Σκέψεις για 2η μμ (ή αλλιώς, 5 χρόνια μετά στα ίδια μέρη ξαναβρισκομαστε...)

John1924

Active Member
Καλησπέρα στα μέλη. Για όσους (δεν) με θυμούνται, είχα κάνει μμ ακριβώς πριν 5 χρόνια στην AHC (μονοήμερη, 2550 grafts). Παρουσίαζα τακτικά ανά μήνα την εξέλιξη της φύτρωσης και του αποτελέσματος μέχρι που -για κάποιο άγνωστο λόγο - τον Γενάρη του 2018 το νήμα μου σβήστηκε (υποθέτω από τεχνικό σφάλμα). Έκτοτε δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα για τα επόμενα 3 χρόνια, καθότι το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε σε πολύ μεγάλο βαθμό – συγκριτικά με τη δραματική προτέρα κατάστασή μου - η φυτρωση έπιασε κόκκινα και σε συνδυασμό με τα μαμά μαλλιά, έγινα άλλος άνθρωπος. Σημειώνω ότι τα πρώτα 3 χρόνια μετά τη μμ έκανα καθημερινή χρήση μινοξιδίλης. Τα χρόνια, όμως, πέρασαν, η χρήση μινοξ με κούρασε και διακόπηκε, τα μαλλιά (ξανά)αραίωσαν (πλέον η περιοχή του κράουν έχει "ανοίξει" και από τα φυσικά που είχα στην περιοχή της μεταμόσχευσης, δεν έχει μείνει τίποτα, παρά μόνον τα μεταμοσχευμένα, μια τρίχα εδώ και μια εκεί, σαν σκόρπια διαδήλωση…) και να που 5 χρονιά μετά, βρίσκομαι πάλι εδώ στα γνωστά λημέρια, εμπειρότερος, πιο απαιτητικός, αλλά -κυρίως - περισσότερο ρεαλιστής απ'ότι τότε.

Για να μην πλατειάζω, μπαίνω στο ψητό: Αυτή τη φορά δεν έκανα το λάθος της πρώτης και πήγα κατευθείαν για σοβαρό consultation με μετρήσεις. Αν και το αποτέλεσμα με απογοήτευσε, η ωμότητα και ο επαγγελματισμός του γιατρού με εντυπωσίασε. Δεν θέλω να αναφέρω όνομα κλινικής για ευνόητους λόγους (αν και δεν το θεωρώ κατακριτέο, εφόσον αυτό γίνεται χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα).

Δυστυχώς για εμένα τα νέα δεν είναι ευχάριστα. Αντιγράφω από το ενημερωτικό pdf που μου απεστάλη :

"Ο γιατρός μετά την εξέτασή σας και την εκτίμηση ότι υπάρχουν 2900 διαθέσιμα μοσχεύματα, ανέφερε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν περίπου 2500 για να ενισχυθεί το hairline και να υπάρξει πύκνωση περίπου μέχρι τη νοητή συνέχεια των αυτιών. Βασική προϋπόθεση όμως για αυτό είναι η δέσμευση από πλευράς σας ότι θα λαμβάνετε θεραπεία (μινοξιδίλη), καθώς τα διαθέσιμα μοσχεύματα δεν βρίσκονται όλα εντός της ασφαλούς ζώνης. Αν αρχίσουν να υποχωρούν τα εμφυτευμένα μαλλιά ή αυτά που βρίσκονται τώρα στις γέφυρες (lateral humps), θα είναι εμφανής τόσο η πρώτη όσο και η δεύτερη μεταμόσχευση, με την συνολική εικόνα να μην είναι καλή.

Σε περίπτωση που δεν είστε διατεθειμένος να προχωρήσετε σε θεραπεία, ο γιατρός πρότεινε και ένα εναλλακτικό πλάνο, με την χρήση 1200 μοσχευμάτων, καθαρά για ενίσχυση του hairline και κάλυψη του see-through effect στο hairline. "

Η δέσμευση χρήσης μινοξιδιλης για την υπόλοιπη ζωή μου είναι ένα μη ρεαλιστικό δεδομένο για εμένα, οπότε μου απομένει η δεύτερη επιλογή ως μοναδική πιθανή λύση. Αυτό που δεν αναφέρεται στο report είναι η πρόταση που έκανα στο γιατρό και με την οποία έδειξε θετικός, να ενισχύσουμε τη μμ με grafts από γένια ώστε να φτάσουμε κοντά στις 2000 σύνολο περίπου και να χτισουμε μια ικανοποιητική α’ ζώνη. Προϋπόθεση αυτού, να επανασχεδιαστεί η hairline (με αφαίρεση και επανατοποθέτηση grafts) η οποία είχε σχεδιαστεί αρκετά χαμηλά κατά την πρώτη μμ (τα λάθη και οι ερασιτεχνισμοί που ανέφερα στην αρχή) με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια με ανάγκη προς κάλυψη αυτή τη στιγμή. Στερνή μου γνώση κλπ….

Το καλό είναι ότι χάρη σε όσα είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ (και γι΄αυτό θα το ευχαριστώ συνεχώς) κατάφερα στην αρχική μμ να διασώσω τη δότρια.

Εν κατακλείδι, πήγα με υψηλές προσδοκίες και δυστυχώς γειώθηκα απότομα. Στα θετικά της υπόθεσης: o άψογος επαγγελματισμός του γιατρού, ο οποίος μόλις του ξεκαθάρισα ότι δεν δεσμεύομαι για χρήση μινοξ στο διηνεκές, με συμβούλεψε να μην προχωρήσω καν σε μμ! Αναρωτιέμαι πόσοι επαγγελματίες θα μιλούσαν τόσο σταράτα και ωμά, «απορρίπτοντας» ουσιαστικά μερικές χιλιάδες ευρώ, αρνούμενοι να κοροϊδέψουν τον υποψήφιο πελάτη...

Υπό σκέψη αυτή τη στιγμή το εναλλακτικό (και μοναδικό για εμένα) δεύτερο πλάνο για ενίσχυση hairline και μόνο. Ακούω γνώμες, λοιπόν. Παραθέτω φωτος της τωρινής κατάστασης.

Υ.Γ. 1. Φυσικά αποκλείω πλέον οποιαδήποτε επίσκεψη σε κλινική που θα μου παράσχει υποσχέσεις για εντυπωσιακό αποτέλεσμα και ευχάριστα λόγια. Όσο ωραίο κι αν (θέλω να) ακούγεται στα αυτιά, το consultation και τα λόγια που ήδη άκουσα, με την ξεκάθαρη θέση του γιατρού ότι δεν είμαι κατάλληλος υποψήφιος για μμ χωρίς μόνιμη θεραπεία, και ότι σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να αναμένω εντυπωσιακά αποτελέσματα, παρά μόνο βελτίωση της hairline, αποκλείουν κάθε περίπτωση μαγικής λύσης.

Υ.Γ. 2. Μαζί μου ήρθε και ο ξάδερφος, norwood 5Α καθαρό, φαλάκρα από τα 25, πλησιάζει τα 50, δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με μμ, χωρίς πρόθεση να προχωρήσει, απλά για παρέα και ενημέρωση. Αποτέλεσμα μέτρησης: 8000 διαθέσιμα grafts, επί λέξει του λέει ο γιατρός «είσαι ο ιδανικός υποψήφιος, πάμε για εντυπωσιακό αποτέλεσμα, θέλω να δουλέψω στο κεφάλι σου». Και αντί να είναι ήδη στο θάλαμο μέσα, εκείνος ακόμα το σκέφτεται. Αδικίες της ζωής…

Υ.Γ. Κόστος 1,8 € / graft
 

Συνημμένα

  • IMG_20220723_155234.jpg
    IMG_20220723_155234.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 103
  • IMG_20220723_155650.jpg
    IMG_20220723_155650.jpg
    582.8 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20220723_155755.jpg
    IMG_20220723_155755.jpg
    315.6 KB · Προβολές: 77
  • IMG_20220723_155344.jpg
    IMG_20220723_155344.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 77
  • IMG_20220723_155408.jpg
    IMG_20220723_155408.jpg
    2 MB · Προβολές: 87

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το να σου λέει κάποιος ότι έχεις 2900g δότρια και να σου προτείνει μίνο για να πας επιθετικά θα το λάμβανα πολύ σοβαρά υπόψιν μου έτσι ώστε να ψάξω άμεσα τον επόμενο γιατρό.
 

Α. Γιώργος

Active Member
Το να σου λέει κάποιος ότι έχεις 2900g δότρια και να σου προτείνει μίνο για να πας επιθετικά θα το λάμβανα πολύ σοβαρά υπόψιν μου έτσι ώστε να ψάξω άμεσα τον επόμενο γιατρό.
Σίγουρα πήγε στην BHR αυτοί υποστηρίζουνε κάτι παρόμοιο.
 

JimKan1

Well-Known Member
Σίγουρα πήγε στην BHR αυτοί υποστηρίζουνε κάτι παρόμοιο.
Κι εγω αυτο μυριζομαι, επισης καμια Ελληνικη κλινικη δεν θα ελεγε σε πελατη οτι δεν τον δεχεται χωρις συγκεκριμενα κριτηρια
 
Τελευταία επεξεργασία:

John1924

Active Member
Λόγω ηλικίας, δεν μπορεί να υπολογιστεί ακόμα με βεβαιότητα η εξέλιξη της αα, εάν δηλαδή τα πλαϊνά θα παραμείνουν ψηλά ή θα υποχωρήσουν και πόσο.
Τα 2900 μοσχεύματα προϋποθέτουν λήψη και από πιθανώς μη ασφαλή ζώνη (γέφυρες). Από safe zone μπορούν να ληφθούν μετά βίας 1200-1500. Ο διπλασιασμός τους, προϋποθέτει την εφ'ορου ζωής εφαρμογή θεραπείας οπότε αποκλείεται από εμένα.
Στην πρώτη μμ είχαν ληφθεί μοσχεύματα αποκλειστικά από safe zone και γι'αυτό δεν έχουν πέσει (απαντώ έτσι και στην ερώτηση του Ponhros)
 

dlazaros

Well-Known Member
Γεια σου φίλε μου. Στην ηλικία σου είσαι ιδανικός για θεραπεία με φίνα. Είπες ότι είσαι πλέον ώριμος και έχεις τις γνώσεις από τα προηγούμενα λάθη σου όμως.. ετοιμάζεσαι να τα επαναλάβεις. Ότι έγινε με την πρώτη μμ θα γίνει και με την δεύτερη και στα 45 θα είσαι εδώ που είσαι τώρα χωρίς δότρια. Σκέψου σοβαρά εάν θέλεις μαλλιά ή όχι γιατί μισές δουλειές σε έφτασαν εδώ.
 

Chris34

Active Member
Εφόσον πήγε τόσο καλά η πρώτη σου μεταμοσχευση στην advanced γιατί αποφάσισες να ψαχτεις αλλού.
Όπως είπες η φυτρωση έπιασε κόκκινα. Γιατί να μην πας μια δεύτερη στην ίδια κλινική και μάλιστα μάλλον πηγες σε μια μη δοκιμασμένη τουλάχιστον όσον αφορά το φόρουμ.
Καλό θα είναι να πεις που έκανες τη δεύτερη. Έτσι υπάρχει ενημέρωση στα μέλη.
 

John1924

Active Member
Αγαπητέ Λάζαρε, όταν λέω συνειδητοποιημένος, εννοω ότι έχω θέσει τις προτεραιότητες μου και δεν αιθεροβατω. Η εφ'όρου ζωής θεραπεία είναι κόκκινη γραμμή για εμένα. Οπότε εάν διαπιστώσω ότι δεν μπορώ να πετύχω μια ικανοποιητική α ζώνη με τα διαθέσιμα safe μοσχεύματα, δεν θα προχωρήσω στην επέμβαση. Τόσο απλά. Αυτό εννοω όταν λέω ότι δεν θα κάνω τα ίδια λάθη.
Αγαπητέ Κρις, δεν έχω κάνει δεύτερη μμ, είμαι σε διαδικασία ψαξιματος σχετικά με τις δυνατότητες μου και τις υπάρχουσες επιλογές. Γι'αυτό και απευθύνομαι στα μέλη του φόρουμ για γνώμες. Στην πρώτη μμ πέτυχα εξαιρετική φυτρωση, όμως με απογοήτευσε η πυκνότητα στη hairline και επισης δεν έγινε κανένα προεπεμβατικο consultation με μετρήσεις και σχεδιασμό,ήταν λίγο ερασιτεχνικα τα πράγματα. Εν ολίγοις, χωρίς να καταδικάζω την πρώτη μου επιλογή, θα ήθελα κάτι καλύτερο αυτή τη φορά.
 

JimKan1

Well-Known Member
Αγαπητέ Λάζαρε, όταν λέω συνειδητοποιημένος, εννοω ότι έχω θέσει τις προτεραιότητες μου και δεν αιθεροβατω. Η εφ'όρου ζωής θεραπεία είναι κόκκινη γραμμή για εμένα. Οπότε εάν διαπιστώσω ότι δεν μπορώ να πετύχω μια ικανοποιητική α ζώνη με τα διαθέσιμα safe μοσχεύματα, δεν θα προχωρήσω στην επέμβαση. Τόσο απλά. Αυτό εννοω όταν λέω ότι δεν θα κάνω τα ίδια λάθη.
Αγαπητέ Κρις, δεν έχω κάνει δεύτερη μμ, είμαι σε διαδικασία ψαξιματος σχετικά με τις δυνατότητες μου και τις υπάρχουσες επιλογές. Γι'αυτό και απευθύνομαι στα μέλη του φόρουμ για γνώμες. Στην πρώτη μμ πέτυχα εξαιρετική φυτρωση, όμως με απογοήτευσε η πυκνότητα στη hairline και επισης δεν έγινε κανένα προεπεμβατικο consultation με μετρήσεις και σχεδιασμό,ήταν λίγο ερασιτεχνικα τα πράγματα. Εν ολίγοις, χωρίς να καταδικάζω την πρώτη μου επιλογή, θα ήθελα κάτι καλύτερο αυτή τη φορά.
φιλε καμια κλινικη στην Ελλαδα δεν κανει σοβαρες μετρησεις εκτος απο αυτην που πηγες και δεν ασχολειται μακροπροθεσμα με τον ασθενη.
Γνωμη μου στειλε μηνυμα με φωτογραφιες σε γιατρους του εξωτερικου(Βελγιο,Ισπανια,Πορτογαλια) και παρε την αποψη τους και γιατι οχι πηγαινε και για consultation εκει να δεις τι θα σου πουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Έκτοτε δεν ξαναασχολήθηκα με το θέμα για τα επόμενα 3 χρόνια, καθότι το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε σε πολύ μεγάλο βαθμό – συγκριτικά με τη δραματική προτέρα κατάστασή μου - η φυτρωση έπιασε κόκκινα και σε συνδυασμό με τα μαμά μαλλιά, έγινα άλλος άνθρωπος.

Φιλε μου, καταρχας η τωρινη σου κατασταση θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν επιβεβαιωνει οσα γραφεις.

IMG_20220723_155650.jpg

Δηλαδη αυτη η φυτρωση "επιασε κοκκινα", οπως γραφεις;

Δηλαδη ειναι αυτη ικανοποιητικη εικονα για 2550 grafts που εβαλες;

Ακομη και αν ολα ειναι μεταμοσχευμενα, με το ζορι υπερβαινουν τα 1500.

Αρα, για ποια επιτυχημενη μεταμοσχευση γραφεις;



Στην πρώτη μμ είχαν ληφθεί μοσχεύματα αποκλειστικά από safe zone και γι'αυτό δεν έχουν πέσει


Μονος σου γραφεις οτι θεωρεις πως τα μεταμοσχευμενα εξηχθησαν απο ασφαλη ζωνη και δεν εχουν πεσει.

Κι ομως, σου ξαναγραφω, αυτα που βλεπουμε σε καμια περιπτωση δεν υπερβαινουν τα 2000. Ειναι λιγοτερα.

Αρα, δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες...

Ή δεν ηταν επιτυχημενη η μεταμοσχευση σου στην AHC (αφου τελικα η φυτρωση ηταν χαμηλη)

Ή, ακομη και αν εξηχθησαν απο ασφαλη ζωνη τα grafts, τελικα αρκετα απο αυτα χαθηκαν οριστικα.

Επειδη, κατα την ταπεινη μου αποψη, μαλλον συμβαινει το δευτερο, εχω να σε συμβουλευσω το εξης...

Απο τη στιγμη που δεν εισαι διατεθειμενος να ακολουθησεις σοβαρη θεραπεια, καλυτερα μην σκεφτεσαι τιποτε περαιτερω. Μην μπαινεις στον κοπο για δευτερη μεταμοσχευση. Σε 5 χρονια παλι θα βρεθεις στην ιδια κατασταση...θα αναρωτιεσαι τι εφταιξε και επιδεινωθηκε ξανα η εικονα σου...και αυτη τη φορα, δυστυχως, θα εχεις εξαντλησει και τη δοτρια και δε θα εχεις καμια απολυτως αλλη επιλογη.

Φιλε μου, οπως και πολλα άλλα νεαρα και απειρα μελη του forum, δεν εχετε κατανοησει κατι πολυ σημαντικο.

Μεταμοσχευσεις σε διαφαινομενα μεγαλα NW (απο μικρη ηλικια) ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΣΟΒΑΡΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ) ειναι μια "τρυπα στο νερο".

Στις περισσοτερες περιπτωσεις η κατασταση του μαλλιου μετα απο καποια χρονια επιδεινωνεται. Εκτος απο τα μαμα μαλλια, πεφτουν και καποια απο τα μεταμοσχευμενα. Ετσι, ερχεστε στην οδυνηρη κατασταση που βρισκεσαι τωρα και αναρωτιεστε τι εχει συμβει.

Πρεπει, επιτελους, να αντιληφθειτε οτι, αν θελετε να παλεψετε, να αντιμετωπισετε την αλωπεκια και να διατηρησετε για πολλα χρονια μια αξιοπρεπη εικονα του μαλλιου, η επιλογη σας ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ/ΚΛΙΝΙΚΕΣ.

Αφηστε στην ακρη τους αναιτιους και υπερβολικους φοβους για μια παγκοσμιως εγκεκριμενη και ευρεως χρησιμοποιουμενη θεραπεια. Μη διαβαζετε ανυποστατες αερολογιες ατομων που, πιθανως, δεν ξερουν ουτε το χρωμα του χαπιου και γραφουν τερατωδη σχολια στα forum.

Αν θελεις, φιλε μου, ακουσε τις συμβουλες μου, ωστε να μπορεσεις να βελτιωσεις την υπαρχουσα κατασταση.

Απο κει και περα οι αποφασεις, οι επιλογες του καθενα ειναι προσωπικες και σεβαστες.

Σου ευχομαι απο καρδιας να εχεις μια καλη συνεχεια και να πετυχεις το ποθουμενο.
 

John1924

Active Member
Φιλε μου, καταρχας η τωρινη σου κατασταση θεωρω οτι σε καμια περιπτωση δεν επιβεβαιωνει οσα γραφεις.

Προβολή συνημμένου 51976

Δηλαδη αυτη η φυτρωση "επιασε κοκκινα", οπως γραφεις;

Δηλαδη ειναι αυτη ικανοποιητικη εικονα για 2550 grafts που εβαλες;

Ακομη και αν ολα ειναι μεταμοσχευμενα, με το ζορι υπερβαινουν τα 1500.

Αρα, για ποια επιτυχημενη μεταμοσχευση γραφεις;






Μονος σου γραφεις οτι θεωρεις πως τα μεταμοσχευμενα εξηχθησαν απο ασφαλη ζωνη και δεν εχουν πεσει.

Κι ομως, σου ξαναγραφω, αυτα που βλεπουμε σε καμια περιπτωση δεν υπερβαινουν τα 2000. Ειναι λιγοτερα.

Αρα, δυο ειναι οι πιθανες εκδοχες...

Ή δεν ηταν επιτυχημενη η μεταμοσχευση σου στην AHC (αφου τελικα η φυτρωση ηταν χαμηλη)

Ή, ακομη και αν εξηχθησαν απο ασφαλη ζωνη τα grafts, τελικα αρκετα απο αυτα χαθηκαν οριστικα.

Επειδη, κατα την ταπεινη μου αποψη, μαλλον συμβαινει το δευτερο, εχω να σε συμβουλευσω το εξης...

Απο τη στιγμη που δεν εισαι διατεθειμενος να ακολουθησεις σοβαρη θεραπεια, καλυτερα μην σκεφτεσαι τιποτε περαιτερω. Μην μπαινεις στον κοπο για δευτερη μεταμοσχευση. Σε 5 χρονια παλι θα βρεθεις στην ιδια κατασταση...θα αναρωτιεσαι τι εφταιξε και επιδεινωθηκε ξανα η εικονα σου...και αυτη τη φορα, δυστυχως, θα εχεις εξαντλησει και τη δοτρια και δε θα εχεις καμια απολυτως αλλη επιλογη.

Φιλε μου, οπως και πολλα άλλα νεαρα και απειρα μελη του forum, δεν εχετε κατανοησει κατι πολυ σημαντικο.

Μεταμοσχευσεις σε διαφαινομενα μεγαλα NW (απο μικρη ηλικια) ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΣΟΒΑΡΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ) ειναι μια "τρυπα στο νερο".

Στις περισσοτερες περιπτωσεις η κατασταση του μαλλιου μετα απο καποια χρονια επιδεινωνεται. Εκτος απο τα μαμα μαλλια, πεφτουν και καποια απο τα μεταμοσχευμενα. Ετσι, ερχεστε στην οδυνηρη κατασταση που βρισκεσαι τωρα και αναρωτιεστε τι εχει συμβει.

Πρεπει, επιτελους, να αντιληφθειτε οτι, αν θελετε να παλεψετε, να αντιμετωπισετε την αλωπεκια και να διατηρησετε για πολλα χρονια μια αξιοπρεπη εικονα του μαλλιου, η επιλογη σας ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ/ΚΛΙΝΙΚΕΣ.

Αφηστε στην ακρη τους αναιτιους και υπερβολικους φοβους για μια παγκοσμιως εγκεκριμενη και ευρεως χρησιμοποιουμενη θεραπεια. Μη διαβαζετε ανυποστατες αερολογιες ατομων που, πιθανως, δεν ξερουν ουτε το χρωμα του χαπιου και γραφουν τερατωδη σχολια στα forum.

Αν θελεις, φιλε μου, ακουσε τις συμβουλες μου, ωστε να μπορεσεις να βελτιωσεις την υπαρχουσα κατασταση.

Απο κει και περα οι αποφασεις, οι επιλογες του καθενα ειναι προσωπικες και σεβαστες.

Σου ευχομαι απο καρδιας να εχεις μια καλη συνεχεια και να πετυχεις το ποθουμενο.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την τεκμηριωμένη, πλήρη και ρεαλιστική απάντηση. Τεκμηριωμένες απόψεις όπως η δική σου είναι ο λόγος για τον οποίον απευθύνομαι στο φόρουμ για συμβουλές. Συμφωνώ ότι η λήψη αγωγής είναι αναγκαία και απαραίτητη για περιπτώσεις όπως η δική μου. Απλώς εγώ προσωπικά δεν μπορώ να αυταπατωμαι ότι θα δεσμευσω τον εαυτό μου για λήψη στο διηνεκές. Αυτό στο οποίο ήλπιζα είναι τουλάχιστον μία ικανοποιητική hairline με τα υπάρχοντα safe μοσχεύματα. Εφόσον δεν μπορέσω να το εξασφαλίσω αυτό, η σκέψη για μμ θα εγκαταληφθεί.
 
  • Like
Reactions: tol

Medde

Active Member
Αδερφέ θα σου ελεγα να κάνεις ενα consultation και αλλου οπως σου ειπε και ο Cvial. Να σου αναφέρω εδώ και ενα προσωπικό γεγονός που ισως βοηθήσει. Ειχα παει στο παρελθόν για consultation σε μια πολυ γνωστή κλινική στην Αττική, πολλα μελη προτείνουν αυτη για μετρήσεις και ειναι πιθανο να ναι αυτη που αναφερεις. Το consultation εγινε με τον δυνατο ονομα γιατρο που ήρθε απο το εξωτερικό. Το αποτέλεσμα ήταν οτι εχω κατω του μετρίου δοτρια με αποθεμα το πολυ 5500 grafts. Εκει στενοχωρήθηκα αλλα επειδή το μάτι μου έβλεπε αλλα πράγματα πήγα και πηρα γνώμες απο διάφορους γιατρούς. Εν τελει σε consultation με lorenzo και Ερντογάν, το συμπέρασμα ηταν χοντρή τρίχα με τουλάχιστον 10000 grafts δοτρια. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σενα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η δοτρια δειχνει αδυναμιες πισω απο το αυτακι και καπως περιμετρικα αλλα το crown δειχνει οτι δεν εχει κατεβει.
Δεν ξερω αλλα και εγω πιστευω ισως εχεις περισσοτερα διαθεσιμα grafts.
Εχεις και πολυ καλη ηλικια και ειναι κριμα να μην προχωρησει για μεταμοσχευση ακομη και θεραπεια να μην θελει να συνεχισει οπως λετε μερικοι.
Τοποθετησε καθαρες φωτογραφιες Γιαννη, αυτες ειναι σκοτεινες δεν δειχνει καλα την δοτρια και μιλα και με αλλες κλινικες.
 

John1924

Active Member
Αδερφέ θα σου ελεγα να κάνεις ενα consultation και αλλου οπως σου ειπε και ο Cvial. Να σου αναφέρω εδώ και ενα προσωπικό γεγονός που ισως βοηθήσει. Ειχα παει στο παρελθόν για consultation σε μια πολυ γνωστή κλινική στην Αττική, πολλα μελη προτείνουν αυτη για μετρήσεις και ειναι πιθανο να ναι αυτη που αναφερεις. Το consultation εγινε με τον δυνατο ονομα γιατρο που ήρθε απο το εξωτερικό. Το αποτέλεσμα ήταν οτι εχω κατω του μετρίου δοτρια με αποθεμα το πολυ 5500 grafts. Εκει στενοχωρήθηκα αλλα επειδή το μάτι μου έβλεπε αλλα πράγματα πήγα και πηρα γνώμες απο διάφορους γιατρούς. Εν τελει σε consultation με lorenzo και Ερντογάν, το συμπέρασμα ηταν χοντρή τρίχα με τουλάχιστον 10000 grafts δοτρια. Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σενα.
Φίλε μου, αυτό θα είναι το ιδανικό σενάριο. Φυσικά θα πάω και αλλού για crosschecking. Έχω μια κρυφή ελπίδα να έκανε λάθος στη μέτρηση ο γιατρός που ήδη επισκέφθηκα αλλά πόσο έξω να πέφτει...? Μακάρι να είναι όπως τα λες, θα είναι το καλύτερο νέο και για εμένα, όπως και για εσένα και για κάθε έναν που αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα. Θα επικοινωνήσω και με Lorenzo, με βολεύει και το θέμα της γλώσσας εξάλλου. Μακάρι...
 

John1924

Active Member
Η δοτρια δειχνει αδυναμιες πισω απο το αυτακι και καπως περιμετρικα αλλα το crown δειχνει οτι δεν εχει κατεβει.
Δεν ξερω αλλα και εγω πιστευω ισως εχεις περισσοτερα διαθεσιμα grafts.
Εχεις και πολυ καλη ηλικια και ειναι κριμα να μην προχωρησει για μεταμοσχευση ακομη και θεραπεια να μην θελει να συνεχισει οπως λετε μερικοι.
Τοποθετησε καθαρες φωτογραφιες Γιαννη, αυτες ειναι σκοτεινες δεν δειχνει καλα την δοτρια και μιλα και με αλλες κλινικες.
"Η δοτρια δειχνει αδυναμιες πισω απο το αυτακι" . Ακριβώς. Το ίδιο μου επεσήμαναν και στην κλινική που ήδη επισκέφθηκα. Το κράουν δεν έχει κατέβει αλλά είναι πιθανό να κατέβει, δεν έχει κατασταλάξει ακόμα το πρόβλημα, και γι΄αυτό δεν μπορεί να δεσμευτεί κάποιος για εξαγωγή safe grafts από πιο ψηλά απ'οτι υο απολύτως ασφαλές. Όπως είπα και σε απάντηση στον φίλο Medde, θα ακολουθήσει σίγουρα crosschecking σε άλλη ελληνική κλινική εντός των επομένων ημερών και θα απευθυνθώ και στο εξωτερικό. Δεσμεύομαι να ανεβάσω κι άλλες φωτο, με ευκρινέστερη ανάλυση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Επειδή έχω ρετρό νομίζω ότι υπάρχει στο κεφάλι του φίλου και είναι προχωρημένη αν προσέξουμε την απόσταση του σβέρκου από το οστό είναι πολύ κοντή και η εμφάνιση των μαλλιών πίσω από τα αυτιά είναι ξεκάθαρο σημάδι. Θέλει προσοχή χωρίς θεραπεία. Εύχομαι τά καλύτερα.
Αύξησα λίγο τις σκιές για να φαίνεται καλύτερα η φωτό
PSX_20220725_225739.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα