Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Εδω και 2 εβδομαδες εχω ελαφρια φαγουρα στο εσωτερικο των αυτιων-ειδικα στο δεξι.Εχω ξεκινησει μινοξ 1,5 μηνα περιπου.Γνωριζει καποιος κατι πανω σε αυτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stef 25

New Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Δε γνωρίζω αν έχει σχέση με τη μινοξιδίλη αλλά κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα στο δεξί αυτί. Γενικώς έχω και μια τάση να το καθαρίζω καθημερινά με τη μπατονέτα -που από ό,τι διάβασα δεν ενδείκνυται - αλλά παράλληλα με τη χρήση της μινοξιδίλης που κάνω πρωί - βράδυ από ένα mL διαπίστωσα ότι επιδεινώθηκε το πρόβλημα. Επίσης έχω κόκκινα, ερεθισμένα μάτια (δε χρησιμοποιώ φακούς επαφής) και το χειρότερο όλων είναι ότι έβαλα απότομα βάρος χωρίς να μεταβάλλω τις διατροφικές μου συνήθειες (3 κιλά σε 2 εβδομάδες!). Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το θέμα ας μας ενημερώσει.
 

xk

Active Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

χμ κατι θυμαμαι μιας και εγινε χρονια πριν...βασικα οταν πρωτοξεκινας τη μινοξ 5% και μαλιστα 2 φορες την ημερα ο οργανισμος δε την εχει συνηθισει και σε πηδαει στις παρενεργειες στη μαπα.Εγω τον πρωτο καιρο που ''λουζομουν'' με μινοξ ειχα κυκλους και τριχες κατω απο τα ματια και πανω απο τα φρυδια + πρηξιμο...μετα απο λιγο καιρο πρεπει να ειχα και λιγο φαγουρα στ αυτια γιατι αμεσως μετα εβγαλα τριχουλες και στ αυτια!!...ε εκει μετα την πεταξα στα σκουπιδια,λεω τι διαολο λυκανθρωπος θα γινω πως ειμαι ετσι? ενα χρονο μετα και αφου εχασα κι αλλο μαλλι την ξαναξεκινησα με πολυ μικρες δοσεις να τη συνηθισει ο οργανισμος και απο τοτε προσεχω πολυ βαζω μονο μια φορα τη μερα και αμα δω οτι κατι δε παει καλα πχ αρχιζω να πρηζομαι δε βαζω για 2-3 μερες και πλακωνω υγρα χυμους κτλ και μετα ξαναρχιζω και παει λεγοντας..αν και με τη γυμναστικη που κανω τοσα χρονια δε ξαναπαραπονεθηκα οτι χαλαει κατι,τα μαλλια που εβγαλε τα κραταει οσο μπορει και απο παρενεργειες ειμαι οκ...αλλα 2 φερες τη μερα ΔΕΝ ξαναβαλα ποτε,πιστευω 1Ml ειναι αρκετο απο κει και πανω δεν αξιζει(για το δικο μου οργανισμο τουλαχιστον)
 

otherdude

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

μινοξιδιλη τιγκα στα sides μια ζωη furious3... :down

φιλε αστα να πανε...

μειωσε δοση ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ καντο 1 ml καθε μερα γιατι δημιουργει μεγαλη κατακρατηση υγρων φιλε...
τοσο μεγαλη που σε κανει σαν τερας σου πρηζει ολο το σωμα.. :tease:
μειωσε το αλατι απο την διατροφη σου και πινε πολυ νερο για να μειωσεις την κατακρατηση..
τωρα αυτο με το αυτι παραξενο μου φαινεται :chinscratch

εγω μολις την εκοψα εχασα 4 κιλα :eek:
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Stef 25 είπε:
και το χειρότερο όλων είναι ότι έβαλα απότομα βάρος χωρίς να μεταβάλλω τις διατροφικές μου συνήθειες (3 κιλά σε 2 εβδομάδες!). Αν γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με το θέμα ας μας ενημερώσει.

otherdude είπε:
εγω μολις την εκοψα εχασα 4 κιλα :eek:

Η μίνοξ στο τέλος θα μας κάνει όλους τόφαλους... :pig: http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2973.msg69111.html#msg69111
 

otherdude

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

χωρις πλακα θυμαμαι που εκανα φουλ διατροφη (βαραγα για γραμμωση)εκανα πολυ αεροβια ειχα κανει χιλιομετρα σαν μαραθωνοδρομος...
προσεγμενα τα παντα.μεχρι που αντκατεστησα σε μινοξιδιλη 2% 2ml την hμερα μπας και δω καμια βελτιωση..
επινα παρα πολυ νερο..
και ομως τιποτα.....

ξαναεγινα ανθρωπος οταν την εκοψα αλλα πανε τα μαλλια :down :down :down :down
δεν μαμιεται καλυτερα ενα ομορφο προσωπο και ενα ωραιο σωμα και καραφλα,
παρα τα χαλια της μινοξιδιλης και με μαλλια..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Εγώ είχα φαγούρα και κόκκινες μικροσκοπικές φυσαλίδες όταν την πρωτοάρχισα το 2005 στα αυτιά αλλά στο πίσω μέρος της καμάρας του αυτιού και οφειλόταν σε υπερδοσολογία που μου προκάλεσε αντιδραστική δερματίτιδα. Φαγούρες στο κρανίο άπειρες, κατακράτηση υγρών ποτέ ή αλλαγή βάρους ή πρηξίματα ή υπερτρίχωση στο πρόσωπο, είχα όμως μια φορά και ταχυκαρδίες. Πλέον ειναι σαν μην βάζω.
 

Mad Max

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Είναι καμιά βδομάδα τώρα που κοκκινίζουν τα αυτιά μου και νιώθω να καίνε. Στην αρχή είπα εντάξει άνοιξη είναι θα περάσει αλλά η εξωτερική ωτίτιδα είναι παρενέργεια του Regain. Πήρα το δερματολόγο μου και σήμερα θα πάω να με δει και θα γράψω νέα. Πάντως χθες πήρα ένα xozal και έβαλα μια αλοιφή την kenacomb και τα συμπτώματα υποχώρησαν.
 

Mad Max

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Γράφω πάλι γιατί πήγα στο δερματολόγο. Μου έδωσε μια αλοιφή τη Staficort.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Εγω σκεφτομαι να την κοψω 2-3 μερες κ βλεπουμε.
 

billy91

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

Είπα και γώ να ξεκινήσω μινοξιδίλη πάλι γιατι την είχα κόψει.. εβαζα για 10 μέρες περίπου.. και σε κάποια φάση κοιτάζομαι στον καθρέφτη και τα ματια μ είχαν γινει κατάμαυρα :-X , έβαζα 2 ψεκασμούς τη μερα αντι για 4 ( 2 πρωί 2 βράδυ ) και πάλι τα ίδια.. οπότε την έκοψα πάλι.. furious3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

τι γίνεται ρε μάγκες τόσο πολύ παρενέργεια? μήπως να μειώνατε την δοσολογία ? δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη γιατί περισσότερη περιεκτικότητα μινοξ = καλύτερα .. ειλικρινά δεν μπορώ στο σκαλπ την βάζεις για το σκαλπ προορίζεται... τι διάολο γίνεται ρε πστμ...
 

xk

Active Member
Απ: Μινοξιδιλη και παρενεργειες-προβλημα στα αυτια?

ειπαμε ειναι η αρχικη αντιδραση του οργανισμου οταν παρει χαμπαρι την ουσια....γνωμη μου τη σταματας αλλα ΔΕΝ τη πετας στα σκουπιδια οπως εκανα εγω παλια...γιατι την χρειαζεσαι αν θες να κρατησεις καμια τριχα....περιμενεις να φυγουν τα sides και μετα ξεκινας με 0,5 ml καθε δευτερη μερα ξερω γω...βεβαια δε θα βοηθας το μαλλι με τοσο λιγο αλλα στοχος ειναι στην αρχη ν αρχισει να μπαινει στον οργανισμο σιγουλια σιγουλια ωστε μετα απο καμποσους μηνες να παιξεις με τις κανονικες ποσοτητες χωρις να χτυπησει συναγερμο το σωμα σου.ν αποκτησει μια ειδους ανοσια ετσι ωστε να φτασει στο σημειο να βοηθαει το μαλλι χωρις να σου δημιουργει αλλα προβληματα μεχρι να βρεις τη σωστη δοση για σενα....εγω ετσι το εκανα οταν επεστρεψα στη μινοξ,ξεκινησα καθε μερα με ο,5 ml και δεν υπηρχαν sides ουτε για αστειο και το μαλλι χαλια....αλλα συνεχισα με 0,5 και μετα απο 3-4 μηνες και μεχρι σημερα βαζω 1ml τη μερα....αρχισε να βελτιωνεται το μαλλι χωρις το παραμικρο side και συνεχιζω ετσι....αν δω οτι με χαλαει το μειωνω ή το σταματαω για λιγες μερες αλλα μεχρι στιγμης δε χρειαστηκε...θελει τον τροπο της η μινοξ δεν ειναι νερακι φαρμακο ειναι κι αυτο το γ@μ..μενο θελει προσοχη και μετρο....ουτε να λουζεσαι μ αυτη αλλα ουτε και να την πεταξεις γιατι ειναι το ΜΟΝΟ οπλο για οσους δε θελουν να ρισκαρουν περαιτερω με φινοντουτες...


xDante είπε:
ειλικρινά δεν μπορώ στο σκαλπ την βάζεις για το σκαλπ προορίζεται... τι διάολο γίνεται ρε πστμ...

ε στο κεφαλι ειναι και το 90% των παρενεργειων...βαζεις μινοξ στους κροταφους μπαινει τοπικα εκει στο αιματακι ε λιγο πιο κατω ειναι τα φρυδια....τσουπ παρε τριχες κι εκει... :p :p

....μετα απο αυτα και μετα απο πολυ καιρο χρησης μπορει να ακολουθησει και αυξηση βαρους και πολλαααα χρονια αργοτερα ισως και προβλημα σε καμια καρδια,ξερω γω...εγω της εχω δωσει μαξιμουμ χρονο χρησης μια 8ετια εχω κλεισει ηδη 3-4 χρονια περιπου με τα σταματα ξεκινα ε αλλη μια 5ετια και το κοβω,δε θα τη παιρνω μια ζωη...τουλαχιστον να φτασω 33-34 με λιγο μαλλι εκει πανω και μετα να τ αφησω να πεσουν και να εχω τη δικαιολογια οτι να γερασα και μου πεσανε... :grandpa:
 
Μπλουζα