Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματων

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Επειδη καποια πραγματα τα θεωρουμε αυτονοητα αλλα ισως δεν ειναι παντα, ειπα να ανοιξω το παρον θεμα.

Πως βαζετε εσεις το σκευασμα μινοξιδιλης σας? Εγω ψεκαζω τα μαλλια, και προσπαθω να το 'απλωσω' στο τριχωτο της κεφαλης και στο κρανιο, οσο γινεται πιο πολυ. Δηλαδη αν βαζω πχ σε 10 σημεια, προσπαθω να το απλωσω ωστε να εχει γενικοτερη εφαρμογη, γιατι δεν ειμαι ζαπλουτος να βουταω το κεφαλι μου σε ενα κουβα με μινοξιδιλη! Καθε ψεκασμος, σημαινει πιο γρηγορο αδειασμα του μπουκαλιου.
Εσεις το ιδιο κανετε? Ειμαστε καλλυμενοι με αυτο τον τροπο, οσον αφορα τη χρηση της μινοξιδιλης, ή πρεπει να γινει καπως αλλιως η εφαρμογη?

Επισης...
Η μινοξιδιλη που πεφτει στο κεφαλι μας, εχει γενικοτερη επιδραση στην τριχοφυια μας, ή μονο οπου ακριβως πεσει?
Αν ναι, καλο αυτο απο τη μια γιατι και να μην πεσει καπου στο κεφαλι, μας καλυπτει οτι επεσε καπου παραδιπλα.
Απο την αλλη ομως παρατηρω οτι εκει που πριν λιγα χρονια ειχα πολυ ωραια φρυδια, τωρα καποια απο αυτα μεγαλωσαν και κατσαρωσαν, επισης βγηκαν τριχουλες στα αυτια κλπ.
Ειναι θεμα του οτι μεγαλωνουμε ηλικιακα κι ετσι κι αλλιως θα εβγαιναν αυτες οι τριχες, ή η μινοξιδιλη συμπαρασυρει ολη την τριχοφυία στο κεφαλι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

Cool11, την minox την βάζουμε μόνο στα σημεία που έχουμε πρόβλημα (αραίωμα, φαλάκρα) και μην προσπαθείς να την απλώσεις σε όλο το κεφάλι. Τώρα είναι αναπόφευκτο όλη η minox να πάει πάνω στο δέρμα για να απορροφηθεί. Σίγουρα μένει και στα μαλλιά λίγο, αλλά με λίγες μαλάξεις με τα δάχτυλα πίστεψέμε αυτή θα βρει το δρόμο της. Προσπάθησε πάντως να τηρείς την δοσολογία. Δηλαδή δύο φορές την ημέρα από 6 ψεκασμούς. Τώρα όσο για την τριχοφυΐα που είδες σε φρύδια και αυτιά παίζει να είναι από τη minox. Εγώ προσωπικά είδα πολυυυυυ λίγο να ανεβαίνουν τα γένια μου στα ζυγωματικά. Δεν μιλάμε για γένι, αλλά για πολύ μικούλες τριχούλες που ούτε καν φαίνονται παρά μόνο από πολύ κοντά.
Πάντως στα αυτιά μου φαίνεται και λίγο φυσιολογικό να βγούν τριχούλες μετά από μια ηλικία. Βέβαια αν δεν είσαι 50 χρόνων εεε τότε λόγω minox στα σίγουρα :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

ψεκάζεις 6 φορές (συνολικά) ανά 22h στις περιοχές αραίωσης και απλώνεις με τα δάκτυλα - εννοείται ότι θα πάει και στα υπόλοιπα μαλλιά,αλλά ο κύριος όγκος θέλουμε να μείνει στις περιοχές αραίωσης => μην υπερβαίνεις τους 6 ψεκασμούς την φορά και την 1X/22h

υποτίθεται ότι η μινοξ που πέφτει στα υγιή τριχοθυλάκια κάνει τις τρίχες πιο πυκνές και τις ενδυναμώνει - σχετική αύξηση της τριχοφυΐας (όχι υπερβολικά) θα έχεις στο πρόσωπο,στήθος και ωμοπλάτη
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

30+κατι ειμαι παιδες, οποτε μαλλον οι εξτρα τριχες ειναι λογω μινοξιδιλης, οπως τα λετε.

Σχετικα με τη δοσολογια, μου φαινεται ειμαι ασυνεπης.
Οταν μου ειχε πρωτοπει για τη μινοιδιλη η δερματολογος δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει.
Βαζω μονο μια φορα τη μερα, βραδακι, αλλα ομως μπορει να βαλω και 10 ψεκασμους.

Συμφωνειτε ολοι εδω οτι πρεπει να ειναι 6 μονο? Κι αν πχ. καποιος εχει 8 περιοχες αραιωσης? Ή ο καθε δερματολογος παλι εδω λεει τα δικα του?
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

Παλιοτερα το regain, και τωρα που τα πληρωνω ολα απο την τσεπη μου, το minoxidil target. Οπως ειπαν κι αλλα παιδια εδω, ειναι σαν συνθεση ιδιο με το regain. Μιλαμε για το 5%.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

βρες τρόπο(προπληρωμένη κάρτα) και πάρε (e-bay) kirkland minoxidil 5% - ~40 € (+20-25€ μεταφορικά) η 12μηνη θεραπεία (http://cgi.ebay.com/12-MONTHS-KIRKLAND-MINOXIDIL-5-MENS-HAIR-LOSS-REGROWTH_W0QQitemZ200311743022QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item200311743022&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1309|301%3A1|293%3A1|294%3A50) :eek:
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

Σπύρος είπε:
βρες τρόπο(προπληρωμένη κάρτα) και πάρε (e-bay) kirkland minoxidil 5% - ~40 € (+20-25€ μεταφορικά) η 12μηνη θεραπεία (http://cgi.ebay.com/12-MONTHS-KIRKLAND-MINOXIDIL-5-MENS-HAIR-LOSS-REGROWTH_W0QQitemZ200311743022QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item200311743022&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1205|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1309|301%3A1|293%3A1|294%3A50) :eek:


Εχω προπληρωμενη καρτα.
Να καταλαβω: στο ebay πουλανε και καινουρια πραγματα? Ή αυτο το πακετο ειναι 'μεταχειρισμενο', δηλαδη το πουλα καποιος που το εχει αγορασει ως ιδιωτης;
Και αν ειναι ετσι, που ξερω οτι δεν ειναι καποιος κακοβουλος και δεν εχει 'νοθευσει' το υγρο για να βγαλει πιο πολλα μπουκαλια για πουλημα;
Ισως απλοικες οι σκεψεις, αλλα δεν εχει βαση; Κανω λαθος;

Εκτος και αν ειναι κανονικο καναλι διανομης μεσω του ebay, αλλα υπαρχει τετοιο πραγμα? Δεν ξερω απο ebay. Νομιζα πουλανε μονο μεταχειρισμενα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

στο ebay τα χρησιμοποιημένα κάνουν το 1/10 της τιμής και πάντα αναγράφονται ως "used" ή "slightly used"

κανένας δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την παραγγελία,και πάντα στέλνονται σφραγισμένα
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

Σχετικα με το ebay το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι κυριως να αγοραζεις καινουργια πραγματα κ το σημαντικοτερο να αγοραζεις απο καποιον που εχει πολλες πωλησεις στο ενεργητικο του κ τσεκαρε κ τα reviews των αγοραστων του ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

σωστος εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο εκει

προσοχη στα flasakia τα πιο πολλα ειναι χακαρισμενα στην χωρητικοτητα που λενε και οχι πραγματικα

αυτο μπορειτε να το τσεκαρετε οταν σας ερθει το φλασακι με ενα προγραμμα

επισης αν σας κανουν λαμογια τοτε το paypal σας επιστρεφει τα χρηματα αρα ειναι ασφαλες
τουλαχιστον εμενα απο τις 30 αγορες που εκανα περιπου τις 2 που εγινε απατεωνια μου επιστρεψαν τα πραγματα πισω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xtreme

New Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

ρε παιδια οταν το μπουκαλακι εχει dropper τοτε ποια ειναι η σωστη δοσολογια(στο μπουκαλακι επανω γραφει one half two times a day)μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια?
ευχαριστω
 

magic810

New Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

xtreme είπε:
ρε παιδια οταν το μπουκαλακι εχει dropper τοτε ποια ειναι η σωστη δοσολογια(στο μπουκαλακι επανω γραφει one half two times a day)μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια?
ευχαριστω

Η συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 1ml πρωι και 1ml βραδυ.....
6 ψεκασμοι=1ml
με dropper αν σου λεει το μισο σημαινει οτι το μισο ειναι το 1ml.......
αφου αυτη ειναι η συνιστωμενη ποσοτητα.....
 

yoooooo

New Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

εγω βαζω regaine εκει οπου υπαρχει αραιωση και μετα κανω χτυπηματακια με κατι αιχμηρο οστε να γινει καλυτερη αιματωση και απορροφηση του regaine.. δικη μου σκεψη αλλα νομιζω λειτουργει....
 
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

εγω βαζω regaine εκει οπου υπαρχει αραιωση και μετα κανω χτυπηματακια με κατι αιχμηρο οστε να γινει καλυτερη αιματωση και απορροφηση του regaine.. δικη μου σκεψη αλλα νομιζω λειτουργει....

[move]
:eek: ??? :eek:
[/move]
 

dim74

Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

κοιτα μην σφαχτεις μονο...αδικο κοπο κανεις...
 

magic810

New Member
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

yoooooo είπε:
εγω βαζω regaine εκει οπου υπαρχει αραιωση και μετα κανω χτυπηματακια με κατι αιχμηρο οστε να γινει καλυτερη αιματωση και απορροφηση του regaine.. δικη μου σκεψη αλλα νομιζω λειτουργει....

χτυπηματακια???? ::)
Οταν λες αιχμηρο τι ακριβως εννοεις???? :eek:
Και με βουρδουλα χτυπιεσαι ....νομιζω οτι με ενα καλο μασαζακι εισαι καλυμενος.....να σε γλιτωσω απο την διασειση... :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

yoooooo είπε:
εγω βαζω regaine εκει οπου υπαρχει αραιωση και μετα κανω χτυπηματακια με κατι αιχμηρο οστε να γινει καλυτερη αιματωση και απορροφηση του regaine.. δικη μου σκεψη αλλα νομιζω λειτουργει....
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,412.0.html - δεν θέλει κόπο,αλλά τρόπο 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τροπος εφαρμογης μινοξιδιλης, περιοχη αποτελεσματ

δεν χρειαζεται χτυπηματα φιλε τζαμπα το κανεις

καλυτερα να παρεις derma roller που λεει και ο σπυρος

αν και δεν ειναι απαραιτητο

ωστοσο απο το να χτυπας το κεφαλι σου ειναι προτιμότερο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα