Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jk_79

New Member
Έχω ξεκινήσει εδώ και δυο εβδομάδες την θεραπεία με Fungoral και περιμένω από μέρα σε μέρα την minox (Kirkland) και το Tsal σαμπουάν. Σκέφτομαι να συμπληρώσω και με ένα σαμπουάν aloe vera.
Κατά την γνώμη σας ποιος είναι ο ιδανικός χρονισμός (μέσα στην ημέρα αλλά και κατά την διάρκεια της εβδομάδας) για τα παραπάνω ώστε να έχουμε την μέγιστη απόδοση από αυτά;
Υπόψη πως καθημερινά λούζομαι δυο φορές. Μια το πρωί και μια το απόγευμα…
Και το Fungoral το χρησιμοποιώ μέρα παρά μέρα , τρεις φορές την εβδομάδα.

Σας ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

σιγουρα η μινοξ μετα το μπανιο,δεν εχει νοημα να βαλεις μινοξ και στα καπακια να την ξεπλυνεις ;)
 

badday

New Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

πολυ επιστημονικος ο τιτλος του ποστ

η μινοξ σε στεγνο καφαλι για 6-8 ωρες ..οποτε υπολογιζεις
 

jk_79

New Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

badday είπε:
πολυ επιστημονικος ο τιτλος του ποστ

η μινοξ σε στεγνο καφαλι για 6-8 ωρες ..οποτε υπολογιζεις

Σίγουρα μετά το μπάνιο, αλλά πότε;
Στο πρωινό λούσιμο ή στο απογευματινό; Ή και στα δύο;
Ξεπλένεται μετά απο ορισμένη ώρα;
Πως ακουγεται σαν ιδέα να κοιμηθεις μετά την εφρμογη της;
Μετά απο το Fungoral μπορουμε να την χρησιμοποιήσουμέ;
 

sofo85

New Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

το ιδανικο ειναι σε καθαρο κεφαλι που εχει στεγνωσει με διαφορα τουλαχιστον 8 ωρων απο τη καθε εφαρμογη και να μην λουσεις το κεφαλι σου για τουλαχιστον 3-4 ωρες μετα απο καθε εφαρμογη.Το ποτε ακριβως θα βαζεις μινοξ εξαταρται και απο το προγραμμα σου.Μπορεις να βαζεις πριν πεσεις για υπνο (που το κανουν οι περισσοτεροι και ξανα το πρωι)Λουζεσαι δυο φορες την ημερα?Γνωμη μου πως ειναι λιγο υπερβολικο να κανεις κατι τετοιο καθημερινα.μια φορα ειναι αρκετη.Τη μινοξ μπορεις να τη χρησιμοποιησεις ανετα μετα απο το φουνγκοραλ.
 

Conan

Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

Θυμαμαι οτι ο Ακης ειχε πει πως η μινοξ μενει για περιπου 22 ωρες στο κεφαλι, οποτε, αν λαβουμε υποψη αυτο, μια φορα ειναι οντως αρκετη. Δηλαδη οτι σημασια εχει η ουσια και οχι η ποσοτητα. τι να πω, κι εγω μια βαζω, οσο εβαζα 2( για λιγο καιρο) μου λαδωναν πολυ. τεσπα, παρακατω βαζω το προγραμμα μου, για δειτε:

πρωι- σπιρο

βραδυ- λουσιμο, στεγνωμα - > και μετα σπιρο

μετα απο κανα 3ωροω και κατι , το λιγοτερο μια ωρα, βαζω και τη μινοξοδιλη

το βραδυ ειναι σωστη η σειρα? Σε ενα ποστ για τη σπιρο ο Ακης γραφει οτι η σπιρο απορροφιεται σε 1 ωρα περιπου, οποτε μετα μπορεις π.χ να πλεινεις τα μαλλια σου (ή να βαλεις καποιο τοπικο) . τι λετε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

Conan είπε:
Θυμαμαι οτι ο Ακης ειχε πει πως η μινοξ μενει για περιπου 22 ωρες στο κεφαλι, οποτε, αν λαβουμε υποψη αυτο, μια φορα ειναι οντως αρκετη. Δηλαδη οτι σημασια εχει η ουσια και οχι η ποσοτητα. τι να πω, κι εγω μια βαζω, οσο εβαζα 2( για λιγο καιρο) μου λαδωναν πολυ. τεσπα, παρακατω βαζω το προγραμμα μου, για δειτε:

πρωι- σπιρο

βραδυ- λουσιμο, στεγνωμα - > και μετα σπιρο

μετα απο κανα 3ωροω και κατι , το λιγοτερο μια ωρα, βαζω και τη μινοξοδιλη

το βραδυ ειναι σωστη η σειρα? Σε ενα ποστ για τη σπιρο ο Ακης γραφει οτι η σπιρο απορροφιεται σε 1 ωρα περιπου, οποτε μετα μπορεις π.χ να πλεινεις τα μαλλια σου (ή να βαλεις καποιο τοπικο) . τι λετε?
θεωρητικα μπορει να δρα για 22 ωρες,αλλα μηπως πρακτικα δρα για 3 ωρες?
κανω πειραματα πανω σε αυτο το θεμα,συγκεκριμενα δοκιμαζω μια πατεντα που ειχε κανει και ο azyx.
φτανω στο συμπερασμα πως τα τοπικα λειτουργουν ως εξης
3 φορες την μερα μινοξ απο 2 ψεκασμους την φορα ειναι πιο αποτελεσματικο απο το να βαλεις μια φορα 10 ψεκασμους.
3 φορες spiro 1% ειναι πιο αποτελεσματικο απο το να βαλεις μια φορα την μερα 5%
νομιζω οτι εκει που χανουν τα τοπικα απο εσωτερικες θεραπειες ειναι ο χρονος δρασης
 

Conan

Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

οκ, αλλα, π.χ. στη μινοξ, αν βαζεις τρεις φορες την ημερα , και την καθε φορα 3 ψεκασιες, δεν θα βαζεις μια εδω και μια εκει ? καταλαβαινεις τι εννοω. και στη σπιρο. 3 σταγονες εδω και μετα απο 3 ωρες αλλες 2 εκει?

καλο αυτο που λες, ομως δε θα δουλευει καλυτερα αν βαζεις την μονο ιδια ποσοτητα την καθε φορα?

κοιτα , οπως βλεπεις και στην υπογραγη μου, σπιρο , οντως, βαζω 2 φορες ( ιδια ποσοτητα- σταγονες) , οκ. αλλα στη μινοξ με 2 μου λαδωνουν, οχι τιποτ' αλλο.

αλλο πραγμα ομως ρωτησα :p χεχεχε xD

η σειρα ειναι σωστη?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

η σειρα που τα χρησιμοποιεις ειναι σωστη,βεβαια και αυτα εξαρτωνται και απο τον ελευθερο χρονο του καθενος.
οταν ειχα πρωτοξεκινησει μινοξιδιλη εβαζα 8 ψεκασμους μια φορα την μερα στους κροταφους μονο,αυτο απο την μια μου δημιουργουσε μικρο sides απο την αλλη δεν ηταν και αποτελεσματικο.
τωρα την ιδια ποσοτητα χρησιμοποιω παλι αλλα χωρισμενη σε 4 δοσεις,τα αποτελεσματα ειναι καλυτερα και χωρις καθολου sides,ενω ειχα στασιμος αρκετους μηνες τωρα κατι παει να γινει.
με ενα καλο μασαζ μπορεις να καλυψεις αρκετα μεγαλη επιφανεια με μικρη ποσοτητα ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

για την λαδιλα αλαξα το regaine με axelan ;D
 

Conan

Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

αφου ειναι σωστη οκ. ναι, οσον αφορα τον ελευθερο χρονο υπαρχει ενα θεμα οταν γυρναω αργα τα βραδια αλλα κι αυτο το συνηθιζεις.

ωστε χωρισες την ποσοτητα ε? καλυπτεις την ιδια επιφανεια και τις δυο φορες? πως να το κανω κι εφω αυτο αραγε?

πως θα μπορουσα να το προσαρμοσω αυτο στο παραπανω προγραμμα? χμμμμ :chinscratch

ειναι ομως και κατι αλλο ρε συ. εγω θελω ολο το πανω ενω εσυ μονο τους κροταφους. δηλαδη σε μενα ειναι λιγο προβλημα η καλυψη επιφανειας αν χωρισω τη δοση.

(βαζω hairway). axelan σε φαρμακειο? για πες λεπτομεριες. λενε πως και η hairway δεν λαδωνει τοσο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

Conan είπε:
αφου ειναι σωστη οκ. ναι, οσον αφορα τον ελευθερο χρονο υπαρχει ενα θεμα οταν γυρναω αργα τα βραδια αλλα κι αυτο το συνηθιζεις.

ωστε χωρισες την ποσοτητα ε? καλυπτεις την ιδια επιφανεια και τις δυο φορες? πως να το κανω κι εφω αυτο αραγε?

πως θα μπορουσα να το προσαρμοσω αυτο στο παραπανω προγραμμα? χμμμμ :chinscratch

ειναι ομως και κατι αλλο ρε συ. εγω θελω ολο το πανω ενω εσυ μονο τους κροταφους. δηλαδη σε μενα ειναι λιγο προβλημα η καλυψη επιφανειας αν χωρισω τη δοση.

(βαζω hairway). axelan σε φαρμακειο? για πες λεπτομεριες. λενε πως και η hairway δεν λαδωνει τοσο
hairway δεν εχω δοκιμασει,η axelan εχει 25 ευρο στα φαρμακεια και η διαφορα με το regaine ειναι οτι εχει λιγοτερο pg και περισσοτερο οινοπνευμα με αποτελεσμα να μην λαδωνει καθολου.
αν βαζεις μινοξ σε ολο το κεφαλι δεν μπορεις να μοιρασεις τις ποσοτητες
απο την αλλη εγω χρησιμοποιω 400ml spiro τον μηνα για να καλυψω την επιφανεια που θελω 2 φορες την μερα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

μην φανταστεις οτι ειναι τρελη ποσοτητα η μιση μενει στο μαλι,οταν ειμαι φρεσκοκουρεμενος περιπου 250ml τον μηνα :)
 

Conan

Member
Απ: Χρονισμός χρησιμοποίησης σκευασμάτων

ναι μωρε σιγα. αλλα ναι , το μοιρασμα ετσι ειναι οντως δυσκολο. εκτος βεβαια κι αν βαζεις σε συγκεκριμενο σημειο μια δυο. θα δουμε. ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση ρει
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα