Το ταξίδι μου με την φιναστερίδη

dlazaros

Well-Known Member
Ερώτηση προς τους φίλους του φόρουμ.. σταμάτησε την φινα γιατί είχα δυστυχώς βαριά sides. Τα μαλλιά μου είναι σαφώς χειρότερα από τότε που ξεκίνησα φίνα καθώς είχα το αρχικό shedding. Αυτά τα μαλλιά λοιπόν θα επιστρέψουν ή φύγανε για πάντα ??
Δεν υπάρχει αρχικό shedding μετά απο μια αντε δύο εβδομάδες φιναστερίδης. Οι τρίχες πέφτουν μετά απο 2-3 μήνες. Εαν πέφτουν τόσο πολύ οι τρίχες είναι απο την ορμόνη και οχι απο την φιναστερίδη. Οι τρίχες θα ξαναβγούν αλλά λεπτότερες και λεπτότερες κάθε φορά που θα πέφτουν μέχρι να πάψουν να βγαίνουν. Αυτή είναι η καράφλα χωρίς θεραπεία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimtheIron

New Member
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα για ακόμη μια φορά την συμβουλή σας. Όπως είχα πει αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα χάπι φίνα 1mg ανά 3 μέρες. Άρχισα και έχανα πολλές τρίχες και ιδιαίτερα μπροστά όπου δεν είχα θέμα, καθώς κυρίως στο Κράουν έχω αραίωση. Μετά από ένα μήνα λόγω παρενεργειών από φίνα έκοψα το χάπι και τα παράτησα όλα. Η τριχόπτωση συνεχίστηκε και για να μην τα πολυλογώ αυτή την στιγμή έχω αραίωση σε όλο το κεφάλι και έχω κενά και μπροστά πράγμα που δεν είχα ποτέ. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και η τεστο και ο θυροειδή μου ήταν σε καλά επίπεδα αλλά είχα ανεβασμένα τα αντισώματα για τον θυροειδή για αυτό ξεκίνησα σελήνιο χάπι. Η ερώτηση μου είναι η εξής , από τι μπορεί να προήλθε αυτή η επιθετική τριχόπτωση? Φταίει η φίνα ? Οι ορμόνες ? Ή απλά γενετικό που τώρα ενεργοποιήθηκε?
 
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα για ακόμη μια φορά την συμβουλή σας. Όπως είχα πει αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα χάπι φίνα 1mg ανά 3 μέρες. Άρχισα και έχανα πολλές τρίχες και ιδιαίτερα μπροστά όπου δεν είχα θέμα, καθώς κυρίως στο Κράουν έχω αραίωση. Μετά από ένα μήνα λόγω παρενεργειών από φίνα έκοψα το χάπι και τα παράτησα όλα. Η τριχόπτωση συνεχίστηκε και για να μην τα πολυλογώ αυτή την στιγμή έχω αραίωση σε όλο το κεφάλι και έχω κενά και μπροστά πράγμα που δεν είχα ποτέ. Έκανα ορμονικές εξετάσεις και η τεστο και ο θυροειδή μου ήταν σε καλά επίπεδα αλλά είχα ανεβασμένα τα αντισώματα για τον θυροειδή για αυτό ξεκίνησα σελήνιο χάπι. Η ερώτηση μου είναι η εξής , από τι μπορεί να προήλθε αυτή η επιθετική τριχόπτωση? Φταίει η φίνα ? Οι ορμόνες ? Ή απλά γενετικό που τώρα ενεργοποιήθηκε?
Η φιναστερίδη άρχιζε να δυναμώνει τη ρίζα της τρίχας γιατί σταμάτησε να δέχεται DHT από τον οργανισμό σου. Έτσι οι "άρρωστες" τρίχες αυτών των ριζών άρχιζαν να πέφτουν, ώστε να φυτρώσουν στη θέση τους πιο δυνατές τρίχες. Όταν σταμάτησες την φιναστερίδη επανέληθε η DHT στα προηγούμενά της επίπεδα, οπότε άρχισαν να αδυνατίζουν οι ρίζες ακόμη πιο πολύ. Το έβαλες στο fast forward με λίγα λόγια, επίσπευσες την διαδικασία της τριχόπτωσης.

Αν συνέχιζες την φιναστερίδη όλες αυτές οι τρίχες που έχασες και που ενεργοποιήθηκαν οι θύλακες θα έβγαιναν πιο δυνατές. Για αυτό πρέπει να πιστεύουμε στη διαδικασία και να μην παθαίνουμε πανικό. Η τριχόπτωση όσο παίρνουμε φιναστερίδη κάνει καλό, είναι υπέρ μας.

Όσον αφορά τις παρενέργειες, απλά περιμένεις κάποιες εβδομάδες να δεις αν θα υποχωρήσουν οι παρενέργειες από μόνες τους (συνήθως έτσι συμβαίνει στη πλειοψηφία γιατί συνηθίζει ο οργανισμός) ή αν και πάλι δεν υποχωρήσουν θα μπορούσες να μειώσεις τη δόση.
 
Μπλουζα