Φιναστεριδη μετα τα 45.

Georgie

Well-Known Member
Ανοίγω ενα νήμα για την ασφάλεια της χρήσης Φιναστεριδης μετα την ηλικια των 45-50 και το κατα ποσο ωφέλιμη θα μπορούσε να ειναι στη διατήρηση των μαλλιων . Το ιδιο βέβαια ισχύει και για τη μινοξιδιλη, αλλα επειδή τη σταμάτησα δε με ενδιαφέρει πια.
Προσωπικά δε θα με πείραζε να ξεκινήσω φιναστεριδη καθώς δε φοβάμαι side effects στη libido αλλα αυτο που με προβληματίζει ειναι η αναφορά που εχω διαβάσει οτι μπορει να κρύψει προβλημα στο προστάτη .
Θεωρητικά πιστεύετε οτι κάποιος μπορει να ξεκινήσει φιναστεριδη μετα τα 45 και να εχει ωφελος στη διατήρηση των μαλλιων η τσαμπα κόπος επειδή τα ανδρογόνα ειναι πιο μειωμένα έτσι και αλλιώς .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Ρε παιδιά μια κουβέντα είπα κ εγώ κ μπήκα μετά από δύο ώρες κ πήγε να γίνει πόλεμος ...οκ ...υπάρχουν οι από δω και οι από κει ....κ απ' ότι φαίνεται δεν αλλάζει αυτό ....δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς .....
Υγ: @Κωνσταντίνος Αναστασάκης γιατρέ είπα απλά την εμπειρία και την άποψη μου ....ούτε έχω γνώσεις ούτε έχω κάνει καμία σπουδαία έρευνα παρά μόνο επιφανειακά σχετικά με την φίνα .. ..απλά κατά την άποψη μου έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι το τόσο χαμηλό ποσοστό παρενεργειών που αναφέρεται είναι αστείο... Θα δείτε με τον καιρό όπως είδα και εγώ στα τρία χρόνια που εμαι στο φόρουμ πόσα άτομα θα προκύψουν που θα διαμαρτυρηθούν από την χρήση της....
 

koumparos

Well-Known Member
Η φιναστεριδη είναι το καλύτερο και από τα πιο ασφαλέστερα φάρμακα που υπάρχουν.Ειναι όπλο κατά της αα με πυρηνική ισχύ και σε μεγάλα μελόντικα norwood με πλάνο μεταμοσχεύσεων είναι must..Και η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη νομίζω ότι πάντα θα δουλεύουν και απλά με τα χρόνια χάνουν την ισχύ τους.
 

koumparos

Well-Known Member
Νομίζω είναι αφέλεια και χάσιμο χρηματων η χρήση άλλων προϊόντων εκτός φιναστεριδης και μινοξιδιλης.Η καλύτερη στρατηγική και νίκη κατά της αραίωσης έχει 3 σταθερές.ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ+ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ+ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ.


@Δυστυχως δεν μπορούν να νικήσουν όλοι την αραίωση.Τα μελόντικα 7αρια είναι καταδικασμένα η συμβιβασμενα με μέτριες καταστάσεις.Λογο δοτριας.Επισης το ποσοστό παρενεργειών της φιναστεριδης αγγίζει πρακτικά το 50%..Δυστυχώς οι περισσότεροι θα την σταματήσουν αναγκαστικά.Ετσι χάνουν σημαντικό πλεονέκτημα να πάνε τουλάχιστον μέχρι τα 50-60 έτη με μαλια με πυκνότητα και όχι 15 τρίχες από εδώ και από εκεί.Σε συνδυασμό με μεταμοσχεύσεις πάντα.
@Προσωπικες απόψεις βεβαίως .
 

koumparos

Well-Known Member
Στην δική σου περίπτωση δεν είναι απαραίτητη.
Ήσουν τυχερός με μικρή και ελεγχόμενη αραίωση.Χαραξε πλάνο δεύτερης μεταμόσχευσης εάν δεις τα επόμενα χρόνια επιδείνωση και καθάρισες.
 

koumparos

Well-Known Member
Καλό θα ήταν επειδή το νήμα είναι πολύ ενδιαφέρον να μην αρχίσουν από κάτω οι διαχρονικές βλακείες που ακούγονται για 5 βυζιά κέρατα αυτοκτονίες σμίκρυνση πέους σχιζοφρένεια φτώχεια στο μυαλό γαστρεντερίτιδα συζυγικό κέρατο εφιάλτες στο δρόμο με τις λευκες...κτλπ...
ΟΠΟΙΟΣ έχει επίσημο ιατρικό έγγραφο σοβαρών ΜΟΝΙΜΩΝ παρενεργειών από τη φιναστεριδη να το καταθέσει.ΕΑΝ υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που απέκτησε μόνιμες παρενέργειες από την φιναστεριδη να το αναφέρει.
 

koumparos

Well-Known Member
Αντιγραφή από tol

Παρατηρω οτι υπαρχουν πολλα μελη στο forum που θεωρουν οτι η τριχοπτωση σταματα μετα τα 40-45.

Εχοντας κλεισει προ πολλου τα 50 μπορω να καταθεσω την εμπειρια μου. Μεχρι τα 40 η τριχοπτωση μου ηταν ελαχιστη. Μετα τα 40 αρχισε να επιταχυνεται. Πολλοι συνομηλικοι και λιγο μεγαλυτεροι μου, στα 45 ηταν NW 2-3 και στα 53 ειναι NW 5.

Επομενως, μην αυταπαταστε. Μη νομιζετε οτι μετα απο καποια ηλικια θα απαλαχθητε απο την αλωπεκια.

Προσωπικα, λοιπον, κανοντας χρηση εδω και τρια χρονια φιναστεριδης, δεν εχω χασει ουτε μια τριχα...ισα κι ισα το μαλλι εχει δυναμωσει, ειδικα στις πισω ζωνες.

Αυτη ειναι και η απαντηση στην ερωτηση σου...η φιναστεριδη, ακομη και μετα τα 50, μπορει να εχει αρκετα οφελη στην ποιοτητα του μαλλιου.

ΥΓ Φυσικα τα αποτελεσματα της ειναι πολυ πιο θεαματικα σε πιο νεαρα ατομα που θα προλαβουν το "κακο" εν τη γενεσει του. Γι' αυτο αλλωστε, οσο πιο νεος ξεκινησεις, τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να βγεις νικητης στον αγωνα με την αλωπεκια

@Ευαγγελιο για νέα μέλη...
 

Georgie

Well-Known Member
Στην δική σου περίπτωση δεν είναι απαραίτητη.
Ήσουν τυχερός με μικρή και ελεγχόμενη αραίωση.Χαραξε πλάνο δεύτερης μεταμόσχευσης εάν δεις τα επόμενα χρόνια επιδείνωση και καθάρισες.
Να σου πω ειλικρινά οτι δε πέρασα τα κρίσιμα χρονια της ζωής με αραιωση και ποτε δε πέρναγε απο το μυαλό μου το θεμα φαλάκρα.
Μονο που την έβλεπα σε άλλους.
Οταν άρχισα να βλέπω το προβλημα στα 45 με πείραξε, γίαυτο έκανα και μεταμοσχευση.
Ειναι στιγμές που με πιάνω φάουλ οταν λέω σε νεαρά μέλη να μείνουν μακριά απο φάρμακα.
Τωρα πιστεύω οτι εάν ήμουνα 25 και έχανα μαλλια
Πρώτος θα την έπαιρνα !
 

Georgie

Well-Known Member
Ρε παιδιά μια κουβέντα είπα κ εγώ κ μπήκα μετά από δύο ώρες κ πήγε να γίνει πόλεμος ...οκ ...υπάρχουν οι από δω και οι από κει ....κ απ' ότι φαίνεται δεν αλλάζει αυτό ....δεν υπάρχει λόγος για τσακωμούς .....
Υγ: @Κωνσταντίνος Αναστασάκης γιατρέ είπα απλά την εμπειρία και την άποψη μου ....ούτε έχω γνώσεις ούτε έχω κάνει καμία σπουδαία έρευνα παρά μόνο επιφανειακά σχετικά με την φίνα .. ..απλά κατά την άποψη μου έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι το τόσο χαμηλό ποσοστό παρενεργειών που αναφέρεται είναι αστείο... Θα δείτε με τον καιρό όπως είδα και εγώ στα τρία χρόνια που εμαι στο φόρουμ πόσα άτομα θα προκύψουν που θα διαμαρτυρηθούν από την χρήση της....
Ρε τρελέ σε άλλο νήμα τα λες .
:)
 

koumparos

Well-Known Member
Η αραίωση στο 90% των περιπτώσεων έχει κληρονομικό υπόβαθρο από πίσω.Ισως να μην ακολουθεί ακριβώς τον ίδιο δρόμο με τους κοντινούς συγγενείς αλλά απλά κληρονομεις το καταραμένο γονίδιο με λίγο μεγαλύτερο η μικρότερο norwood.Εαν πάρεις το γονίδιο τελείωσε.Τι στα 25 η στα 35 η στα 55 θα αρχίσει να τρώει τους θύλακες είναι αναπόφευκτο.Με κατάλληλη πλέον ενημέρωση και την εξελιγμένη επιστήμη των μμ σε συνδυασμό με φάρμακα το πολεμάς στην αρχή του και υποπρουποθεσεις βγαίνεις νικητής
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Η αραίωση στο 90% των περιπτώσεων έχει κληρονομικό υπόβαθρο από πίσω.Ισως να μην ακολουθεί ακριβώς τον ίδιο δρόμο με τους κοντινούς συγγενείς αλλά απλά κληρονομεις το καταραμένο γονίδιο με λίγο μεγαλύτερο η μικρότερο norwood.Εαν πάρεις το γονίδιο τελείωσε.Τι στα 25 η στα 35 η στα 55 θα αρχίσει να τρώει τους θύλακες είναι αναπόφευκτο.Με κατάλληλη πλέον ενημέρωση και την εξελιγμένη επιστήμη των μμ σε συνδυασμό με φάρμακα το πολεμάς στην αρχή του και υποπρουποθεσεις βγαίνεις νικητής
Ισχύει.
Ο Πατερας μου ειχε πολυ μαλλι αλλα έφυγε νεος και δε τον είδα να γερνάει .
Ο Πατερας του όμως μια φωτογραφία που τον εχω δει σε μεγάλη ηλικια ηταν 6αρακι δυνατό.
Αλλα πρεπει να τα έχασε μετα τα 50!
Απο τη μητέρα μου δε πήρα επειδή όλοι ειχαν τρομερο μαλλι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο Προβολή συνημμένου 26062
μα κάθε φορά που αναφέρεται η λέξη "φίνα" είναι λες κ πατάει ο Κιμ το κουμπί....Ο κουμπάρος παραπάνω είπε το πιο σωστό που έχω διαβάσει ποτέ με το θέμα ....κ αντικείμενο....κ συμφωνώ ότι κάπου εκεί βρίσκεται η αλήθεια ....
 

tol

Well-Known Member
Ειναι στιγμές που με πιάνω φάουλ οταν λέω σε νεαρά μέλη να μείνουν μακριά απο φάρμακα.
Τωρα πιστεύω οτι εάν ήμουνα 25 και έχανα μαλλια
Πρώτος θα την έπαιρνα !
Φιλε Γιωργο, αυτο προσπαθω να κανω εδω και τρια χρονια που ειμαι χρηστης φιναστεριδης (απο τα 48)...να βοηθησω τα νεαρα ατομα να καταλαβουν οτι η μοναδικη λυση που υπαρχει (εκτος της μεταμοσχευσης φυσικα) στο θεμα της αλωπεκιας ειναι η φιναστεριδη.

Ειλικρινα, οταν διαβαζω για παρενεργειες απο κατα φαντασιαν ασθενεις, ακομη και απο ατομα που δεν ξερουν καν τι χρωμα εχει το χαπι, αναρωτιεμαι:
1) Γνωριζουν ποσα εκατομμυρια ανδρες παγκοσμιως αντιμετωπιζουν σεξουαλικα προβληματα, χωρις φυσικα να ειναι χρηστες φιναστεριδης; Αρα, τα συμπτωματα που βιωσαν, μηπως οφειλονται σε ενα σωρο διαφορετικους παραγοντες;

2) Οταν βιωνουν καθημερινα ψυχολογικα προβληματα, αισθηματα κατωτεροτητας λογω της αλωπεκιας, προσπαθουν να μας πεισουν οτι οι σεξουαλικες επιδοσεις τους ειναι ικανοποιητικες; Αν δεν ειναι, τι κανουν; Αποδεχονται μοιρολατρικα την κατασταση και απο φοβο για δηθεν παρενεργειες δε χρησιμοποιουν το μοναδικο εγκεκριμενο φαρμακο;

3) Δεν καταλαβαινουν οτι στο σεξουαλικο τομεα η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο; Αν η φιναστεριδη τους δωσει πισω το χαμενο τους μαλλι, αυτο δε θα συνεπαγεται και ψυχολογια στα υψη; Αρα, δε θα εχουν μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και καλυτερες επιδοσεις;


Μακαρι και εγω, οταν ημουν 30 χρονων και ειχα φουλ μαλλι, να γνωριζα την υπαρξη του χαπιου και να το ξεκινουσα τοσο νωρις...ειμαι πεπεισμενος οτι θα ειχε πολυ πιο θεαματικα αποτελεσματα απο την τωρινη ηλικια που βρισκομαι.

Επειδη ομως ποτε δεν ειναι αργα, εστω και στα 48, οταν εμαθα για την υπαρξη του χαπιου, ξεκινησα τη θεραπεια και για τρια χρονια η αλωπεκια σταματησε.

Επομενως, απαντωντας στην ερωτηση σου, αν ανησυχεις για την εξελιξη της τριχοπτωσης, μπορεις να ξεκινησεις, ακομη και στην ηλικια των 50, τη ληψη της φιναστεριδης.

Δυστυχως, φιλε μου Γιωργο, ακομη και εμεις οι πενηνταρηδες, δεν εχουμε ξεφυγει απο τον "εφιαλτη" της τριχοπτωσης. Ακομη και σε προχωρημενη ηλικια η αλωπεκια προσβαλλει τον ανθρωπο. Αν θελουμε να θωρακιστουμε, πρεπει να λαβουμε τα καταλληλα μετρα.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, αυτο προσπαθω να κανω εδω και τρια χρονια που ειμαι χρηστης φιναστεριδης (απο τα 48)...να βοηθησω τα νεαρα ατομα να καταλαβουν οτι η μοναδικη λυση που υπαρχει (εκτος της μεταμοσχευσης φυσικα) στο θεμα της αλωπεκιας ειναι η φιναστεριδη.

Ειλικρινα, οταν διαβαζω για παρενεργειες απο κατα φαντασιαν ασθενεις, ακομη και απο ατομα που δεν ξερουν καν τι χρωμα εχει το χαπι, αναρωτιεμαι:
1) Γνωριζουν ποσα εκατομμυρια ανδρες παγκοσμιως αντιμετωπιζουν σεξουαλικα προβληματα, χωρις φυσικα να ειναι χρηστες φιναστεριδης; Αρα, τα συμπτωματα που βιωσαν, μηπως οφειλονται σε ενα σωρο διαφορετικους παραγοντες;

2) Οταν βιωνουν καθημερινα ψυχολογικα προβληματα, αισθηματα κατωτεροτητας λογω της αλωπεκιας, προσπαθουν να μας πεισουν οτι οι σεξουαλικες επιδοσεις τους ειναι ικανοποιητικες; Αν δεν ειναι, τι κανουν; Αποδεχονται μοιρολατρικα την κατασταση και απο φοβο για δηθεν παρενεργειες δε χρησιμοποιουν το μοναδικο εγκεκριμενο φαρμακο;

3) Δεν καταλαβαινουν οτι στο σεξουαλικο τομεα η ψυχολογια παιζει σημαντικο ρολο; Αν η φιναστεριδη τους δωσει πισω το χαμενο τους μαλλι, αυτο δε θα συνεπαγεται και ψυχολογια στα υψη; Αρα, δε θα εχουν μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση και καλυτερες επιδοσεις;


Μακαρι και εγω, οταν ημουν 30 χρονων και ειχα φουλ μαλλι, να γνωριζα την υπαρξη του χαπιου και να το ξεκινουσα τοσο νωρις...ειμαι πεπεισμενος οτι θα ειχε πολυ πιο θεαματικα αποτελεσματα απο την τωρινη ηλικια που βρισκομαι.

Επειδη ομως ποτε δεν ειναι αργα, εστω και στα 48, οταν εμαθα για την υπαρξη του χαπιου, ξεκινησα τη θεραπεια και για τρια χρονια η αλωπεκια σταματησε.

Επομενως, απαντωντας στην ερωτηση σου, αν ανησυχεις για την εξελιξη της τριχοπτωσης, μπορεις να ξεκινησεις, ακομη και στην ηλικια των 50, τη ληψη της φιναστεριδης.

Δυστυχως, φιλε μου Γιωργο, ακομη και εμεις οι πενηνταρηδες, δεν εχουμε ξεφυγει απο τον "εφιαλτη" της τριχοπτωσης. Ακομη και σε προχωρημενη ηλικια η αλωπεκια προσβαλλει τον ανθρωπο. Αν θελουμε να θωρακιστουμε, πρεπει να λαβουμε τα καταλληλα μετρα.
Μαζι σου @tol
Ποτε ξανά φαλακροι.
Φίνα και τα ρέστα Botox
:)
 

btg

New Member
Δε διαφωνώ
Ωφελεί όμως σε μεγάλη ηλικία?
Γιατι να μην ωφελεί , την ίδια δουλεια κάνει μπλοκάρει τα 5ar2.
Απο εκει και πέρα τα ποσοστα παρενεργειών ειναι αμφιλεγόμενα, προσωπικά είμαι σιγουρος οτι είναι πολύ μεγαλύτερα του 2% που παρουσίασαν οι τότε μελέτες, εξάλλου μου φαίνεται απίθανο να μειώσεις μια ορμόνη 70% και να μη καταλάβεις τιποτα. Απλά πιθανόν να επηρρεάζει άλλους λιγότερο και να μη παρατηρουν κάποια διαφορά και άλλους περισσότερο και στις 5 μέρες να λένε οτι εχω 500 προβλήματα . Σε όλα αυτα υπάρχει και το nocebo effect και εν τέλει κανείς δε μπορεί να ξέρει ακριβώς τα ποσοστά των παρενεργειών .
Το θέμα ειναι οτι μέχρι και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε φαρμακευτική αγωγή.
 
Μπλουζα