Προϊόντα Skin care για την αντιμετώπιση παρενεργειών απο τη μινοξιδιλη, και γενική φροντίδα προσώπου ,μαλλιών..

Georgie

Well-Known Member
Καλημέρα .
Σκέφτηκα να ανοίξω το νήμα αυτο ύστερα απο την ανησυχία μου σε οτι αφορά τις παρενεργειες της μινοξιδιλης στην επιδερμίδα.
Σε διαφορα φορουμ όπως και σε αυτο εχουν αναφερθεί παρενεργειες που εχει η χρονια χρήση της μινοξιδιλης στο προσωπο .
Απο μαύρους κύκλους στα μάτια ,ρυτίδες , ερυθρότητα , και κατακράτηση υγρών με σακούλες κατω απο τα μάτια και πρήξιμο.
Απο μικρή έρευνα που έκανα δεν εχει αποδειχθεί πραγματικά οτι η συστημική απορρόφηση της μινοξιδιλης επηρεάζει τη παράγωγη του κολλαγόνου .
Απο εμπειρίες όμως χρηστών οι παρενεργειες αυτες ειναι κατι παραπάνω απο συχνές .
Ξεκινώντας τη χρήση πριν απο ενα χρονο, παρατήρησα αλλαγη της υφής του δέρματος και μαύρους κύκλους στα μάτια μου.
Προσωπικά ειμαι skin care junkie, και θα ήθελα να μοιραστούμε την εμπειρία μας απο τη χρήση προϊόντων που βοηθούν πραγματικά στην αντιμετώπιση των παρενεργειών, αλλα και να γνωρισουμε νεα προϊόντα που εχουν αποτελέσματα . Επίσης να πω οτι δεν εχω καμία πρόθεση διαφήμισης προϊόντος που θα μου φέρει οικονομικό οφελος .

Χωρις όπως είπα να εχω σκοπό να διαφημίσω κάποιο brand . Θα αναφέρω οτι το big 3 για το δερμα ειναι το C.S.A
C = Vitamin C serum ( day) S= SPF sunscreen A= Vitamin A serum ( night) .

Χρησιμοποιώντας τα παραπάνω απο ενα Αμερκανικο brand που εχει παρα πολυ καλα reviews και το προμηθεύτηκα απο το I herb, το χρησιμοποιώ με τη σειρά αυτη για περίπου 4 εβδομάδες και σε σχεση με οτι χρησιμοποιούσα στο παρελθόν ,πραγματικά και με καθε ειλικρίνεια είδα το δερμα μου να αλλάζει προς το καλυτερο δραματικα . Δεν εννοώ οτι άλλες ενυδατικές κλπ δεν ηταν καλες, αλλα τοσο μεγάλη αλλαγη δεν είχα δει ποτε σε τοσο σύντομο χρονικό διάστημα .

Ενα tip . Το serum δε πρεπει να περιέχει παραπάνω απο 10 %, max 15% βιταμινη C . Και οχι παραπάνω απο 30ml .
Ειναι ευαίσθητη βιταμινη και οξυδωνεται σχετικά γρήγορα .
Για τα μάτια εχω βρει μια πολυ οικονομική της Cerave, αλλα και αυτές που περιέχουν ρετινόλη ειναι εξισου αποτελεσματικές για τους μαύρους κύκλους .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kaiba

Active Member
Serum βάζεις κ στα μάτια? Επίσης εγώ τα ξέρω λίγο αλλιώς serum με υαλουαρινικο το πρωί και serum με c το βράδυ γτ η c δν πρέπει να βγεις στον ήλιο. Spf εννοείται βάζω κάθε πρωί ενυδατική με spf. Επίσης χωρίς ντροπή και χώρις να ειμαι gay το 24hour concealer της mac κάνει θαύματα
 

Georgie

Well-Known Member
Serum βάζεις κ στα μάτια? Επίσης εγώ τα ξέρω λίγο αλλιώς serum με υαλουαρινικο το πρωί και serum με c το βράδυ γτ η c δν πρέπει να βγεις στον ήλιο. Spf εννοείται βάζω κάθε πρωί ενυδατική με spf. Επίσης χωρίς ντροπή και χώρις να ειμαι gay το 24hour concealer της mac κάνει θαύματα
[/QUOTE/]
Ουτε εγω ειμαι gay αλλα δεν εχει καμία σημασία αυτο . Δε σημαίνει οτι μονο οι gay ανδρες προσέχουν την εμφάνιση τους .
Εξ´αλλου στο φορουμ αυτο όλοι λιγο η πολυ αυτο προσέχουμε . Στα μάτια δε βάζω serum , χρησιμοποιώ κρέμα ματιών της Cerave και ειμαι αρκετά ικανοποιημένος Για το Serum με βιταμινη C είχα την ίδια εντύπωση, αλλα τελικά το πρωι εφαρμόζεται καλυτερα 15 λεπτά πριν απο την ενυδατική και το spf ειναι απαραίτητο . . Αυτη που πρεπει να χρησιμοποιείς μονο το βράδι ειναι serum η ενυδατική με βιταμινη Α ρετινόλη .
Επίσης τα serum με βιταμινη C πολυ σωστά αναφέρεις οτι πρεπει να περιέχουν υαλουρονικο . Τα περισσότερα περιέχουν .
 

Georgie

Well-Known Member
Mad hippie . Το πήρα απο i herb . 30 ml στα 25 € Έξοδα αποστολής και προπληρωμένα τέλη για Ιρλανδία βγήκε στα 33€ .
Τωρα έκανα παραγγελία 2τμχ και δε μου χρέωσαν αποστολή , μονο τα τέλη τελωνείου και βγήκε συνολικά 60€ .
2-3 σταγόνες max χρειαζεται . Απο έρευνα που εχω κανει ειναι ενα απο τα πιο top σε σχεση με αλλα brand που βγαινουν ακριβότερα. https://ie.iherb.com/pr/mad-hippie-...amin-c-serum-8-actives-1-02-fl-oz-30-ml/41598
 

Georgie

Well-Known Member
Τωρα που λες για consealer @kaiba δε χρησιμοποιούσα ποτε . Μου ειχε κανει μια φίλη δώρο για τα γενέθλια μου ενα voucher αξίας 50 € απο ενα πολυκατάστημα της Ιρλανδιας . Ειναι ενα απο τα δυο μαγαζιά που πουλάνε το αγαπημένο μου άρωμα το οποίο όμως ειναι πανάκριβο και πάντα φρέναρα για να το αγοράσω . 300€ τα 100 ml !!!! Σκέφτομουνα τι να αγοράσω και παρα λιγο να πάρω ενα consealer απο Tom Ford αλλα τελικά κατέληξα να αγοράσω ενυδατική και roll για τα μάτια απο τη Clinique .....Η μεγαλύτερη απογοήτευση ever. Waste of money . Έπρεπε να πάρω το consealer.
 

kaiba

Active Member
Δοκίμασε της mac το 24 είναι πολύ καλό γιατί εμένα η μαυρίλα από τα μάτια δν φεύγει με τπτ. Τώρα θα δοκιμάσω την κρέμα που είπες γιατί εμένα άκομα κ η lab δν έκανε κάτι. Το πρωί έχω ενυδατική με spf 20 το βράδυ κρέμα νυχτας με ρετινολη κ βιταμίνη Ε. Τώρα θα πάρω serum σκέφτομαι του korre άγριο τριαντάφυλλο έχει βιταμινη c και υαλουαρινικο και μπαίνει κ στα μάτια λέει. Επίσης μην ξεχνάμε το πολύ νερό και το περπάτημα εγώ το βράδυ βάζω κ μείγμα με 10% μινοξιδιλη
 

Georgie

Well-Known Member
Δοκίμασε της mac το 24 είναι πολύ καλό γιατί εμένα η μαυρίλα από τα μάτια δν φεύγει με τπτ. Τώρα θα δοκιμάσω την κρέμα που είπες γιατί εμένα άκομα κ η lab δν έκανε κάτι. Το πρωί έχω ενυδατική με spf 20 το βράδυ κρέμα νυχτας με ρετινολη κ βιταμίνη Ε. Τώρα θα πάρω serum σκέφτομαι του korre άγριο τριαντάφυλλο έχει βιταμινη c και υαλουαρινικο και μπαίνει κ στα μάτια λέει. Επίσης μην ξεχνάμε το πολύ νερό και το περπάτημα εγώ το βράδυ βάζω κ μείγμα με 10% μινοξιδιλη
Θα το τσεκαρω για κάνα date , :) . Τι περπάτημα , κάνω 20+ χιλιόμετρα ποδήλατο κάθε μέρα και τουλάχιστον 2 λίτρα νερό αν όχι παραπάνω . Τα lab ποτέ δε τα είχα σε εκτίμηση , πανάκριβα χωρίς λόγο . Έχω βρει καλύτερα προϊόντα σε πιο budget . Δε ξέρω εάν υπάρχουν στην Ελλάδα ,μάλλον όχι , αλλά τσεκαρε και τα , bulldog . Value for money για αυτά που προσφέρουν
 

JORJE

Active Member
Καλήσπερα!Πολύ ενδιαφέρον το νήμα που άνοιξες Georgie!!.Γνωρίζει κανείς την histoplastin αλοιφη??Ακούγονται πολύ καλά λόγια ως αναπλαστική,αντιγηραντική κ αντιρυτιδιτική.Σαν χρόνιος χρήστης κ γω της μινοξιδίλης πιστεύω ότι θα βοηθήσει το κουρασμένο μου πρόσωπο από το πολύ regaine κ τον ήλιο.Την παρήγγειλα από το skroutz..Επίσης τα πρωινά βάζω την hydra cool+ της vichy με υαλουρονικο.Πολύ καλή κ δροσιστική.
 

Georgie

Well-Known Member
Δώσε μας πληροφοριες για τη κρέμα αυτη οταν τη χρησιμοποιήσεις . Φαίνεται Ελληνικη πατέντα αφού και τα reviews των δραστικών συστατικών ειναι γραμμένα απο Ελληνες στο διαδύκτιο , ειναι αναπλαστικη σαν ointment .
Για τη σειρά homme της Vichy τη θεωρώ ok , μια απλή ενυδάτωση για καθε μερα χωρις να σου δημιουργεί ερεθισμούς κλπ .Εβαζα τη Hydra mag C σαν aftershave .
 

JORJE

Active Member
Καλημέρα!Μόλις τη χρησιμοποιήσω κάνα μήνα ναι θα επανέλθω δίνοντας πληροφορίες με λεπτομέρειες,αν όντως δουλεύει κ κάνει αυτό που υπόσχεται!!Σήμερα το πολύ αύριο την περιμένω!! Η Hydra mag C είναι πολύ καλή.Την είχα κ γω σαν after shave,καταπράυνε πολύ τους ερεθισμούς τους ξυρίσματος!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Πήρα το ρίσκο και διέκοψα οριστικά τη χρήση μινοξιδιλης. Ο λόγος ειναι οτι σε σχεση με τα μαλλια που είχα πριν απο τη μεταμοσχευση στις ζώνες που δεν εγινε επέμβαση, δεν είδα καμία διαφορα μετα απο ενα χρονο χρήσης. Ο αλλος και πιο σημαντικός λόγος ειναι οτι (αν και δεν εχει αποδειχθεί επιστημονικά) εχω την εντύπωση οτι επηρεάζει την υφή του δέρματος και σίγουρα δημιουργεί μαύρους κύκλους κατω απο τα μάτια . Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός οτι μου δημιούργησε μια ξηροδερμια στη παλάμη με το δερμα σκασμενο και ξηρό ενώ έπλενα τα χέρια μου πάντα και αμέσα μετα την εφαρμογή .
Ίσως και λογω ηλικίας επειδή η παραγωγή κολλαγόνου στο δερμα ειναι μειωμένη η χρήση της να ειναι περισσότερο επιζημια.
Anyway .
Μετα απο σχεδόν 2 μηνες χρήσης της Cerave eye cream εχω να πω τα καλυτερα. Βασικά ειναι η καλύτερη κρέμα ματιών που εχω χρησιμοποιήσει ποτε και σε πολυ καλή τιμη . Βελτιώνει τους μαύρους κύκλους και καθόλου break out .
Εχω αναφέρει τα serum που χρησιμοποιώ .
Απο ενυδατικη καθε βράδι Cerave PM που περιέχει niacinamide
Και το πρωι μετα απο το serum με βιταμινη C πάντα αντιηλιακό spf 30 ( το λιγότερο) και οχι μονο για sunny days .
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ωραίο νήμα Georgie. Λόγω εντονης λιπαρότητας σε μέτωπο και μύτη και μετά από σύσταση δερματολόγου άρχισα να χρησιμοποιώ πριν μια εβδομάδα την κρέμα triacneal της avene μια φορά κάθε βράδυ και το πρωί μια ενυδατικη effaclar. Πλύσιμο το πρόσωπο πρωί και βράδυ.
Ήδη υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά στη λιπαροτητα μου χωρίς να προκαλέσει ξηροδερμια. Συνεχίζω τη χρήση και θα επανέλθω.
 

Georgie

Well-Known Member
Η effaclar ειναι καλή, τη χρησιμοποιούσα και εγω παλαιότερα συγκεκριμένα τη duo και μάλιστα με βοήθησε με μια δυσχρωμια που είχα ( εξαφανίστηκε) και τη προτεινω σε δέρματα με ακμή .
Εδω όμως που ζω δεν ειναι εμπορική πολυ ( πάντα σε προσφορά) λογω κλίματος και ποιότητας νερού ( αρκετά σκληρό) με αποτέλεσμα να σου κανει το δερμα ξηρό .
Αντιηλιακό να βάζεις Vichy η la Roche posay
Βγαίνουν και για λιπαρά δέρματα με matt finish για να μη σου γυαλίζουν το προσωπο .
 

Ficio

Ficio inzaghi
Κ εγώ Georgie μετά από 5 6 χρόνια χρήσης και 3 μήνες μετά μ.μ. Την έκοψα εδώ κ τρεις μήνες.. από μικρός είχα πάντα λιπαρό με φουλ ακμή κ έφτασα ν Βγάζω ξηροδερμία στο πρόσωπο!! Μια θεία μ π είχε ν μ δει χρόνια μ λέει πως εσπασεσ έτσι είχες λιπαρό δέρμα.λ τ κανείς πίνεις ; Και είμαι 32 χρόνων.
 

Ficio

Ficio inzaghi
καλό τ νήμα σ κ γω τώρα ψάχνομαι τ ν πάρω μπας κ σώσω τπτ. Λες αυτό το big3 π είπες η ν ψάξω σε κάτι σε φυτικό ;
 

Georgie

Well-Known Member
Κ εγώ Georgie μετά από 5 6 χρόνια χρήσης και 3 μήνες μετά μ.μ. Την έκοψα εδώ κ τρεις μήνες.. από μικρός είχα πάντα λιπαρό με φουλ ακμή κ έφτασα ν Βγάζω ξηροδερμία στο πρόσωπο!! Μια θεία μ π είχε ν μ δει χρόνια μ λέει πως εσπασεσ έτσι είχες λιπαρό δέρμα.λ τ κανείς πίνεις ; Και είμαι 32 χρόνων.
Δε ξέρω φίλε μου , γενικά εχει αναφερθεί απο πολυ κοσμο αλλαγη στην υφή της επιδερμίδας συν το κουρασμένο βλέμμα που σου δίνει η μινοξιδιλη . Επιστημονικά δεν εχει αποδειχτεί η μείωση κολλαγόνου απο τη χρήση ( χωρις όμως να εχουν γινει εκτενείς έρευνες) Απο προσωπική εμπειρία ειμαι σίγουρος οτι κανει ζημιά . Μπορει οχι σε ολους, αλλα σίγουρα σε αρκετούς
 

DimiForg

Member
Δε ξέρω φίλε μου , γενικά εχει αναφερθεί απο πολυ κοσμο αλλαγη στην υφή της επιδερμίδας συν το κουρασμένο βλέμμα που σου δίνει η μινοξιδιλη . Επιστημονικά δεν εχει αποδειχτεί η μείωση κολλαγόνου απο τη χρήση ( χωρις όμως να εχουν γινει εκτενείς έρευνες) Απο προσωπική εμπειρία ειμαι σίγουρος οτι κανει ζημιά . Μπορει οχι σε ολους, αλλα σίγουρα σε αρκετούς
Φίλε @Georgie
Μπορώ να πω ότι μετά από ενάμιση χρόνο χρήσης minox, προσωπικά δεν έχω δει κάποιο τρομερό αποτέλεσμα και αποφάσισα να κάνω κι εγώ ένα break, η να βάζω ανά πιο σπαστά χρονικά διαστήματα. Έχοντας διαβάσει εδώ στο φόρουμ πάμπολλα περιστατικά γνωρίζω ότι η μινοξ είναι μια αμφιλεγόμενη ουσία και κατά πάσα πιθανότητα η διακοπή της θα σε φέρει σε μια ακόμη χειρότερη κατάσταση από πριν τη χρήση της.
Ωστόσο εγώ αποφάσισα να πάρω αυτό το ρίσκο και να μειώσω τη χρήση τόσο λόγω των δερματικών θεμάτων που αναφέρεις στο πρόσωπο (λιγότερο) όσο και στο σκαλπ (περισσότερο). Πιο συγκεκριμένα, αυτό το παράδοξο που έχω παρατηρήσει εγώ στην μινοξ είναι ότι μου ερεθίζει πολύ το δέρμα της κεφαλής, σε σημείο που κατέληξα ότι μου κάνει περισσότερο κακό πάρα καλό, αφού όταν δεν βάλω το δέρμα είναι "ήρεμο", χωρίς ενοχλήσεις και λιγότερη τριχόπτωση, ενώ αντίθετα όταν εφαρμόζω την μινοξ πρώτον ερεθιζεται και δεύτερον αρχίζω και χάνω τρίχες για πλάκα κατά την εφαρμογή. Μεγάλο ρόλο σε αυτό παίζει και το ότι πάσχω από σμηγματορροικη, η οποία εντείνεται ακόμη περισσότερο με την ουσία αυτή. Ξεκίνα έντονη φαγούρα μετά από λίγη ώρα και όσο ξυνεις ή/και τρίβεις το κεφάλι λόγω φαγούρας, τόσο περισσότερες τριχες χάνεις. Συν ότι σου αφήνει μια έντονη "λαδιλα" και άσχημη υφή στην τρίχα που σε κουράζει πολύ από ένα σημείο και έπειτα.
Επίσης, όπως ανέφερες κι εσύ, υπάρχουν και διαφορές στο πρόσωπο, πιο "στρογγυλεμενα" χαρακτηριστικά και ξηροδερμια σε κάποια σημεία του προσώπου.
Εγώ θα δοκιμάσω να αραιωσω για αρχή τη χρήση της και εάν δω ότι ο οργανισμός ανταποκρίνεται καλά και η τριχόπτωση δεν ενταθεί μετά απ 2-3 μήνες , τότε θα σκεφτώ τη διακοπή της. Πάντως παίδες επιμένω, καθώς είχαμε και μια ανάλογη κουβέντα με άλλα μέλη που συνιστούν fungoral, ότι σε κάποιους τελικά ίσως η μινοξ να μην έχει αποτέλεσμα και μόνο χειρότερα να κάνει τα πράγματα.
 

Georgie

Well-Known Member
Δε θεωρώ ότι το benefit που παιρνεις από τη χρήση μόνο μινοξιδιλης είναι σημαντικο. Ίσως σε συνδυασμό με φιναστεριδη κάνει θαύματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
 

kaiba

Active Member
Εγώ όσο την έβαζα σκέτη ήταν νερό μαζί με φιναστεριδη όμως κάνει θαύματα όντως εκτός κ αν με έχει πιάσει τόσο καλά μόνο η φινα.
 
Μπλουζα