Σωστη χρηση μιας λοσιον

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Anthi

New Member
Καλησπερα!Μιας κ βλεπω οτι εδω γενικα αναλυονται θεματα εχω την εξης απορια σχετικα με την σωστη χρηση των λοσιον η οχι...
-Ψεκαζουμε σε κοντινη αποσταση πανω απο τα μαλλια η ριχνουμε σταγονες με αμπουλες με τον ιδιο τροπο κανοντας μασαζ(μιλω για περιπτωσεις αλωπεκιας που ακομη οι τριχες ειναι αρκετες στο κεφαλι)
-η ανοιγουμε με τα δαχτυλα τα μαλλακια μας προκειμενου να δημιουργηθει χωριστρα απο την οποια θα ειναι ορατο το δερμα του κεφαλιου κ οι ριζες κ κατοπιν τουτου ψεκαζουμε στην βαση των ριζων???Ακολουθως παλι κανουμε μασαζ.
Νομιζω οτι κανω κατι λαθος αν κ η απορια μπορει ν ακουγεται κουτη κ οι δυο πρακτικες να ειναι σωστες αλλα οταν δεν βρισκεις λυση σε κατι κοιτας κ την λεπτομερεια!Οποια κοπελα η αγορι ειναι ενημερο απο δερματολογο για την σωστη χρηση ας μου γραψει,παρακαλω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim74

Member
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Πρεπει η λοσιον να παει στο δερμα(ριζες) και οχι πανω στα μαλλια μας...οποτε με τα δαχτυλα χωριζουμε τα μαλλια ετσι ωστε να φανει το δερμα και εκει φροντιζουμε να παει η λοσιον.Δεν βαζουμε ολη την ποσοτητα με την μια,ετσι ωστε να απορροφηθει απο το δερμα μας και να μην αρχισει να τρεχει στο μετωπο μας.Μικρη ποσοτητα λοιπον και κανουμε ελαφρυ μασαζ...επαναλαμβανουμαι αυτο,μεχρι να βαλουμε σε ολη την πασχουσα περιοχη την ποσοτητα που εχουμε επιλεξει.Τωρα αν αυτο θα ειναι με σπρευ η ντροπερ ειναι επιλογη του καθενος τι τον βολευει περισσοτερο!Παιζει ρολο το ποσο μακρια ειναι τα μαλλια και τι βαθμο αραιωσης εχουν...Για μακρια μαλλια χωρις μεγαλη αραιωση εγω νομιζω το ντροπερ ειναι καλυτερο...βοηθα να πηγαινει η λοσιον καλυτερα στις ριζες των μαλλιων...
 

Anthi

New Member
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Σ ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!Ετσι τις εβαζα κ εγω αλλα ενω ειχα ισορροπησει καπως την πτωση τους με το που εβαζα λοσιον ειτε με ψεκασμα ειτε με αμπουλες γινοταν το ελα να δεις απο τριχοπτωση!Ετσι αναρωτηθηκα μηπως κατι δεν εκανα καλα στην χρηση τους..Εχω μια αραιωση μπροστα στο μετωπο κυριως κ κατα βαση τα μαλλια μου πεφτουν απο την πανω κ μπροστα περιοχη του κρανιου.Τωρα τις εχω σταματησει ολες τις λοσιον απο φοβο κ λεω να δοκιμασω ξανα με τις νεες αμπουλες της Πριοριν που δειχνουν πολλα υποσχομενες!Να σαι καλα!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Επίσης, σημαντικό είναι και η καλή κατάσταση στο δέρμα του κεφαλιού ώστε να απποροφηθεί πιο εύκολα η λοσιόν. Μετά τη χρήση, άπλωμα με πολύ ελαφρύ μασάζ με τα χέρια για λίγα δευτερόλεπτα μόνο...
 

jfk

New Member
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Παιδιά για να καταλάβω αν βάλεις τη λοτιόν με ψεκασμό πέφτουν τα μαλλιά ενώ αν τη βάλεις με τα δάχτυλα δεν πέφτουν; Αναφέρομαι σε αυτό που είπε η Ανθή...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

jfk είπε:
Παιδιά για να καταλάβω αν βάλεις τη λοτιόν με ψεκασμό πέφτουν τα μαλλιά ενώ αν τη βάλεις με τα δάχτυλα δεν πέφτουν; Αναφέρομαι σε αυτό που είπε η Ανθή...
δεν παιζει ρολο,απλα πρεπει η λοσιον να φτασει στο δερμα και να μην μηνει μονο στα μαλια
 

Anthi

New Member
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Οχι δεν εννοουσαν αυτο τα παιδια!Απλα ο πιο ενδεδειγμενος τροπος ειναι να πεφτει η λοσιον αμεσα στις ριζες ωστε να θρεψει αν ειναι η τριχα κ οχι απλα στο μαλλι!Εγω αυτο θα εφαρμοσω ξανα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σωστη χρηση μιας λοσιον

Anthi είπε:
Οχι δεν εννοουσαν αυτο τα παιδια!Απλα ο πιο ενδεδειγμενος τροπος ειναι να πεφτει η λοσιον αμεσα στις ριζες ωστε να θρεψει αν ειναι η τριχα κ οχι απλα στο μαλλι!Εγω αυτο θα εφαρμοσω ξανα...
εγω παντως τα ταλαιπορω αρκετα σε αυτο το θεμα,ψεκαζω στα σημεια που εχω τριχοπτωση,και κανω δυνατο μασαζ για να σιγουρευτω οτι πηγε παντου :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα