Τριχόπτωση και στρατός

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

hairevival

New Member
Στρατός : Η θητεία λένε ότι θα γίνει εννιάμηνη από το 2010. Τώρα ειναι 12μηνη και γι' αυτη θα μιλησω.
Τυχεροι οι πολυτεκνοι ή άλλες ειδικες κατηγοριες που πανε λιγοτερο.

Αρα λοιπον εχουμε οτι παμε 12 μηνες στρατο, με ελαχιστα ρεπο και αρκετο στρες. Ενας χωρος πιεσης.
Οι περισσοτεροι πανε γυρω στα 26- 27 στρατο. Τοτε η τριχοπτωση ειναι στα φορτε της.

Ενας χρονος λοιπον χωρις θεραπειες ακυρωνει τις θεραπειες που καναμε ως τοτε. Ας πουμε ενας απο τα 22 μπορει να παιρνει ντουτα, rogaine ,nirozal κτλ και της παναγιας τα ματια, αλλα αν για ενα χρονο τα σταματησει πια ειναι σαν να μην τα επαιρνε...

Τι κανουμε λοιπον αγαπητοι μου συναγωνιστες;
εχετε σκεφτει τιποτα;

για ενα χρονο αφηνουμε την θεραπεια και απλως βαζουμε οταν εχουμε ρεπο και επιστρεφουμε σπιτι;
ή κουβαλαμε μαζι rogaine, χαπακια κτλ και τα εχουμε σε ... 'κρυφο και δροσερο' μερος προσεχοντας μη σπασουν κιολας και τα βαζουμε οταν εχουμε ελευθερο χρονο;

εχετε σκεφτει ή εχετε ακουσει κατι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Αν πχ παίρνεις της παναγιάς τα μάτια όπως λες για 2 χρόνια πες. Λογικά θα έχεις δει το max των αποτελεσμάτων σου. Οπότε, αν πας στρατό μετά από 2 χρόνια που ξεκίνησες την θεραπεία, παίρνεις μαζί σου καμια 100αρια χάπια 0.5 ή 1mg φινα, για συντήρηση απλώς. Δηλαδή να κρατήσεις την DHT σε χαμηλά επίπεδα.
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο πιστεύω.
 

hairevival

New Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Admin είπε:
Αν πχ παίρνεις της παναγιάς τα μάτια όπως λες για 2 χρόνια πες. Λογικά θα έχεις δει το max των αποτελεσμάτων σου. Οπότε, αν πας στρατό μετά από 2 χρόνια που ξεκίνησες την θεραπεία, παίρνεις μαζί σου καμια 100αρια χάπια 0.5 ή 1mg φινα, για συντήρηση απλώς. Δηλαδή να κρατήσεις την DHT σε χαμηλά επίπεδα.
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο πιστεύω.

δεν χρειάζεται rogaine?
 

barman

Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

επειδη και γω μπαινω φανταρος τςρα τον μαιο μαγκες ειχα και γω τετοιου ειδους αποριες...βεβαια η 8εραπεια μου ειναι βολικη...ενα μπουκαλακι τοπικης spiro στην τσεπη και προχωραμε..!
 

lalakos

Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Καταρχήν καλή θητεία σε όσους είναι να καταταχθούν στις "ένδοξες" ένοπλες δυνάμεις του Ελληνικού Στρατού. Πωπω πως τα λέω έτσι. Παιδιά κουράγιο, ένας χρονάκος είναι. Μπορεί να φαντάζει πολύ, αλλά περνάει. Σας μηλάει άνθρωπος που απολύθηκε τον περασμένο Νοέμβριο. Εδώ που τα λέμε μια μαλακία και μισή είναι αλλά τι κάνεις. Αν ποτέ πήγαινα ξανά φαντάρος ένα πράγμα θα έκανα από την αρχή. Θα τα έγραφα όλα στα @@ από την πρώτη μέρα (όχι τις θεραπείες, αλλά τους καραβανάδες :p). Κάτι που το καταλαβαίνει όταν δυστυχώς απολύεσαι. Πλάκα πλάκα δεν θα ξεχάσω το τελευταίο μου περίπολο. Την άλλη μέρα έπαιρνα άδεια απολύσεως. Πωπω μέχρι να το κάνω το περίπολο ξημέρωσε. Τεσπα... στο θέμα μας τώρα.

Λοιπών, θα ήθελα να συμβουλέψω τις μελλοντικές σειρές ότι έχεις πάρα πολύ χρόνο να ακολουθήσεις όποια θεραπεία θέλεις μέσα στον στρατό. Επειδή θα έχεις και κοντό μαλλί, η χρήση του regaine θα είναι πολύ πιο εύκολη και χωρίς φυσικά να αγχώνεσαι αν θα λαδώσει λίγο το μαλλί. Στην τελική στα @@. Πίστεψέ με δεν πρόκοιτε να σε δει κανένα καλό κομμάτι μέσα στο στρατόπεδο πέρα από καμία ΕΠΟΠίνα. Όταν θα είσαι εξοδούχος, πάλι μια χαρά χρόνο έχεις για να πατήσεις ένα λουσιματάκι. Γενικά για ατομική υγιεινή έχεις το χρόνο σου. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα ειναι και εσύ να μην τρέπεσαι λίγο π.χ. το πρωί που ξυρίζονται όλοι μαζί, εσύ να βάζεις και το regaine. Στην τελική μπορείς να μιλήσεις και με τον διοικητή σου, να του εξηγήσεις ότι κάνεις μια θεραπεία τριχόπτωσης και φυσικά και να έχεις το ελεύθερο σε άκυρες στιγμές να μπορείς να πεταχτείς μέχρι τις τουαλέτες για χάπι ή για κάτι άλλο. Άσε που μπορεί να ενδιαφέρεται και ο δίκας και να σε κάνει ερωτήσεις. Και ξέρεις εεεεε. Άμα δει κάνα καλό οποτέλεσμα ο δίκας, σε πλακώνει και σε τιμητικές και είσαι άρχοντας “λέμε τώρα”. Συνήθως το χάπι το παίρνεις βράδυ και επειδή πάντα έχεις ένα μπουκαλάκι νερό, δεν είναι πρόβλημα. Επίσης το βράδυ θα πλένεις και δόντια κτλ κτλ κτλ.... Γενικά χρόνος υπάρχει. Το θέμα για μένα είναι να αποθηκεύεις σωστά πχ την φιναστερίδη και να μην βαριέσαι. Και εκεί πάλι έχεις ατομικό φωριαμό, και μάλιστα στις πιο πολλές μονάδες είναι σχετικά καινούριοι και ξύλινοι οπότε μια χαρά. Το μόνο που βλέπω ότι θα ζωρίζει λίγο είναι στο κόψιμο του proscar σε κομματάκι. Θέλει μια λίγο καθαρή και σκληρή επιφάνεια όπως και ένα καλό λείο μαχεράκι. Στο κέντρο ίσως αν σε βρούν μαχαιράκι να στο πάρουν, αλλά πάλι σας λέω ότι δεν έχετε να χάσετε τίποτα να μιλήσετε με έναν ανώτερό σας για να σας δώσουν το free σε μικρά πράγματα που θα σας κάνουν την ζωή πιο εύκολη με την θεραπεία σας. Άνθρωποι είναι και αυτοί, θα καταλαβούν... Λέμε τωρα χαχα :p

Αυτά άντε και καλή θητεία....
 

hairevival

New Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

lalakos είπε:
Στην τελική στα @@. Πίστεψέ με δεν πρόκοιτε να σε δει κανένα καλό κομμάτι μέσα στο στρατόπεδο πέρα από καμία ΕΠΟΠίνα.

offtopic :
Τελικά όλα τα κάνουμε για τις γκόμενες ρε φίλε... Αν υπήρχε ένας υποθετικός κόσμος μόνο με άντρες (λέμε τώρα) τότε ούτε θα μας έκοφτε αν μας έπεφτε το μαλλί ... (π.χ. όταν ειναι να βγούμε με φιλαράκια στα @@ μας αν πάμε ατιμέλητοι...)

για σκεφτειτε μονο.. τοσα λεφτα.. τοσος χρονος.. τοση προσπαθεια.. για να αρεσουμε στις κοπελες...
 

Άκης

Administrator
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

hairevival είπε:
δεν χρειάζεται rogaine?
Έχω περίπου 2 μήνες που έκοψα την μινοξ και δεν είδα διαφορά. Δεν νομίζω η μινοξ να απαιτείται εφ'ορου ζωής, αν παίρνεις πχ κάποιο χάπι.
Αν και εδώ που τα λέμε δεν μου έκανε και τρομερή δουλειά...

Πάντως, όπως λέει και ο lalakos, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις χρόνο. πχ το πρωί έχεις χρόνο να πας στο μπάνιο για να πλυθείς και να ξυριστείς. Άρα, και το χάπι το παίρνεις και βάζεις και μινοξ. Μετά το μεσημέρι έχεις χρόνο να κάνεις μπάνιο, άρα fungoral κλπ. Αυτά, δεν νομίζω να χρειαστείς τπτ παραπάνω.

barman είπε:
επειδη και γω μπαινω φανταρος τςρα τον μαιο μαγκες ειχα και γω τετοιου ειδους αποριες...βεβαια η 8εραπεια μου ειναι βολικη...ενα μπουκαλακι τοπικης spiro στην τσεπη και προχωραμε..!
Barman, μόνο με αυτό θα πας μέσα; Δεν βάζεις και ντουτα στο διάλυμα να είσαι καλυμμένος 100%?

Πάντως παίδες, δεν ξέρω αν ψάχνουν ακόμη τα πράγματα σας όταν μπαίνετε στο κέντρο, αλλά δεν ξέρω τι θα σας πουν όταν σας δουν να έχετε 2-3 μπουκάλια rogaine, 2-3 fungoral κλπ και αν τα επιτρέψουν.
Τα χάπια πες τα έχεις και πάνω σου που δεν ψάχνουν.
 

barman

Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Admin είπε:
Barman, μόνο με αυτό θα πας μέσα; Δεν βάζεις και ντουτα στο διάλυμα να είσαι καλυμμένος 100%?
εχω παρει με λιγο φοβο την ντουντα σε σχεση με οτι μπορει να επηρεαζει καποιες λειτουργιες του εγκεφαλου...8α μου πεις βεβαια σε μεγαλες ποσοτητες...ομως τι γενεται με συσσωρευση απο χρονια χρηση?οπως και για την spiro...ασε που με την spiro εχω βρει την υγεια μου..!
 

Άκης

Administrator
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Καλό θα ήταν να έφτιαχνες το Zix πχ και να είχες και την spiro.
Το ένα μεν θα μπλοκάρει την DHT (αν υποθέσουμε ότι την μπλοκάρει) και το άλλο τα ανδρογόνα, ώστε να είσαι καλυμμένος 100%. Αν και έχω διαβάσει ότι και μόνη της η spiro κάνει δουλειά, αλλά κρατάει για 7 ώρες η δράση της. Σκέψου ότι θα είσαι καλυμμένος για 7 περίπου ώρες και τις υπόλοιπες θα είσαι ακάλυπτος...

Η ντουτα κρατάει πολλές ημέρες, οπότε μπορείς να έχεις ενα με ντουτα και spiro και ένα άλλο μόνο με spiro.
 

barman

Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

Admin είπε:
Καλό θα ήταν να έφτιαχνες το Zix πχ και να είχες και την spiro.
Το ένα μεν θα μπλοκάρει την DHT (αν υποθέσουμε ότι την μπλοκάρει) και το άλλο τα ανδρογόνα, ώστε να είσαι καλυμμένος 100%. Αν και έχω διαβάσει ότι και μόνη της η spiro κάνει δουλειά, αλλά κρατάει για 7 ώρες η δράση της. Σκέψου ότι θα είσαι καλυμμένος για 7 περίπου ώρες και τις υπόλοιπες θα είσαι ακάλυπτος...

Η ντουτα κρατάει πολλές ημέρες, οπότε μπορείς να έχεις ενα με ντουτα και spiro και ένα άλλο μόνο με spiro.
εχω προβλημα μονο στους κροταφους...στο πιο δυσκολο σημειο..!ομως οχι μεγαλο..κατα τ'αλλα φουλ μαλλι..και σου λεω εχς αφησει μονο την spiro και βαζω και tricomin γιατι ισως να ειχα παρουσιασει και φλεγμονες και γι'αυτο να εχασα αρκετες τριχες...αλλα εχω να πω πως καλλημενος ή ακαλυπτος η spiro(απο lee) ειναι κορυφη..!
 

lalakos

Member
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

hairevival είπε:
[quote author=lalakos link=topic=542.msg8090#msg8090 date=1235916731]

Στην τελική στα @@. Πίστεψέ με δεν πρόκοιτε να σε δει κανένα καλό κομμάτι μέσα στο στρατόπεδο πέρα από καμία ΕΠΟΠίνα.

offtopic :
Τελικά όλα τα κάνουμε για τις γκόμενες ρε φίλε... Αν υπήρχε ένας υποθετικός κόσμος μόνο με άντρες (λέμε τώρα) τότε ούτε θα μας έκοφτε αν μας έπεφτε το μαλλί ... (π.χ. όταν ειναι να βγούμε με φιλαράκια στα @@ μας αν πάμε ατιμέλητοι...)

για σκεφτειτε μονο.. τοσα λεφτα.. τοσος χρονος.. τοση προσπαθεια.. για να αρεσουμε στις κοπελες...
[/quote]


Φίλε hairevival και φυσικά δεν θέλω να περάσω το μήνυμα, ούτε εγώ ο ίδιος το πιστεύω φυσικά, ότι όλα τα κάνουμε για τις γκόμενες. Αλίμονο. Πρώτος πρώτος εγώ θέλω να έχω το μαλλί μου πάνω στο κεφάλι μου για να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου. Αυτό που ήθελα να περάσω είναι το εξής. Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να με δουν τα φιλαράκια μου μετά από λίγο ή και μετά απο ώρες που έχω βάλει regaine, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν θα με άρεσε να με έβλεπε μια γυναίκα. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά αυτό που λες εσύ και το τι κάνει κανείς για να αισθάνεται άνετα.
Τέσπα είμαστε και οι δύο off topic, δεν είχα σκοπό να απαντήσω για να μην δώσω συνέχεια στο θέμα αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου. ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τριχόπτωση και στρατός

ελατε ρε παιδια πολυ ανησυχια για το τιποτα
και επειδη θα πας στον στρατο δεν μπορει να σου απαγορευσει κανεις να κουβαλας ενα μπουκαλι λοσιον μαζι σου η και 2 η και 3 για τα μαλλια σου
τα παιρνεις μαζι σου και thats it στον στρατο θα βρεις αρκετο χρονο για να περιποιηθεις τα μαλλια σου μην μασας

μονο λιγο το κεντρο ειναι δυσκολο οπου σας ψαρωνουν
μετα στην μοναδα θα περασεις καλα
και θα κανεις και την θεραπεια σου

και οταν απολυθεις θα εχεις τα μαλλια σου
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα