Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

LOK

Member
Κι όμως είναι γεγονός... Γνώρησα κάποιο άτομο ηλικίας 29-30χρ που έχει πάθει ολική τριχόπτωση... Του έχουν πέσει ακόμα και τα φρύδια...! Τον ρώτησα τί έπαθε, και μου είπε οτι έτσι ξαφνικά του παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα και οι γιατροί δεν μπορούν να του βρούν τί έχει...! Του έκαναν κάποιες ενέσεις καρτιζόνης, έβγαζε μαλλιά για λίγο καιρό, αλλα του ξαναέπεφταν πολύ σύντομα...
Παιδιά συγκλονίστηκα πραγματικά... έμεινα κάγκελο... Δεν ήξερα οτι υπάρχει και τέτοια μορφή ολικής τριχόπτωσης... ???
Έχει ακούσει κανείς απο εσάς κάτι τέτοιο...?? Μήπως και τον βοηθήσω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

και εγω φιλε εχω γνωστο που εχει το ιδιο προβλημα.....μονο κατι λιγες και αραιες στο σβερκο τριχες εχει(στην περιοχη του nw7)οπου και αυτες μια πεφτουν μια επανερχονται...
 

kkathi

Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

Πρέπει να είναι μάλλον γυροειδής καθολική αλλωπεκία.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

δυστυχως τα φαρμακα που κανουν γι αυτην την τριχοπτωση δεν τα συνιστω καθολου.
oral neoral
oral cortisone
 

LOK

Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

Δηλαδή δεν υπάρχει καμία θεραπεία...? Δε μπορεί έτσι ξαφνικά ρε παιδιά να χάνει κάποιος όλες τις τρίχες μπάμ κι έξω? Τί να πεί και το big3 μπροστά σε αυτή την τριχόπτωση...
Πάντος με την κορτιζόνη βλέπω οτι γίνεται δουλειά αλλα για λίγο... Αυτό σημαίνει οτι η θύλακες δεν πεθαίνουν... Ήθελα να'ξερα αν βαρέσω μία ένεση κορτιζόνης στους κροτάφους που έχω πρόβλημα, θα ξαναβγάλω μαλλιά έστω και για λίγο...? :chinscratch
 

LOK

Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

kapamarou είπε:
δυστυχως τα φαρμακα που κανουν γι αυτην την τριχοπτωση δεν τα συνιστω καθολου.
oral neoral
oral cortisone

Πραγματικά πολύ επικίνδυνα... Άσε που δεν μπορείς να τα πέρνεις συνέχεια...
airol με minox λές να κάνουν τίποτα?
 

kakashi

Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

κ εγω ξερω 2-3 τετοια ατομα.... κ στο δρομο εχω δει μερικους....ασχημη φαση.....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

LOK είπε:
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία θεραπεία...? Δε μπορεί έτσι ξαφνικά ρε παιδιά να χάνει κάποιος όλες τις τρίχες μπάμ κι έξω? Τί να πεί και το big3 μπροστά σε αυτή την τριχόπτωση...
Πάντος με την κορτιζόνη βλέπω οτι γίνεται δουλειά αλλα για λίγο... Αυτό σημαίνει οτι η θύλακες δεν πεθαίνουν... Ήθελα να'ξερα αν βαρέσω μία ένεση κορτιζόνης στους κροτάφους που έχω πρόβλημα, θα ξαναβγάλω μαλλιά έστω και για λίγο...? :chinscratch
αν βαρεσεις ενεση κορτιζονης στους κροταφους θα βγαλεις μαλλι.
αν βρεις δερματολογο να το κανεις δοκιμασε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

LOK είπε:
Πραγματικά πολύ επικίνδυνα... Άσε που δεν μπορείς να τα πέρνεις συνέχεια...
airol με minox λές να κάνουν τίποτα?
θα κανουν λιγο αλλα που θα προτοβαλει αν το προβλημα ειναι σε ολο το σωμα?
θα χρειαστει 10+μλ μινοξιδιλης την μερα και θα εχει σιγουρα παρενεργειες με τετοια ποσοτητα
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

LOK είπε:
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία θεραπεία...? Δε μπορεί έτσι ξαφνικά ρε παιδιά να χάνει κάποιος όλες τις τρίχες μπάμ κι έξω? Τί να πεί και το big3 μπροστά σε αυτή την τριχόπτωση...
Πάντος με την κορτιζόνη βλέπω οτι γίνεται δουλειά αλλα για λίγο... Αυτό σημαίνει οτι η θύλακες δεν πεθαίνουν... Ήθελα να'ξερα αν βαρέσω μία ένεση κορτιζόνης στους κροτάφους που έχω πρόβλημα, θα ξαναβγάλω μαλλιά έστω και για λίγο...? :chinscratch

Ενέσεις κορτιζόνης για να βγάλεις μαλλάκια σε περίπτωση ανδρογενετικής αλωπεκίας είναι η χειρότερη ιδέα που υπάρχει ... Δεν πρέπει να περνάει καν από το μυαλό σου...

Η περίπτωση του ατόμου που γνώρισες είναι κλασσική Alopecia Universalis.

"Θεωρείται αυτοάνοσο νόσημα που προκαλείται από την «επίθεση» του ανοσοποιητικού συστήματος ενάντια στα τριχοθυλάκια και μπορεί να ξεκινήσει ή να σταματήσει ξαφνικά" :chinscratch
Έχει παρατηρηθεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι ενέσεις κορτιζόνης μπορούν να βοηθήσουν ολικώς ή μερικώς.
 

LOK

Member
Απ: Ολική τριχόπτωση σε όλο το σώμα...!

tropheus είπε:
Ενέσεις κορτιζόνης για να βγάλεις μαλλάκια σε περίπτωση ανδρογενετικής αλωπεκίας είναι η χειρότερη ιδέα που υπάρχει ... Δεν πρέπει να περνάει καν από το μυαλό σου...

Δεν θέλω να κάνω κορτιζόνη για την αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας, το ξέρω οτι είναι επικίνδυνο... Απλά μου προκαλεί εντύπωση το γεγονός οτι ενώ πιστεύουμε πως τα τριχοθυλάκια έχουν 'πεθάνει', αυτά φαίνεται απλά να βρίσκονται σε νάρκη και τα ξυπνάει η κορτιζόνη... Δηλαδή δεν πεθαίνουν ποτέ...? :chinscratch

tropheus είπε:
Η περίπτωση του ατόμου που γνώρισες είναι κλασσική Alopecia Universalis.

"Θεωρείται αυτοάνοσο νόσημα που προκαλείται από την «επίθεση» του ανοσοποιητικού συστήματος ενάντια στα τριχοθυλάκια και μπορεί να ξεκινήσει ή να σταματήσει ξαφνικά" :chinscratch
Έχει παρατηρηθεί ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι ενέσεις κορτιζόνης μπορούν να βοηθήσουν ολικώς ή μερικώς.

Το συγκεκριμένο άτομο που σας περιέγραψα, μόλις έκανε τις ενέσεις κορτιζόνης, τα μαλλιά του ξανα-άρχιζαν να βγαίνουν όχι ομοιόμορφα, αλλα σαν κομματάκια απο "puzzle" στο κεφάλι του... Μετά όμως του ξαναέπεφταν...
Και δεν μπορούν να βρούν οι γιατροί για ποιό λόγο επιτίθεται το ανοσοποιητικό στα μαλλιά... Τρελά πράγματα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα