδήποτε επικοινώνησε μαζί τους πριν κάνεις κατι
 

Georgie

Well-Known Member
Μπορείς να καλέσεις σε μια άλλη κλινική κ να ζητήσεις καποιες οδηγίες,, δε νομίζω να στις αρνηθούν..Ίσως χρειαστεί να βάλεις λίγο betadin για να μην μολυνθεί η πληγή άλλα καλύτερα να το επιβεβαιώσεις με το γιατρό. Συγνώμη που επιμένω άλλα δεν είναι σίγουρο ότι εχασες τριχοθυλακια...Αυτό που είδες να φεύγει με τις τρίχες μπορεί να μην είναι η ρίζα άλλα κάτι άλλο που δεν θα επηρεάσει την φύτρωση..Φυσικά, ίδωμεν...Καλή δύναμη...
Έχει χάσει τχ φίλε
Χτύπημα με αίμα 100% απώλεια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Μπορεί να είναι επιφανειακό το χτύπημα Γιωργο...τι να πω....στεναχωριεμαι σαν να χτύπησα εγώ...
Είναι χαρακτηριστικό στα χτυπήματα αυτά το αίμα , και εγώ χτύπησα στην επιστροφή με το αεροπλάνο αλλά ευτυχώς δε μάτωσα.

Αλλά μόλις είδα ότι έγινε την 8η ημέρα οπότε υπάρχει ελπίδα !
 

obi one

Active Member
Είναι χαρακτηριστικό στα χτυπήματα αυτά το αίμα , και εγώ χτύπησα στην επιστροφή με το αεροπλάνο αλλά ευτυχώς δε μάτωσα.

Αλλά μόλις είδα ότι έγινε την 8η ημέρα οπότε υπάρχει ελπίδα !
Αυτό σκέφτηκα και εγώ....διάβασα κάπου ότι μόνο με νυστέρι ξεκολλάει τριχοθυλακιο μετά την 7,8 μέρα....θα φανεί....Καλή συνέχεια σε όλους...
 

obi one

Active Member
Αυτό σκέφτηκα και εγώ....διάβασα κάπου ότι μόνο με νυστέρι ξεκολλάει τριχοθυλακιο μετά την 7,8 μέρα....θα φανεί....Καλή συνέχεια σε όλους...
Εγώ είμαι 20η μέρα από την 4η μμ κ φυλαγομαι απίστευτα...αλλά είναι μη σου τύχει...
 

spiros27

Member
Όχι ρε φίλε ,ατυχία αλλά τι να κάνεις , γίνονται αυτά , τι εννοείς δε βρίσκεις το γιατρό ? Θες να σου δώσω το τηλέφωνο το κινητό της κλινικής να επικοινωνήσετε μέσω WhatsApp?
Στον Γεωργίου δεν έκανες?
Το σαμπουάν που σου έχει δώσει η κλινική είναι καλό για αυτές τις περιπτώσεις αφού εχει αντιμικροβιακή σύνθεση , ίσως και η αλοιφή που σου έδωσαν να βοηθήσει αλλά οπωσδήποτε επικοινώνησε μαζί τους πριν κάνεις κατι
Γεια σου φιλε , ναι στο γεωργιου εκανα και περιμενω απαντηση στο εμαιλ εχω στειλει βεβαια απο το πρωι μου απαντησε πριν λιγο.
Δυστυχως εγω πιστευω οτι εχασα γκραφτς γιατι τα ειδαι βγηκανε οπως οταν ηταν στην εισαγωγη τωρα δε ξερω θα δειξει αλλα και παλι δεν ηταν πολλα και ειναι σε ψηλο σημειο τωρα φοβαμαι για τη μολυνση που ανεφερε και ο obi Οne Πιο πανω δυστυχως δεν μπορω να εχω αμεση επικοινωνια με τον γιατρο και δεν το καταλαβαινω αυτο γιατι συμβαινει πηρα το πρωι στο κινητο της γραματειας 5 τηλεφωνα .
Οταν ημουν εκει ζητησα ενα κινητο με βαιμπερ για επικοινωνια πιο αμμεση μου ειπανε να παρω στη κλινικη..δεν ξερω εχω απογοητευτει λιγο shit happens ok..
 

spiros27

Member
Οριστε δυο ακομα φωτογραφιες το χτυπημα ειναι πιο ψηλα δηλαδη εγω θυμαμαι εφυγε ενα τριτριχο δυο μονοτριχα κατι τεοτιο σχετικα λιγα εκει ειναι το αιμα που εχει ξεραθει και δεν το χω καθαρισει περιμενωντας οδηγιες απο τον γιατρο
 

Συνημμένα

  • εικόνα_Viber_2023-01-22_21-08-15-691.jpg
    εικόνα_Viber_2023-01-22_21-08-15-691.jpg
    221.1 KB · Προβολές: 144
  • εικόνα_Viber_2023-01-22_21-08-15-783.jpg
    εικόνα_Viber_2023-01-22_21-08-15-783.jpg
    148.1 KB · Προβολές: 138

obi one

Active Member
Ν
Οριστε δυο ακομα φωτογραφιες το χτυπημα ειναι πιο ψηλα δηλαδη εγω θυμαμαι εφυγε ενα τριτριχο δυο μονοτριχα κατι τεοτιο σχετικα λιγα εκει ειναι το αιμα που εχει ξεραθει και δεν το χω καθαρισει περιμενωντας οδηγιες απο τον γιατρο
Νομίζω Σπύρο ότι ίσως να πρέπει να ρίξεις μπόλικο χλιαρό νερό χωρίς πίεση στην περιοχή της αιμορραγίας κ μετά απαλά ταμποναριστα με πεντακαθαρη πετσετα να την καθαρίσεις ώστε να πάρει οξυγόνο το κεφάλι σου...Είχα πάθει κάτι αντίστοιχο στην 1η μμ από βλακεια μου φυσικά ( Είχα αφαιρέσει λίγο απότομα το μάλλινο σκουφο που φορούσα, σκέψου βλακεια.. ) κ έχασα 2 ευτυχώς τριχοθυλακια κ ο γιατρός μου είχε συστήσει μπόλικο χλιαρό νερό κ μετά λίγο betadin..
 

spiros27

Member
καθάρισα με πλύση και σαμπουάν λίγο αίμα ακόμα στο χερλαιν δενε ήθελα να το πιέσω
 

Συνημμένα

  • 20230122_222214.jpg
    20230122_222214.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 128
  • 20230122_222329.jpg
    20230122_222329.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 120
  • 20230122_222327.jpg
    20230122_222327.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 113
  • 20230122_222325.jpg
    20230122_222325.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 141
Μπλουζα