Υπαρχει λυση????

Veron

Well-Known Member
Καλησπέρα και από μενα. Παρακαλουθω λιγο καιρο το forum αλλα αποφάσισα να αρχίσω να γράφω γιατι η κατάσταση εχει φτασει στο απροχώρητο.
Ειμαι 22 στα 23(τον αλλο μηνα) και αντιμετωπίζω τεράστιο προβλημα τριχόπτωσης.Ακομα το κεφάλι μου δεν εχει αδειάσει αλλα δεν το βλεπω να κραταει για πολυ ακομα,καθως καθημερινα υπολογιζω να μου φεύγουνε πανω απο 200 τρίχες ,καμια 50αρια φεύγουνε μόνο στο μπανιο.Το εντονο πρόβλημα υπολογίζω οτι ξεκίνησε γυρω στο 2010 καθώς αναπολώντας παλιες ένδοξες φωτογραφίες αρχισα να παρατειρώ και τις διαφορές αλλα και απο το 2010 αρχισα σταδιακα να εφαρμόζω διάφορες θεραπείες οπως regaine και καποιο σαμπουάν Helsinki αν θυμάμαι καλα.Κληρονομικότητα υπαρχει και απο τον πατέρα!Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιώ μερα παρα μέρα 2 προιόντα το ενα λέγεται Botafex(minox 5%) και το αλλο ειναι προιον με συνταγη γιατρου και στο φτίαχνει ο φαρμακοποιος απο'τι βλεπω στην ετικέτα (οτι μπορω να καταλάβω απο γράμματα γιατρου) λεει: Lot Pharmecot RII,Azhuakov Helsinki RT Amp.Anaslin R1T κατι τετειο τελοσπαντων δεν βγαζω τα γραμματα και βαζω απο αυτο 30 σταγόνες.Τελος μου ειχε δωσει και κατι βιταμίνες BIOKAPmiglio FORTE γραφουν για μαλλια και νυχια απο την εταιρεία ΒΙΟS LINE αλλα παρατήρησα αραίωση στο σπερμα (δεν ξερω αμα φταίνε η καψουλες) και τις έκοψα.
Το θέμα μου ειναι οτι η ψυχολογια μου ειναι στα τάρταρα και ψαχνω απεγνωσμένα λυση καθως στα 23 ποναει να χάνεις τα μαλλια σου,το ιδιο θα ποναει και στα 33 και στα 43 θα πει καποιος αλλα στα 23 ποναει πιο πολυ και υπαρχουν ατομα εδω μεσα που με καταλαβαίνουν.
Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα αν ξέρετε καποιο δερματολογο που να έχει καποια ουσιαστική γνωση επι του θέματος καθως εδω και 1-1,5 χρονο με "παρακολουθουσε" μια δερματολογος στο νοσοκομειο Συγγρος αλλα δεν μ εδινε και πολυ σημασια και δεν προκειτε να ξαναπάω γιατι τα παραπάνω σκευάσματα εκτος οτι δεν έκαναν τίποτα μου κοστιζα και 120ευρω για να τα πάρω.Επιπλέον σκέφτομαι άμεσα την εμφύτευση και θέλω καποια γνώμη απο κάποιον που έχει κανει και εχει μείνει έστω και 60-70% ευχαριστημένος.
Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
φιλε για μενα ξεκινα στην αρχη τωρα το cg και αν δεις οτι δεν δουλευει στους 2 μηνες ξεκινα μινοξ και παραλληλα και βουρτσισμα
 

detumescence

New Member
Mια χαρα λυση υπαρχει.
Λαβε υποψη σου και τη συμβουλη του edyuser.

Τωρα θα σου ελεγα να διαβασεις πολυ καλα το παρακατω.
Μπορει να σου παρει ενα μηνα η λιγοτερο να το κατανοησεις.Αλλα διαβασε το καλα.

http://www.healsa.co.za/PDF%20Files/Neo_Hair_Health_HSA.pdf

Πανω κατω εχουν ειπωθει και σε αλλα φορουμ.
Αλλα αυτα ειναι τα βασικα.
 

malloumpas

New Member
Φίλε 2 ειναι τα φαρμακα για τριχόπτωση: regaine και propecia. Μην περιμένεις να βγάλεις μαλλιά βέβαια, μόνο να διατηρήσεις ότι έχεις. Το 2ο μπορεί σου δώσει άσχημες παρενεργειες όμως οπότε καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό για αυτό. Τώρα η μεταμόσχευση είναι μια δραστική πρόσκαιρη λύση, αλλά μόνο αν έχεις το χρήμα για εξωτερικό κατά τη γνώμη μου, πχ Κύπρο ή Βέλγιο (αλλιώς Καναδά), γιατί στην Ελλάδα μπορεί να πληρώσεις λιγότερα αλλά μπορεί να γίνεις χειρότερα από πριν.

Επειδή η περίπτωση σου μου θυμίζει τη δική μου παλαιότερα θα σου πρότεινα αμεσα να ξεκινησεις regaine και να του δώσεις κανά 4-5 μήνο μέχρι να δεις τι γίνεται.
 

detumescence

New Member
malloumpas είπε:
Φίλε 2 ειναι τα φαρμακα για τριχόπτωση: regaine και propecia. Μην περιμένεις να βγάλεις μαλλιά βέβαια, μόνο να διατηρήσεις ότι έχεις. Το 2ο μπορεί σου δώσει άσχημες παρενεργειες όμως οπότε καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό για αυτό. Τώρα η μεταμόσχευση είναι μια δραστική πρόσκαιρη λύση, αλλά μόνο αν έχεις το χρήμα για εξωτερικό κατά τη γνώμη μου, πχ Κύπρο ή Βέλγιο (αλλιώς Καναδά), γιατί στην Ελλάδα μπορεί να πληρώσεις λιγότερα αλλά μπορεί να γίνεις χειρότερα από πριν.

Επειδή η περίπτωση σου μου θυμίζει τη δική μου παλαιότερα θα σου πρότεινα αμεσα να ξεκινησεις regaine και να του δώσεις κανά 4-5 μήνο μέχρι να δεις τι γίνεται.

Eλεος προτεινεις ''θεραπειες με παρενεργειες''. :dodgy:
 

dk1984

Member
Veron είπε:
edyuser1 είπε:
φιλε για μενα ξεκινα στην αρχη τωρα το cg και αν δεις οτι δεν δουλευει στους 2 μηνες ξεκινα μινοξ και παραλληλα και βουρτσισμα

Edy ti ennoeis me to cg kai vourtsisma ?

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8371.html

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5176.html?highlight=cg+210
 

kаl

New Member
ρε συ detumescence..Ωραια να προσεχεις την διατροφη σου και τον τροπο ζωης σου και οντως αυτο εχει σχεση με την τριχοπτωση αλλα μην ξεχνας οτι ειναι κ ενα γονιδιακο θεμα που με την βοηθεια φαρμακων καπως ελεγχεται η κατασταση μεχρι να οργιασουν τα πραγματα..Εσυ εκφραζεις την γνωμη σου και εισαι κατα των θεραπειων αλλα μπορεις να αποδειξεις απτα οτι οντως μονο ο τροπος ζωης λυνει τα προβληματα...
Εννοω δικο σου νημα με φωτο πριν και μετα στο οποιο χωρις "τσατσιες" θα αποδειξεις οτι πρεπει να πεταξουμε τα φαρμακα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
malloumpas είπε:
Φίλε 2 ειναι τα φαρμακα για τριχόπτωση: regaine και propecia. Μην περιμένεις να βγάλεις μαλλιά βέβαια, μόνο να διατηρήσεις ότι έχεις. Το 2ο μπορεί σου δώσει άσχημες παρενεργειες όμως οπότε καλύτερα να συμβουλευτείς γιατρό για αυτό. Τώρα η μεταμόσχευση είναι μια δραστική πρόσκαιρη λύση, αλλά μόνο αν έχεις το χρήμα για εξωτερικό κατά τη γνώμη μου, πχ Κύπρο ή Βέλγιο (αλλιώς Καναδά), γιατί στην Ελλάδα μπορεί να πληρώσεις λιγότερα αλλά μπορεί να γίνεις χειρότερα από πριν.

Επειδή η περίπτωση σου μου θυμίζει τη δική μου παλαιότερα θα σου πρότεινα αμεσα να ξεκινησεις regaine και να του δώσεις κανά 4-5 μήνο μέχρι να δεις τι γίνεται.
Σου λεει την αληθεια ο φιλος με αυτα που σου γραφει.Εγω θα σου ελεγα μην ασχοληθεις κ καθολου μιας και οτι κ να κανεις η καραφλα δυσκολα αποφευγεται.Μεταμοσχευση αξιζει γενικα αλλα ειναι νωρις μιας κ εισαι μικρος κ θα χρειαζεσαι αν δεν παιρνεις φαρμακα καθε 2 χρονια το πολυ 3 να μπαινεις σε αυτη την διαδικασια.
 
Μπλουζα