Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

karaflas_1

New Member
Παιδια μηπως ξερει κανεις να μας πει αν το καθημερινο λουσιμο κανει καλο η δερματολογος που παω μου λεει οτι κανει καλο γιατι απομακρινετε η dht κατα καποιο τροπο.
Εχετε διαβασει κατι εσεις?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

barman

Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

συγχαιρω την δερματολογο σου που προς εκπληξη μου ειναι ενημερη για κατι τετοιο..μια φορα την μερα να λουζεσαι με ενα καλο σαμπουαν ειναι ιδανικο..εγω προσωπικα λογω δουλειας μου, λουζομαι 2 φορες τη μερα καθε μερα.απλα οπως ειπα το σαμπουαν να ειναι προσεγμενο για να μην χαλαει και τι ph της επιδερμιδας σου.
 

Άκης

Administrator
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Μπράβο. Σωστή η δερματολόγος. Ναι, ένα καλό σαμπουάν να χρησιμοποιείς και είσαι οκ.
Πάντως το revivogen που παρέλαβες, είναι ιδανικό για να απομακρύνει την dht.
 

Ntia

New Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Ούτε εγώ έχω ακούσει από δερματολόγο τέτοια συμβουλή, μπράβο. Πάντως κακό δεν κάνει. Αν είναι να τα χάσεις θα τα χάσεις για άλλο λόγο, όχι λόγο λουσίματος!
 

Άκης

Administrator
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

το συχνό λούσιμο είναι μέσα στους μύθους με τα ζελέ και την βρωμιά.
Πάντως αυτό με την DHT δεν μπορώ να πώ με σιγουριά ότι ισχύει σε όλα τα σαμπουάν.
Το revivogen σαμπουάν έχει ειδικά ενεργά συστατικά για αυτή την δουλειά.
 

karaflas_1

New Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Θελω να προμιθευτω το tricomin και να το συνδιασω με το revivogen και το regaine
Λες να κανω καμια γκαφα?
 

Άκης

Administrator
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Γκάφα με κορυφαία προϊόντα, δοκιμασμένα χρόνια και εγκεκριμένα από FDA, δεν κάνεις.
Το πως θα σου κάνει το τριχωτό σου, θα δεις και θα μου πεις.
Και μετά σύγκρινε το με τα "καλλυντικά" που αγόραζες για χρόνια απο τα φαρμακεία.
 

tasos

Active Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Εύγε στην δερματολόγο,το καθημερινό λούσιμο απομακρύνει την dht αλλά και το σμήγμα που ΄οταν ιδρώνουμε φράζει τους πόρους.


Καλό βέβαια είναι να είναι καλό σαμπουάν χωρίς SLS (Sodium Laureth Sulfate) !

Για το PH τώρα , αυτό πρέπει να είναι γύρω στο 7 και όχι 5 με 6 γιατί αυτό έχει αποτέλεσμα την δημιουργία παρασίτων και μικροοργανισμών στο τριχωτό πράγμα κακό για την υγεία των μαλλιών !

Το PH μπορεί να ρυθμιστεί και με την διατροφή , λόγω της συνήθης όξινης διατροφής μας (fast food,γλυκά,ζάχαρη) το PH είναι κοντά στο 5 με 5,5 και 6. Αν τρώμε σωστά θωρακίζουμαι και τον οργανισμό μας απο τα παράσιτα και βελτιώνουμε γενικά την υγεία μας !

ή ένα κουταλάκι baking soda σε ένα ποτήρι νερό την ημέρα. Το PH μπορούμε να το μετρήσουμε με PH sticks απο το φαρμακείο.
 

Master

New Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

και εμενα ο m**is μου ειπε να λουζομαι καθημερινα τον ρωτησα γιατι και μου ειπε γιατι μαζι με τα μαλλια χανουμε και την αμυνα της επιδερμιδας προς τα μικροβια. Και ετσι μεχρι να αποκτησει παλι την υγιή φαση τοτε θα μπορω να παραμελισω στο να μη λουστω σόνι και καλα καθημερινα. Που με την μολυνση που υπαρχει το βλεπω λιγο δυσκολο να μην λουζομαι, ειδικα αν οδηγεις και μηχανη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

το λουσιμο πιστευω και εγω κανει καλο ιδιαιτερα σε οσους εχουν λιπαρη επιδερμιδα
η ξηροδερμια πιστευω πως ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις απαραιτητο

master εκτος του me*** κατι αλλο που δοκιμασες
κατι αλλο που πιστευεις οτι κανει δουλεια
η κατι αλλο που πιστευεις οτι δεν κανει
γενικα θα θελα να ακουσω τις γνωμες σου και το τροπο σκεψης σου
για να καταλαβω πως καταλαβαινεις η πως κρινεις ενα προιον
 

Άκης

Administrator
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Master είπε:
και εμενα ο m**is μου ειπε να λουζομαι καθημερινα τον ρωτησα γιατι και μου ειπε γιατι μαζι με τα μαλλια χανουμε και την αμυνα της επιδερμιδας προς τα μικροβια. Και ετσι μεχρι να αποκτησει παλι την υγιή φαση τοτε θα μπορω να παραμελισω στο να μη λουστω σόνι και καλα καθημερινα. Που με την μολυνση που υπαρχει το βλεπω λιγο δυσκολο να μην λουζομαι, ειδικα αν οδηγεις και μηχανη.

Αυτό με την άμυνα δεν το γνωρίζω και δεν απαντώ. Η μόνη άμυνα που ξέρω απο τα μαλλιά είναι ότι μας προστατεύει από τον ήλιο το δέρμα μας.
Αλλά το καθημερινό λούσιμο απαραίτητο αν ακολουθεί κανείς θεραπεία για να απομακρύνεται και η DHT αλλά και τα υπολείματα από τα χημικά των θεραπειών.
΄Ασε που λαδώνουν και τα μαλλιά μας άμεσα με αυτά, που να τα αφήσουμε και άλουστα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

κανα καλο σαμπουαν για καθημερινη χρηση (απο φαρμακειο) ???
ο γιατρος μου ειχε προτεινει ενα φυτικο δεν θυμαμαι ονομα
επισης τι γνωμα σας για το σαπουνι αμαλθεια λενε οτι κανει για συχνο λουσιμο σκεφτομαι να το δοκιμασω...
 

Άκης

Administrator
Απ: Το καθημερινο λουσιμο κανει καλο? Ναι ή Οχι

Το αμαλθεία πρέπει να κάνει καλή δουλειά στο τριχωτό και στο δέρμα γενικά.
Δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την γνώμη μου.
Όλα τα σαμπουάν με βοτανα κλπ πιστεύω κάνουν για καθημερινή χρήση.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα