Χαλια χαλια χαλια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Nikos22_

New Member
Γεια σας θελω να πω με λιγα λογια τι συμβαινει με εμενα μηπως καποιος βοηθησει. Εχω αραιωση ομοιομορφα ας πουμε στο πανω μερος του κεφαλιου . Χανω απο ολα τα σημεια δλδ τριχα στο πανω τμημα. Πριν 1 χρονο ξεκινησα Φινα 1μγ και ρεγκαιν με αιρολ. Ειχα δει αρκετες τριχες μπροστα απο hairline . Επειδη ομως μ εκανε χαλια το δερμα και επειδη ειπα απο μεσα μου " παιρνω φινα αρα δε θα χειροτερεψει καλα ειμαι εδω " την σταματησα την μινοξιδιλη η φινα ομως σταθερα 1μγ. 1 xronos μετα και εχω διατηρησει τους κροταφους το μεσαιο τμημα και την κορυφη σε ιδια επιπεδα και καλυτερα. Μπροστα ομως χωρις να εχει παει πισω η hairline εχω χασει πολυ μαλλι. Προσπαθω επισης να καταλαβω πως γινεται να βγαζω με ρεγκαιν τριχες μπροστα σε κενες περιοχες και κροταφους που ειναι δυσκολο και να μην μπορω να βγαλω κορυφη ας πουμε η στο μπροστινο τμημα. 1 χρονο μετα δλδ ειμαι στα ιδια επιπεδα με μοναδικο σημειο που χαλασε πολυ η δουλεια.. το μπροστινο τμημα ( χωρις να παει πισω η hairline καθολου ). Η φινα απο μονη της επρεπε να μ διατηρησει τα μαλλια που δεν εγινε δυστυχως και δεν ξερω τι να κανω αν πρεπει να την σταματησω η οχι. ( πολλα ορθογραφικα στανταρ γτ το εγραψα γρηγορα ). ΕΝΑ ΚΟΛΟΣΗΜΕΙΟ μου εχει ξεσκισει την ψυχολογια δηλαδη μπροστα μονο.Μηπως ειχε καποιος κατι αναλογο? Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

καλησπερα φιλε , να ξερεις οτι οσο περναει ο καιρος οι θεραπειες που ακολουθουμαι σιγα σιγα χανουν την δυναμη τους , δεν ειναι το ιδιο αποτελεσματικες την αρχη απο οτι σε ενα χρονο!!αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο να δουμαι το προβλημα σου!!!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

Φίλε Νίκο,
Στατιστικά τα μαλλάκια που είναι πιο ευαίσθητα στα ανδρογόνα του ανθρώπινου σώματος είναι αυτά στην περιοχή των κροτάφων κατά κύριο λόγο και μετά αυτά της κορυφής ("μπιφτέκι").
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Όμως από άνθρωπο σε άνθρωπο μπορεί να δεις μικροδιαφορές. Έχω δει άτομα με πολύ καλή hairline και αρκετά καλή κορυφή αλλά με μεγάλη αραίωση στο επάνω μέρος
του κεφαλιού. Τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι σίγουρα εκεί έξω υπάρχει κόσμος σε παρόμοια κατάσταση με εσένα.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις τη φιναστερίδη. Από τη στιγμή που την παίρνεις 1 χρόνο και δεν έχεις παρενέργειες πρέπει να τη συνεχίσεις. Μπορεί να μην έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά αν τη σταματήσεις η κατάσταση των μαλλιών σου σίγουρα θα χειροτερέψει.

Να έχεις υπόψιν σου ότι η φιναστερίδη αλλά και η πιο ισχυρή ντουταστερίδη ΔΕΝ σταματούν την τριχόπτωση αλλά προκαλούν ανάσχεση του ρυθμού της.
Όσο αφορά τη minoxidil προσωπικά δεν είμαι οπαδός της καθώς θεωρώ ότι τα αποτελέσματα της είναι πρόσκαιρα (το πολύ 2 χρόνια) και δίνει εμφανείς για το πρόσωπο παρενέργειες (πριξήματα, μαύρους κύκλους κλπ).
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

Εγω παλι δεν θα σου ελεγα να συνεχισεις φιναστεριδη η ακομα χειροτερα ντουταστεριδη.Πανω απο ολα η υγεια κ μετα οι τριχες.Τα φαρμακα που ανεφερα ισως σου δημιουργησουν και μονιμα προβληματα υγειας καποια στιγμη.Υπαρχουν ατομα που δοκιμαζουν τα παντα για να βγαλουν μαλλια.Διαβασε καλα το site k αποφασισε με πολυ σκεψη.
 

Nikos22_

New Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

tropheus είπε:
Φίλε Νίκο,
Στατιστικά τα μαλλάκια που είναι πιο ευαίσθητα στα ανδρογόνα του ανθρώπινου σώματος είναι αυτά στην περιοχή των κροτάφων κατά κύριο λόγο και μετά αυτά της κορυφής ("μπιφτέκι").
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Όμως από άνθρωπο σε άνθρωπο μπορεί να δεις μικροδιαφορές. Έχω δει άτομα με πολύ καλή hairline και αρκετά καλή κορυφή αλλά με μεγάλη αραίωση στο επάνω μέρος
του κεφαλιού. Τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι σίγουρα εκεί έξω υπάρχει κόσμος σε παρόμοια κατάσταση με εσένα.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις τη φιναστερίδη. Από τη στιγμή που την παίρνεις 1 χρόνο και δεν έχεις παρενέργειες πρέπει να τη συνεχίσεις. Μπορεί να μην έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά αν τη σταματήσεις η κατάσταση των μαλλιών σου σίγουρα θα χειροτερέψει.

Να έχεις υπόψιν σου ότι η φιναστερίδη αλλά και η πιο ισχυρή ντουταστερίδη ΔΕΝ σταματούν την τριχόπτωση αλλά προκαλούν ανάσχεση του ρυθμού της.
Όσο αφορά τη minoxidil προσωπικά δεν είμαι οπαδός της καθώς θεωρώ ότι τα αποτελέσματα της είναι πρόσκαιρα (το πολύ 2 χρόνια) και δίνει εμφανείς για το πρόσωπο παρενέργειες (πριξήματα, μαύρους κύκλους κλπ).

Ευχαριστω για την απαντηση παιδια.ΜΑΝΚΑΡ οντως το εχω ακουσει αυτο αλλα επειδη αρχισα θεραπεια στα 21 σχετικα μικρος πιστευα οτι θα καθυστερησει κι αλλο η αποδυναμωση.ΜΙΚΕΣ εχω περιεργη εμπειρια με την Φινα μπορει να σας φανει τρελο αυτο που θα πω αλλα ετσι εγινε.Για 4 μηνες οταν αρχισα θεραπεια 1η φορα με φινα επαιρνα 1μγ εκοβα δλδ το προσκαρ στα 5 . Δεν ειχα το παραμικρο απο παρενεργεια. Μετα ο φαρμακοποιος μ ειπε οτι τα βαζουν σ καψουλες των 1μγ και ετσι συνεχισε με αυτο.Ομως τοτε ειχα πεσει στον πατο που λεμε απο θεμα λιμπιντο στυσης κτλπ. Οταν το ξαναγυρισα σε 1/5 προσκαρ ημουν καλα παλι .Μπορει να ετυχε αλλα μπορει και να μην ειχα παρενεργειες στο 0.9 αντι για 1mg πχ γιατι το Προσκαρ ειναι ενα κολοχαπι με σχημα που δεν κοβεται ισα αρα ισως να μην επαιρνα 1μγ και γι αυτο να ημουν πιο καλα αλλα ετσι εγινε οπως το λεω και δεν ειναι ιδεα μ.Tropheus θα βαλω φωτογραφιες πριν 1 χρονο για να δεις κροταφους και 1 χρονο μετα να δεις οτι ειναι πολυ καλυτερα γι αυτο μ φανηκε και περιεργο. Δεν θα δουλεψει το regain οπως σε ολους συμφωνω μ αυτο που λες. Αλλος εχει ευαισθησια στην κορυφη πχ. Στην κορυφη ειναι σιγουρο οτι θα ημουν πολυ πολυ χειροτερα και στους κροταφους χωρις το προσκαρ. Επισης να σου πω οτι εχω δερματιτιδα και την χειροτερευει το regain. η ερωτηση μ ειναι μηπως το regain δεν μπορει να δουλεψει καλα γιατι εχω αυτο το ξεφλουδισμα η την κοκκινιλα που και που ακομα και σε σημεια που δεν βαζω ρεγκαιν. Βλεπω δλδ νεες τριχες εκει 1 cm πριν την hairline δηλαδη μου την παει πιο μπροστα πραγμα που πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο για μελλοντικη μεταμοσχευση. Θα βαλω φωτογραφιες ομως που θα καταλαβεις καλυτερα την εικονα. Κατι τελευταιο να ρωτησω και σορρυ για το πρηξιμο παιδια χαχα. Επειδη δυσκολευομαι με το υγρο ρεγκαιν και εχω δερματιτιδα κτλπ θελω να το γυρισω σε αφρο αλλα διαβαζω για τρελο shedding σε ξενα φορουμς. Υπαρχει καποιος που να ειδε regrowth απο αφρο?
 

Nikos22_

New Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

tropheus είπε:
Φίλε Νίκο,
Στατιστικά τα μαλλάκια που είναι πιο ευαίσθητα στα ανδρογόνα του ανθρώπινου σώματος είναι αυτά στην περιοχή των κροτάφων κατά κύριο λόγο και μετά αυτά της κορυφής ("μπιφτέκι").
Αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Όμως από άνθρωπο σε άνθρωπο μπορεί να δεις μικροδιαφορές. Έχω δει άτομα με πολύ καλή hairline και αρκετά καλή κορυφή αλλά με μεγάλη αραίωση στο επάνω μέρος
του κεφαλιού. Τα λέω αυτά για να καταλάβεις ότι σίγουρα εκεί έξω υπάρχει κόσμος σε παρόμοια κατάσταση με εσένα.

Αυτό που δεν πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις τη φιναστερίδη. Από τη στιγμή που την παίρνεις 1 χρόνο και δεν έχεις παρενέργειες πρέπει να τη συνεχίσεις. Μπορεί να μην έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις αλλά αν τη σταματήσεις η κατάσταση των μαλλιών σου σίγουρα θα χειροτερέψει.

Να έχεις υπόψιν σου ότι η φιναστερίδη αλλά και η πιο ισχυρή ντουταστερίδη ΔΕΝ σταματούν την τριχόπτωση αλλά προκαλούν ανάσχεση του ρυθμού της.
Όσο αφορά τη minoxidil προσωπικά δεν είμαι οπαδός της καθώς θεωρώ ότι τα αποτελέσματα της είναι πρόσκαιρα (το πολύ 2 χρόνια) και δίνει εμφανείς για το πρόσωπο παρενέργειες (πριξήματα, μαύρους κύκλους κλπ).

Αυτες τις φωτο τις εχω ανεβασει και στο thread για την AΙΡΟΛ.
Σας τις δειχνω απλα μηπως καταλαβετε κατι.

Στην 1η φωτο το μαλλι μ ηταν πολυ καλο σε 3 μηνες θεραπεια Με Ρεγκαιν + αιρολ 2 φορες την μερα , φουνγκοραλ και Προσκαρ 1/5.
Στην 2η φωτο εχω επιλεξει με το μπλε ειναι το σημειο που εχω χασει μαλλι και που με απασχολει με λιγα λογια πιο πολυ απο οποιοδηποτε αλλο και με το κοκκινο το σημειο που βγαζω πολυ ευκολα μαλλι με ρεγκαιν. Το υπολοιπο τμημα το εχω διατηρησει και βελτιωσει αρκετα 1 χρονο μετα.

Παλια φωτο οταν ειχε παρει δυναμη το μαλλι σε 3 μηνες θεραπεια οπως ειπα
http://imageshack.us/photo/my-images/411/20423750.jpg/

Εδω η σημερινη μ κατασταση μετα απο ρεγκαιν για να φανει πιο καλα το ποσο χαλια ειναι
http://imageshack.us/photo/my-images/694/90795048.jpg/

Και κροταφους οπως ειναι τωρα http://imageshack.us/photo/my-images/215/31443385.jpg
 

MANKAR

Active Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

Nikos22_ είπε:
Αυτες τις φωτο τις εχω ανεβασει και στο thread για την AΙΡΟΛ.
Σας τις δειχνω απλα μηπως καταλαβετε κατι.

Στην 1η φωτο το μαλλι μ ηταν πολυ καλο σε 3 μηνες θεραπεια Με Ρεγκαιν + αιρολ 2 φορες την μερα , φουνγκοραλ και Προσκαρ 1/5.
Στην 2η φωτο εχω επιλεξει με το μπλε ειναι το σημειο που εχω χασει μαλλι και που με απασχολει με λιγα λογια πιο πολυ απο οποιοδηποτε αλλο και με το κοκκινο το σημειο που βγαζω πολυ ευκολα μαλλι με ρεγκαιν. Το υπολοιπο τμημα το εχω διατηρησει και βελτιωσει αρκετα 1 χρονο μετα.

Παλια φωτο οταν ειχε παρει δυναμη το μαλλι σε 3 μηνες θεραπεια οπως ειπα
http://imageshack.us/photo/my-images/411/20423750.jpg/

Εδω η σημερινη μ κατασταση μετα απο ρεγκαιν για να φανει πιο καλα το ποσο χαλια ειναι
http://imageshack.us/photo/my-images/694/90795048.jpg/

Και κροταφους οπως ειναι τωρα http://imageshack.us/photo/my-images/215/31443385.jpg

στην πρωτη φωτο το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο , στη δευτερη δεν το βλεπω χαλια ισα ισα μου φαινεται καλο , το εχεις βρεγμενο στην 2 φωτο??στην τριτη φωτο φαινεται να προχωρα η τριχοπτωση σε νορμαλ ρυθμους εως πολυ αργους!!!καμια φωτο απο πισω??
 

Nikos22_

New Member
Απ: Χαλια χαλια χαλια

MANKAR είπε:
στην πρωτη φωτο το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο , στη δευτερη δεν το βλεπω χαλια ισα ισα μου φαινεται καλο , το εχεις βρεγμενο στην 2 φωτο??στην τριτη φωτο φαινεται να προχωρα η τριχοπτωση σε νορμαλ ρυθμους εως πολυ αργους!!!καμια φωτο απο πισω??

Θα βαλω ναι εχω φιλε μ. Στην 2η φωτο ειναι βρεγμενο ναι. Η 3η φωτο αν με συγκρινεις με 1 χρονο πριν στον κροταφο παλι με φλας ειναι καλυτερα τωρα απο τοτε.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα