Πολύ τριχόπτωση!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

dionbits

New Member
Λοιπόν καλησπέρα!
Αν και δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργεί το φόρουμ και πως θα βλέπω τις απαντήσεις σας! Θα δείξει!
Με λίγα λόγια το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Είμαι 36 ετών και χάνω μαλλάκια από τα 18 μου ακριβώς μετά τις πανελλήνιες. Είχα δει άπειρους γιατρούς στην Αθήνα, μου έδιναν διάφορα αλλά κανείς δεν με βοηθούσε πραγματικά. Πάντα οι εξετάσεις μου ήταν μια χαρά (γενικές εξετάσεις αίματος, θυρεοειδής, ορμονικές). Κάποια στιγμή μου είπαν ότι παρουσίαζα ανδρογενετικού τύπου αλλωπεκία... φρίκαρα και έχανα ακόμα περισσότερα μαλλιά! Εχω δοκιμάσει και regain αλλά με τραγικά αποτελέσματα!
Ωσπου επισκέφτηκα έναν δερματολόγο που με βοήθησε πραγματικά από το 2004 μέχρι σήμερα. Μου είπε ότι το υπερβολικό στρες μου προκάλεσε σγηγματορροϊκή δερματίτιδα που έγινε χρόνια. Γενικά είμαι αγχωτική και έχω αϋπνιες χρόνια! Λοιπόν, αυτά που μου δίνει μου σταματούσαν το πρόβλημα για κάποιους μήνες, σταματούσα τη λοσιοόν και ξαναξεκινούσα όταν παρουσιαζόταν το πρόβλημα. Ταυτόχρονα λάμβανα και κυστίνη σε κάψουλες 2/ημέρα. Ομως εδώ και 2 μήνες και ενώ κάνω την αγωγή όπως πάντα δεν βλέπω αποτέλεσμα και δεν σταματά η τριχόπτωση με τίποτα!!! Δεν τολμάω να λουστώ, να τα χτενίσω, να τα αγγίξω. Μένω πλέον εκτός Αθήνας, Βόλο οπότε είναι δύσκολο να επισκεφτώ τον γιατρό στην Αθήνα! Εχω πραγματικά απελπιστεί! Χρειάζομαι την γνώμη όλων !!! Η λοσιόν περιλαμβάνει τα κάτωθι: Butavate Scalp, Propiosalic, Andocur, Trikolsheus, αν τα γράφω σωστά! Θέλω την βοήθεια σας!!! Εχω κνησμό, φαγούρα και μαζεύω συνέχεια μαλλιά από παντού. Παρουσιάζω αρραίωση στο επάνω μέρος μπροστά και γενικά ενώ είχα πολυ μαλλί έχει μειωθεί απίστευτα τόσα χρόνια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Κάποιος/ α μία απάντηση? Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν το έχω γράψει στο σωστό φόρουμ??? σνιφ, σνιφ! Ξύπνησα και πάλι μάζευα μαλλιά από το μαξιλάρι... ξανά σνιφ, σνιφ
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Καλημερα ....

Εκ πρωτης αποψης δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος να αγχωνεσαι......
το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε σε καθε προβλημα που παρουσιαζεται.....ειναι να αντιδραμε σαν υπολογιστες....
δλδ...να βρισκουμε την αιτια του προβληματος....και μετα να δουμε τις πιθανες λυσεις που το αντιμετωπιζουν και να επιλεξουμε την καλυτερη.....
κι απο κει και περα....ελπιζουμε στο καλυτερο εφ οσων καναμε οτι μπορουσαμε.....

δε θελω να σου κανω μαθημα....απλα θελω να σου τονισω οτι χρειαζεσαι σωστη σκεψη και καθαρο μυαλο.....και το αγχος δε θα σε βοηθησει να τα εχεις αυτα τα δυο.....
ξεχνα οτι προκειτε για σενα......προσποιησου οτι προκειτε για καποια αλλη.....και δες τι μπορεις να κανεις για να την βοηθησεις.....
ετσι ωστε να λειτουργεις ξε-αγχωμενη στις αποφασεις σου....

δηλαδη ο σιδηρος σου και τα ορμονικα σου ειναι ολα ενταξει μας ειπες......
Σε μια στιγμη ειπες οτι καποιος σου ειπε οτι εχεις ΑΑ(ανδρογενετικη αλωπεκεια)
ποιος ηταν αυτος που το ειπε αυτο??? γιατρος ??
εχεις κληρονομικα καποια αλλη γυναικα στο σοι σου που να εχει αντιστοιχο προβλημα....?
γιατι η ΑΑ ειναι κληρονομικη.....
Επισης ειπες οτι δεν λουζεσαι γιατι φοβασαι επειδη πεφοτυν πολλες τριχες.....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.....
να λουζεσαι συχνα...μερα παρα μερα....καντο απαλα χωρις να τραβας τα μαλλια.....γιατι το να εχει καθαρο δερμα το κεφαλι ειναι
καλο....το να μην τα λουζεις...για να μην χασεις καποιες τριχες...και να εχει κακη κατασταση το δερμα της κεφαλης σου...ειναι πολυ χειροτερο....

Υπαρχουν κι αλλες γυναικες μεσα στο φορουμ με αντιστοιχο προβλημα και ελπιζω οτι θα ποσταρουν να σου πουν κι αυτες την γνωμη τους....
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

πρώτα από όλα είμαι γυναίκα (σχετικά με την πρώτη απάντηση)... πόσταρα σωστά?
Αχ σε ευχαριστώ πολύ για τα υποστηρικτικά σου λόγια!
Γιατρός μου είχε πει ότι μάλλον εμφανίζω ΑΑ, η μαμά μου παρουσιάζει και αυτή αραίωση στο επάνω μέρος αλλά αν και 62 ετών εμφανισιακά είναι μια χαρά!
Οταν ρώτησα τον τελευταίο δερματολόγο τι αφορά καθένα από τα συστατικά στη λοσιόν μου είπε ότι απλά θα με βοηθήσουν, για αυτό σας τα έγραψα για να καταλάβω τι βάζω, μήπως και ξέρει κάποιος! Αυτό που παρατήρησα είναι ότι την τελευταία φορά μου άλλαξε το Elocon με κάτι άλλο στη λοσιόν. Από σαμπουάν μου έχει δώσει Bodyro για λιπαρά μαλλιά και ένα Elsinki Formula για την τριχόπτωση. Την κυστίνη την σταμάτησα γιατί λάμβανα για πολύ καιρό και ξέρω ότι οι βιταμίνες δεν είναι για πολύ. Τους 2 τελευταίους μήνες που βάζω τη λοσιόν κάθε 2ο βράδυ αμέσως, εκείνη τη στιγμή έχω τριχόπτωση και απίστευτη την επόμενη μέρα το πρωϊ. Η αραίωση μου στο επάνω μέρος χειροτερεύει, μου το λένε και στο κομμωτήριο. Υπάρχει κάτι άλλο από την εμπειρία σας να δοκιμάσω ή κάποια άλλη εξέταση να κάνω?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

η λοσιον που βαζεις....
μηπως ειναι πυχτη?? και με το απλωμα που κανεις στα μαλλια τα ζοριζει και τα κανει να ξεκολλανε απ τους θυλακες???
και γι αυτο τα βρισκεις το πρωι στο μαξιλαρι???
εχεις μακρυ μαλλι??? στο μακρυ μαλλι παντος δεν ειναι κ το πιο ευκολο να βαζεις τοπικα παντος.....
πρωτον γιατι δε πανε ευκολα οι ουσιες στο δερμα.....και δευτερον γιατι κολλανε πανω στο μαλλι και γινεται αυτο το μπαχαλο που ανεφερες....
αν εχεις ΑΑ οι βιταμινες κι αυτα....δε θα σε βοηθησουν και πολυ......
Πρεπει να πας σε εναν καλο δερματολογο η να κανεις ενα τριχοριζογραμμα για να δεις αν εχεις ΑΑ
για να καταλαβουμε ποια ειναι η αιτια του προβληματος καταρχην......
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Η αλήθεια είναι οτι η λοσιόν είναι λίγο πηχτή, και , ναι, έχω μακριά μαλλιά.
Ο τελευταίος δερματολόγος στην Αθήνα είπε ότι έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, όχι ΑΑ.
Είναι δύσκολο αυτό τον καιρό να πάω Αθήνα... Και εδώ στον Βόλο δεν ξέρω ποιον να διαλέξω... Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον στο Βόλο?
Τριχοριζόγραμμα που μπορώ να κάνω? Πάλι σε δερματολόγο?
Αν τελικά έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα να σταματήσω τη λοσιόν μέχρι να δω γιατρό?
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Εχω καραμπερδευτεί!!!!!!!! 2 ώρες διαβάζω άλλα ποστς αλλά άκρη δεν βγάζω και δεν καταλαβαίνω! Μπορεί κάποια κυρία να με βοηθήσει περισσότερο με το να με κατευθύνει τι παραπάνω εξετάσεις πρέπει να κάνω???
Χρειάζομαι την βοήθεια σας, χάνω πάνω από 200/ημέρα!!!
Μήπως κάποια γνωρίζει τι είναι αυτά που έβαζα στο κεφάλι μου?
Τόσα διάβασα πουθενά δεν τα αναφέρει κανένας σας!?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Μην καραμπερδευεσαι....χαλαρωσε :)

λοιπον εγω θα σου προτινα να σταματησεις αυτη την ιστορια που βαζεις στο κεφαλι σου....
πρωτον γιατι ειναι πηχτη...και δευτερον γιατι ειναι τοπικο και τα τοπικα δεν κανουν και τοσο πολυ δουλεια....
ειδικα αν εχεις μακρυ μαλλι....το πιο πολυ παει χαμενο γιατι κολλαει στο μαλλι.....και αν ειναι και παχυρευστο....τοτε αστο να παει στο καλο......

εγω δεν ειμαι απο βολο και δε γνωριζω αν υπαρχει καποιος καλος δερματολογος εκει......
ουτε αν εχει για τριχοριζογραμμα στο βολο.....αυτο πρεπει να ψαξεις εσυ εκει τοπικα να μαθεις πληροφοριες....
πηγαινε σε ενα δερματολογο και ρωτησε τα...αν δε κανουν τριχοριζογραμμα εκει...τοτε πες σε καποιο δερματολογο να συνεργαστει και να σου στειλει τις τριχες για αναλυση στην αθηνα....
και επεισης πες του να σου ριξει μια ματια στο κεφαλι σου να δεις τι γνωμη εχει......

Αφου εχεις σμηγματοροια......καλο ειναι να πας σε ενα φαρμακειο και να παρεις σαμπουαν που κανει σμηγματορυθμιση......
και να το χησιμοποιεις 3 φορες τη βδομαδα.....και τις υπολοιπες μερες βρες απ το φαρμακειο ενα καλο σαμπουαν για καθημερινη χρηση.....

Εγω αυτα λεω να κανεις για αρχη.....σταματα αυτο που βαζεις και παρε τα σαμπουαν να δεις πως θα παει το πραγμα....
ωσπου να βγει το πορισμα απ το τριχοριζογραμμα αν προκειται για ΑΑ η οχι......

Επισης να μην φοβασαι το λουσιμο.....απλα λουσου χωρις να χρησιμοποιεις τα νυχια σου.....χρησιμοποιησε το εσωτερικο της παλαμης σου και κανε σαν ελαφρυ μασαζ στο κεφαλι.....
και οταν τα στεγνωνεις μην τριβεις δυνατα την πετσετα στο κεφαλι.....καντο σιγα σιγα...παλι σαν να κανεις ενα γρηγορο μασαζ.....και συνεχισε το υπολοιπο στεγνωμα με το πιστολακι.....
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Ευχαριστώ Panos1982!!!!
Μήπως εσύ έχεις ιδέα τι είναι αυτά που περιείχε η λοσιόν?
Από σαμπουάν πήρα ένα νέο της Ducray που μου σύστησε γνωστή μας φαρμακοποιός εναλλάξ με stieprox μου είπε (αυτό μόνο για 1 μήνα) μέχρι να δω γιατρό. Εκείνη μου σύστησε δερματολόγο για τον οποίο ρώτησα και μου είπαν να μην πάω γιατί το έχει ρίξει στην αποτρίχωση με λέιζερ και δεν είναι ενημερωμένος σωστά για τα υπόλοιπα!
Λοιπόν σταματάω τη λοσιόν για καμιά εβδομάδα για να δω αν θα υπάρχει διαφορά!
Σε ευχαριστώ και πάλι!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

με μια μικρη περιηγηση.......βουαλα....

1) το Butavate Scalp,
Η δραστική ουσία του Clobetasol propionate μπορεί να πωλείται με διάφορα ονόματα Butavate, Clobetasol, Clobetasol propionate, Clobex,
Το Clobetasol propionate είναι κορτικοστεροειδές που αντιμετωπίζει οίδημα, ερυθρότητα και κνησμό.χρησιμοποιείται για διάφορες δερματικές διαταραχές συμπεριλαμβανομένων εκζέματος και της ψωρίασης...χρησιμοποιείται για τη θεραπεία του δέρματος και διαταραχή που ονομάζεται λειχήνων planus, στην οποία υπάρχουν patches για το δέρμα, και για σχεδόν βιολετί κνησμώδης περιοχές.

2) Propiosalic
ειναι μια κορτιζονουχα αλοιφη.....η οποια χρησιμοποιητε για την καταπολεμηση βακτηριων μικροβιων ψωριασης κτλ .....

3) Andocur
δεν γνωριζω το andocur αλλα το androcur το οποιο λειτουργει για την καταπολεμηση των ανδρογωνων σε περιπτωσεις ΑΑ αλλα σε μορφη ταμπλετας.....τωρα δε γνωριζω αν υπαρχει και σε λοσιον....και αν η λοσιον εχει αποτελεσμα.....

4)Trikolsheus
δεν εχω ιδεα.....και ουτε βρισκω κατι νετ.,...ισως δε το εγραψες σωστα......

Παντος ολα αυτα που περιεχει η κρεμα που βαζεις ειναι για μολυνσεις πιο πολυ παρα για να κανουν καλο στην τριχα καθ'αυτου.....
δλδ λογο της φαγουρας κτλ που ειπες οτι εχεις....ο δερματολογος σου συνταγογραφησε αυτη τη κρεμα για να προσπαθησει να καταπολεμησει τυχον μυκητες και βακτηρια και τον ερεθισμο του δερματος......δεν εχουν σχεση με την τριχοπτωση αυτα τα συστατικα.....

Μηπως αφηνεις πολυ καιρο το κεφαλι αλλουστο και συμβαινον ολα αυτα???το αλλουστο κεφαλι επιδυνωνει και την σμηγματοροια....
οχι μονο την επιδυνωνει....την αφηνει να οργιαζει.....πρεπει να λουζεσαι τακτικα καταρχην......
κανε αυτα και βλεπουμε στην πορεια πως θα πας......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!
Από ότι φαίνεται μάλλον για αυτό μου τα δίνει, για την φαγούρα και τον πόνο/ τσούξιμο που αισθάνομαι. Παρόλα αυτά όμως μου σταματούσε και την τριχόπτωση μέχρι τώρα που φαίνεται ότι μου κάνει κακό...
η αλήθεια είναι ότι από τον φόβο μου κάποιες φορές ήμουν άλουστη για 4 μέρες! Εχω σγουρά μαλλιά οπότε δεν φαινόταν η αλουσιά!
Θα το κάνω μέρα παρά μέρα για να δω την διαφορά, με stieprox & ducray.
Το τελευταίο συστατικό είναι το Trikols hair lotion.
Ισως να φταίει ότι μου άλλαξε το Elocon που είχε πριν, με το propiosalic τώρα, δεν ξέρω γιατί μου σταμάτησε το Elocon
Και πάλι ευχαριστώ!
Μήπως ξέρεις και τι αφορά το Axelan 5% που μου είχε δώσει άλλος δερματολόγος παλιότερα?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

ναι ξερω τι εινια το axelan 5%.... ειναι το ιδιο με την μινοξιδιλη αλλα με διαφορετικη ονομασια.......
βοηθαει στην καλυτερη αιματωση του τριχωτου της κεφαλης.....κι αυτο το προιον εχει να κανει μονο για την τριχοπτωση και δεν εχει σχεση με τους ερεθισμους και τα αντιβακτηριδιακα που εχει η λοσιον.....
με το αξελαν μπορει να δεις νεες τριχες να βγαινουν και να περνουν τα πανω τους τα μαλλια σου.....
ωστοσο δεν ενδυκνειται για ατομα με σμηγματοροικη δερματιτιδα....οπως εισαι κι εσυ....
γιατι το axelan προκαλει μερικες φορες φαγουρα και ερεθισμους ισως και ελαφρα κοκκινιλα στο δερμα....
κι αν εχεις ηδη σμηγμα στο κανει το δερμα πολυ χειροτερο....οποτε καλυτερα να αποφυγεις κατι τετοιο......
 

xk

Active Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

dionbits είπε:
η αλήθεια είναι ότι από τον φόβο μου κάποιες φορές ήμουν άλουστη για 4 μέρες! Εχω σγουρά μαλλιά οπότε δεν φαινόταν η αλουσιά!

να ξερεις οτι αυτο με την αλουσια το οτι δηλαδη ειναι καλο να λαδωνει το μαλλι κι οτι κανει καλο στη τριχα ειναι παραπληροφορηση κ μυθος που μας μετεφεραν οι προηγουμενες γενιες.Ξεκινα να λουζεσαι συχνα και θα δεις οτι θα βλεπεις λιγοτερες τριχες στο μαξιλαρι...απλα απεφυγε τα σαμπουαν του σουπερμαρκετ με τις κρεμες και τις ιστοριες.Υπαρχουν πολλα σαμπουαν εκει εξω με αλοε βερα ή με άλλα συστατικα που βοηθανε την τριχα,βρες αυτο που σου ταιριαζει.Δες ποστ της Χριστινας που εχει ψαχτει πολυ...

Πιστευω οτι ειναι και ψυχολογικο το θεμα.Εχε τα φουντωτα και καθαρά να πάρεις λιγο τα πάνω σου.Μη ξεχνας οτι τα σγουρα μαλλια δειχνουν παντα καλύτερα απ ότι τα λεπτά.
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές σας!
Αισθάνομαι καλύτερα και ψυχολογικά...
Λοιπόν σταμάτησα ήδη τη λοσιόν από την Παρασκευή και ήδη δεν πέφτουν τόσα μαλλιά, στην πραγματικότητα πολύ λιγότερα!!!
Λούστηκα με stieprox, ανακουφίστηκε λίγο το δέρμα μου από το κάψιμο / τσούξιμο που αισθανόμουν, θα το χρησιμοποιώ για 1 μήνα, σωστά???
Το Elocon τελικά είναι κάτι παρόμοιο με το axelan???
 

dionbits

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

Καλημέρα!
Λοιπόν είναι η δεύτερη εβδομάδα που χρησιμοποιώ stieprox & Ducray Kertyol εναλλάξ ανά 2η μέρα και συνεχίζεται έντονα το κάψιμο και η ερυθρότητα στο κεφάλι μου με φαγούρα!!! και τριχόπτωση κυρίως μόλις λουστώ (πάνω από 100 τρίχες) και την επόμενη το πρωϊ χαμός από τρίχες!!!!
Απελπίστηκα πάλι... Ο πόνος/ κάψιμο είναι στο επάνω μέρος από μπροστά έως την κορυφή οπου η αρραίωση επειδεινώνεται...
Τι άλλο να κάνω? Ας με συμβουλέψει κάποιος/α...
Καλά χριστούγεννα εύχομαι σε όλους...
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

πέτα τα όλα αφού σου κάνουν ζημιά γιατί συνεχίζεις? Να πάς σε δερματολόγο να σου δώσει θεραπεία...
 
Απ: Πολύ τριχόπτωση!!!

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα καποτε, ηταν και καλοκαιρι και ο ηλιος το εκανε χειροτερα.
απλα δοκιμασε κατι αλλο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα