Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

μετα απο 20 σχεδον μερες το μιγμα δεν κρυσταλλοποιηθηκε.
εμενα προσωπικα η μεγαλυτερη περιεκτικοτητα μινοξιδιλης δεν με ενθουσιασε (στο θεμα regrowth)και το δευτερο μπουκαλακι dual gen15%
θα το αραιωσω σε 5% 180ml :angel:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

μην δοκιμασετε να αραιωσετε 15αρα μινοξιδιλη του εμποριου,κρυσταλλοποιειται μεσα σε 2 με 3 ωρες :down
κατεληξε στα σκουπιδια το dual gen 15%
 

stavros151515

New Member
η συνταγη ειναι λαθος. ζητηστε απο το φαρμακοποιο σας να σας τη φτιαξει σωστα. βγαινει ιδια τιμη με τα σκευασματα του εμποριου σε διπλασια ποσοστητα


το επαναλαμβανω.. μην κανετε χαζομαρες. το να βαλετε φιναστεριδη (προσκαρ) σε διαλυμα λοσιον δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. επισης οπως ειπα κ πανω η συνταγη που δοθηκε ειναι λαθος. ελπιζω τη μινοξιδιλη να την αγορασατε απο φαρμακειο κ οχι απο παρεμποριο. ζητηστε απο το φαρμακοποιο σας να σας κανει ενα σκευασμα μινοξιδιλης


αυτο το κιρκλαντ που λετε τι ειναι???? (απειρο γελιο στο εν τω μεταξυ)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
stavros151515 είπε:
αυτο το κιρκλαντ που λετε τι ειναι???? (απειρο γελιο στο εν τω μεταξυ)
κιρκλαντ ειναι η φθηνοτερη εμπορικη μινοξιδιλη.
εδω να εβλεπες γελιο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-2566.html
βεβαια τα κορυφαια που εχουν γινει στο site σβηστηκαν,ηταν ακαταλληλα
 

Panos Xenophontos

New Member
100ml Minoxidil 5% μη ελαιώδης και χωρίς προπυλενογλυκόλη

Τι πρέπει να κάνουμε :

1. Ρίχνουμε 5g σκόνης minoxidil σε ένα πλαστικό μπουκαλάκι.
2. Σε ένα μπρίκι ρίχνουμε 12ml γλυκερίνης και 60ml καθαρού οινοπνεύματος.
3. Ζεσταίνουμε το μείγμα της γλυκερίνης και του οινοπνεύματος (σε γκαζάκι) ανακατεύοντας ελαφρά με ένα κουταλάκι.
ΠΡΟΣΟΧΗ : ΔΕ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ !!! ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΚΡΗΞΗΣ !!! :explod
Το μείγμα απλά πρέπει να ζεσταθεί !!!



4. Ρίχνουμε το ζεστό μείγμα μέσα στο πλαστικό μπουκαλάκι που περιέχει τη σκόνη της minoxidil.
5. Ανακατεύουμε το μείγμα, όπως όταν φτιάχνουμε φραπέ στο shaker, συνεχώς για 3-5 λεπτά !!! Η σκόνη της minoxidil πρέπει να διαλυθεί - εξαφανιστεί τελείως !!!
6. Αφήνουμε το μείγμα να κρυώσει ομαλά για περισσότερο από 1 ώρα και να πάρει τη θερμοκρασία του δωματίου.
7. Τέλος ρίχνουμε (περίπου 25-30ml) φυσιολογικό ορό σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι το τελικό διάλυμα να γίνει 100ml.
8. Φυλάσουμε το τελικό διάλυμα σε πλαστικό μπουκαλάκι (π.χ σε ένα παλαιό μας μπουκαλάκι regain) από όπου και το χρησιμοποιούμε.


Τι δεν πρέπει να κάνουμε :


1. Να χρησιμοποιήσουμε λιγότερο από 10ml γλυκερίνης. Η minoxidil δε θα διαλυθεί.
2. Να χρησιμοποιήσουμε λιγότερο από 60ml οινοπνεύματος. Η minoxidil θα διαλυθεί αλλά μετά από μερικές μέρες θα κρυσταλοποιηθεί.
3. Να προσθέσουμε φυσιολογικό ορό πριν το τελικό διάλυμα πιάσει τη θερμοκρασία δωματίου γιατί η minoxidil θα κρυσταλοποιηθεί επιτόπου !!!
4. Να φυλάξουμε το τελικό διάλυμα σε γυάλινο μπουκαλάκι. Αυτό θα οδηγήσει και πάλι σε κρυσταλοποίηση της minoxidil μέσα σε λίγες ημέρες.

ΣΧΟΛΙΑ

- Αν κάποιος επιθυμεί να δημιουργήσει διάλυμα minoxidi μεγαλύτερης συγκέντρωσης (προσωπικά δε βρίσκω το λόγο) θα πρέπει να αυξήσει την ποσότητα της γλυκερίνης. Αυτό όμως θα οδηγήσει σε ένα πιο ελαιώδες διάλυμα. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που κάποιες εταιρείες σαν αυτή του Dr Lee προσθέτουν azelaic acid αντί για μεγαλύτερη ποσότητα γλυκερίνης ή προπυλενογλυκόλης.

- Προσωπικά κατάφερα να φτιάξω μέχρι και 10% διάλυμα minoxidil χωρίς την προσθήκη azelaic acid (και αυτό προκαλεί ερεθισμούς) αλλά ήμουν αναγκασμένος να αυξήσω αρκετά τη ποσότητα στης γλυκερίνης παίρνοντας ένα τελικό διάλυμα αρκετά ελαιώδες το οποίο δεν με ικανοποιούσε ....

- Ακόμη και ο Dr Lee στα σκευάσματα που δεν περιέχουν προπυλενογλυκόλη ισχυρίζεται ότι δε βάζει γλυκερίνη κάτω από 30% με εξαίρεση το Xandrox 15% Plus που χρησιμοποιεί 20% γλυκερίνη αλλά αναγκάζεται εκτός από azelaic acid να βάλει και phosphoric acid περιορίζοντας δραστικά το νερό.
Και για να είμαι ειλικρινής ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΩ γιατί στα πειράματα που έκανα όταν ξεπερνούσα τα 15ml γλυκερίνης το διάλυμα γινόταν υπερβολικά και ενοχλητικά ελαιώδες. Βέβαια ο Dr Lee είναι και έμπορας ...

Να κάνω μια ερώτηση μιας που είμαι άσχετος......Επειδή είχα αγοράσει και λοσιον Κιρκλαντ 5% μπορώ να την αναμείξω ώστε να έχω περισσότερη λοσιόν?Δηλαδή να μου βγουν 160 ml αντι για 100?
 

minoxidilis

Active Member
Εχει δοκιμασει κανεις minox πανω απο 12%,ρωταω γιατι παλια ειχα δοκιμασει το 12% της kirkland και εκανα οχταρια στον δρομο,φανταζομε καλυτερα να επερνα λονιτεν σε χαπι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
oui,
εχω χρησιμοποιησει 15% χωρις δραματικες αλαγες στο αποτελεσμα.
αυτο που προκαλει δραματικες αλαγες το αποτελεσμα ειναι οι μεθοδοι απορροφησης οπως κορτιζονη η τρετινοινη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Θέλω να ξεκινήσω να φτιάχνω μόνος μου διάλυμα μινοξιδίλης αλλά με απασχολεί το ζήτημα της αποτελεσματικότητας. Υπάρχει κάποιος που να έχει χρησιμοποιήσει σπιτική μινοξιδίλη για μεγάλο χρονικό διάστημα (3 μήνες και άνω), να μάς πει εντυπώσεις;
 

Veraman

New Member
Γεια σας :)
Θα ήθελα να δοκιμάσω τη συνταγή που αναγράφεται εδώ.Η ερώτηση μου είναι σχετικά με τα πέντε γραμμάρια μονοξιδιλης,αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το υπολογίσω χωρίς ζυγαριά.
 
Μπλουζα