Πιθανή αιτία τριχόπτωσης.

Adel

New Member
Και ναι, μάλλον βρέθηκε η αιτία για την τελογενή αλωπεκία που με ταλαιπώρησε για έξι μήνες. Μετά από κάποιο άσχετο με την τριχόπτωση σύμπτωμα έκανα εξετάσεις και κατά πάσα πιθανότητα έχω hashimoto. Μένουν ακόμα κάποιες εξετάσεις αλλά ο γιατρός το βλέπει πιθανό.Το θέμα είναι ότι πλήρωσα τρεις δερματολόγους και κανένας δε μου είπε για εξετάσεις θυρεοειδούς, ούτε καν γενικές. Σου δίνουν τοπικές αγωγές, συμπληρώματα, σε παραπέμπουν σε μεταμόσχευση χωρίς να ψάξουν τον οργανισμό. Κρίμα. Ίσως οι γυναίκες άνω των 50 είμαστε τελειωμένες για αυτούς και δεν θέλουν να ασχοληθούν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Και ναι, μάλλον βρέθηκε η αιτία για την τελογενή αλωπεκία που με ταλαιπώρησε για έξι μήνες. Μετά από κάποιο άσχετο με την τριχόπτωση σύμπτωμα έκανα εξετάσεις και κατά πάσα πιθανότητα έχω hashimoto. Μένουν ακόμα κάποιες εξετάσεις αλλά ο γιατρός το βλέπει πιθανό.Το θέμα είναι ότι πλήρωσα τρεις δερματολόγους και κανένας δε μου είπε για εξετάσεις θυρεοειδούς, ούτε καν γενικές. Σου δίνουν τοπικές αγωγές, συμπληρώματα, σε παραπέμπουν σε μεταμόσχευση χωρίς να ψάξουν τον οργανισμό. Κρίμα. Ίσως οι γυναίκες άνω των 50 είμαστε τελειωμένες για αυτούς και δεν θέλουν να ασχοληθούν.
Σου ευχομαι να βρεις τη λυση και ολα να πανε καλα.
Δυστυχως, σε πολλες περιπτωσεις οι δερματολογοι δεν δινουν σωστες κατευθυνσεις. Καλα που το γραφεις ωστε και ο καθενας που το βλεπει να μην αναζητα τη λυση του μονο εκει.
 

Adel

New Member
Σου ευχομαι να βρεις τη λυση και ολα να πανε καλα.
Δυστυχως, σε πολλες περιπτωσεις οι δερματολογοι δεν δινουν σωστες κατευθυνσεις. Καλα που το γραφεις ωστε και ο καθενας που το βλεπει να μην αναζητα τη λυση του μονο εκει.
Ευχαριστώ. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω στην αντιμετώπιση της τριχόπτωσης δυστυχώς. Ελαφρά τη καρδία δίνουν αγωγές χωρίς να ψάχνουν τα αίτια και όποιον πάρει ο χάρος. Εμένα η μινοξιδιλη μου δημιούργησε προβλήματα και τα κενά στα μαλλιά μου από το shedding που προκάλεσε, εν μέρει μόνο έχουν αποκατασταθεί. Μόνο ο Αναστασάκης ζητά εξετάσεις προκαταβολικά , δυστυχώς όμως έχω ζητήσει ραντεβού εδώ κι ένα μήνα κι ακόμη τίποτα. Το κακό είναι ότι έχασα πολύτιμο χρόνο μέχρι να αντιληφθώ τι πάει στραβά.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Τα πάντα τελικά πρέπει να ξεκινούν μόνο με προσωπική έρευνα για απόκτηση γνώσης.
Η γνώση είναι δύναμη, ενάντια στους επιπόλαιους και επιφανειακούς δερματολόγους, αλλά και στις σκοπιμότητες κάποιων κλινικών γενικότερα.
Σου εύχομαι να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, όσο το δυνατό συντομότερα.
 
Μπλουζα