Πρόβλημα και συμβουλές!

petros1980

New Member
Χαιρετώ την παρέα, σας παρακολουθώ εδώ και καιρό ως απλός επισκέπτης και νομίζω ότι μέσα σε αυτό το λίγο διάστημα, έμαθα όσα δεν ήξερα τα τελευταία 10 χρόνια που με απασχολεί η αραίωση μου. Λίγα λόγια για μένα λοιπόν, είμαι 42 χρονών και έχει προχωρήσει η αραίωση μου αρκετά τα τελευταία 2 χρόνια οπότε και έχω φτάσει σε αυτήν την εικόνα που βλέπετε στις φωτογραφίες. Ξεκίνησα θεραπεία με μινοξιδίλη τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς να δω κάποια βελτίωση (δεν ξέρω αν χωρίς αυτή θα ήμουν χειρτότερα, πάντως βελτίωση δεν είδα). Δεν θέλω με τίποτα να πάρω φιναστερίδη για διάφορους λόγους. Δεν με απασχολεί τόσο το πίσω κομμάτι στην παρούσα φάση, όσο το μπροστά μου, αυτό δηλαδή που διαβάζω εδώ από εσάς ως χερλαιν. Εκεί λοιπόν δεν αντέχω να με βλέπω, δεν μπορώ πλέον να κάνω τίποτα παρά να ρίχνω τις λιγοστές μου τρίχες μπροστά σαν να με γλύφει αγελάδα. Το τελευταίο καιρό σκέφτομαι έντονα την μεταμόσχευση και έχω κάνει ήδη κάποιες επαφές με κλινικές. Πριν σας γράψω τί μου είπαν θα ήθελα την γνώμη σας, πόσα μοσχεύματα νομίζετε ότι θα χρειαστώ για να βελτιώσω αν όχι επανασχηματοποιήσω την χερλαιν μου μπαίνοντας μέσα μέχρι περίπου 5-6 εκατοστά. Η έκταση δηλαδή που θέλω να καλύψω είναι περίπου 25 εκ2 αλλά έχει και αρκετά δικά της μαλλιά. Ευχαριστώ πραγματικά για τις όποιες συμβουλές.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1 MB · Προβολές: 70
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 71
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 70

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Πέτρο καλησπέρα. Θα προσπαθήσω να σου φανώ χρήσιμος αλλά πρέπει να καταλάβεις οτι μου δένεις και τα δύο χέρια πίσω απο την πλάτη με το γεγονός οτι είσαι αρνητικός στην φίνα. Είναι σαν να έχεις πρόβλημα στην καρδιά και δεν θέλεις να πάρεις το μοναδικό αποδεδειγμένα φάρμακο για την λύση του. Όπότε μένουν τα υπόλοιπα τα οποία σε μερικές περιπτώσεις είναι μαντζούνια και ξόρκια και υπάρχουν και μερικές λύσεις για προσωρινή λύση και βελίωση.
Στην περίπτωση σου το μόνο που μένει είναι:
ή να κάνεις μια ΜΜ η οποία πρέπει να ξέρεις οτι χωρίς φίνα μπορεί να μην έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα που θέλεις καθώς οι ορμόνες στοι κεφάλι σου δεν θα μειωθούν οπότε τα μεταμοσχευμένα δεν είναι άθικτα όπως νομίζουν οι περισσότεροι

ή μινοξιδίλη σε αφρό η οποία θα σου βελτιώσει τα υπάρχοντα μαλλιά και θα σου επαναφέρει κάποια που έχασες αλλά είσαι παντρεμένος μαζί της. Άμα την σταματήσεις φύγαν οι βελτιώσεις σε μερικούς μήνες. Επίσης στην ηλικία μας η μινόξ επειδή είναι αγγειοδιασταλτικό ανεβάζει την πίεση το οποίο απο μόνο του αμα έχεις μερικά παραπάνω κιλά ή καπνίζεις δημιουργεί θέματα. Επίσης διασπάει την πρωτείνη στο δέρμα του προσώπου και σε κάνει να εμφανίζεσαι με περισσότερες ρυτίδες ιδίως στο κούτελο.

Τα παραπάνω στα λέω επειδή τα πέρασα στα 45-46 και είμαι τώρα 53 και έχω όλα τα μαλλιά μου αλλά με φίνα 3χ την εβδομάδα χωρίς το παραμικρό θέμα. Και εμένα μου πήρε μερικά χρόνια και αρκετή αραίωση με λάδια μινοξιδίλες και βιταμίνες πρίν πάρω φίνα, και αυτή την πήρα γιατί είχα υπερπλασία προστάτη και έπρεπε να την πάρω. Οπότε δεν το παίζω έξυπνος, ξέρω οτι άλλο να πρέπει να πάρεις φίνα και άλλο να αποφασίζεις. Την καλησπέρα μου.
 

Flag17

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε Πέτρο όπως σωστά τα είπε ο Λάζαρος χωρίς φίνα ξεκινάς με γκολ από τα αποδυτήρια. Έστω ότι έχεις καλή δοτρια λοιπόν που επιτρέπει να κάνεις επέμβαση μπροστά και έχει και κάβα για το crown που είναι επίφοβο να χαιρετήσει τελείως. Αν φτιάξεις το μπροστά 5 πόντους μέσα που λες προφανώς δεν μιλάμε για 25cm2 αλλά για αρκετά παραπάνω αρκεί να σκεφτείς πως 20cm περίπου είναι το hairline μέχρι κροτάφους αν το κάνεις με 2cm αυτό είναι 40cm2 και το ανάμεσα που θα μείνει είναι αλλά 30-40 για να κάνεις το φορλοκ τα νούμερα είναι στο περίπου προφανώς. Έστω λοιπόν ότι θες να καλύψεις αυτά τα 70cm2 και να δείχνεις ωραίος θα θες μια πυκνότητα 45-50 στα πρώτα 2cm που δεν θα έχεις ιδιαίτερα δικά σου μαλλιά και μετά που θα πας μέσα με τα δικά σου 25 για να έχεις μια ωραία εικόνα. Καλό θα είναι πρώτα να δε δει κάποιος να δει τι ρίσκο υπάρχει και σε τι κατάσταση είναι τα μαμά μαλλιά που έχεις γιατί άμα έχουν αρχίσει και αδυνατίζουν είναι πιθανό να χαθούν άμα κάνεις επέμβαση. Αν λοιπόν κάνεις όλα τα παραπάνω τηρείς όλες τις προϋποθέσεις για ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα νομίζω ότι χρειάζεσαι 2600 με 2800 μοσχεύματα. Χωρίς να αγγίξεις crown
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πέτρο καλησπέρα. Θα προσπαθήσω να σου φανώ χρήσιμος αλλά πρέπει να καταλάβεις οτι μου δένεις και τα δύο χέρια πίσω απο την πλάτη με το γεγονός οτι είσαι αρνητικός στην φίνα. Είναι σαν να έχεις πρόβλημα στην καρδιά και δεν θέλεις να πάρεις το μοναδικό αποδεδειγμένα φάρμακο για την λύση του. Όπότε μένουν τα υπόλοιπα τα οποία σε μερικές περιπτώσεις είναι μαντζούνια και ξόρκια και υπάρχουν και μερικές λύσεις για προσωρινή λύση και βελίωση.
Στην περίπτωση σου το μόνο που μένει είναι:
ή να κάνεις μια ΜΜ η οποία πρέπει να ξέρεις οτι χωρίς φίνα μπορεί να μην έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα που θέλεις καθώς οι ορμόνες στοι κεφάλι σου δεν θα μειωθούν οπότε τα μεταμοσχευμένα δεν είναι άθικτα όπως νομίζουν οι περισσότεροι

ή μινοξιδίλη σε αφρό η οποία θα σου βελτιώσει τα υπάρχοντα μαλλιά και θα σου επαναφέρει κάποια που έχασες αλλά είσαι παντρεμένος μαζί της. Άμα την σταματήσεις φύγαν οι βελτιώσεις σε μερικούς μήνες. Επίσης στην ηλικία μας η μινόξ επειδή είναι αγγειοδιασταλτικό ανεβάζει την πίεση το οποίο απο μόνο του αμα έχεις μερικά παραπάνω κιλά ή καπνίζεις δημιουργεί θέματα. Επίσης διασπάει την πρωτείνη στο δέρμα του προσώπου και σε κάνει να εμφανίζεσαι με περισσότερες ρυτίδες ιδίως στο κούτελο.

Τα παραπάνω στα λέω επειδή τα πέρασα στα 45-46 και είμαι τώρα 53 και έχω όλα τα μαλλιά μου αλλά με φίνα 3χ την εβδομάδα χωρίς το παραμικρό θέμα. Και εμένα μου πήρε μερικά χρόνια και αρκετή αραίωση με λάδια μινοξιδίλες και βιταμίνες πρίν πάρω φίνα, και αυτή την πήρα γιατί είχα υπερπλασία προστάτη και έπρεπε να την πάρω. Οπότε δεν το παίζω έξυπνος, ξέρω οτι άλλο να πρέπει να πάρεις φίνα και άλλο να αποφασίζεις. Την καλησπέρα μου.

2 παρατηρήσεις στο κατά τα άλλα σωστό ποστ. Η μίνο ρίχνει την πίεση και τα μεταμοσχευμένα αν είναι από ασφαλή περιοχή (δεν πάσχει από DUPA) είναι "άθικτα".
 

petros1980

New Member
Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μινοξιδιλη βαζω και θα συνεχίσω, οσο για την εκταση της περιοχής που θελω να καλυψω ειναι οντως 25 εκ2 αντε να ειναι 27, την εχω μετρησει προσεχτικα, θελω να πατησω στην υπαρχουσα χερλαιν που εχει ηδη τριχες. Θα ξεκινησω τα ραντεβου και θα σας ενημερωσω. Ηδη εκλεισα το πρωτο DHI για μετρησεις.
 

petros1980

New Member
Καλησπέρα σας συναγωνιστές,
Σας ενημερώνω ότι μετά από επισκέψεις σε κάποιες κλινικές (όλες σχεδόν από αυτές που αναφέρονται στο φόρουμ και εδρεύουν στην Αθήνα) αποφάσισα να κάνω μεταμόσχευση στη Seneca. Δεν θέλω να πω πολλά για τις υπόλοιπες, απλώς θα γράψω (χωρίς να πω ονόματα) ότι μόλις δύο ήταν αυτές που μου έκαναν «σωστές και αξιοπρεπείς μετρήσεις» τις οποίες μου εξήγησαν κατά γράμμα και από αυτές η Seneca μου έκανε την καλύτερη τιμή 1.800 ευρώ από 2.500 ευρώ (με προσφορά λόγω του ότι τους είπα ότι είμαι μέλος του φόρουμ και προτίθεμαι να δείξω την μεταμόσχευσή μου μέσω αυτού). Η άλλη ήθελε 3.000 ευρώ και έπεφτε στα 2.500 ευρώ, ενώ οι υπόλοιπες ήταν από 2.500 – 4.000 ευρώ. Να πω επίσης ότι οι περισσότεροι μου έλεγαν από 1300 – 1700 μοσχεύματα ενώ μία κλινική μου είπε για 2000 μοσχεύματα. Στη Seneca μου είπαν για περίπου 1500 μοσχεύματα Εκτός από τιμή όμως, στη Seneca μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και οι εγκαταστάσεις. Μπαίνω λοιπόν την Παρασκευή αυτή με γιατρό τον κο Γούναρη, τον οποίο συνάντησα και κουβέντιασα. Ευχαριστώ τον Cre1974 για την βοήθεια (τον είδα και από κοντά) και την Πέγκυ που μου κανόνισε το ραντεβού. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τα υπόλοιπα εντός των επόμενων ημερών.
 

kampanakideandean

Active Member
Πέτρο καλησπέρα. Θα προσπαθήσω να σου φανώ χρήσιμος αλλά πρέπει να καταλάβεις οτι μου δένεις και τα δύο χέρια πίσω απο την πλάτη με το γεγονός οτι είσαι αρνητικός στην φίνα. Είναι σαν να έχεις πρόβλημα στην καρδιά και δεν θέλεις να πάρεις το μοναδικό αποδεδειγμένα φάρμακο για την λύση του. Όπότε μένουν τα υπόλοιπα τα οποία σε μερικές περιπτώσεις είναι μαντζούνια και ξόρκια και υπάρχουν και μερικές λύσεις για προσωρινή λύση και βελίωση.
Στην περίπτωση σου το μόνο που μένει είναι:
ή να κάνεις μια ΜΜ η οποία πρέπει να ξέρεις οτι χωρίς φίνα μπορεί να μην έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα που θέλεις καθώς οι ορμόνες στοι κεφάλι σου δεν θα μειωθούν οπότε τα μεταμοσχευμένα δεν είναι άθικτα όπως νομίζουν οι περισσότεροι

ή μινοξιδίλη σε αφρό η οποία θα σου βελτιώσει τα υπάρχοντα μαλλιά και θα σου επαναφέρει κάποια που έχασες αλλά είσαι παντρεμένος μαζί της. Άμα την σταματήσεις φύγαν οι βελτιώσεις σε μερικούς μήνες. Επίσης στην ηλικία μας η μινόξ επειδή είναι αγγειοδιασταλτικό ανεβάζει την πίεση το οποίο απο μόνο του αμα έχεις μερικά παραπάνω κιλά ή καπνίζεις δημιουργεί θέματα. Επίσης διασπάει την πρωτείνη στο δέρμα του προσώπου και σε κάνει να εμφανίζεσαι με περισσότερες ρυτίδες ιδίως στο κούτελο.

Τα παραπάνω στα λέω επειδή τα πέρασα στα 45-46 και είμαι τώρα 53 και έχω όλα τα μαλλιά μου αλλά με φίνα 3χ την εβδομάδα χωρίς το παραμικρό θέμα. Και εμένα μου πήρε μερικά χρόνια και αρκετή αραίωση με λάδια μινοξιδίλες και βιταμίνες πρίν πάρω φίνα, και αυτή την πήρα γιατί είχα υπερπλασία προστάτη και έπρεπε να την πάρω. Οπότε δεν το παίζω έξυπνος, ξέρω οτι άλλο να πρέπει να πάρεις φίνα και άλλο να αποφασίζεις. Την καλησπέρα μου.
Και την φιναστεριδη την παντρευεσαι καθως αν την σταματησεις επιστρεφεις εκει που ησουν σε διαστημα κατι μηνων.
 

dlazaros

Well-Known Member
Και την φιναστεριδη την παντρευεσαι καθως αν την σταματησεις επιστρεφεις εκει που ησουν σε διαστημα κατι μηνων.
1 χρόνο μετά είδα μικρή υποχώρηση, 1μιση ήμουν όπως πρίν. Αλλά ναι, αμα σταματήσεις μαλλιά γιόκ...
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε το πρόλαβα στο τσάκ και είμαι με 3χ την εβδομάδα φίνα με το κεφάλι όπως 30 και ακόμα γεμίζει. Άμα κρατήσει καμιά 10αριά χρονάκια είμαι κομπλέ.
Στο χρόνο επάνω και λίγο παραπάνω όπως εσύ,το προλαβαίνεις οριακά.
Μετά είναι αργά.
Θα σε κρατήσει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
6 χρόνια Λάζαρε την έκοψα.
Τώρα δεν θα χρειαζόμουν μμ.
Έκανες bypass εκατοντάδες thinning cycles εσύ φίλε @vlafo, και όταν την έκοψες σε "ασφαλή" σχετικά ηλικία και με ήδη χτισμένη καλή ποιότητα τρίχας, δεν μπορούσε φαίνεται να σου κάνει και μεγάλη ζημιά.
Την έπαιξες για πλάκα την αλωπεκία με τους δικούς σου όρους. :)
 

petros1980

New Member
Καλησπεριζω την ομαδα.
Εχουν περασει τρεις μηνες κ κατι κ δεν βλεπω μεγαλη διαφορα απο το δημινο. Ελπιζω συντομα να δω "κινηση" γιατι υπαρχει μεγαλη στασιμοτητα. Ποτε συνηθως αρχιζουν να ξεπεταγονται οι περισσοτερες?
 

Georgie

Well-Known Member
Καλησπεριζω την ομαδα.
Εχουν περασει τρεις μηνες κ κατι κ δεν βλεπω μεγαλη διαφορα απο το δημινο. Ελπιζω συντομα να δω "κινηση" γιατι υπαρχει μεγαλη στασιμοτητα. Ποτε συνηθως αρχιζουν να ξεπεταγονται οι περισσοτερες?
4o ως συνήθως λίγο πριν τον κλείσεις και μετά , μινοξιδιλη χρησιμοποιείς?
 

jersey

Well-Known Member
Καλησπεριζω την ομαδα.
Εχουν περασει τρεις μηνες κ κατι κ δεν βλεπω μεγαλη διαφορα απο το δημινο. Ελπιζω συντομα να δω "κινηση" γιατι υπαρχει μεγαλη στασιμοτητα. Ποτε συνηθως αρχιζουν να ξεπεταγονται οι περισσοτερες?
Βάλε μινοξιδίλη φίλε αν θέλεις να δεις γρήγορη φύτρωση. Κατα τα άλλα το 3μηνο ειναι πολύ νωρίς...Υπομονή να έχεις.
 
Μπλουζα