Νέα/Γενική συζήτηση

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για την αυξητική δεν το πιστεύω, τουλάχιστον όχι σε αυτά τα ποσοστά. Εξάλλου με την νηστεία, αυξάνεται και η κορτιζόλη.

Αν ψάξεις θα δεις αναφορές για διακοπή τριχόπτωσης με 1-2 24ωρα off μέσα στην εβδομάδα.

Το κακό είναι πως δεν πρέπει να πιεις ούτε καφέ (αυτό με σκοτώνει) παρά μόνο νερό
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Πώς γίνεται ένα μπέργκερ όταν φτάνει στο στομάχι μας!
Μία από τις ενώσεις που βρίσκονται στο στομάχι μας και είναι υπεύθυνη για την διάλυση των τροφών είναι το υδροχλωρικό οξύ. Ερευνητές σε ένα εργαστήριο θέλησαν να προσομοιώσουν τη διαδικασία και το αποτέλεσμα, βάζοντας ένα μπέργκερ σε ένα δοχείο με υδροχλωρικό οξύ. [πηγή]

http://www.youtube.com/watch?v=NddZ5ftQb0Q
 

tasos33

Well-Known Member
καλησπερα σε ολη την παρεα,θελω να παω να κανω γενικες εξετασειςκαι με την ευκαιρια να κανω και μερικες ακομα που αποσο διαβαζουμε και συζηταμε εδω μεσα μπορει να συσχετιζονται με την τριχοπτωση,ετσι εκτο απο τισ κλασσικες σιδηρο αιματοκριτη χοληστερινη κτλ σκεφτομαι να κανω και τις εξης
D,ΑΣΒΕΣΤΙΟ,Κ,ΜΑΓΝΗΣΙΟ,ΨΕΥΔΑΡΓΥΡΟΣ,ΧΑΛΚΟΣ,
ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ, ΜΕΡΙΚΗ,DHT,OISTROGONA,
οι πιο εμπειροι οπως GOMI κτλ αν μπορουν ασ προσθεσουν κατι που θεωρουν σημαντικο και μπορει να εχω παραλειψει
GOMI είπε:
Για την αυξητική δεν το πιστεύω, τουλάχιστον όχι σε αυτά τα ποσοστά. Εξάλλου με την νηστεία, αυξάνεται και η κορτιζόλη.

Αν ψάξεις θα δεις αναφορές για διακοπή τριχόπτωσης με 1-2 24ωρα off μέσα στην εβδομάδα.

Το κακό είναι πως δεν πρέπει να πιεις ούτε καφέ (αυτό με σκοτώνει) παρά μόνο νερό
 

Άκης

Administrator
Καφές και διαβήτης

Επιστήμονες από το Καρδιολογικό Νοσοκομείο «San Daniele», στο Ούντινε, προειδοποιούν μέσα από τη νέα τους μελέτη για έναν άγνωστο μέχρι σήμερα παράγοντα που διπλασιάζει τις πιθανότητες εμφάνισης διαβήτη.

Στο πλαίσιο της μελέτης τους, οι ερευνητές μελέτησαν στοιχεία από 1.180 ασθενείς, ηλικίας μεταξύ 18-45 ετών, οι οποίοι έπασχαν από υπέρταση, αλλά όχι διαβήτη. Από αυτούς, το 87% έπιναν 1-3 φλιτζάνια ημερησίως και το 13% κατανάλωναν περισσότερο.

Σύμφωνα με όσα προέκυψαν από τη μελέτη των στοιχείων, η κατανάλωση περισσότερων από τρία φλιτζάνια καφέ την ημέρα διπλασιάζει τον κίνδυνο ανάπτυξης διαβήτη.

Συγκεκριμένα, μετά από 6 χρόνια παρακολούθησης οι επιστήμονες διέγνωσαν με προδιαβήτη το 24% των ασθενών.

Όπως προέκυψε από τα στοιχεία, όσοι από τους συμμετέχοντες έκαναν μέτρια κατανάλωση καφέ διέτρεχαν κατά 34% αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης προδιαβήτη, ενώ όσοι έκαναν πιο έντονη χρήση διέτρεχαν 16% μεγαλύτερο κίνδυνο (50%).

«Η μελέτη μας δείχνει ότι η κατανάλωση καφέ αυξάνει τον κίνδυνο του προδιαβήτη σε νεαρούς ενήλικες με υπέρταση που μεταβολίζουν με αργό ρυθμό την καφεΐνη στο αίμα τους. Ο κίνδυνος είναι ακόμα μεγαλύτερος εάν τα άτομα αυτά είναι υπέρβαρα ή παχύσαρκα, και αν πίνουν πολλούς καφέδες καθημερινά», σχολίασε ο δρ. Λούσιο Μος, επικεφαλής της μελέτης.

Οι επιστήμονες δικαιολογούν τον συσχετισμό αυτό, επισημαίνοντας πως, όσοι μεταβολίζουν αργά την καφεΐνη, εκτίθενται για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα στις αρνητικές επιδράσεις της, ως προς τον μεταβολισμό της γλυκόζης, διευκρινίζοντας ότι το αν θα εκδηλώσει κανείς προδιαβήτη εξαρτάται τόσο από την ημερήσια πρόσληψη σε καφέ όσο και από το γενετικό υπόβαθρο.

Πηγή
 

mimis giova

Active Member
πολυ ωραιο ακη..!!να ρωτησω κ ργω κατι τα εμπειρα μελη???τριχωπτωση δεν εχω..κ ομως αραιωνο...πως γινεται αυτο????
 

poseidonas77

Well-Known Member
ισως ο φυσιολογικος αριθμος τριχων που χανεις να μην αναπληρωνεται
το ιδιο επαθα και εγω και δεν παιζει κληρονομικοτητα...
μαλιστα παρατηρω στο σημειο που εχω προβλημα αρκετη τριχοφυια αλλα χωρις να μεγαλωνει....αυτη η κατασταση χρονια.....ελπιζω με την μονοξιδιλη και το σιδηρο που ηταν στο πατο να καταφερω να τις μεγαλωσω και βελτιωσω την εικονα...
 

MANKAR

Active Member
Γειά σας , θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς αν το γυμναστήριο του χειροτέρεψε την τριχόπτωση , εμένα πάντως 3 μήνες τωρα μπορεί να έκανε πολλά καλα αλλα χειροτέρεψε την τριχόπτωση,,,,,,μπορεί κάποιος να δώσει κάποιες συμβουλές λύσεις???????????
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Οι περισσότεροι λένε πως τους την βελτίωση, εγώ προσωπικά δεν έχω δει ποτέ συσχέτιση μεταξύ γυμναστηρίου και τριχόπτωσης.
 

tasos33

Well-Known Member
ενα θεμα το οποιο αποσο εχω δει εδω μεσα μαλλον δεν το εχουμε ερευνησει ειναι αυτο του εντερου και κυριως του λεπτου,μιας και απο κει απορροφουνται ολα τα συστατικα καποια απο τα οποια θα καταληξουν στις τριχες, αποκλειουμε το ενδεχομενο δηλαδη σε καποιες περιπτωσεις να υπαρχει δυσαπορροφηση η οποια οδηγει σε θανατο τους θυλακες και γενοκοτερα την ποιοτητα των τριχων? θεωρω πως δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
MANKAR είπε:
Γειά σας , θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς αν το γυμναστήριο του χειροτέρεψε την τριχόπτωση , εμένα πάντως 3 μήνες τωρα μπορεί να έκανε πολλά καλα αλλα χειροτέρεψε την τριχόπτωση,,,,,,μπορεί κάποιος να δώσει κάποιες συμβουλές λύσεις???????????

Αν εχεις ΣΔ τοτε ναι, χειροτερευει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
ενα θεμα το οποιο αποσο εχω δει εδω μεσα μαλλον δεν το εχουμε ερευνησει ειναι αυτο του εντερου και κυριως του λεπτου,μιας και απο κει απορροφουνται ολα τα συστατικα καποια απο τα οποια θα καταληξουν στις τριχες, αποκλειουμε το ενδεχομενο δηλαδη σε καποιες περιπτωσεις να υπαρχει δυσαπορροφηση η οποια οδηγει σε θανατο τους θυλακες και γενοκοτερα την ποιοτητα των τριχων? θεωρω πως δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε

Αυτό που λες το κάνει επ ακριβώς η γλουτένη που βρίσκεται σχεδόν στα πάντα πλέον. Η εξέλιξη της δυσανεξίας στη γλουτένη οδηγεί στη λεγόμενη κοιλιοκάκη.
Λίγο πολύ όλοι έχουν μια φυσιολογική δυσανεξία σε αυτή, ούτως ή άλλως.
 

Άκης

Administrator
Δικαίωση για τους... καλοφαγάδες: Αλκοόλ και κρεατοφαγία βοηθούν την ανδρική γονιμότητα και τις επιδόσεις

Ένας κλασικός μύθος που «βασανίζει» μεγάλο κομμάτι του ανδρικού πληθυσμού και κάνει τις γυναίκες να εκνευρίζονται φαίνεται πως καταρρίπτεται μερικώς.
Το αλκοόλ και η κρεατοφαγία μπορούν τελικά να βοηθήσουν την ανδρική γονιμότητα, αλλά και τις επιδόσεις στο κρεβάτι.

Σύμφωνα με νέα μελέτη μια μπίρα ή ένα ποτηράκι κρασί που και που μαζί με σωστές μερίδες κόκκινου κρέατος μπορούν να αποδειχθούν ωφέλιμες, αλλά, πάντα χρειάζεται και ένα μέτρο.

Περισσότερα
 
Μπλουζα