Χαιρετισμός

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Rosalina

New Member
Γεια σας παιδιά! Είμαι καινούρια στο blog k έχω πάθει sock με όλα αυτά p βλέπω! Έχετε γίνει όλοι γιατροί! Έχω πάθει sock με το ποσο έχετε εμβαθύνει στο πρόβλημα.. Gt δυστυχώς έχουμε ένα από τα χειρότερα καθώς δη υπάρχει λύση!
Gnk χρησιμοποιούσα "minixodili" μου έβγαλε κάποια μαλλιά (δυστυχώς k στο πρόσωπο xxaxax) k σταμάτησε την αραίωση! Ωστόσο με μια άλλη θεραπεία με αιθέρια k μάσκες k κάποιες άλλες λοσιόν κατάφερα να κόψω τη "μινιχοδιλ" k να συντηρούμε με αυτά! Τα έξοδα πολλά το πρόβλημα any μεν στάσιμο k διαχειρίσιμο.. Δόξα το theo p υπάρχει το "τοπικ" k οι τρέσες! Αλλα ο στόχος δεν έχει επιτευχθεί! Σκέφτομαι να δοκιμάσω το "δερκος" το καινούριο! Xrosimompoiiusa το παλιό.. Δεν ξέρω αν έκανε πολλά.. Όγκο πάντως m έδινε! Έχετε κάτι άλλο να προτείνεται??
Αα ξεκίνησα k αντισυλληπτικά μήπως δω καμια προκοπη gr με b, μέταλλα k tl krl δεν είδα προκοπη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν έχεις την καλοσύνη γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες. Τα αντισυλληπτικά τα ξεκίνησες από μόνη σου? Όταν τα κόψεις, επειδή επηρεάζουν την προγεστερόνη, θα έχεις χειρότερα αποτελέσματα.
 

Rosalina

New Member
Την μινοξοδιλη τν εχω κοψει απο το 11´ . Και βαζω λοσιον π μ εχουν δωσει απο μια κλινικη. Δεν εχω ψαξει τι συστατικ εχουν..αυτες οι λοσιον ..μπορει να ειναι κ σκετο νερο! Με τα αδισυλλυπτικα δεν εχω δει καποια διαφορα περα απο καποιες φυτρες που μπορεί να έχουν βγει και τυχαία. Γενικα απο οτι εχω καταλαβει μαλλον δεν θα εχω αλλα ενεργα τριχοθυλακια (εχω κανει 3 prp k καππια σημαντικη διαφορα κ ειδικα στα σημεια π με ενδιαφερουν δεν ειδα) αρα νομιζω οτι πρεπει να παλεψω με την παχυνση της τριχας! Που επισης ειναι πολυ δυσκολο!
Απο την αλλη παλι βλέπω διαφορα γυρω γυρω.. Τυπου οτι σε μια κυρια μετα απο 2 αποτυχημεμες εξωσωματικες της ειχαν αποκλεισει οτι θα κανει παιδια κ ομως εκεινη τα καταφερε! Γιατι να μν ελπιζω κ εγω στο οτι μπορει να κανω "τριχες"! Προσπαθω και ελπιζω! Βαζω τα δυνατα μου ! Απο το 2006 παλευω με το προβλημα κ ακομα δεν το εχω βαλει κατω! Μπορει να εχω χαλασει απειρα χρηματα , χρονο κτλ κτλ αλλα εχω δει κ ενα καποιο αποτελεσμα!
Γενικα θελω να σταματησω να πηγαινω στην κλινικη γιατι κουραστηκα, κ απογοητευτηκα οχι μονο απο το αποτελεσμα αλλα κ απο την σταση τους! Λεω να αρχισω τα dercos neogenic (παρολο που αυτα π γραφουν μου θυμιζουν αυτα που λεει κ η κλινικη) κ μηπως παρω κανα συμπληρωμα! Τοσο καιρο επαιρνα β κ μεταλλα κ ε αλλα δεν ειδα κ πολλα! Επερμα κ κολλαγονο σε καποοια φαση σε αυτο δεν ειδα τιποτα! Το μονο που επερνα κ ειχα δει διαφορα ειναι κυστινη μου την ειχε γραψει μια δερνατολογος παλιας κοπης κ μου ειχε πει να παω σε καποιο μεγαλο φαρμαξειο π φτιαχνει μονο του σε εργαστηρια! Το πηγα μ το εφτιαξαν τα επαιρνα γ πολυ καιρο κ παμφθηνα μεχρι π ανοιξα τα ματια στν φαρμακοποιιο ο οποιος συσκευασε παρα πολλα γ το μαγαζι του κ αρχισε να τα προτεινει σε πελατες του απο μονος του! Καλα εκανε ο ανθρωπος απλα θελω να πω οτι τωρα χωρις συνταγογραφηση δεν ξερω ποσο θα κοστιζουν!!!
Διαβασα κατι στο φορουμ για τοκο... Δν θυμαμαι τη συνεχεια! Τα δοκιμασε κανεις;;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
rosalina, έχεις ξεκινήσει κάπου από τη μέση και δεν αναφέρεις τι ακριβώς πρόβλημα έχεις, πχ Α.Α. διάχυτη, areata κλπ, όπως και πριν πόσο καιρό ξεκίνησε, αν επισήμανες κάποια πιθανή αιτία όταν ξεκίνησε η τριχόπτωση, αν έχεις κληρονομικότητα κ.α.

Από τη μια καλά κάνεις και δεν το βάζεις κάτω, αλλά από την άλλη υπάρχει το εξής θέμα, που αφορά φυσικά τη δική μου οπτική γωνιά.

Πήγαινε σε έναν ή και σε 10 αν θες δερματολόγους οι οποίοι φυσικά θα σου δώσουν μια αγωγή σύμφωνα με τα δικά τους στάνταρ και δεδομένα.
Οκ μέχρι εδώ.

Μετά, κάνε τους το εξής ερώτημα.

Πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα μου γιατρέ και τι φταίει γι αυτό.

Αναφέρομαι στην Α.Α. αλλά δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά προσέγγισης σε άλλου τύπου παθήσεις που αφορούν το τριχωτό.

Οι απαντήσεις που θα πάρεις θα είναι κληρονομικότητα και διάφορες άλλες γενικότητες. Ουσιαστικά κανείς δεν θα ξέρει να σου πει την αιτία, ή αν θες τον ακριβή μηχανισμό που προκαλεί φαλάκρα.

Οπότε τι νόημα έχουν οι όποιες αγωγές τους? Για άλλη πάθηση θα έπαιρνες φάρμακα χωρίς να γνωρίζουν τι ακριβώς έχεις και πως πρέπει να το καταπολεμήσουν?
Ουσιαστικά πάνε στα τυφλά.

Το ίδιο ακριβώς κάνουν και οι όποιες εταιρείες που βγάζουν στη φόρα διάφορες ελπιδοφόρες θεραπείες. Αφού δεν γνωρίζουν την αιτία, τότε τι ακριβώς προσπαθούν να θεραπεύσουν?

Βέβαια αν ρωτήσεις τι κάνουμε τότε, είναι ένα ερώτημα που μένει αναπάντητο, αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε κάποια πράγματα, ώστε να είμαστε συνηδειτοποιημένοι, γιατί όπως λες έχεις ήδη ξοδέψει αρκετά χρήματα και φαίνεσαι διατεθειμένη να ξοδέψεις κ άλλα.
 

Rosalina

New Member
Gomi: Εχεις απολυτο δικιο θα ελεγα! Συμφωνώ σε όλα! Μόνο που το γεγονός οτι εχω δει καποια αποτελεσματα σε εμενα με κραταει ακόμα με την ελπίδα!
Λοιπόν εμενα το προβλημα ξεκινησε στα 16. Ειχα πολυ πλουσια μαλλια τα ταλαιπωρουσα κ ολα αυτα π κανουν τα κοριτσακια ! Δν ειχα λαταλαβει καν οτι ειχα προβλημα μεχρι που μια μερα στο σχολειο δανειστηκα το βιβλιο των θρησκευτικων απο 2 συμμαθητ´ες μου που καθονταν στο πισω θρανιο ! Ξεφυλλιζοντας το πεφτει το ματι μου σε ενα σχολιο που εγραφαν " ρε κοιτα η *** δεν εχεο καθολου μαλλια"! Εννοειται παθαινω σοκ! Εκοψα αμεσα τα μακρυα μαλλια μου κ ξεκινησα θεραπεια με μινιξοδιλη 5%! Εβγαλα τριχες στο πδοσωπο κ το σταματησα! Ξαναρχισα θεραπεια στα 18 με μινιξοδιλη 2% , dercos kai τα κλασικα σαμπουαν! Σε οσους δερματολογους κ να πηγα η θεραπεια δεν αλλαξε! Παντα μινιξοδιλη 2% ! Δεν μπορω να πω.. Απο εκει που δεν μπορουσα να κανω χωριστρα στη μεση τωρα μπορω.. Δεν ηπταν ακαρπες ολες αυτες οι προσπαθειες! Αλλα δεν εχω την τελεια χωριστρα! Απο εκει κ περα πηγα στην κλινικη.. Τα αποτελεσματα των θεραπειων μου εκει ηταν κυριως στο σωμα της τριχας! Εβγαλα κ καποια μαλλια αλλα καμια σχεση με τα αποτελεσματα που μου εδειχναν στις φωτο οταν ειχα πρωτοπαει!!
Οσο για διαγνωση;; Ποτε κ καμια!! Βλεπεις ο μπαμπας μ ειναι φαλακρος ( του επεσαν απο μεγαλη στενοχωρια), κ η μαμα μου εχει αραια μαλλια ( τα ειχε απο μικρο παιδι)! Τωρα εγω πως γινετε να γεννηθηκα με πολλα μαλλια κ στα 16 να μου επεσαν δεν ξερω! Ειχα πολυ αγχος κ κακη ψυχολογια τοτε..το μονο σογουρο! Άπο την αλλη ο αδερφος μου ειναι μια χαρα! Καμια κληρονομικοτητα! Αυτο που πιστευω εγω για εμενα ειναι πως ειχα κλγρονομικοτητα στο που ξεσπαει ο οργανισμος οταν στρεσσαρετε! Ξεσπασε στα μαλλια ο δικος μ! Σε συνδυασμο με την κακη κληρονομικοτητα άπο την μαμα.. Την ´ατησα!
Απο εκει και περα δν μου εχουν κανει καποια περετερω διαγνωση! ΑΑ.. Διαχυτη αλλωπεκεια..
 

Άκης

Administrator
Rosalina είπε:
Οσο για διαγνωση;; Ποτε κ καμια!! Βλεπεις ο μπαμπας μ ειναι φαλακρος ( του επεσαν απο μεγαλη στενοχωρια), κ η μαμα μου εχει αραια μαλλια ( τα ειχε απο μικρο παιδι)! Τωρα εγω πως γινετε να γεννηθηκα με πολλα μαλλια κ στα 16 να μου επεσαν δεν ξερω! Ειχα πολυ αγχος κ κακη ψυχολογια τοτε..το μονο σογουρο! Άπο την αλλη ο αδερφος μου ειναι μια χαρα! Καμια κληρονομικοτητα! Αυτο που πιστευω εγω για εμενα ειναι πως ειχα κλγρονομικοτητα στο που ξεσπαει ο οργανισμος οταν στρεσσαρετε! Ξεσπασε στα μαλλια ο δικος μ! Σε συνδυασμο με την κακη κληρονομικοτητα άπο την μαμα.. Την ´ατησα!
Απο εκει και περα δν μου εχουν κανει καποια περετερω διαγνωση! ΑΑ.. Διαχυτη αλλωπεκεια..
Καλά ότι πολλοί γιατροί δεν ξέρουν την τύφλα τους στο θέμα μαλλί είναι γεγονός.
Το ότι ο πατέρας σου έχει καράφλα δεν οφείλεται στην μεγάλη στεναχώρια του. Εσύ πολύ πιθανόν να το πήρες από την μητέρα σου το πρόβλημα και εννοείται ότι στην νεαρή σου ηλικία θα είχες full μαλλί, αργότερα ξεκινάει να αραιώνει.

Τώρα δεν κατάλαβα, ΑΑ έχεις ή διάχυτη; Είναι κάπως διαφορετικά, ρίξε μια ματιά εδώ. Μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία σου;
 

Rosalina

New Member
AA με διαχυτη αραίωση!
Απλά η μαμά μου είχε πολύ λίγα μαλλιά από μωρακι! Ενω εγω το επαθα στα 16! Τις επομενες μερες που θα λουστω θα ανεβασω γιατι τωρα χρησιμοποιω τοπικ .. Δν φαινεται τιποτα!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
rosalina, όλοι γι αυτό είμαστε εδώ, γιατί έστω και λίγο κατά καιρούς όλο και κάτι έχουμε δοκιμάσει που μας έδωσε μια πρόσκαιρη ψυχολογική ανάταση.

Το ότι δεν έχουν βρει την αιτία, έχει τα αρνητικά που σου περιέγραψα παραπάνω, αλλά από την άλλη, για όσο δεν αποδεικνύεται το ότι είναι γραμμένο στο DNA μας από ένα σημείο και μετά να χάσουμε τα μαλλιά μας, μας δίνει ελπίδες.

Είναι θέμα δηλαδή πως βλέπεις το ποτήρι...μισοάδειο ή μισογεμάτο. Και γω μισογεμάτο το βλέπω.

Πάντως, εκτός του πρώτου prp που ανέφερες ότι βοήθησε, μια προσέγγιση του θέματος μέσω οξυγόνωσης των ιστών, ενδεχομένως μέσω υπερβαρικού οξυγόνου, πιστεύω θα είχε καλύτερα αποτελέσματα. (πολύ θεωρητικό αυτό, έτσι για να χουμε να λέμε, αλλά για μένα έχει περισσότερο νόημα)
 

Άκης

Administrator
Rosalina είπε:
Kai pou to kaneis auto?? Genika uparxei kaneis pou eluse to provlima tou?? Egw epeidi to provlima p exw den ine orato epilegw na mn to syzitaw me tus gnwstous mou gt dn thelw na epikedrwnodw se auto otan me koitane!
Stis mones periptwseis p exq dei oliki epanafora ine stin guroeidi allwpekeia.. Mia kopela ekane kati therapeies me kortizoni k twra to kefali tis ine mia xara! K ena allo paradeigma p exw ine mia kopela pou eixe araiwsi kata topous oti eperne adisulliptika k twra ta mallia tis ine mia xara! Sigoura i deuteri tha ekane k alla... Alla dustuxws dn borus na to suzitisw g na mathw! G auto xekinisa k egq adiaulliptika xwris na rwtisw kanenan (vlakeia m) k pira ta pio light tis agoras! Mipws dw kapoia diafora!
Genika me to problima tis genikis araiwsis uparxei kapoios pou na vrike oriatiki lusi?? I na eftase polu koda??
Den elpizw pia na exw xana mia plousia komi.. Elpizw sto na exw ugeieis xwristres.. K na mn fovame na katsw katw apo fws! I na lew pos exw kleistofovia ( gia na apofeugw to ansaser) xxxxaaxaxxaxaxxaxxaxaxxazazaz!! Trela koblex leme!

Rosalina αν ξανά γράψεις με greeklish θα σου κλειδώσω το θέμα.
 

Rosalina

New Member
Εγω μπηκα να πω τον πονο μου... Μηπως μαθω κατι παραπανω και δεχομε απειλες για τα γκτικλις! Χαχαχα! Κλειδωσε το κ κανε οτι θες! Δεν προκειται να ξαναμπω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Στο καλό.
Το ότι μπήκες να πεις τον πόνο σου, δεν σημαίνει ότι δεν θα σέβεσαι και τους κανόνες του forum...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα