Φιναστερίδη ή Δουταστερίδη εχει τις μικροτερες παρενεργειες..??

ntines85

Member
Καλησπερα παιδεια..
Ειμαι νέος στο forum και επειδη σκεφτομαι να ξεκινήσω τα αντιανδρογόνα εχω το εξης διλημμα..
Φιναστεριδη ή Δουταστεριδη..
Ξερουμε πιο εχει τις περισσοτερες παρενεργειες..??
Γνωρίζω οτι η Δουταστεριδη ειναι πιο αποτελεσματικη πιο δυνατη.. μηπως εχει και δυνατοτερες αντενδείξεις απο την Φιναστεριδη ή επειδη ειναι διαφορετικη ουσια δεν συμβαινουν και οι αναλογες πιο δυνατες αντενδείξεις..??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Ειναι σαν να συγκρίνεις μπάφο με κοκτειλ ηρωινης κοκαινης και lsd σε παρενέργειες.
 

filippos26

New Member
οι παρενεργειες ειναι στον οργανισμο καθε ανθροπου...ακομα και το ποιο αθοω φαρμακο να παρεις εχει χιλιες αντεδειξεις...η χειροτερη παρενεργεια ειναι η σκεψη οτι θ σου φερει παρενεργειες...το 2 % που ειχε βγαλει η μερκ ισως να μην οφειλεται καν στην φιναστεριδη αλλα στα λογικα πλαισια οτι ενασ αντρας δν εχει παντα τισσ ιδιες ορμες...θα εχει μειωμενη λιμπιντο σε καποιες φασεις της ζωης του και το σπερμα του δν θα ειναι παντα ιδιο...καποιες φορες ποιο νερομενο καιποιες φορες ποιο πηχτο και παει λεγοντας...αν εχεις και το αγχος οτι δν θα μου σικοθει επειδη περνο φιναστεριδη η η ντουταστεριδη τοτε δν θα σηκωθει...η ορμονη του αγχους ειναι το μεγαλυτερο σκουπιδι ορμονης που εχει ο ανθρωπος...ριχνει ολες τισ ορμονες και γενικα το ανοσοποιητικο....θα σου προτεινα να παρεις αυτο που ειναι εγκεκριμενο και εχει επιστιμονικες βασεις και απο οργανισμους και εχει αποτελεμεσματα...δν ειμαι υπερ τον φαρμακον.αλλα μονα τα φαρμακα επιδιορθωνυν καποιες ατελειες στον οργανισμο του ανθρωπου...
 

ntines85

Member
Πηρα το πρωι απο το φαρμακειο το proscar 5mg και το εκοψα σε 5 κομματια (προσπαθησα τουλαχιστον),
μου φανηκαν πααααρα πολυ μικρα τα κομματια..
ειναι δυνατον ενα χαπακι κομμενο στα 5 να εχει αποτελεσματα..??
και ποσο μαλλον παρενεργειες..??
 

prowler3

Member
Αν είναι λέει;;;Το μόνο σίγουρο.
Δοκίμασε το πάντως και δως του το χρόνο που του πρέπει. Μη βιαστείς για συμπεράσματα.
Εύχομαι να μη σου βγάλει καμια παρενέργεια και να σε πιάσει γρήγορα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Τι αποτελέσματα προσδοκάς? Να βγάλεις μαλλί ή να σταματήσεις απλά την τριχόπτωση? Εκτός απο φιναστερίδη θα βάζεις και regain?
 

ntines85

Member
Εμενα βασικα το προβλημα μου δημιουργηθηκε πριν ενα χρονο..
οταν ημουν φανταρος σε ενα κοντο κουρεμα ειδα το προβλημα της διαχυτης αραιωσης στο κεφαλι μου...
πριν 8 μηνες πηγα σε δερματολο και μου εδωσε minox 5%(2*6) + saw palmetto.
σημερα 8 μηνες μετα εκτος του οτι δεν ειδα κατι θετικο απο την θεραπια
παρατηρω μεγαλυτερο αραιωμα στους κροταφους και εναν διαχωρισμο της αραιωσης στο κεφαλι μου οσο αναφορα το μπροστινο ημισφαιριο του κεφαλιου μου σε σχεση με τη μεση και πισω (μεγαλητερη αραιωση μπροστα)..
για αυτο σκεφτικα να παρω και φινα...
αν εχει καποιος να μου προτινει κατι..????
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Πρέπει να έχεις γερή τριχόπτωση για να μην σε έπιασε το saw. Πολύ σωστά να συνεχίζεις την μινοξ γιατι ειναι ο βασικότερος παράγοντας επανέκφυσης. Και επίσης ορθώς ξεκινάς φίνα για να σου κρατήσει τα υπάρχοντα μαλλιά.

Μην περιμένεις άλλες προτάσεις, τα πράγματα απλά και η συνταγή παλαιά και επιτυχημένη, για μένα απο το 2005. Βάζεις regain 5% 2x6 και 1/5 προσκάρ κάθε μέρα. Δώσε 6 μήνες με 1 χρόνο να δεις αποτέλεσμα, αν δεις μαζικό shedding μην φοβηθείς, ειναι καλό σημάδι.
 

ntines85

Member
Σε ευχαριστω πολυ danceworld για τις συμβουλες σου..
Γενικα ομως ανησυχω για τα ανυπαρκτα αποτελεσματα της μινοξ..
Ο δερματολογος στην αρχη μου ειπε οτι δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα αλλα παρε το regain 5% + saw και βλεπουμε τι γινεται.... -και καλα εκανες που ηρθες τοσο νορις,γιατι τωρα θα εχουμε καλητερα αποτελεσματα.....αλλα τελικα αντι να δω κατι θετικο μου φαινεται....αν οχι στασιμος και λιγο χειροτερα ειδικα μποροστα..
Μηπως φταιει κατι με την μινοξ..???
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Είναι σπάνιο να μη δεις βελτίωση με minox στο 8μηνο (ειδικά αν υπολογίσουμε και το saw palmetto). Είσαι σίγουρος ότι έχεις ΑΑ;
Να γίνεις χειρότερα με minox είναι απίθανο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ntines85

Member
Εχω παει σε τρεις δερματολογους...στους δυο ταυτοχρονα μεσα στην ιδια μερα αρχες σεπτεμβρη και στον τριτο τον ιανουαριο..
και οι τρεις μου ειπαν οτι εμαι στην αρχη της ΑΑ..
Εκανα και εξετασεις αιματος..ολες καλες..
δεν ξερω τι να πω..
κατα διαστηματα εχω πονους στο κεφαλι ιδικα εκει που παρουσιαζω μεγαλυτερη αραιωση(δεξια και αριστερα στους κροτάφους) ειναι αυτο χαρακτηριστικο της ΑΑ...?????
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δωσε χρονο στην θεραπεια και ακομη και αν αραιωσεις αλλο μην φοβηθεις. Κανε 2χ6 regain και 1/5 προσκαρ καθε βραδυ, θα σε πιασει. Μερικες φορες δεν βγαζει μαλλι αλλα απλα κραταει οτι εχεις που ειναι εξισου σημαντικο.
 

ntines85

Member
το προσκαρ danceworld γιατι καθε βραδυ..??
πειραζει αν το παιρνω το πρωι..??
εχεις ακουσει εσυ τιποτα για τους πονους που γραφω πιο πανω..
αν θες ριξε μια ματια και εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-962.html
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Για τους πόνους δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση με την ΑΑ άμεσα τουλάχιστον, βράδυ ίδια ώρα καταρχάς για να παίρνεις τις δόσεις κάθε 24 ώρες που ειναι σημαντικό, και γιατί βράδυ την πέφτεις και οι οποιαδήποτε χημική διεργασία που λαμβάνει χώρα δεν την παίρνεις πρέφα και δεν σε επηρεάζει, πχ σεξουαλικά κτλ. Το κοιτάω τώρα το λινκ σου. Πόνο ποτέ δεν είχα στην ζωή μου, μόνο στην μμ και αρκετό!!!
 
Μπλουζα