Την πάτησα από την ahc

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Φίλε σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις την λύση.

Όμως το συμπέρασμα είναι ότι χωρίς φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη για πιο βαριές καταστάσεις) κινδυνεύσεις (σοβαρά) να αποτύχει η όποια ΜΜ....... Είναι σαν να πας ξεβράκωτος στα αγγούρια (και όπου αγγούρια βάλετε ότι θέλετε......).

Δεν είναι μαλάκες οι Ισπανοί που στην πλειοψηφία τωω περιπτώσεων (μόνο τον @CVIAL ξέρω που έχει κάνει έκεί χωρίς φίνα) έχουν ως προαπαιτούμενο την φαρμακευτική αγωγή!
 

Disco

Well-Known Member
Φίλε σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις την λύση.

Όμως το συμπέρασμα είναι ότι χωρίς φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη για πιο βαριές καταστάσεις) κινδυνεύσεις (σοβαρά) να αποτύχει η όποια ΜΜ....... Είναι σαν να πας ξεβράκωτος στα αγγούρια (και όπου αγγούρια βάλετε ότι θέλετε......).

Δεν είναι μαλάκες οι Ισπανοί που στην πλειοψηφία τωω περιπτώσεων (μόνο τον @CVIAL ξέρω που έχει κάνει έκεί χωρίς φίνα) έχουν ως προαπαιτούμενο την φαρμακευτική αγωγή!
Χωρίς φιναστερίδη όντως έχει ημερομηνία λήξης το αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης. Εδώ ο φίλος λέει οτι έβαζε μίνοξ αυτά τα χρόνια, η οποία μινοξιδίλη κάνει μια τρύπα στο νερό αν δεν πάρεις φιναστερίδη..
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ειναι μεχρι να περασει ενα διαστημα,να ξεχαστει αυτο που συνεβη στο παιδι και να αρχιζουν να κανουν την εμφανιση τους διαφοροι και να μας λενε οτι τουλαχιστον η κλινικη δινει φυτρωση και οτι ειναι τοπ.Ποτε ξανα,ας μην το επιτρεψουμε αυτο να συμβει!Ουτε καν μετριοι,ασχετοι και επικινδυνοι οι τυποι!
Larioso τιποτα δεν εχει τελειωσει,μην σε παιρνει απο κατω,βρες σοβαρη κλινικη στο εξωτερικο και ολα καλα θα πανε,ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα.
 

bobby

Well-Known Member
Ειναι μεχρι να περασει ενα διαστημα,να ξεχαστει αυτο που συνεβη στο παιδι και να αρχιζουν να κανουν την εμφανιση τους διαφοροι και να μας λενε οτι τουλαχιστον η κλινικη δινει φυτρωση και οτι ειναι τοπ.Ποτε ξανα,ας μην το επιτρεψουμε αυτο να συμβει!Ουτε καν μετριοι,ασχετοι και επικινδυνοι οι τυποι!
Larioso τιποτα δεν εχει τελειωσει,μην σε παιρνει απο κατω,βρες σοβαρη κλινικη στο εξωτερικο και ολα καλα θα πανε,ευχομαι πραγματικα τα καλυτερα.
Για να είμαστε δίκαιοι δεν σημαίνει ότι δεν είχε καλή φύτρωση ο φίλος (δεν έχω δει το παλιό νήμα οπότε δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος...) αλλά αν πχ τα graft πάρθηκαν από όχι ασφαλείς περιοχές ή έχει DUPA ή Retro τότε χωρις αγωγή αυτά κάποια στιγμή θα πέσουν (τα μεταμοσχευμένα) ή αν είχε και "μαμά" μαλιά στην περιοχή, χωρίς αγωγή και αυτά θα πέσουν οπότε υποβαθμίζεται πολύ το αποτέλεσμα....

Καμία κλινική στην Ελλάδα δεν είναι top όλες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους αλλά καμία δεν μπορεί να θεωρηθεί top.......
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Τι να την κανω την φυτρωση οταν μου αφηνουν τετοια δοτρια;
Καμια δικαιολογια και αν καποιος διαφωνει θα ηθελα να μου πει αν θα αφηνε αυτους τους τυπους να διαχειριστουν το κεφαλακι τους
Υ.γ.Η κλινικη αραγε του ειχε καταστησει σαφες οτι το αποτελεσμα ,οσο καλο και αν ειναι,χωρις φιναστεριδη θα εχει ημερομηνια ληξης;Ξερουμε ολοι την απαντηση,τα λεφτα σου λοιπον θελουν και μονο.
 

vlafo

Well-Known Member
Τι να την κανω την φυτρωση οταν μου αφηνουν τετοια δοτρια;Καμια δικαιολογια και αν καποιος διαφωνει θα ηθελα να μου πει αν θα αφηνε αυτους τους τυπους να διαχειριστουν το κεφαλακι τους
Η δότρια Νικ είναι ένα και το αυτό.
Πάνω από όλα,όλα τα υπόλοιπα είναι υπό αμφισβήτηση.
Για όλους.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Υ
Η δότρια Νικ είναι ένα και το αυτό.
Πάνω από όλα,όλα τα υπόλοιπα είναι υπό αμφισβήτηση.
Για όλους.
Ποιο απο ολα τα well known members του φορουμ θα επελεγε την εν λογω κλινικη;Μετα απο οσα εχουν δει;Και με τις γνωσεις που εχουν αποκομισει απο το φορουμ;Οσοι ειναι large και την προτεινουν εκ του ασφαλους σαν safe επιλογη εχουν κανει μμ σε αλλες κλινικες,οποιος την προτεινει αναμενω να κανει την αρχη και να την επιλεξει.Αν δεν το κανει ομως καλυτερα ας σωπασει.
 

LARIOISO

Member
Αν πάρω τώρα φίνα θα γίνει κάτι καλύτερο ή έχει γίνει η ζημιά πλέον?
Τα αφήνω μακριά είναι σαν ξεπουπουλιασμενη κότα , τα κόβω κοντά είναι το κεφάλι σαν χωματόδρομος ...τι να κάνω?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Αν πάρω τώρα φίνα θα γίνει κάτι καλύτερο ή έχει γίνει η ζημιά πλέον?
Τα αφήνω μακριά είναι σαν ξεπουπουλιασμενη κότα , τα κόβω κοντά είναι το κεφάλι σαν χωματόδρομος ...τι να κάνω?
Νομίζω πως γ φίνα δύσκολα θα κλείσει τις τρύπες, ίσως δυναμώσει τις υπόλοιπες τρίχες και καλύψουν πιο καλά τα κενά.Τωρα για το λουκ από την μια θα έλεγα τέρμα κοντά αλλά εσύ ξες
 

alex7

Well-Known Member
Αν πάρω τώρα φίνα θα γίνει κάτι καλύτερο ή έχει γίνει η ζημιά πλέον?
Τα αφήνω μακριά είναι σαν ξεπουπουλιασμενη κότα , τα κόβω κοντά είναι το κεφάλι σαν χωματόδρομος ...τι να κάνω?
Νομιζω η μόνη επιλογή είναι tattoo ειδικό εκεί .Δεν έχεις άλλη επιλογή για τις τρύπες
 

bobby

Well-Known Member
Υ
Ποιο απο ολα τα well known members του φορουμ θα επελεγε την εν λογω κλινικη;Μετα απο οσα εχουν δει;Και με τις γνωσεις που εχουν αποκομισει απο το φορουμ;Οσοι ειναι large και την προτεινουν εκ του ασφαλους σαν safe επιλογη εχουν κανει μμ σε αλλες κλινικες,οποιος την προτεινει αναμενω να κανει την αρχη και να την επιλεξει.Αν δεν το κανει ομως καλυτερα ας σωπασει.
Εγώ προ μελέτης φορουμ μπορεί να πήγαινα (ως άσχετος….) πλέον ούτε με σφαίρες ακόμα και να με πλήρωναν 3€/graft…..Όμως κάποιος με περιορισμένο μπατζετ ή/και και χωρίς να έχει μελετήσει…
 

LARIOISO

Member
Εγώ προ μελέτης φορουμ μπορεί να πήγαινα (ως άσχετος….) πλέον ούτε με σφαίρες ακόμα και να με πλήρωναν 3€/graft…..Όμως κάποιος με περιορισμένο μπατζετ ή/και και χωρίς να έχει μελετήσει…
Εμένα και να μου έλεγαν ότι θα με διορθώσουν ..ούτε απ' έξω δε θα πέρναγα .
 

bobby

Well-Known Member
Τα έχω ξαναπεί σε αλλά νήματα.

Από την μελέτη μου στο φορουμ αλλά και αλλού, αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι τα χαρακτηριστικά σε μια ΜΜ κατά φθίνουσα σειρά σπουδαιότητας είναι:

1. Η ασφάλεια δηλαδή φυτρωση.
2. Διαχείρηση δότριας
3. Φυσικοτητα
4. Σχεδιασμός (υποκειμενικό)
5. After sales service
5. Κόστος

Αν καταφέρεις τα τρια πρώτα είναι πολύ επιτυχημένη η ΜΜ. Αμ τα συνδυάσεις και με ένα ή περισσότερα από τα υπόλοιπα είσαι Θεός….
 

andy.k

Active member
Ο φίλος είναι σχεδόν nw6 και έχει βάλει όλα κ όλα 3900...δε φτάνουν προφανώς. Αν υποχώρησαν όλα τα μαμά μαλλιά και άνοιξαν περισσότερο τα κενά τοτε τα 3900(ακόμα και αν φύτρωσαν όλα) είναι λίγα. Η εικόνα της δοτριας για 3900 δε ξέρω πως θα έπρεπε να είναι. Εγώ πάντως δε τη βλέπω τραγική, οκ είναι ταλαιπωρημένη. Χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την κλινική σε καμία περίπτωση, (ούτε και εμένα μου άφησαν καλή δοτρια και ας ήταν σχεδόν τα μισά μοσχεύματα στην περίπτωση μου), πιστεύω ότι αν ο laroiso δεν είχε περαιτέρω αραίωση λόγω μη λήψης κάποιας αγωγής, δε θα είχε το ίδιο παράπονο. Όπως είπε και ένας φίλος νωρίτερα...χωρίς αγωγή το αποτέλεσμα στη ληπτρια είναι με ημερομηνία λήξης. Αντίστοιχα και η εικόνα της δοτριας αν δε ληφθεί κάποια αγωγή, μόνο χειρότερη μπορεί να γίνεται λόγω της αα και της retro...Από τη στιγμή που μια δοτρια συνέλθει από μια μμ και το πιθανό προσωρινό σοκλος που ενδεχομένως έχει προκληθει από τη μμ, δε νομίζω ότι μπορεί να ανακάμψει η εικόνα της περισσότερο. Στην ιδανική περίπτωση να διατηρηθεί ως έχει αν λαμβανεται σοβαρή αγωγή. Αλλιώς μοιραια παίρνει και η δοτρια όπως και η ληπτρια την κατιούσα. Πάντως γνώμη μου είναι ότι μια ακόμα μμ μπορεί να πάρει ο laroiso δε μου φαίνεται η δοτρια τόσο χάλια. Μπορεί να μην έχει 4-5000 μοσχεύματα να δώσει αλλά 2500-3000 πιστεύω μπορεί να πάρει. Αλλά όσα και αν έχει ακόμα απόθεμα...χωρίς αγωγή...πάλι το ίδιο έργο θα παιχτεί...
 

witcher

Well-Known Member
Μάλλον ειναι αυτό το νήμα του laioriso ; Φαίνεται να ειχε πάει μια χαρά πάντως η φύτρωση της επέμβασης. Έχει κάποιες φωτογραφίες του που δείχνουν το αποτέλεσμα του τότε.

Larioso,fue, 3910 grafts, 14-15/01/2016

 
Μπλουζα