Πάροχοι ρεύματος.

Stratos

Well-Known Member
Καλημέρα, επειδή έπεσε βαριά κεραμίδα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής, όσοι το έχετε ψάξει, υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους παρόχους ρεύματος στην Ελλάδα; Τι προτείνετε για οικιακή εγκατάσταση; Ευχαριστώ πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member
Καλημέρα, επειδή έπεσε βαριά κεραμίδα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής, όσοι το έχετε ψάξει, υπάρχει διαφορά ανάμεσα στους παρόχους ρεύματος στην Ελλάδα; Τι προτείνετε για οικιακή εγκατάσταση; Ευχαριστώ πολύ.
Σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός θα σου πρότεινα να καθησεις στη ΔΕΗ.Ρήτρα έχουν όλοι αλλά θα καταργηθεί σύμφωνα με νόμο της κυβέρνησης .Η ΔΕΗ ελέγχεται περισσότερο από την κυβέρνηση ενώ οι ιδιώτες είναι λογικό να κινούνται περισσότερο κερδοσκοπικά .ΔΕΗ λοιπόν
 

Stratos

Well-Known Member
Σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός θα σου πρότεινα να καθησεις στη ΔΕΗ.Ρήτρα έχουν όλοι αλλά θα καταργηθεί σύμφωνα με νόμο της κυβέρνησης .Η ΔΕΗ ελέγχεται περισσότερο από την κυβέρνηση ενώ οι ιδιώτες είναι λογικό να κινούνται περισσότερο κερδοσκοπικά .ΔΕΗ λοιπόν
Η ΔΕΗ δεν εχει ακριβοτερη κιλοβατωρα από όλους? Αν καταργηθεί η ρήτρα γιατί να κάτσω στη ΔΕΗ?
 

alex7

Well-Known Member
Ο
Η ΔΕΗ δεν εχει ακριβοτερη κιλοβατωρα από όλους? Αν καταργηθεί η ρήτρα γιατί να κάτσω στη ΔΕΗ?
Οι ιδιώτες πάροχοι ξεκίνησαν πολύ κάτω από τη ΔΕΗ.Μόλις έγινε η αναταραχή στην Ουκρανία έγιναν πανάκριβοι με τη ρήτρα αναπροσαρμογής .Μην σε δελεάζουν τα φτηνά πακέτα .Σου αναπροσαρμόζει -όπως έγινε και με τη ρήτρα αναπροσαρμογής -πανεύκολα τις τιμές προς τα πάνω όταν βρει ευκαιρία ο ιδιώτης .Στη ΔΕΗ ακόμη κάνει λίγο κουμάντο το κράτος και την γλύτωσαν πιο φτηνά οι καταναλωτές
 

nikosssss

Active Member
Προσωπικά είχα κλειδωμένο πακέτο χωρίς ρήτρα, με 0.08 την Kwh απο πάροχο, οχι απο ΔΕΗ. Στον τελευταιό λογαριασμό, που πήρα αυτόν τον μήνα, υπήρχαν ψιλά γράμματα οτι απο 1/7/2022 η τιμή προσαρμόζεται σε 0.30 ανα Kwh. Προφανώς υπάρχει μονόπλευρη παραβίαση του συμβολάιου και αν αναφέρεις για διακοπή με τον πάροχο πληρώνεις και τέλος διακοπής 120 ευρώ...
Επίσης η ρήτρα να ξέρεις δεν θα καταργηθεί τελείως. Γενικά είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα όπου και να πας πλέον.
 

Denvi

Well-Known Member
Να ρωτησω κατι, η ρητρα αναπροσαρμογης ειναι το ποσο που διατυπωνεται ως "Χρεωση/πιστωση μηχανισμου προσαρμογης?" (Σορρυ, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα κι επειδη ως τωρα δεν ειδα τραγικη διαφορά νομιζω πρεπει να αρχισω να το παρακολουθω)
 

alex7

Well-Known Member
Να ρωτησω κατι, η ρητρα αναπροσαρμογης ειναι το ποσο που διατυπωνεται ως "Χρεωση/πιστωση μηχανισμου προσαρμογης?" (Σορρυ, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα κι επειδη ως τωρα δεν ειδα τραγικη διαφορά νομιζω πρεπει να αρχισω να το παρακολουθω)
Μπορεί στο δικό σου πάροχο να διατυπώνεται έτσι
 

Stratos

Well-Known Member
Να ρωτησω κατι, η ρητρα αναπροσαρμογης ειναι το ποσο που διατυπωνεται ως "Χρεωση/πιστωση μηχανισμου προσαρμογης?" (Σορρυ, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα κι επειδη ως τωρα δεν ειδα τραγικη διαφορά νομιζω πρεπει να αρχισω να το παρακολουθω)
Στη Volterra που είμαι εγώ στην ανάλυση λογαριασμού στις λοιπές χρεώσεις το είχανε και πιο κάτω στην ανάλυση των λοιπών χρεώσεων είχε ρήτρα αναπροσαρμογής 500ευρω. Με το που το είδα άδειασε το crown..
 
Μπλουζα