ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Έχεις τριχόπτωση ή φαλάκρα, τι ομάδα αίματος είσαι?

  • ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Α

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%
  • ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Β

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%
  • ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Ο

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%
  • ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΒ

    Ψηφοφορίες: 0 0.0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

geofish

New Member
Παιδία, κάποτε είχα διαβάσει ότι η τριχόπτωση κτυπάει κυρίως αυτούς που έχουν ομάδα αίματος Α. Δεν ξέρω αν αυτό στέκει, απλώς επειδή είχα ασχοληθεί παλιά με την διατροφή και τη σχέση με την ομάδα αίματος και θα ήθελα για να μου φύγει η απορία να κάνω μια ψηφοφορία σχετικά με το παραπάνω θέμα.

Έχεις τριχόπτωση ή φαλάκρα, τι ομάδα αίματος είσαι?
Δεν χρειάζεται βέβαια να πείτε το ομάδα αίματος είστε, απλώς ψηφήστε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bernie

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Έχω ομάδα αίματος Α και κάποια τριχόπτωση (ΣΔ - αβιταμίνωση)
 

gkok

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

geofish είπε:
Παιδία, κάποτε είχα διαβάσει ότι η τριχόπτωση κτυπάει κυρίως αυτούς που έχουν ομάδα αίματος Α. Δεν ξέρω αν αυτό στέκει, απλώς επειδή είχα ασχοληθεί παλιά με την διατροφή και τη σχέση με την ομάδα αίματος και θα ήθελα για να μου φύγει η απορία να κάνω μια ψηφοφορία σχετικά με το παραπάνω θέμα.

Έχεις τριχόπτωση ή φαλάκρα, τι ομάδα αίματος είσαι?
Δεν χρειάζεται βέβαια να πείτε το ομάδα αίματος είστε, απλώς ψηφήστε.
Το έχω κι'εγώ αυτό το βιβλίο με την ομάδα αίματος και την διατροφή.Πολύ καλό βιβλίο μόνο που ακόμα δεν έχει διευκρινιστεί από την ιατρική κοινότητα αν ισχύουν τα όσα λέει.
Εγώ πάντος είμαι ομάδα Α.
 

nikos76

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Ομάδα αίματος Α είμαι εγώ και έχω τριχόπτωση.

Αλλά ομάδα αίματος Α είναι και ο πατέρας μου,η μάνα μου και ο αδερφός μου και έχουνε εκατο κιλα μαλί! :)
 

geofish

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Στην Ελλάδα η πιο κοινοί τύποι αίματος είναι η Α και η Ο. Η Β και ΑΒ συναντιούνται σε άλλες χώρες. Εγώ είμαι πάντως Α.
Πάντως παλιά που έκανα μια ερευνά σε γνωστούς μου (αν θεωρηθεί ερευνά :)) παρ ότι οι μισοί ήταν Α και οι άλλοι μισοί Ο, το ποσοστό αυτών που είχαν τριχόπτωση ήταν μεγαλύτερο σε αυτούς που είχαν ομάδα αίματος Α. ???
 

NGL

Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Α, ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΑΔΕΡΦΙΑ! :D :D
 

sito

Active Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Ομάδα Β. Την οποία ομάδα κληρονόμησα απο το σόι του πατέρα μου, όπου όλοι έχουν μαλλί φούντα, πλην του πατέρα μου που είχε μια ελαφρία αραίωση η οποία παρουσιάστηκε μετά τα 35-40.
 

geofish

New Member
Απ: ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ-ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ?

Αυτοί που έχουν ομάδα αίματος Α καλό είναι να προσθέσουν σαν συμπλήρωμα την βιοτίνη στην διατροφή τους. Σύμφωνα με κάποιους τα άτομα με ομάδα αίματος Α παρουσιάζουν μειωμένη ικανότητα πρόσληψης βιοτίνης από τις τροφές.
Για όσους δεν γνωρίζουν η βιοτίνη παίζει ρόλο στην ανάπτυξη του δέρματος και των μαλλιών. Έχει χρησιμοποιηθεί για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης και της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας. Επίσης χρησιμοποιείται για τη θεραπεία των μυϊκών πόνων και της δερματίτιδας.
Τώρα που το πήρα πιο ζεστά το θέμα θα την προσθέσω στην διατροφή μου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα