Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ricordos

New Member
Μόλις διάβασα το εξαιρετικό άρθρο http://www.hairlossgr.com/guides/men ... δεν έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει αυτές τις ημέρες εδώ στο φόρουμ ποιο προϊόν είναι αντι- ανδρογονικο (ας το πούμε έτσι :p) ...
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο το οποίο έχω κατα καιρούς διαβάσει εδώ αλλά δεν έχω στο μυαλό μου καθαρή εικόνα: Ας πούμε ότι ξεκινάω μια συγκεκριμένη θεραπεία (αυτή που σκέφτομαι να ξεκινήσω από τον επόμενο μήνα περιλαμβάνει Revivogen, Regain 5%, Fungoral 2χ εβδομάδα και ίσως Tricommin ή ότι άλλο προτείνεται (πλην χαπιού)).
Αν ξεκινήσω με Regain και Revivogen και χρησιμοποιήσω το Regain για κανα χρόνο και κάτι, όσο δηλαδή χρονικό διάστημα χρειάζεται για να μου δώσει τα μέγιστα που μπορεί και μετά το σταματήσω αλλά συνεχίσω να παίρνω τον τοπικό DHT blocker, τα αποτελέσματα που θα έχω δει με το Regain θα παραμείνουνε και αφότου το διακόψω; (εφόσον θα μπλοκάρεται η DHT και δεν θα ρίξει όσα "αναγεννήθηκαν" από τη μινοξιδίλη;)...
Τέλος, ισχύει (προς Άκη ιδιαίτερα η ερώτηση) ότ με μια αντίστοιχη θεραπεία δεν πρόκειται να χάσω τα υπόλοιπα μαλλιά μου (και εγώ και ο καθένας που είμαστε σε αρχικό στάδιο τριχόπτωσης); Ακούγεται γενικά πολύ θετικό αλλά μου προκαλεί εντύπωση που υπάρχει ευρύτερη άγνοια ενημέρωσης... Γιατί συμβαίνει αυτό; Εγώ δηλαδή έπρεπε να περιμένω το forum για να ενημερωθώ για όλα αυτά... και στην τελική αν δεν υπήρχε ένας Άκης ή ένας Tsakalos ή κάποιος άλλος τέλως πάντων να αναλάβει μια σχετική πρωτοβουλία και όσοι δεν ψαχνόμαστε με ξενόγλωσσα site τι κάναμε εδώ στο Ελλάντα; Αυτό που σκέφτομαι πλέον είναι ότι στα 2-3-4 τελευταία χρόνια έχασα πολύτιμο χρόνο όσον αφορά τις θεραπείες, αλλά πάλι καλά που δεν έχασα ακόμη περισσότερο..... Αυτά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

Ricordos είπε:
Μόλις διάβασα το εξαιρετικό άρθρο http://www.hairlossgr.com/guides/men ... δεν έχω καταλάβει από όσα έχω διαβάσει αυτές τις ημέρες εδώ στο φόρουμ ποιο προϊόν είναι αντι- ανδρογονικο (ας το πούμε έτσι :p) ...
Αντι ανδρογόνα είναι αυτά που μπλοκάρουν τα αποτελέσματα ή την δράση αν θέλεις των ανδρογόνων.
Ουσίες όπως τα σπειρονολακτόνη, φλουταμίδη, φιναστερίδη, κετοκοναζόλη είναι αντι ανδρογόνα.
Ricordos είπε:
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο το οποίο έχω κατα καιρούς διαβάσει εδώ αλλά δεν έχω στο μυαλό μου καθαρή εικόνα: Ας πούμε ότι ξεκινάω μια συγκεκριμένη θεραπεία (αυτή που σκέφτομαι να ξεκινήσω από τον επόμενο μήνα περιλαμβάνει Revivogen, Regain 5%, Fungoral 2χ εβδομάδα και ίσως Tricommin ή ότι άλλο προτείνεται (πλην χαπιού)).
Αν ξεκινήσω με Regain και Revivogen και χρησιμοποιήσω το Regain για κανα χρόνο και κάτι, όσο δηλαδή χρονικό διάστημα χρειάζεται για να μου δώσει τα μέγιστα που μπορεί και μετά το σταματήσω αλλά συνεχίσω να παίρνω τον τοπικό DHT blocker, τα αποτελέσματα που θα έχω δει με το Regain θα παραμείνουνε και αφότου το διακόψω; (εφόσον θα μπλοκάρεται η DHT και δεν θα ρίξει όσα "αναγεννήθηκαν" από τη μινοξιδίλη;)...
Αυτό είναι απορία πολλών. Εν αναμονή γιατί ακόμη δεν έχει δοκιμαστεί κάτι.
Πιστεύω ότι εσφαλμένα η κοινότητα πιστεύει οτι θα πέσουν πχ τα μαλλιά της μινοξιδίλης αν την σταματήσεις αλλά πέρνεις κανονικά φιναστερίδη, αλλά ποιος ξέρει;

Ricordos είπε:
Τέλος, ισχύει (προς Άκη ιδιαίτερα η ερώτηση) ότ με μια αντίστοιχη θεραπεία δεν πρόκειται να χάσω τα υπόλοιπα μαλλιά μου (και εγώ και ο καθένας που είμαστε σε αρχικό στάδιο τριχόπτωσης); Ακούγεται γενικά πολύ θετικό αλλά μου προκαλεί εντύπωση που υπάρχει ευρύτερη άγνοια ενημέρωσης... Γιατί συμβαίνει αυτό; Εγώ δηλαδή έπρεπε να περιμένω το forum για να ενημερωθώ για όλα αυτά... και στην τελική αν δεν υπήρχε ένας Άκης ή ένας Tsakalos ή κάποιος άλλος τέλως πάντων να αναλάβει μια σχετική πρωτοβουλία και όσοι δεν ψαχνόμαστε με ξενόγλωσσα site τι κάναμε εδώ στο Ελλάντα; Αυτό που σκέφτομαι πλέον είναι ότι στα 2-3-4 τελευταία χρόνια έχασα πολύτιμο χρόνο όσον αφορά τις θεραπείες, αλλά πάλι καλά που δεν έχασα ακόμη περισσότερο..... Αυτά...
Ναι ΔΕΝ θα τα χάσεις και "παίζει" να δεις και πολλά πίσω.
Τόσες έρευνες, photos πριν και μετά και ικανοποιημένοι χρήστες παγκοσμίως δεν νομίζω να σηκώνει αμφισβήτιση το θέμα.

Δες το αλλιώς. Εγώ πουλάω πχ τα προϊόντα εν Ελλάδι, με συμφέρει να μάθεις εσύ (που λεει ο λόγος εσύ) τι παίζει;
Με συμφέρει να μάθετε ότι με το 1/5 του proscar μπορείτε να σώσετε τα μαλλιά σας αντί να παίρνετε τα προϊόντα που πωλούντε στα φαρμακεία ή που αλλού;
Και στην τελική νομίζεις χαίρεται ο mexis και ο κάθε mexis την ύπαρξη τέτοιων forum?
Άσε ένα άλλο εκνευρεστικό (για μένα τουλάχιστον).
Διάβαζα σε foras πληροφορικής, στο insomnia και αλλού ρωτάγαν για το regain.
Κάπου κάπου, έμπλεκε η κουβέντα στο proscar.
Εκεί, ο κάθε άσχετος (γιατί περί ασχέτων πρόκειται πάντα, αυτοί κάνουν την ζημιά), έβλεπε το όνομα proscar, έμπαινε στο google, του έβγαζε site με την λίστα των sides, προσπερνούσε το 2% που αναφέρει η Merck και έγραφε ότι να'ναι.
Άλλοι "θάβαν" το regain χωρίς να ξέρουν να το προφέρουν καν, όχι αν το δοκίμασαν...
Καταλαβαίνεις λοιπόν; Σε πόσα sites να είμαι εγώ ή ο tsakalos ή ο καθένας μας και να τους εξηγώ τι παίζει.
Εδώ είναι αφιερωμένο σε αυτά και μόνο αυτά. Βλέπουμε τα εναλλακτικά (πχ Zix, revivogen) που στα άλλα foras δεν τα έβλεπες κλπ.

Και εγώ έχασα χρόνο, μαλλί και χρήμα όσο προσπαθούσα να την παλέψω με προϊόντα-καλλυντικά...
 

Ricordos

New Member
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Άκη... Όπως ακριβώς τα αναφέρεις είναι, μιλάμε για πολύ βρωμιά εδώ και είμαστε και πολύ πίσω γενικά (ο κόσμος ευρύτερα και όχι τόσο οι γνώστες του είδους)... Ελπίζω από εδω μέσα να ξεκινήσει σιγά σιγά κάτι καλό (που ήδη έχει ξεκινήσει, εγώ πχ. σε λίγες μέρες έμαθα τόσα ...).
Μπορώ να νιώθω το ίδιο ασφαλής λες Άκη με χρήση μόνο Revivogen, Regain, Tricomin kai Fungoral. Τα αντι-ανδρογόνα κρίνονται απαραίτητα σε μια θεραπεία;
 

Άκης

Administrator
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

Τίποτα δεν κάνει. ότι απορίες έχεις, ευχαρίστως να σε απαντήσω, αν γνωρίζω.

Το Revivogen έχει 0 αντενδείξεις. Εκτώς από ελαφρές κοκκινίλες.
Το Regain έχει κάτι αντενδείξεις αλλά ελαφρές. Σε λίγες ημέρες εξαφανίζοντε, ενώ κοκκινίλες κλπ φεύγουν και αυτές αν χρησιμοποιείς tricomin ή αλόη.
Το tricomin έχει -1 αντενδείξεις. Δηλαδή απολύτος τπτ. Ασε που στα λεφτά του είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις. Επίσης, αν το βάζεις 20' πριν το regain θα ξεχάσεις τι θα πει ερεθισμός και φαγούρα.
Το fungoral κυκλοφορεί σε φαρμακεία και είναι αυτήν η χρήση του, δηλαδή σαμπουάν.Οπότε don't worry..

Κρίνοντε απαραίτητα, αλλά το fungoral και το revivogen είναι (σε ήπια μορφή) αντιανδρογόνα.
Δεν θα συνιστούσα επιπλέων χρήση αντι ανδρογόνων γιατί μπορεί να αποροφηθούν από τον οργανισμό και ποιος ξέρει τί μπορεί "να πετάξεις" στο στήθος σου ;) ;D.
 

magic810

New Member
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

ΑΚΗ βλεπω προσθεσες το ιπποφαες ...πολυ καλα εκανες φιλε...
τωρα κατι που ηθελα να σε ρωτησω...
μπορεις να μου πεις πως συνδυαζεις ολα αυτα που αναφερεις στην θεραπεια σου καθημερινα?
εγω τωρα χρησιμοποιω:
1.rogaine foam 1x1
2.revivogen 1x1 1ml
3.nizoral 1% 3xbdomada
4.tricomin shampoo 3xbdomada
5.tricomin spray 3xbomada
6.emu oil (opote to thimamai)
7.proscar 1/5mg 1x1
8.ippofaes 1x1
mporeis na mou peis kai tin diki sou therapeia?
ego toulaxiston exo xasei tin mpala eilikrina...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

magic810 είπε:
ΑΚΗ βλεπω προσθεσες το ιπποφαες ...πολυ καλα εκανες φιλε...
τωρα κατι που ηθελα να σε ρωτησω...
μπορεις να μου πεις πως συνδυαζεις ολα αυτα που αναφερεις στην θεραπεια σου καθημερινα?
εγω τωρα χρησιμοποιω:
1.rogaine foam 1x1
2.revivogen 1x1 1ml
3.nizoral 1% 3xbdomada
4.tricomin shampoo 3xbdomada
5.tricomin spray 3xbomada
6.emu oil (opote to thimamai)
7.proscar 1/5mg 1x1
8.ippofaes 1x1
mporeis na mou peis kai tin diki sou therapeia?
ego toulaxiston exo xasei tin mpala eilikrina...

η δικη μου ειναι καθε μερα ειναι
6 πατηματα με regaine
2ml revivoten καθε βραδυ
botaderm shampoo 2 φορες την εβδομαδα
tricomin shampoo 2 η 3 φορες
revivogen bio cleaning shampoo 2 η 3 φορες την εβδομαδα

**** το botaderm ειναι παρομοιο με το fugnoral 2% ketokonazole
αντε για να μην με πειτε fugnoral junkie Πηρα κατι αλλο
για τυχον ερωτησεις απο φαρμακειο το πηρα και αυτο εχει 7ευρω και ειναι 180ml συσκευασια

απο πολυβιταμινες παιρνω τις opti men της optimum nutrition

η γνωμη μου στην θεραπεια σου ειναι αφου βαζεις nizoral παρε το 2%
απο το regaine θα προτιμουσα το υγρο γιατι θα ηθελα να τσεκαρω αν μπορω να προσθεσω το emu oil μεσα σε αυτο ωστε να μην βαζω ολη μερα και μια λοσιον τσεκαρε αλληλεπιδρασεις...
απο πολυβιναμινες θα κοιτουσα να παρω κατι πουυ να περιεχει σε μεγαλη ποσοτητα βιταμινη Β,Ε δεν ξερω αν το ιπποφαες τι εχει ,,,γενικα πολιβιταμινη που εχει μεγαλη ποσοτητα κυριως στις βιταμινες που βοηθουν το κεφαλι
για το revivogen 1ml και πολυ ειναι οσο παιρνεις proscar
αν σταματησεις το proscar ανεβασε τουλαχιστον στα 2ml
αλλα οσο παιρνεις proscar δεν ειναι υποχρεωτικο το revivogen ωστοσο και εγω πιθανον να το εβαζα σε ποσοτητα 1 ml

ευχομαι καλη συνεχεια στην θεραπεια σου και συντομα να δεις τα αποτελεσματα που θελεις
 

Άκης

Administrator
Απ: Προϊόντα -> αντι-ανδρογόνα

magic810 είπε:
ΑΚΗ βλεπω προσθεσες το ιπποφαες ...πολυ καλα εκανες φιλε...
τωρα κατι που ηθελα να σε ρωτησω...
μπορεις να μου πεις πως συνδυαζεις ολα αυτα που αναφερεις στην θεραπεια σου καθημερινα?
εγω τωρα χρησιμοποιω:
1.rogaine foam 1x1
2.revivogen 1x1 1ml
3.nizoral 1% 3xbdomada
4.tricomin shampoo 3xbdomada
5.tricomin spray 3xbomada
6.emu oil (opote to thimamai)
7.proscar 1/5mg 1x1
8.ippofaes 1x1
mporeis na mou peis kai tin diki sou therapeia?
ego toulaxiston exo xasei tin mpala eilikrina...
Μπα, συνήθεια είναι τελικά.
Το πρωί πχ που ξυπνάω, παίρνω το proscar. Μετά πάω στο μπάνιο βάζω rogaine. Τρώω κλπ και πριν φύγω, "τσιμπάω" το ιπποφαές.
Μόλις γυρίσω, τρώω και παίρνω τα ωμέγα 3.
Κάνω μπάνιο κλπ και βάζω tricomin. για να το αφήσω να στεγνώσει, ξυρίζομαι και πλένω τα δόντια, να δώσω στο trico ένα 20λεπτο περίπου.
Μετά βάζω ξανά rogaine (εξαρτάτε το σαμπουάν εδώ, μπορεί και να μην βάλω).
Επειδή μου ήρθαν τα υλικά για Ζιχ, μετά το tricomin θα βάζω αυτό.
Πριν βγω έξω (ε, να πιω και έναν καφέ σαν παιδί και γώ ;) ), βάζω αλόη.
Το βράδυ revivogen.
Τώρα σκέφτομαι που να "χωρέσω" το "φτιαχτό" Scalp Med, γιατί ήρθαν και αυτά τα υλικά ενώ που θα βάζω και το λάδι εμού, όταν ΕΛ.ΤΑ. θέλοντως έρθουν και αυτά...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα