Προτεινόμενοι Ειδικοί για προληπτική παρακολούθηση τριχόπτωσης.

Wampentieren

New Member
Xαιρετίζω την κοινότητα ως νέο μέλος και μπορώ να πω οτι έχω εντυπωσιαστεί με το πλήθος των δημοσιεύσεων και την ποικιλότητα των θεμλατων γύρω απο την τριχόπτωση.
Το ονομά μου ειναι Κωνσταντίνος και ειμαι 28 χρονών.
Όσων αφορά την τριχόπτωση και την αραίωση γενικότερα δεν έχω κάποιο θέμα,ίσως μια αμυδρή υποχώρηση στους κροτάφους αλλα κατά την δική μου γνώμη αυτό δεν αποτελεί κάποιο θέμα στη γενικότερη εικόνα μου.
Τό μόνο θέμα που με απασχολεί είναι πως έχω λεπτή τρίχα και θεωρώ πως ίσως στο μέλλον αυτό αποτελέσει πρόβλημα.
Και τώρα θα με ρωτήσετε,και πολύ καλά θα κάνετε ''Εφόσον ρε φίλε δεν έχεις κάποιο θέμα γιατι σπαταλάς τον χρόνο της κοινότητας άνευ λόγου και αιτίας:''
Η απάντηση μου στην εύλογη ερώτησή σας είναι η εξής:Πριν προβώ στη δημιουργία νήματος διάβασα τους κανόνες και το εισαγωγικό άρθρο που περιληπτικά μιλάει για την τριχόπωση και κατάλαβα πως η πρόληψη είναι ένας πολύ καλός σύμμαχος για να αποφύγουμε δυσσάρεστες καταστάσεις στο μέλλον.Και έτσι θα ήθελα να ρωτήσω ποιούς ειδικούς προτείνετε εσείς ως κοινότητα για μια μια τακτική παρακολούθηση της κατάστασής μου,που είναι σωστοί επαγγελματίες και αξίζει κάποιος να τους εμπιστευτεί.

Κάνω αυτή την ερώτηση ετσι ώστε αν πρέπει να ακολουθήσω μια θεραπεία για την πρόληψη μιας μελλοντικής τριχόπτωσης αυτή να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο παρεμβατική,δυσσάρεστη και κοστοβόρα εφοσον δεν υπάρχει λόγος,(Πχ:Ραγδαία επιδείνωση τριχόπτωσης,ΑΑ σε προχωρημένο επίπεδο,κλπ).
Ο δεύτερος λόγος που κάνω αυτή την ερώτηση έιναι πως μετά απο αρκετό ομολογώ να πω ψάξιμο στο google,για γιατρούς και κλινικές δεν πείστηκα απο τις αμέτρητες καλές κριτικές τους καθώς φαίνονταν σαν να ήταν αγορασμένες η απο ψεύτικα προφίλ(Προφανώς δεν θέλω να θείξω κανένα σοβαρό επιστήμονα αλλά έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου).

Ελπίζω να μην κούρασα με το σεντόνι,και να ήμουν πλήρως κατανοητός.
Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλημέρα .
Αφού όπως αναφέρεις δεν εχεις θεμα στην ηλικια των 28, τοτε δε χρειαζεται να κουράζεις το μυαλό σου.
Δε μπορει να γινει ασφαλή πρόβλεψη για τη μελλοντική κατάσταση του Μάλλιου σου .
Και εγω στην ηλικια σου,και λιγο πιο μικρός τέτοιο θεμα είχα
Λεπτή τρίχα και ελαφριά υποχώρηση κροτάφων .
Παρέμεινε έτσι μεχρι το πρωτο μεγάλο κύμα τριχόπτωσης γύρω στα 35 .
Και παλι όμως η αραιωση δε με χαλούσε αισθητικά αφού ηταν μικρή και σταθεροποιήθηκε για κάποια χρονια .
Στα 45 όμως φάνηκε για τα καλα το προβλημα .
Αν δεις στη πορεια οτι χανεις μαλλια τοτε ψάξου για θεραπειες .
Μπορεις να διαβάσεις και να αποκτήσεις γνώση για αυτές .
Και θα σου συνιστούσα να διαβάσεις περισσότερο για τη φιναστεριδη .
Η τριχοπτωση ειναι προδιαγεγραμμένη στις περισσότερες των περιπτώσεων .
Δεν εχει χρονοδιάγραμμα εξελιξης .
Δηλαδή οτι ειναι να γινει, θα γινει .
 

Wampentieren

New Member
Σε ευχαριστώ που πήρες χρόνο να μου απαντήσεις!
Κατατοπιστική απάντηση,έλα όμως που είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω!
Δηλαδή να πάρω και τη γνώμη κάποιου γιατρού!
Να μου φύγει το μικρόβιο γιατί όπως φαίνεται το απέκτησα!
Νομίζω πως αν μου πει πως ακόμη δεν χρειάζομαι κάποια παρέμβαση με κάποια θεραπεία η σκεύασμα μόνο τότε θα ησυχάσω!
Ωστόσο έχω αρχίσει να διαβάζω για τις θεραπείες και τα προϊόντα που κυκλοφορούν για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης!
Συγνώμη αν κούρασα,σε ευχαριστώ πολύ!
 

crossfire

Well-Known Member
Xαιρετίζω την κοινότητα ως νέο μέλος και μπορώ να πω οτι έχω εντυπωσιαστεί με το πλήθος των δημοσιεύσεων και την ποικιλότητα των θεμλατων γύρω απο την τριχόπτωση.
Το ονομά μου ειναι Κωνσταντίνος και ειμαι 28 χρονών.
Όσων αφορά την τριχόπτωση και την αραίωση γενικότερα δεν έχω κάποιο θέμα,ίσως μια αμυδρή υποχώρηση στους κροτάφους αλλα κατά την δική μου γνώμη αυτό δεν αποτελεί κάποιο θέμα στη γενικότερη εικόνα μου.
Τό μόνο θέμα που με απασχολεί είναι πως έχω λεπτή τρίχα και θεωρώ πως ίσως στο μέλλον αυτό αποτελέσει πρόβλημα.
Και τώρα θα με ρωτήσετε,και πολύ καλά θα κάνετε ''Εφόσον ρε φίλε δεν έχεις κάποιο θέμα γιατι σπαταλάς τον χρόνο της κοινότητας άνευ λόγου και αιτίας:''
Η απάντηση μου στην εύλογη ερώτησή σας είναι η εξής:Πριν προβώ στη δημιουργία νήματος διάβασα τους κανόνες και το εισαγωγικό άρθρο που περιληπτικά μιλάει για την τριχόπωση και κατάλαβα πως η πρόληψη είναι ένας πολύ καλός σύμμαχος για να αποφύγουμε δυσσάρεστες καταστάσεις στο μέλλον.Και έτσι θα ήθελα να ρωτήσω ποιούς ειδικούς προτείνετε εσείς ως κοινότητα για μια μια τακτική παρακολούθηση της κατάστασής μου,που είναι σωστοί επαγγελματίες και αξίζει κάποιος να τους εμπιστευτεί.

Κάνω αυτή την ερώτηση ετσι ώστε αν πρέπει να ακολουθήσω μια θεραπεία για την πρόληψη μιας μελλοντικής τριχόπτωσης αυτή να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο παρεμβατική,δυσσάρεστη και κοστοβόρα εφοσον δεν υπάρχει λόγος,(Πχ:Ραγδαία επιδείνωση τριχόπτωσης,ΑΑ σε προχωρημένο επίπεδο,κλπ).
Ο δεύτερος λόγος που κάνω αυτή την ερώτηση έιναι πως μετά απο αρκετό ομολογώ να πω ψάξιμο στο google,για γιατρούς και κλινικές δεν πείστηκα απο τις αμέτρητες καλές κριτικές τους καθώς φαίνονταν σαν να ήταν αγορασμένες η απο ψεύτικα προφίλ(Προφανώς δεν θέλω να θείξω κανένα σοβαρό επιστήμονα αλλά έχω και εγώ τις επιφυλάξεις μου).

Ελπίζω να μην κούρασα με το σεντόνι,και να ήμουν πλήρως κατανοητός.
Αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!!!

Απο κληρονομικότητα πως πας;
 

Wampentieren

New Member
Απο κληρονομικότητα πως πας;
Από κληρονομικότητα κάπου στο σάιτ διάβασα πως πάει 7 γενιές πίσω,πράγμα που σημαίνει πως δε ξέρουμε αν εμείς θα έχουμε μαλλιά καθώς μεγαλώνουμε ενώ οι γονείς μας τα έχουν χάσει και το αντίστροφο!
Τώρα θα σου πω!
Η ομοιότητα με τη μητέρα μου είμαι τρομακτική!
Είναι αισίως 60 χρόνων τώρα και από μαλλί άλλο τίποτα!
Στην ηλικία της πολλές γυναίκες παρουσιάζουν αραίωση αλλά το μαλλί της είναι απίστευτα πυκνό!
Ο πατέρας μου είναι 71 και έχει μαλλιά αλλά αραιά αρκετά!
Στα πενήντα του άρχισε να παρουσιάζει τριχόπτωση!
Μέχρι τότε ελάχιστα πράγματα αλλά είχε κατσαρό μαλλί!
Τώρα από την πλευρά του πατέρα μου ο αδερφός του και ο ξάδερφος μου είναι εντελώς καραφλοι και από μικρή ηλικία!
Επίσης και ο παππούς μου από τη μεριά του πατέρα μου ήταν καραφλος!
Αυτά!
Πιο πίσω στο γενεαλογικό δέντρο δε μπορώ να δώσω απάντηση!
Ελπίζω να βοήθησα!
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο τροπος στην περιπτωση σου για να δεις που βρισκεσαι ειναι να σε δει ενας γιατρος και να σου κανει τρχοριζογραμμα ή να σε δει με μεγενθυντικο.
Εαν εχεις προδιαθεση η οποια ακομα ειναι μικρη και δεν φαινεται στο μελλον ξεκινωντας καποια τοπικη θεραπεια νωρις θα εχεις διατηρησει περισσοτερο μαλλι.
Εαν το αφησεις ρισκαρεις χωρις να ο γνωριζεις να αραιωνεις και να το καταλαβεις πιο αργα.
Ποιός ο λογος ;;
Οσο νωριτερα αντιληφθεις το θεμα τοσο μικροτερη η χασουρα.

Αν εισαι Αθηνα πηγαινε σε καποια κλινικη μαλλιων και επιμενε να σε δουν με μεγενθυνιτκο και ακομα καλυτερα να σου κανουν τριχοριζογραμμα.
Αν παλι δεν εχεις κλινικη μαλλιων κοντα σου, πηγαινε σε καποιον δερματολογο της περιοχης σου.
 
Μπλουζα