ΤΟ ΝΕΟ ΑΦΗΓΗΜΑ ΤΩΝ ΑΡΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tol

Well-Known Member
Άλλο ένα νήμα - σχόλιο από τον tol με ρητορική μίσους και με την ξεκάθαρη εμμονή που έχει σχετικά με τα εμβόλια και τους ανεμβολιαστους.

Το φόρουμ θα κάνει κάτι για αυτό; Εχει αρχίσει και κουράζει το θέμα.
Θα ανεχόμαστε οποιαδήποτε έκφραση λόγου λες και το φόρουμ είναι κλίκα και ισχύουν διαφορετικά πράγματα για κάθε μέλος;

Φιλε μου, θα αστειευσαι ασφαλως.

Δηλαδη θα πρεπει να επιτρεπονται στο forum οι μπουρδολογιες των αρνητων της επιστημονικης γνωσης και της ανθρωπινης λογικης και να σταματησουν να γραφουν ολοι οσοι τους αποδοκιμαζουν!!!

Ειναι αυτο λογικο;

Θα ανεχομαστε καθε ειδους παραδοξολογια, καθε βιασμο της ανθρωπινης λογικης απο ατομα που δε διαθετουν ιχνος κριτικης σκεψης και θα καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια; Δε θα στηλιτευουμε, δε θα κατακρινουμε ολη αυτη τη νοσηρη κατασταση;

Αντι να μπαναριστουν ολοι οσοι προσβαλλουν την ανθρωπινη λογικη με τα σχολια τους, εσυ ισχυριζεσαι οτι θα πρεπει να σταματησουν να γραφουν οι λογικα σκεπτομενοι!!!

Ωστοσο, φιλε μου, προσωπικα δεν ειμαι υπερ αυτης της αποψης, δηλαδη της φιμωσης και του μπαναρισματος. Εσυ μπορει να εχεις φασιστικες ιδεες. Εγω δεν εχω. Δημοκρατια σημαινει παρρησια και ελευθεροστομια.

Προσωπικα θελω να υπαρχουν στο forum οι ανεκδιηγητες, οι περαν καθε λογικης αποψεις των αντιεμβολιαστων της δεκαρας, ωστε να εχουμε τη δυνατοτητα να αποδομουμε τον λογο τους, να αποδεικνυουμε με επιχειρηματα ποσο σαθρη ειναι η σκεψη τους.

Αυτη ειναι η διαφορα, φιλε μου, μεταξυ μας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TH24

Member
Aν και πραγματι ειναι καπως επιθετικο προς τους αρνητες το σχολιο, εκφραζει μια πραγματικοτητα. Η πρόθεση του ειναι να αφυπνίσει. Το αν συμφωνω ή οχι με τον τροπο ειναι κατι αλλο.

Μου κανει εντυπωση που σε πειραξε αυτο το ποστ και οχι τα ποστ του Χριστοφορου. Που εστω και ενα παιδι να τον πιστεψει ειναι τουλαχιστον επικίνδυνο.
Υπάρχει ελευθερία λόγου και ο καθένας μπορεί να εκφέρει άποψη και να είναι σεβαστή αν όχι αποδεχτή. Ένα παιδί που έχει βάσεις από το σχολείο και από το οικογενειακό του περιβάλλον έχει διαμορφώσει τις ρίζες του mindset του και αλλάζει μόνο τα κλαδιά και τα παρακλάδια του από διάφορα άλλα ερεθίσματα που θα επιλέξει το ίδιο. Αν ο Χριστόφορος προσβάλει κάποια κοινωνική ομάδα η είναι γενικά προσβλητικος, τότε τα ίδια ισχύουν και για αυτόν. Ωστόσο θυμάμαι ο Χριστόφορος είχε φάει και ban σε παλιό νήμα για ανάρμοστη συμπεριφορά. Ο tol τι ασυλία έχει;
 

tol

Well-Known Member
Υπάρχει ελευθερία λόγου και ο καθένας μπορεί να εκφέρει άποψη και να είναι σεβαστή αν όχι αποδεχτή.

Φιλε μου, φασκεις και αντιφασκεις.

Απο τη μια παιζεις τον ρολο του υπερμαχου της ελευθεροστομιας, απο την αλλη του φασιστα που επιθυμει τη φιμωση και το μπαναρισμα μελων.

Προσωπικα ουδεποτε εισηγηθηκα μπαναρισμα καποιου μελους. Στα σχολια μου δε γραφω οτι πρεπει να απαγορευθει στον Χριστοφορο και τον καθε Χριστοφορο να γραφει οτιδηποτε θελει.

Αυτο που πρεσβευω ειναι το αυτονοητο...

Το δικαιωμα μου να επικρινω, να καυτηριαζω, να αποδοκιμαζω, ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ, ολες εκεινες τις αποψεις που στερουνται λογικης.
 

TH24

Member
Φιλε μου, θα αστειευσαι ασφαλως.

Δηλαδη θα πρεπει να επιτρεπονται στο forum οι μπουρδολογιες των αρνητων της επιστημονικης γνωσης και της ανθρωπινης λογικης και να σταματησουν να γραφουν ολοι οσοι τους αποδοκιμαζουν!!!

Ειναι αυτο λογικο;

Θα ανεχομαστε καθε ειδους παραδοξολογια, καθε βιασμο της ανθρωπινης λογικης απο ατομα που δε διαθετουν ιχνος κριτικης σκεψης και θα καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια; Δε θα στηλιτευουμε, δε θα κατακρινουμε ολη αυτη τη νοσηρη κατασταση;

Αντι να μπαναριστουν ολοι οσοι προσβαλλουν την ανθρωπινη λογικη με τα σχολια τους, εσυ ισχυριζεσαι οτι θα πρεπει να σταματησουν να γραφουν οι λογικα σκεπτομενοι!!!

Ωστοσο, φιλε μου, προσωπικα δεν ειμαι υπερ αυτης της αποψης, δηλαδη της φιμωσης και του μπαναρισματος. Εσυ μπορει να εχεις φασιστικες ιδεες. Εγω δεν εχω. Δημοκρατια σημαινει παρρησια και ελευθεροστομια.

Προσωπικα θελω να υπαρχουν στο forum οι ανεκδιηγητες, οι περαν καθε λογικης αποψεις των αντιεμβολιαστων της δεκαρας, ωστε να εχουμε τη δυνατοτητα να αποδομουμε τον λογο τους, να αποδεικνυουμε με επιχειρηματα ποσο σαθρη ειναι η σκεψη τους.

Αυτη ειναι η διαφορα, φιλε μου, μεταξυ μας.
Είπα κάπου να σταματήσει κάποιος να γράφει τα δικά του πιστεύω; Αν ναι μπορείς να μου αναφέρεις σε ποιο σημείο του σχολίου μου το κάνω;
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να διαφωνεί η να συμφωνεί, το θέμα είναι πως το μεταλαμπαδεύεις στο ευρύ κοινό. Μπορώ να γράψω κάτι με 1000 τρόπους και να δίνει άλλο νόημα στον αναγνώστη. Επίσης το τσουβαλιασμα είναι κακο πράγμα. Επειδή ο Χριστόφορος και ο κάθε Χριστόφορος γράφει τα πιστεύω του (καλά κάνει) θα πρέπει να εκπροσωπεί και εμένα που είμαι ανεμβολιαστος και να περνει και εμένα η Μπαλα;

Σε καμία περίπτωση δεν ανέφερα πουθενά να μην γράφει κάποιος κάτι η να υπάρχει διαφωνία σε κάτι. Οι διαφωνίες σε μια συζήτηση είναι εποικοδομητικες αρκεί να εκφράζονται με Κόσμιο τρόπο. Αν δεν σαρεσει αυτό που ακούς απλά το αγνοείς η ακόμα του κάνεις αποκλεισμό και συνεχίζεις. Ωστόσο δεν θα κάνω και μαθήματα μιας και είσαι μεγαλύτερος μου και τα ξέρεις παρότι δεν τα τηρείς στο έπακρο.

Από πού εικάζεις ότι μπορεί να έχω φασιστικές ιδέες; Επίσης από πού προκύπτει δημοκρατία και ελευθερία λόγου με την άκρως επιθετική ανάρτηση και τα αμέτρητα επιθετικά σχόλια που κάνεις;
 

TH24

Member
Φιλε μου, φασκεις και αντιφασκεις.

Απο τη μια παιζεις τον ρολο του υπερμαχου της ελευθεροστομιας, απο την αλλη του φασιστα που επιθυμει τη φιμωση και το μπαναρισμα μελων.

Προσωπικα ουδεποτε εισηγηθηκα μπαναρισμα καποιου μελους. Στα σχολια μου δε γραφω οτι πρεπει να απαγορευθει στον Χριστοφορο και τον καθε Χριστοφορο να γραφει οτιδηποτε θελει.

Αυτο που πρεσβευω ειναι το αυτονοητο...

Το δικαιωμα μου να επικρινω, να καυτηριαζω, να αποδοκιμαζω, ΠΑΝΤΟΤΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ, ολες εκεινες τις αποψεις που στερουνται λογικης.
Συνεχίζεις να με προσβάλεις λέγοντας ότι είμαι φασίστας. Και την προηγούμενη φορά ήσουν εριστικός και σε αγνόησα. Το ίδιο θα κάνω και τώρα.

είσαι ένα άτομο που θέλει απλά να τραβάει την προσοχή βλέπε νήμα με covid, υπάρχον νήμα, νήμα με Αναστασάκη. Γενικά ψάχνεται. Το ανησυχητικό είναι ότι πολλοί συμφωνούν μαζί σου με τον τρόπο που εκφράζεσαι και κανείς δεν σε βάζει στην θέση σου. δεν πρόκειται να ξανά απαντήσω σε κανένα σχόλιο σου ξανά. Στα 50+ δεν αλλάζουν μυαλά οι άνθρωποι. Περαστικά εύχομαι
 

tol

Well-Known Member
Είπα κάπου να σταματήσει κάποιος να γράφει τα δικά του πιστεύω; Αν ναι μπορείς να μου αναφέρεις σε ποιο σημείο του σχολίου μου το κάνω;

Αληθεια; Δεν ανεφερες πουθενα κατι τετοιο;


Το φόρουμ θα κάνει κάτι για αυτό;


Θα ανεχόμαστε οποιαδήποτε έκφραση λόγου λες και το φόρουμ είναι κλίκα


Ωστόσο θυμάμαι ο Χριστόφορος είχε φάει και ban σε παλιό νήμα για ανάρμοστη συμπεριφορά. Ο tol τι ασυλία έχει;

Φιλε μου, νομιζω οτι διαλεγομαστε με κοινη γλωσσα, τη νεοελληνικη.
Καταλαβαινεις τι γραφεις στα παραπανω σχολια σου; Προτεινεις ή δε προτεινεις το μπαναρισμα μου; Ζητας ή δε ζητας απο τους διαχειριστες, απο το forum να μου αφαιρεσουν τη δηθεν "ασυλια" και να με μπαναρουν, οπως στο παρελθον τον Χριστοφορο;

Αν θελεις, λοιπον, να διαλεχθουμε σωστα, καταλαβε πρωτα εσυ ο ιδιος τι γραφεις και μετα κατηγορησε τους υπολοιπους για οσα εκφραζουν.


Επειδή ο Χριστόφορος και ο κάθε Χριστόφορος γράφει τα πιστεύω του (καλά κάνει) θα πρέπει να εκπροσωπεί και εμένα που είμαι ανεμβολιαστος και να περνει και εμένα η Μπαλα;

Τελος, ποτέ δεν εκανα προσωπικη αναφορα σε εσενα. Απο που προκυπτει οτι "παιρνει και εσενα η μπαλα"; Προσωπικα ουτε που γνωριζα οτι εισαι μελος του forum. Απο που κι ως που σε προσβαλα προσωπικα;

Αντιθετως, εσυ ησουν αυτος που (αναιτια, χωρις να εχω απευθυνθει σε εσενα) μου εξαπελυσες επιθεση, με κατηγορησες για ασυλιες, με ειρωνευτηκες για την "γεροντικη" νοοτροπια μου που δεν αλλαζει στα 50 και διαφορα άλλα τετοια σχολια.

Προσωπικα τον μονο χαρακτηρισμο που σου απηυθυνα ηταν το "φασιστας" (με την εννοια του οτι επιθυμεις ξεκαθαρα τη φιμωση, το μπαναρισμα μου). Δεν εννοουσα οτι εχεις ευρυτερα απολυταρχικες αποψεις.

Καλο βραδυ να εχεις, φιλε μου, καλη συνεχεια με υγεια και ευτυχια.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Υπάρχει ελευθερία λόγου και ο καθένας μπορεί να εκφέρει άποψη και να είναι σεβαστή αν όχι αποδεχτή. Ένα παιδί που έχει βάσεις από το σχολείο και από το οικογενειακό του περιβάλλον έχει διαμορφώσει τις ρίζες του mindset του και αλλάζει μόνο τα κλαδιά και τα παρακλάδια του από διάφορα άλλα ερεθίσματα που θα επιλέξει το ίδιο. Αν ο Χριστόφορος προσβάλει κάποια κοινωνική ομάδα η είναι γενικά προσβλητικος, τότε τα ίδια ισχύουν και για αυτόν. Ωστόσο θυμάμαι ο Χριστόφορος είχε φάει και ban σε παλιό νήμα για ανάρμοστη συμπεριφορά. Ο tol τι ασυλία έχει;
Ο Χριστόφορος δεν έφαγε μπαν για τις απόψεις του ούτε για την "αντίσταση" του αλλά για την διασπορά ψευδών ειδήσεων που ούτως ή άλλως διώκεται ποινικα.Δεν σας διωκει το φορουμ αλλά η ελληνική δικαιοσύνη γιατί συμβάλετε στην διάδοση της παραπληροφορησης σε μια περίοδο που χάνονται ζωές.Αυτά για να ξέρουμε και τι λέμε.
Τελος στην ηρωοποιηση! Μέτωπο αλήθειας, λογικής και ορθολογικοτητας, η ανάγκη ενίσχυσης του από όλους κρίνεται πιο επιτακτική από ποτέ.
 

TH24

Member
Ο Χριστόφορος δεν έφαγε μπαν για τις απόψεις του ούτε για την "αντίσταση" του αλλά για την διασπορά ψευδών ειδήσεων που ούτως ή άλλως διώκεται ποινικα.Δεν σας διωκει το φορουμ αλλά η ελληνική δικαιοσύνη γιατί συμβάλετε στην διάδοση της παραπληροφορησης σε μια περίοδο που χάνονται ζωές.Αυτά για να ξέρουμε και τι λέμε.
Τελος στην ηρωοποιηση! Μέτωπο αλήθειας, λογικής και ορθολογικοτητας, η ανάγκη ενίσχυσης του από όλους κρίνεται πιο επιτακτική από ποτέ.
Δεν θυμάμαι να έφαγε Μπαν για ψευδείς ειδήσεις. Αν ήταν έτσι, θα είχε φάει και ο tamaliamoupisw. καλώς υπάρχουν οι κανόνες στο φόρουμ και στο κάθε φόρουμ γιατί το καθιστά και σοβαρό στον αναγνώστη κάνοντας άκρως εποικοδομητικό για ανταλλαγή απόψεων σε συζητήσεις που είναι στο ίδιο κανάλι είτε για συζητήσεις που υπάρχει διαφωνία.

Το ότι η δικιά σου αλήθεια είναι και σωστή δεν νομίζω ότι ισχύει για όλους οπότε δεν πιστεύεις ότι είναι και λίγο υποκειμενικό; Στην ουσία όπως βλέπεις στο θέμα covid υπάρχει και η αντίθετη άποψη την οποία την εκφράζουν ακόμα και γιατροί και επιστήμονες όχι μόνο απλός κόσμος όπως εσύ και εγώ. Επιπρόσθετα το θέμα covid είναι αρκετά μακροσκελή και χρήζει μεγάλης ανάλυσης. Εγώ στέκομαι περισσότερο στο ανθρωπιστικό κομμάτι, ότι μέσα από αυτή την δοκιμασία είναι να είμαστε στο τέλος της ημέρας άνθρωποι μιας που το έχουμε ξεχάσει αυτό και να έχουμε στοιχειώδεις τρόπους ευγένειας ακόμα και ας μην μας αρέσει αυτό που ακούμε.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

Τέλος θα ξαναπω ότι μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει αλλά ταμπέλες τύπου αρνητής, ψεκασμενος, άμυαλος και εκαντοντάδες χαρακτηρισμοί ακόμη που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα και γενικά ο χλευασμός και η υποτίμηση της νοημοσύνης για μια κοινωνική ομάδα όπου είναι ανεμβολιαστοι δεν ΧΩΡΟΥΝ. Βρείτε άλλο τρόπο να τους τιθασευσεται αφού αυτός είναι ο ευσεβείς πόθος σας.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Προσωπικα τον μονο χαρακτηρισμο που σου απηυθυνα ηταν το "φασιστας" (με την εννοια του οτι επιθυμεις ξεκαθαρα τη φιμωση, το μπαναρισμα μου). Δεν εννοουσα οτι εχεις ευρυτερα απολυταρχικες αποψεις.
Τολ συμφωνώ γενικά με την ουσία αυτών που λες. Νομίζω όμως ότι η λέξη φασίστας δεν πρέπει να χρησιμοποιείται με τέτοια ευκολία. Ο φασισμός είναι ένας και πολύ συγκεκριμένος. Κατανοώ τον θυμό κάποιου όταν τον χαρακτηρίζεις έτσι, επειδή ζητάει μια μορφή ελέγχου (με την οποία διαφωνώ).
 

tol

Well-Known Member
Τολ συμφωνώ γενικά με την ουσία αυτών που λες. Νομίζω όμως ότι η λέξη φασίστας δεν πρέπει να χρησιμοποιείται με τέτοια ευκολία. Ο φασισμός είναι ένας και πολύ συγκεκριμένος. Κατανοώ τον θυμό κάποιου όταν τον χαρακτηρίζεις έτσι, επειδή ζητάει μια μορφή ελέγχου (με την οποία διαφωνώ).

Φιλε george, εξηγησα οτι στον χαρακτηρισμο "φασιστας" δεν εδωσα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ. Θα ηταν ανεπιτρεπτο εκ μερους μου να δωσω τετοια προεκταση.

Το μονο που εννοουσα ηταν η απαραδεκτη, κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαιτηση του φιλου να μπαναριστω, να ληφθουν μετρα εις βαρος μου. Θεωρω αυτονοητο δικαιωμα να ασκω κριτικη με επιχειρηματα καθε φορα που καποιοι επιχειρουν να βιασουν την κοινη λογικη με ανυποστατα σχολια.

Θεωρω αναφαιρετο το δικαιωμα του λογου και του αντιλογου. Προσωπικα ποτέ δεν εισηγηθηκα τη φιμωση των αντιεμβολιαστων. Ωστοσο πρεσβευω οτι εχω χρεος να στηλιτευω καθε παραλογη ιδεοληψια τους. Αυτο, λοιπον, κανω συχνα-πυκνα.

Καλο κυριακατικο απογευμα σε ολους!
 

Vdupa

Well-Known Member
Το ότι η δικιά σου αλήθεια είναι και σωστή δεν νομίζω ότι ισχύει για όλους οπότε δεν πιστεύεις ότι είναι και λίγο υποκειμενικό; Στην ουσία όπως βλέπεις στο θέμα covid υπάρχει και η αντίθετη άποψη την οποία την εκφράζουν ακόμα και γιατροί και επιστήμονες όχι μόνο απλός κόσμος όπως εσύ και εγώ.
To θέμα φίλε TH24 είναι ότι κυριολεκτικά για τα πάντα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Αν έχει κάποιος πρόβλημα με την καρδιά, κανσερ ή οτιδήποτε άλλο, αντίστοιχα θα βγουν κάποιοι ''γιατροί'' με αντίθετη άποψη που θα πουν πάρε ομοιοπαθητικά η φτιάξε φραπελιά.
Αν είχαμε - σε ενα παράλληλο σύμπαν - πανδημία καρδιακών προβλημάτων θα τους έβλεπες στην επικαιρότητα ως σελεμπριτις-stars για μια 3ετία όπως βλέπεις τώρα τους αρνητές γιατρούς.

Στην επιστήμη η προσωπική άποψη δε μετράει όμως. Μόνο τα δεδομένα έχουν αξία. Κάποιος που είναι αντιεμβολίαστης ή απλά δεν εμβολιάζεται, είναι ταυτόχρονα αρνητής των δεδομένων. Δεν ακολουθεί απλά την άλλη άποψη (ως μια φυσιολογική επιλογή πχ ''μα δημοκρατία έχουμε'').
Χρειάζεται να μπει στην πραγματική του διάσταση το πρόβλημα. Δεν είναι 50-50 και υποκειμενικό τύπου ''σεβαστές όλες οι απόψεις'', ''ο καθένας έχει από μία''. Εδώ μιλάμε για πανδημία που επηρεάζει και τον διπλανό μας και ο συνάνθρωπος που δεν ακολουθεί τις επίσημες επιστημονικές εισηγήσεις και γαντζώνεται απο κάθε ''γιατρό'', ''δικηγόρο'' κ.α που ικανοποιεί τον ναρκισσισμό του στο Youtube με οδηγό την ασχετοσύνη του, είναι και αυτός αρνητής της πραγματικότητας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

george_hatzi

Well-Known Member
Φιλε george, εξηγησα οτι στον χαρακτηρισμο "φασιστας" δεν εδωσα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ. Θα ηταν ανεπιτρεπτο εκ μερους μου να δωσω τετοια προεκταση.

Το μονο που εννοουσα ηταν η απαραδεκτη, κατα την ταπεινη μου γνωμη, απαιτηση του φιλου να μπαναριστω, να ληφθουν μετρα εις βαρος μου. Θεωρω αυτονοητο δικαιωμα να ασκω κριτικη με επιχειρηματα καθε φορα που καποιοι επιχειρουν να βιασουν την κοινη λογικη με ανυποστατα σχολια.

Θεωρω αναφαιρετο το δικαιωμα του λογου και του αντιλογου. Προσωπικα ποτέ δεν εισηγηθηκα τη φιμωση των αντιεμβολιαστων. Ωστοσο πρεσβευω οτι εχω χρεος να στηλιτευω καθε παραλογη ιδεοληψια τους. Αυτο, λοιπον, κανω συχνα-πυκνα.

Καλο κυριακατικο απογευμα σε ολους!
Νομίζω ότι δεν μπορεί (και δεν πρέπει) να αποφλοιώνει κανείς αυτή τη λέξη από το ιδεολογικοπολιτικό της περιεχόμενό. Όταν χαρακτηρίζουμε διάφορα πράγματα φασιστικά, ο υπαρκτός φασισμός χάνει τη βαρύτητά του. Θα μπορούσες να πεις αυταρχικός αντ' αυτού. Συζήτηση να γίνεται, σε γλωσσολογικά ζητήματα που σε ενδιαφέρουν.

Καλή συνέχεια
 
  • Like
Reactions: tol
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα