Πρόταση θεραπείας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Panos3008

New Member
Γειά σας. Είμαι καινούριος εδώ και ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί από το πλήθος των πληροφοριών, των προιόντων και των απόψεων που υπάρχουν. Θα ήθελα λοιπόν μια βοήθεια.
Πλησιάζω τα 27 και άρχισα να εμφανίζω σημάδια αραίωσης πριν από 8-9 χρόνια. Λέω αραίωσης και όχι τριχόπτωσης γιατί όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω δει ποτέ τρίχες στο μαξιλάρι ή στους ώμους παρά μόνο στο λούσιμο ή όταν τα τρίβω. Δεν φαίνεται να έχω έντονη κληρονομική προδιάθεση (όλοι οι συγγενείς μου έχουν μαλλιά και μετά τα 60). Παρόλα αυτά και ενώ δεν έχω ακόμα ''ανοιχτές" περιοχές στο κεφάλι μου φοβάμαι ότι το πρόβλημα επιδεινώνεται (φαίνεται απο τη μικρή αλλά σταδιακή υποχώρηση στους κροτάφους και τη σχετική αραίωση σε όλο το πάνω μέρος ίσως ακόμα και στα πλάγια αλλά λιγότερο). Είχα πολύ πυκνό μαλλί στην εφηβεία αλλά και έντονη σμηγματοροική δερματίτιδα όπως έλεγαν οι δερματολόγοι από τότε. Άρχισα να εφαρμόζω regaine το 2004 το σταμάτησα για ένα χρόνο στο στρατό και το ξαναχρησιμοποιώ εδώ και 2 σχεδόν χρόνια συνεχόμενα (το 5% μία φορά κάθε βράδυ). Πιστεύω ότι κάνει δουλειά αλλά θα ήθελα να προσθέσω και DHT blocker όπως λέτε καθώς και να καταπολεμήσω επιτέλους την σμηγματοροική δερματίτιδα. Έχω πάει σε αρκετούς δερματολόγους και μου έχουν γράψει και φιαναστερίδη αλλά κολλάω στο να πάρω χάπι (κακώς ίσως αλλά δε θέλω για ψυχολογικούς λόγους). Θα ήθελα μία πρόταση θεραπείας : προιόντα εμπορίου καθώς και τις προτεινόμενες ώρες και φορές εφαρμογής.

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόταση θεραπείας

γειά χαρά - καλώς όρισες

όλοι αρχίζουμε με big 3 - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,56.0.html

οι πιθανές εναλλακτικές είναι αντί χαπιού proscar να βάλεις revivogen(http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,139.0.html) ή super Zix II(http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.0.html)

η καθημερινή χρήση είναι
- πρωί regain(με κάποια ενίσχυση-http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,463.0.html)
- βράδυ revivogen/super Zix II(2ml & τοπικό ελαφρύ μασαζ-2Χ1 ml του σταγονόμετρου)
- fungoral(3 χρήσεις μέγιστο την εβδομάδα)

τα αποτελέσματα έρχονται στο 4-6-8-12μηνο σταδιακά(δες τα θέματα στο "επιτυχή θεραπεία")

για ό,τι προκύψει...εδώ είμαστε ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόταση θεραπείας

στα ειπε ο σπυρος

λοιπον για την σμηγματοροική δερματίτιδα να βαζεις 3 φορες την εβδομαδα για κανενα 6μηνο το σαμπουαν fugnoral

μετα ελαττωσε σε 2 φορες την εβδομαδα

τις αλλες μερες παρε tricomin σαμπουαν

για dht μπλοκ θα βρεςι πολλες ιδες στις ενοτητες topical
και dustasteride και λοιπα
 

Death Valley

New Member
Απ: Πρόταση θεραπείας

λοιπον για την σμηγματοροική δερματίτιδα να βαζεις 3 φορες την μερα για κανενα 6μηνο το σαμπουαν fugnoral

Αμα βαζεις 3 φορες την ημερα fungoral θα τα καψεις . :D :D :D :D :D

Λοιπον για Σ.Δ Fungoral 2 φορες την εβδομαδα για 1 μηνα και μετα 1 φορα την εβδομαδα η καθε 15.

Εναλλακτικα Stieprox 3 φορες την εβδομαδα.Εναλλακτικα Selsun Blue.

Μακρια απο rogaine.Αμα το βαζεις δεν θα σου σταματησει ποτε η ΣΔ.
 

genesis

New Member
Απ: Πρόταση θεραπείας

ειναι ευνοητο και προφανες οτι ο παναγιωτης στο παραπανω post εννοει 3 φορες/εβδομαδα...απλα το λεω για να μην βρεθει καποιος που να διαβασει το post και να το βαζει 3 φορες τη μερα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόταση θεραπείας

genesis είπε:
ειναι ευνοητο και προφανες οτι ο παναγιωτης στο παραπανω post εννοει 3 φορες/εβδομαδα...απλα το λεω για να μην βρεθει καποιος που να διαβασει το post και να το βαζει 3 φορες τη μερα...
αχ ναι ρε φιλε ειδες καμια φορα απο την βιασυνη τι παθαινει κανεις

καλα που το ανεφερες να το διορθωσω

thanks
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόταση θεραπείας

Death Valley είπε:
Αμα βαζεις 3 φορες την ημερα fungoral θα τα καψεις . :D :D :D :D :D

ελα ρε death και στις καλυτερες εταιριες που πουλαν βιβλια τυπογραφικα λαθη γινονται

ε να μην κανουμε και εμεις κανενα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα