Μινοξιδίλη από φαρμακοποιό

irenikus

New Member
Καλησπέρα σας,

Αγόρασα φτιαχτή μινοξιδίλη από το φαρμακείο 5% , αλλά ήθελα να σας ρωτήσω εάν θα είναι αποτελεσματική σαν την kirkland / Regaine.

Ο λόγος είναι διότι το μείγμα περιέχει : 5% Μινοξιδίλη , ενισχυμένο με βάμματα τσουκνίδας, δενδρολίβανου και έλαια από γεράνι δενδρολίβανο και κυπαρίσσι.

Προφανώς τα φυτικά που περιέχει δεν πρόκειται να βοηθήσουν σε κάτι, απλά αναρωτιέμαι μήπως μειώνουν την δράση της μινοξιδίλης.


Επίσης , αφρό από εξωτερικό δεν στέλνει κανείς ;

Σας ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι η ενεργή ουσία. Απο τη στιγμή που έχει 5% Minoxidil εισαι οκ. Τη απορρόφηση της Μινοξ την δυσσκολευει ότι έχει ψευδάργυρο (Zinc). Γιαυτό πρέπει να προσέχουμε το σαμπουάν και τη λοτιον που χρησιμοποιούμε πριν τη Μινοξ.
Αν ψαχνεις για κάτι οικονομικό πάρε το AXELAN 5%. Εγώ έκοψα το σκέυασμα που έπαιρνα (συμβουλή κ. Αναστασακη) και πήγα σε αυτό. Κοστιζει 16€ και βγάζει μήνα.
 

irenikus

New Member
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, θα την λάβω υπόψη!
Τρίτη μέρα που τη χρησιμοποιώ αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σε ένα λεπτό μετά την χρήση της είναι οκ και δεν τρέχει, σε αντίθεση με σχόλια που διαβάζω ότι θέλει καμιά ώρα. Ίσως φταίει ότι βάζω σε διάφορα σημεία στο κεφάλι μου και μετά κάνω λίγο μασάζ με τα δάχτυλά μου.
 

gerassis

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση, θα την λάβω υπόψη!
Τρίτη μέρα που τη χρησιμοποιώ αλλά μου κάνει εντύπωση ότι σε ένα λεπτό μετά την χρήση της είναι οκ και δεν τρέχει, σε αντίθεση με σχόλια που διαβάζω ότι θέλει καμιά ώρα. Ίσως φταίει ότι βάζω σε διάφορα σημεία στο κεφάλι μου και μετά κάνω λίγο μασάζ με τα δάχτυλά μου.
Η Μινοξιδιλη έχει χρώμα άσπρο. Αν βαλεις μεγάλη ποσότητα οταν στεγνώσει θα παρατηρήσεις ενα θαμπό ανεπαίσθητο άσπρο επίπεδο στα μαλλιά σου.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα σας,

Αγόρασα φτιαχτή μινοξιδίλη από το φαρμακείο 5% , αλλά ήθελα να σας ρωτήσω εάν θα είναι αποτελεσματική σαν την kirkland / Regaine.

Ο λόγος είναι διότι το μείγμα περιέχει : 5% Μινοξιδίλη , ενισχυμένο με βάμματα τσουκνίδας, δενδρολίβανου και έλαια από γεράνι δενδρολίβανο και κυπαρίσσι.

Προφανώς τα φυτικά που περιέχει δεν πρόκειται να βοηθήσουν σε κάτι, απλά αναρωτιέμαι μήπως μειώνουν την δράση της μινοξιδίλης.


Επίσης , αφρό από εξωτερικό δεν στέλνει κανείς ;

Σας ευχαριστώ
γιατι να μη παρεις την κλασσικη μινοξ; το μονο που θα σου δωσουν αυτα τα ελαια ειναι εξτρα λαδιλα στα μαλλια σου.....
 

makakas

Member
Ρώτησα και εγώ σε φαρμακείο που φτιάχνει μινοξ και μου είπαν πως θέλει κατευθείαν ψυγείο, ισχύει αυτό?
Αν είναι να την έχω συνεχώς στο ψυγείο τι κατάλαβα.Παντως συμφέρει 15 ευρώ 100 ml,40 ml extra.
 

dim d

Well-Known Member
Ρώτησα και εγώ σε φαρμακείο που φτιάχνει μινοξ και μου είπαν πως θέλει κατευθείαν ψυγείο, ισχύει αυτό?
Αν είναι να την έχω συνεχώς στο ψυγείο τι κατάλαβα.Παντως συμφέρει 15 ευρώ 100 ml,40 ml extra.
δεν χρειαζεται ψυγειο βεβαια..βλεπεις το ριγκειν στα φαρμακεια να ειναι σε ψυγειο;
 

dim d

Well-Known Member
Ειλικρινα ολα τα μπραντ μινοξ, hairway,ριγκειν,αξελαν κλπ θελουν θερμοκρασια δωματιου. σιγουρα οχι πολλη ζεστη. Προφανως για να θελει ψυγειο δεν ειναι μονο μινοξιδιλη αλλα και με κατι εξτρα. Δεν βλεπω τον λογο να μπεις σε αυτη την ταλαιπωρια.
 

1234

New Member
Να ρωτήσω κατι για να μην ανοιξω θεμα...
Εμενα αραιώνει γενικα ολο το πανω μερος του κεφαλιου μου, μπορω να βαζω περισσότερο να το καλύψω? ή θελει αυστηρά αυτο το 1 γρ?
Ευχαριστω
 

manly_Man

Well-Known Member
Να ρωτήσω κατι για να μην ανοιξω θεμα...
Εμενα αραιώνει γενικα ολο το πανω μερος του κεφαλιου μου, μπορω να βαζω περισσότερο να το καλύψω? ή θελει αυστηρά αυτο το 1 γρ?
Ευχαριστω
μεχρι 2 ml τη μερα, αν βαζεις μια φορα τη μερα μπορεις να βαλεις περισσοτερο απο 1 μλ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Να ρωτήσω κατι για να μην ανοιξω θεμα...
Εμενα αραιώνει γενικα ολο το πανω μερος του κεφαλιου μου, μπορω να βαζω περισσότερο να το καλύψω? ή θελει αυστηρά αυτο το 1 γρ?
Ευχαριστω
αν εχεις διαχυτη αραιωση καλο ειναι να σκεφτεις την φινα.
 

1234

New Member
Για αρχη την κατανόηση σας.
Δεν εχω επήρεια, ξεκίνησα πριν 2 μηνες να βαζω minoxil Rongaine, δεν εβλεπα διαφορά αλλα το συνεχιζα γιατι διάβασα οτι στο 2ο μηνα ξεκιναει να βλεπεις αποτελεσμα.
Τωρα βλεπω να μου πεφτουν πολλες τριχες (και κοντες) και εχω φρικαρει... Ειναι αναμενόμενο? Ετσι λειτουργεί?
Βαζω σε ενα σημειο μονο, λειτουργει μονο εκει ή και παραδιπλα? γιατι φεύγουν απο παντου νομίζω.
- Παίρνω saw palmeto 6 μηνες τωρα γιατι ειχα και θεμα μεπροστατιτιδα. Συνεχίζω.
- Τεστοστερονη ειχα απο 300-350, τωρα εχω 470ng αλλα και παλι δεν αισθανομαι καλα. Νιωθω ολα τα συμπτώματα.
- Νομιζω πως τα μαλλιά μου λαδώνουν πολυ παραπάνω
Δε ξερω πως να το χειριστώ, σε τι γιατρο να παω? Ειναι απλα αναμενομενο του rogaine?
Ευχαριστω.
Ανυπαρχει link για το πως λειτουργεί to minoxil (γιατι ειμαι σιγουρος εχει υποθει εδω μεσσα) ας το γράψει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα