Ποια ειναι η καλυτερη τοπικη φιναστεριδη? και γνωμες

Kostas97

Well-Known Member
Εχει καλη απορρόφηση απτο δερμα το foam ; Συγκρίνεται έστω και κάπου με το liquid ;
Της Fagron παει προς Liquid. Ειναι σαν τον αφρο που κανει το σαπουνι.
Αντιθετα παρατηρω οτι της Kirkland π.χ. θελει περισσοτερη προσπαθεια για να παει στο scalp.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Τελικα, εντελως ετοιμο σκευασμα φινας, ετοιμο μετα την αγορα για αμεση χρηση στο κεφαλι, δεν βλεπω να υπαρχει.
Μονο do-it-yourself ή στο φαρμακοποιο.
Ελπιζω να υπαρξει εντελως ετοιμο εμπορικο σκευασμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εντωμεταξυ μιας και ειμστε κοντα στο θεμα, γνωριζει κανεις το rogaine extra strength τι διαφορα εχει απο το "απλο";;
Γιατι και η τιμη για 60ml ειναι αρκετα μεγαλυτερη στην περιπτωση του πρωτου σε σχεση με του δευτερου.
 

nine

Active Member
Για οσους βαζουν τοπικη φιναστεριδη, βαζετε στους κροταφους;
Σκοπος ειναι να βαζουμε οπως τη μινοξ και σε αλλες περιοχες και ας λενε οι οδηγιες οτι δουλευει μονο στο crown; (οπως στην μινοξ)
Νομίζω αν την βαλεις στο crown η δραση της ειναι οπως το χαπι της φιναστεριδης, παλι θα μειωσει την DHT στο τριχωτο και ας μην την βαλεις στους κροταφους.
Η κλινικη για την τοπικη φινα οταν ειχα παρει απο εκει μου ειχε πει να βαζω μονο στο crown μια ποσοτητα
 

feanor

Active Member
καλησπερα αγορασα απο την ADH gel fina 0.25 και την μινοξιδιλη 5% που φτιαχνει υποτιθεται η ιδια η εταιρεια. απλα μ ειπε ο γιατρος εκει να βαζω 4 φορες την εβδομαδα μινοξιδιλη και τρεις φινα. Πιστευετε οτι συμπιπτει με αυτα που λενε οι αλλοι ? το λεω επειδη διαβαζω οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν καθε μερα μινοξιδιλη. Επισης αποτελεσματα θα εχω ως προς την τριχοπτωση αλλα και την αναπτυξη νεας τριχοφυιας? Τελος η μινοξυδιλη και η φιναστεριδη που φτιαχνουν τα φαρμακεια ενδεικνυνται ή οχι? Ευχαριστω πολυ
 

nine

Active Member
καλησπερα αγορασα απο την ADH gel fina 0.25 και την μινοξιδιλη 5% που φτιαχνει υποτιθεται η ιδια η εταιρεια. απλα μ ειπε ο γιατρος εκει να βαζω 4 φορες την εβδομαδα μινοξιδιλη και τρεις φινα. Πιστευετε οτι συμπιπτει με αυτα που λενε οι αλλοι ? το λεω επειδη διαβαζω οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν καθε μερα μινοξιδιλη. Επισης αποτελεσματα θα εχω ως προς την τριχοπτωση αλλα και την αναπτυξη νεας τριχοφυιας? Τελος η μινοξυδιλη και η φιναστεριδη που φτιαχνουν τα φαρμακεια ενδεικνυνται ή οχι? Ευχαριστω πολυ

3 φορες τοπικη φιναστεριδη; Συνηθως η ερευνα για τις 3 μερες αφορα το χαπι.
Μινοξιδιλη βαζεις κανονικα 7 φορες την εβδομαδα εστω και 1 φορα την ημερα αν δεν θες 2.

Τι τιμη τα πηρες;
 

feanor

Active Member
3 φορες τοπικη φιναστεριδη; Συνηθως η ερευνα για τις 3 μερες αφορα το χαπι.
Μινοξιδιλη βαζεις κανονικα 7 φορες την εβδομαδα εστω και 1 φορα την ημερα αν δεν θες 2.

Τι τιμη τα πηρες;
ολα μαζι 110 ευρω για τρεις μηνες περιπου. Γενικα αυτα βοηθουν και αν ναι ποτε θα δω αποτελεσματα? Ευχαριστω πολυ
 

nine

Active Member
ολα μαζι 110 ευρω για τρεις μηνες περιπου. Γενικα αυτα βοηθουν και αν ναι ποτε θα δω αποτελεσματα? Ευχαριστω πολυ

Η Μινοξιδιλη λένε θέλει περίπου 6-8 μήνες για να δεις διαφορά. Από την δική μου εμπειρία όταν η μινοξιδιλη ακόμα δούλευε και την ξεκινήσει πρώτη φορά το καλύτερο boost που μου είχε δώσει ποτέ ήταν μέσα στο τέλος του 3ου και 4ου μήνα.
 

feanor

Active Member
Η Μινοξιδιλη λένε θέλει περίπου 6-8 μήνες για να δεις διαφορά. Από την δική μου εμπειρία όταν η μινοξιδιλη ακόμα δούλευε και την ξεκινήσει πρώτη φορά το καλύτερο boost που μου είχε δώσει ποτέ ήταν μέσα στο τέλος του 3ου και 4ου μήνα.
γτ μετα δεν στα διατηρει?
 

m3e36

Active Member
Κύριοι υπαρχει καποιος που να εκανε χρήση regaine foam και να το αλλαξε στο σκευασμα της fagron mft ή το αντιθετο?
Θελω να κανω μια σύγκριση μεταξυ των 2 καταρχην πιο θεωρει κανεις πιο αποτελεσματικο.
Κατα δεύτερο πιο απο τα 2 αφηνει περισσοτερη λαδιλα στα μαλλιά.
Προσωπικα για 1η φορα στη ζωη μου ξεκίνησα πριν 15 μερες να κανω χρηση το σκεύασμα της fagron MFT.
Αυτο που δε μου αρεσει ειναι οταν ξυπνάω το πρωι τα μαλλιά είναι τοσο λαδωμενα λες και εχω βαλει μισο μπουκαλι ζελε.
Επισης εχω μια σοβαρη αμφιβολια κατα ποσο σωστα παρασκευασε η φαρμακοποιός το σκευασμα (το εκανε για πρωτη φορα και αμφιβάλω αν το παρασκευασε σωστα).
Μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω regaine foam 5% που ειναι ετοιμο?
Αφηνει λιγοτερη λαδιλα το regaine?
Αν καποιος εχει κανει χρήση και των 2 θα εκτιμούσα να μου πει την άποψή του.
 

cool11

Well-Known Member
Το regaine foam ειναι προφανως, αν θες απο πλευρας 'εμφανισης', 'αισθητικης', οτι καλυτερο.
Καμια λαδιλα, το βαζεις και φευγεις, κανεις δεν καταλαβαινει τιποτε!
Εμενα δε που εχω και 'μαλακη' τριχα, με βοηθα να στεκεται και καλυτερα ως μαλλι, με ολο αυτο το υλικο του αφρου που διαχεεται στο κεφαλι!
Και φυσικα, ειναι μινοξιδιλη.
Νομιζω ειναι οτι καλυτερο.
Τωρα ολοι λενε οτι η αποτελεσματικοτητα πεφτει με τα χρονια, αλλα εστω και ως συντηρηση, να μην χασω οτι εδωσε, παλι καλα ειναι απο το τιποτε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cKent

New Member
Αν ποτέ μάθει κανεις τι παίζει με την τιμη τοy Rogaine (αφρός) στην Ελλαδα, ας μου το πει και εμενα :).
Τελευταια φορα που ρωτησα στην Ελλαδα πριν κανα χρονο σταθερα στα 35-40 ευρω.
Βλεπω στο amazon αμερικης $44 για 3 μπουκάλια αφρου!!! (οσο εδω παιρνεις το ενα μπουκάλι)
Επισης αμαζον γερμανιας την τιμη να κυμαίνεται παντα για 3 μπουκαλια αφρου απο 71.99 Ευρω μέχρι και 133 ευρω.
Δεν καταλαβαίνω αυτη την τεράστια διακυμανση.
 

Harris_G

Well-Known Member
Κύριοι υπαρχει καποιος που να εκανε χρήση regaine foam και να το αλλαξε στο σκευασμα της fagron mft ή το αντιθετο?
Θελω να κανω μια σύγκριση μεταξυ των 2 καταρχην πιο θεωρει κανεις πιο αποτελεσματικο.
Κατα δεύτερο πιο απο τα 2 αφηνει περισσοτερη λαδιλα στα μαλλιά.
Προσωπικα για 1η φορα στη ζωη μου ξεκίνησα πριν 15 μερες να κανω χρηση το σκεύασμα της fagron MFT.
Αυτο που δε μου αρεσει ειναι οταν ξυπνάω το πρωι τα μαλλιά είναι τοσο λαδωμενα λες και εχω βαλει μισο μπουκαλι ζελε.
Επισης εχω μια σοβαρη αμφιβολια κατα ποσο σωστα παρασκευασε η φαρμακοποιός το σκευασμα (το εκανε για πρωτη φορα και αμφιβάλω αν το παρασκευασε σωστα).
Μηπως ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω regaine foam 5% που ειναι ετοιμο?
Αφηνει λιγοτερη λαδιλα το regaine?
Αν καποιος εχει κανει χρήση και των 2 θα εκτιμούσα να μου πει την άποψή του.
Καμια λαδιλα δεν αφήνει το MFT. Η δε λουζεσαι/στεγνωνεσαι σωστά πριν εφαρμογη ή δε στο φτιαξανε σωστα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα