Χάπι μονοξιδιλης

tkpol

New Member
Σκέφτομαι να σταματήσω την τοπική μινοξιδιλη και να παω σε oral είδα οτι υπαρχει το Loniten 10mg, αλλά θα ειθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι άλλο να προτείνεται και περίπου την τιμή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Σκέφτομαι να σταματήσω την τοπική μινοξιδιλη και να παω σε oral είδα οτι υπαρχει το Loniten 10mg, αλλά θα ειθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι άλλο να προτείνεται και περίπου την τιμή
Loniten στο ελλαντα γιοκ. Μόνο φτιαχτή από φαρμακείο και μπορεί να σου ζητήσουν συνταγή γιατρού καρδιολόγου καθώς είναι αντιυπερτασικό. Η δοσολογία για τα μαλλιά αρχίζει στα 2,5mg και πάει μέχρι τα 5mg. Στα 10 είσαι ξάπλα συνέχεια από την ζαλάδα και κοιμάσαι...
 

Harris_G

Well-Known Member
Σκέφτομαι να σταματήσω την τοπική μινοξιδιλη και να παω σε oral είδα οτι υπαρχει το Loniten 10mg, αλλά θα ειθελα να ρωτήσω αν έχει κάτι άλλο να προτείνεται και περίπου την τιμή
Να το κανεις. Σε καψουλες ειναι παμφηνη.
 

Harris_G

Well-Known Member
Χαρη εσυ απο που την παιρνεις;
Σου ζητανε συνταγη γιατρου;
Οχι φιλε Κωστα,δε χρειαζεται. Σε ενα φαρμακειο στην Καλαμαρια Θεσνικη (ειναι οργανωμενο αρκετα) και σε ενα τσακαλι συνονοματο σου. Σε καψουλες την φτιαχνει. Εχω κανει μεχρι στιγμης 2.5, 3 και 3.5. Επισης μου ειπε οτι στους υπερτασικους η δοση ειναι τεραστια δλδ οχι απλα το 10ρι του Loniten που ανεφερε καποιος. Καλη χρονια με υγεια!
 

Gianney

Well-Known Member
Οχι φιλε Κωστα,δε χρειαζεται. Σε ενα φαρμακειο στην Καλαμαρια Θεσνικη (ειναι οργανωμενο αρκετα) και σε ενα τσακαλι συνονοματο σου. Σε καψουλες την φτιαχνει. Εχω κανει μεχρι στιγμης 2.5, 3 και 3.5. Επισης μου ειπε οτι στους υπερτασικους η δοση ειναι τεραστια δλδ οχι απλα το 10ρι του Loniten που ανεφερε καποιος. Καλη χρονια με υγεια!
Χάρη καλησπέρα στους υπερτασικούς δηλ πόσα mg την ημέρα προτείνει;εσύ βασικά πόσα παίξεις και πόσες φορές;
 

Harris_G

Well-Known Member
Χάρη καλησπέρα στους υπερτασικούς δηλ πόσα mg την ημέρα προτείνει;εσύ βασικά πόσα παίξεις και πόσες φορές;
Θα ρωτησω με την πρωτη ευκαιρια αλλα θυμαμαι οτι μου χε πει μεγαλο νουμερο. Εγω τωρα εχω 3mg και κουμπωνω 1 φορα τη μερα.Καλη χρονια με υγεια!
 

Kostas97

Well-Known Member
Γιατρέ καλή χρονιά.Να υποθέσω βαρέθηκες το τοπικό και θα μπεις χάπι μινοξ; Σκέφτηκες δοσολογία και κάθε πότε;
Καλη χρονια με υγεια φιλε Gianney, ετσι ακριβως ειναι.
Πλεον το τοπικο με κουρασε και το τελευταιο 6μηνο δεν το χρησιμοποιω με την ιδια συστηματικοτητα παραλειποντας μερες. Θεωρω γενικα πως δεν ημουν και καλος responder οποτε πιθανως το χαπι δωσει και κατι παραπανω.
Θα ξεκινησω με 2,5mg που απο οσα διαβαζω ειναι καλη δοσολογια με μικρη πιθανοτητα παρενεργειων, αλλα και αποτελεσματικοτητας.
Το χαπι χρειαζεται καθημερινα, 1 τη μερα λοιπον.

Οταν βρω την ακρη να την προμηθευτω, θα ενημερωσω και γω για την εμπειρια.

*το topical στον κατω πινακα αφορα σκετη μινοξιδιλη, αν καποιος τη συνδυαζει με κορτιζονη ή τρετινοινη η απορροφητικοτητα ειναι μεγαλυτερη.

1704118406888.png
 

Gianney

Well-Known Member
Καλη χρονια με υγεια φιλε Gianney, ετσι ακριβως ειναι.
Πλεον το τοπικο με κουρασε και το τελευταιο 6μηνο δεν το χρησιμοποιω με την ιδια συστηματικοτητα παραλειποντας μερες. Θεωρω γενικα πως δεν ημουν και καλος responder οποτε πιθανως το χαπι δωσει και κατι παραπανω.
Θα ξεκινησω με 2,5mg που απο οσα διαβαζω ειναι καλη δοσολογια με μικρη πιθανοτητα παρενεργειων, αλλα και αποτελεσματικοτητας.
Το χαπι χρειαζεται καθημερινα, 1 τη μερα λοιπον.

Οταν βρω την ακρη να την προμηθευτω, θα ενημερωσω και γω για την εμπειρια.

*το topical στον κατω πινακα αφορα σκετη μινοξιδιλη, αν καποιος τη συνδυαζει με κορτιζονη ή τρετινοινη η απορροφητικοτητα ειναι μεγαλυτερη.

Προβολή συνημμένου 61551
Ευχαριστώ πολύ φίλε καλή αρχή λοιπόν.Γιατι δεν καινοτομείς να πάρεις ένα χάπι που έχει 1 mg φιναστεριδη και 2,5 mg μινοξιδίλης ώστε να μην κόβεις το προσκαρ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

feanor

Active Member
Θα ρωτησω με την πρωτη ευκαιρια αλλα θυμαμαι οτι μου χε πει μεγαλο νουμερο. Εγω τωρα εχω 3mg και κουμπωνω 1 φορα τη μερα.Καλη χρονια με υγεια!
στα 3mg πως το βλεπεις γενικα αποδιδει? Λεω να παω απο 2.5 προς τα εκει
 

tkpol

New Member
Οχι φιλε Κωστα,δε χρειαζεται. Σε ενα φαρμακειο στην Καλαμαρια Θεσνικη (ειναι οργανωμενο αρκετα) και σε ενα τσακαλι συνονοματο σου. Σε καψουλες την φτιαχνει. Εχω κανει μεχρι στιγμης 2.5, 3 και 3.5. Επισης μου ειπε οτι στους υπερτασικους η δοση ειναι τεραστια δλδ οχι απλα το 10ρι του Loniten που ανεφερε καποιος. Καλη χρονια με υγεια!
Εγώ που ρώτησα σε ένα μου ζητάνε έχεις κάποια στοιχεία επικοινωνίας να ρωτήσω μπας και μπορούν να μου τα στείλουν ταχυδρομικώς
 
Μπλουζα