Μεταμόσχευση 22/10/2012 - 1620 grafts fue - hdc

jj_hl

New Member
Καλησπέρα,

Παρ' όλο που παρακολουθώ το forum εδώ και αρκετό καιρό μέχρι τώρα δεν είχα γράψει κάτι κι αυτό είναι το πρώτο post μου. Τόσο καιρό έμαθα πολλά πράγματα για τις θεραπείες και κυρίως για τις κλινικές μεταμοσχεύσεων. Αν δεν υπήρχε το forum πολύ πιθανό να έδινα τα λεφτά μου (και κυρίως την μοίρα του τριχωτού της κεφαλής μου) στην τύχη. Ήρθε τώρα κι η σειρά μου να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.

Το μαλλί μου είχε αρχίσει να αραιώνει από τα 24 μου περίπου. Τώρα είμαι 34ων ετών και το κακό στην hairline είχε παραγίνει οπότε τα 1620 grafts μπήκαν εκεί. Και το crown μου έχει πρόβλημα, αλλά μου πρότειναν κι από την κλινική να το αφήσουμε για την ώρα για λόγους shock loss. Δεν είναι τελείως τραγικά τα πράγματα οπότε θα κάνω λίγη υπομονή. Εδώ και κάνα χρόνο περίπου παίρνω 1mg finasteride καθημερινά και έχει βοηθήσει. Αλλά δυστυχώς την ξεκίνησα αργά και τα μπροστινά μαλλιά δεν τα πρόλαβα, οπότε η επέμβαση ήταν απλά θέμα απόφασης, όχι χρόνου. Δεν έχω πάρει ακόμα τα αλλα δύο από τα Big 3 αλλά το σκέφτομαι να τα ξεκινήσω.

Ο γιατρος μου ήταν ο Κυριάκος Μάρας. Η συνενόηση για την μετάβασή μου στην Κύπρο έγινε με τον Θεόδωρο Φιούρη. Η εντύπωση που αποκόμισα από την HDC είναι ότι είχα να κάνω με επαγγελματίες που ξέρουν καλά τη δουλειά τους. Επειδή έχω δει ερωτησεις και αλλού στο forum, πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν και οι τεχνικοί, πράγμα πολύ σημαντικό μιας και βασίζεται πάνω τους μεγάλο κομμάτι της διαδικασίας της μεταμόσχευσης. Όντας άσχετος, όλες αυτές οι κρισεις βασιζονται στο φαίνεσθαι και η απόλυτη κρίση σχετικά με την επιτυχία της επέμβασης θα έρθει σε 6-8 μήνες από σήμερα. Εγώ προς το παρόν κρατάω την υπόσχεση του Κυριάκου Μάρα λίγο πριν ξεκινήσει η διαδικασία, ότι το μαλλί που θα μπει στο hairline δεν θα έχει την ίδια πυκνότητα όπως το υπόλοιπο, αλλά θα φαινεται και θα το αισθάνομαι σαν να την έχει. Το περιφημο illusion of density που έχω δει να αναφέρεται αρκετές φορές στο forum.

Η επέμβαση κόστισε 5.500 ευρώ, ολοκληρώθηκε σε μία μέρα και κράτησε 10 ώρες. Μετά την επέμβαση, η οποία έγινε Δευτέρα, έκατσα στην Κύπρο μέχρι το Σάββατο και δυο φορές την ημέρα πήγαινα στην κλινική για λούσιμο. Μου είχαν πει να ψεκαζομαι άνα μισάωρο, αλλά μάλλον η ξηρότητα του δέρματός μου έπαιξε κάποιο ρόλο μιας και την πρώτη μέρα μου είπαν ότι έβλεπαν στεγνή την περιοχή, οπότε τις επόμενες μέρες ψεκαζόμουν ανά 10λεπτο. Για το πρήξιμο έβαζα πάγο και έκανα μασάζ. Την Παρασκευή ένιωσα το αριστερό μου μάτι να πιέζεται λίγο από τα πλάγια όπου είχε κατέβει το υγρό αλλά με λίγο τοπικό μασαζάκι ήταν μια χαρά. Η χειρότερη βραδιά για μένα ήταν η πρώτη, όπου είχα τεράστιο φόβο ότι θα γυρίσω στον ύπνο μου και θα τραυματίσω τα grafts. Το αποτέλεσμα ήταν να μην κοιμηθώ πάνω από κάνα 2ωρο. Ειρωνικά, την δεύτερη βραδιά χαλάρωσα, με πήρε ο ύπνος κι έκανα μια μικρή κολοτούμπα με αποτέλεσμα να μετακινηθούν 2 grafts, χωρίς να βγουν τελείως. Η τεχνικός που με είδε το επόμενο πρωί τα ξανατοποθέτησε λέγοντας ότι μάλλον θα είναι εντάξει μιας και δεν βγήκαν τελείως έξω. Καλό θα ήταν να είχα (ή να έδινε η κλινική) κάποιο ειδικό μαξιλάρι που να κρατάει το κεφάλι σταθερό.

Αυτά από την όλη εμπειρία. Τώρα περιμένω να αρχίσουν να πέφτουν οι τρίχες (προετοιμάζομαι ψυχολογικά) και περιμένω να τις ξαναδώ σε 6-8 μήνες. Επισυνάπτω photo πριν και μετά την επέμβαση.

Χαιρετώ,

JJ


Κι άλλες photo


Και μια τελευταία


(EDIT: Οι φωτογραφίες αφαιρέθηκαν)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
το σιγουρο ειναι οτι η hdc δεν χρεωνει με αυτην την τιμη αλλα τι αλλο ειδες Feni οντως?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Όπως έχω ξαναπεί, μέλη τουρίστες με 0 ποστ που μπένουν απλά να αναφέρουν την μεταμόσχευσή τους από εμένα θα έχουν ban.
 

Faderberg

Member
Καλα κανει ο Feni, αφήστε τον. Να ξερουμε τι μας γινεται.
Εχουν ξαναγραφτεί κι αλλα παρομοια ποστς. Οι φωτος δεν λενε τπτ, απειρες μπορούν να βρεθουν. Πως να εμπιστυευτει κανεις την Κυπρο και την Ελλάδα οταν υπαρχουν εστω και ελαχιστα τετοια μελη; Και μονο η γλώσσα ειναι λογος να τις απορριψει καποιος, οσο καλα αποτελεσματα κι αν δείχνονται σε ενα forum με την ιδια γλωσσα..

Feni διέγραψε και το θεμα και ολα τα παρόμοια για να μην φαινεται ο λόγος που banarontai. Γιατι ετσι θα γινει το αντίθετο, θα κανουν εγγραφη θα γραφουν μερικα ποστ και μετα παλι τα ιδια. Δεν θα τους καταλαβαίνουμε.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Faderberg είπε:
Καλα κανει ο Feni, αφήστε τον. Να ξερουμε τι μας γινεται.
Εχουν ξαναγραφτεί κι αλλα παρομοια ποστς. Οι φωτος δεν λενε τπτ, απειρες μπορούν να βρεθουν. Πως να εμπιστυευτει κανεις την Κυπρο και την Ελλάδα οταν υπαρχουν εστω και ελαχιστα τετοια μελη; Και μονο η γλώσσα ειναι λογος να τις απορριψει καποιος, οσο καλα αποτελεσματα κι αν δείχνονται σε ενα forum με την ιδια γλωσσα..

Feni διέγραψε και το θεμα και ολα τα παρόμοια για να μην φαινεται ο λόγος που banarontai. Γιατι ετσι θα γινει το αντίθετο, θα κανουν εγγραφη θα γραφουν μερικα ποστ και μετα παλι τα ιδια. Δεν θα τους καταλαβαίνουμε.

Είμαι άνθρωπος που δεν του αρέσει να γίνονται τα πάντα στο "background" με τους χρήστες να μην ξέρουν τι γίνετε στο φόρουμ που γράφουν...
Άφησα επίτιδες αυτό το θέμα, και ένα άλλο παρόμοιο άλλης κλινικής ως πληροφόρηση των μελών.
Αυτό δεν σημένει βέβαια ότι θα αφήνω όλα τα παρόμοια θέματα... απλά 1-2 για να ξέρει ο κόσμος τι γίνετε....

Θα παρακαλέσω όλους να μην επιτίθεστε στις κλινικές... ούτος ή άλλος την δουλειά τους προσπαθούν να κάνουν, και προς θεου το ban δεν είχε να κάνει όσον αφορά τις φωτογραφίες , το αποτέλεσμα ή κάποια άλλη τέτεια λεπτομέρια.

Όπως έχω ξαναπεί, είναι διαφορετικό καποιος απο εμας που μιλάμε εδώ να πάει να κάνει μεταμόσχευση και να ποστάρει την εμπειρεία του, και είναι διαφορετικό κάποιος χ που δεν τον ξέρουμε να του πει η ίδια η κλινική να μπει στο φόρουμ να γράψει για να πετύχει καλύτερη τιμή ή και εγώ δεν ξέρω τι.

Αυτήν την παράγραφο άμα καταλάβεται δεν χρειάζετε τίποτα άλλο.

Εγώ προσωπικά, τον μόνο χρήστη εδώ μέσα που εμπιστεύομαι 1000% ως την αξιοπιστία του ίδιου και στα γραφώμενά του για την μεταμόσχευση που έχει κάνει, θεωρώ τον tropheus.
 

Faderberg

Member
Ειναι πιο δικαιο να ξέρει ο κόσμος τους κανονες, τι γινεται και τι banaretai, ομως απο την αλλη αυτο δεν πρεπει να το ξερουν μελη που εξυπηρετουν κλινικες και γιατρους προσποιουμενα.
Οκ ας υπαρχουν μερικα κλειδωμενα θεματα για ενημερωση και γιατι καπου πρεπει να γραφεται ως προειδοποιηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα