Μεταμόσχευση στην Γερμανια

giannisgx89

New Member
Γεια σας παιδια!

Ναι, και εγώ όπως και πολλοί άλλοι σκέφτομαι να κάνω μια μεταμόσχευση τώρα που είμαι 24 και να μου κρατήσει το μαλλί τουλάχιστον μέχρι τα 35.
Απο εκεί και πέρα δεν νομίζω να ασχοληθώ με τα μαλλιά μου.

Το πρόβλημα είχε ξεκινήσει πριν 2 χρόνια και απο τότε στο πίσω μέρος αδειάζω με αργούς ρυθμούς.
Άνοιξα αυτό το θέμα για να να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει η έχει ακούσει καλές κριτικές για τις κλινικές στην Γερμανία σε σχέση με αυτές που διαβάζω
τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ.

Όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω απο την φώτο που ανέβασα ποσά γκραφς πιστεύεται ότι θα χρειαστώ και πόσο περίπου θα μου κοστίσει ανάλογα με το πόσα θα χρειαστώ? Το "πρόβλημα" είναι κληρονομικό και ο πατέρας που μέχρι τα 30 (57 τώρα) του είχε ήδη αδειάσει πίσω και λίγο στους κροτάφους, οπότε πιστεύω ότι είμαι ακριβώς στον ίδιο δρόμο.
(δεν ξέρω αν ο φωτισμός είναι αρκετός, αν δεν είναι γράψτε μου να ανεβάσω άλλη).

Να σημειώσω ότι είχα ξεκινήσει θεραπεία με Rogain και έβαζα σε όλο το κεφάλι απο την απελπισία μου πράγμα που έκανε τα πράγματα πολύ χειρότερα
μετά απο 3 μήνες που σταμάτησα την θεραπεία δηλαδή η αραίωση έφτασε σε όλο το κεφάλι αλλά μετά απο ένα χρόνο περίπου το μαλλί επανήλθε στην
κατάσταση που έπρεπε, τουλάχιστον μπροστά. Η θεραπεία στους 3 μήνες που την ακολούθησα είχε τρομερά αποτελέσματα και ήμουν πολυ ευχαριστημένος.
Ο λόγος που δεν την συνέχισα ήταν γιατί έχω πολύ λιπαρό μαλλί και όταν μεγάλωνε η εικόνα ήταν πολύ άσχημη και ενας ακόμα λόγος ήταν οτι δεν θέλω
μια ζωή να βάζω χημικά στο κεφάλι μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :)
 

Συνημμένα

  • IMG_20131220_180946.jpg
    IMG_20131220_180946.jpg
    882 KB · Προβολές: 222

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Φίλε Γιάννη καλώς όρισες. Εκ των λεγομένων σου υποθέτω οτι επικεντρώνεσαι μόνο στο πίσω μέρος του τριχωτό (crown) και άρα θεωρώ οτι γνωρίζεις οτι η συγκεκριμένη περιοχή έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Ο ισχυρισμός οτι είναι "αχόρταγη" με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αφού εκτός απο την φορά των τριχών που ακολουθούν συνήθως μια κυκλική ακολουθία , είναι και πιο δύσκολο να πετύχεις αυτό που λέμε "ψευδαίσθηση πυκνότητας" καθώς ο φωτισμός σε οποιαδήποτε στιγμή της καθημερινότητας σου πέφτει ακριβώς σε αυτήν.

Με δεδομένο λοιπόν τόσο την ηλικία σου, όσο και το οτι ουσιαστικά δεν έχεις ξεκινήσει κάποια θεραπεία μακροχρόνια θεωρώ οτι ΔΕΝ θα έπρεπε να κάνεις μεταμόσχευση άμεσα. Έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα με κάποια συστηματική και συνεπής αγωγή!

Αν πάλι εμμένεις στην απόφαση σου να πας για μεταμόσχευση, γνώμη μου είναι να κινηθείς αμυντικά, χωρίς να σπαταλήσεις πάρα πολλά μοσχεύματα εκεί. 2000 το μέγιστο λοιπόν. Η εικόνα μας άλλωστε χαρακτηρίζεται απο το πρόσωπο μας, και όχι απο την πλάτη μας. Θεωρώ ανούσιο λοιπόν να πας για μεγάλες πυκνότητες.
Επίσης, πολύ σημαντικό και θα πρέπει να το γνωρίζεις. Αν δεν ασχοληθείς με το εμπρόσθιο τμήμα του τριχωτού σου τώρα, στο μέλλον θα χρειαστείς σίγουρα και δεύτερη επέμβαση. Θα είναι φοβερά αντιαισθητικό -και εννοείται περίεργο- αν χάσεις τα μαλλάκια σου μπροστά και μείνεις μόνο με τα μεταμοσχευμένα πίσω.
Προσοχή λοιπόν και κυρίως σοβαρή προσέγγιση. Επαναλαμβάνω όμως οτι εγώ στην θέση σου θα πάλευα με θεραπείες για κάποια χρόνια ακόμα.
 

giannisgx89

New Member
Σε ευχαριστώ Gio για την άμεση απάντηση!

Όντος δεν είχα σκεφτεί ότι το crown έχει δικές του ιδιαιτερότητες και έχεις απόλυτο δίκιο. Γνωρίζω οτι είναι δύσκολο να πετύχει μια πολυ καλή πύκνωση,
όμως εγω δεν απαιτώ σε καμία περίπτωση το μαλλί που είχα πριν 3-4 χρόνια. Ενα αποτέλεσμα σαν αυτο στην εικόνα που ανέβασα και μια καλύτερη πύκνωση τουλάχιστον μέχρι τα 35.

Όσο για τον αν μου πέσουν οι τρίχες μπροστά εγώ βασίζομαι οτι έχω και θα έχω το "πάτερν" του πατέρα μου λογο κληρονομικότητας. Έχω ακριβώς ολα
τα προβλήματα που είχε ο πατέρας μου μικρός και με αλλεργίες και με το κεφάλι του που και αρκετά άλλα.
Οπότε αν το μπροστινό μέρος δεν αλλάξει δραματικά πιστεύεις οτι θα υπάρχει πρόβλημα? Να σημειώσω επίσης οτι τουλάχιστον όσο γνωρίζω
δεν υπάρχει "πρόβλημα" στην οικογένεια με το μπροστινό μέρος του κεφαλιού.

Για τις θεραπείες που ανέφερες, οτι μπορώ να κάνω για να κρατήσω τα μαλλιά που μου μείνανε μερικά χρόνια ακόμα το σκεφτόμουν αλλα όπως έγραψα
και στο αρχικό μου ποστ, έχω τρομερό πρόβλημα με λιπαρά μαλλιά και όταν ψεκάζω το κεφάλι μου με Rogain αυτο δεν στεγνώνει και κάνει το μαλλί
πολύ ποιο λιπαρό και φαίνεται πολύ μεγαλύτερη ι αραίωση. Αν δεν είχα θέμα με λιπαρότητα σίγουρα θα ασχολούμουν.

Εδώ είπες κάτι πολυ σωστό που πρέπει όλοι να το έχουμε στο μυαλό μας "Η εικόνα μας άλλωστε χαρακτηρίζεται απο το πρόσωπο μας, και όχι απο την πλάτη μας" :wink:
 

giannis25

Member
εγω αυτο που εκανα και που εχω διαβασει και απο αλλα μελη οτι το εκαναν και σταματησε η τριχοπτωση τους.δεν βγαλαν καινουργιαν μαλλια αλλα δεν εχασαν παλι καθολου μαλλια αυτο που πηρανε ηταν ομεγα-3. εγω παιρνω 750 mg καθε μερα απο τη healthaid τα ομεγα 3 σκετα χωρις ομεγα 6 η 9 μεσα και η τριχοπτωση σταματησε.2 χρονια ενω εχανα ειμαι στην ιδια ακριβως κατασταση. αλλα αν τα σταματησεις η κατασταση θα γινει χειροτερη. πρεπει να τα παίρνεις εφ ορου ζωης.μεταμοσχευση εγω πιστευω οι καλυτεροι ειναι η H*C στη κυπρο. για γερμανια δεν εχω ιδέα αλλα ψάξτο πάρα πάρα πολύ.
 

Gio

New Member
Όσον αφορά το regaine, μπορείς να πας σε αφρό, όπως θα κάνω και εγώ με το νέο έτος..
Γενικότερα πάντως, υπάρχουν πολλές επιλογές στο θέμα αγωγή. Πρέπει απλά να δοκιμάσεις ποιά θα έχει το καλύτερο αποτέλεσμα πάνω σου. Το σημαντικό όμως είναι να της δώσεις χρόνο μα κυρίως να είσαι συνεπής. Δεν μπορείς να φανταστείς το θαύμα που γίνει στο μαλλί σου μετά απο μερικούς μήνες..

Απο εκεί και πέρα, γράφεις οτι "στηρίζεσαι" στην κληρονομικότητα της οικογενείας για το pattern που νομίζεις οτι θα ακολουθήσεις αλλά αυτό δεν είναι πάντα αρκετά ακριβές, αφού τα γονίδια μπορούν να μας γυρίσουν 3 και 4 γενιές πίσω. Αν είσαι απόλυτα σίγουρος (έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και μετρήσεις) τότε εντάξει. Αν όμως η τριχόπτωση σου δεν εξελιχθεί ομαλά (γιατι πέραν των γονιδίων , η διατροφή, το άγχος κ.τ.λ επηρεάζουν την ΑΑ) τότε πολύ πιο σύντομα απο τα 35 σου, θα ψάχνεσαι για δεύτερη μεταμόσχευση.
 

Salvadore

Member
για μενα παντως το θεμα crown ειναι το ιδιο ενοχλητικο οσο ενοχλητικη ειναι και η αραιωση μπροστα! δεν θα μαρεσε σε καμια περιπτωση να μην εχω καλη πυκνοτητα στο crown...
 

malloumpas

New Member
Για Γερμανία δεν έχω ακούσει κάποιον καλό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει βέβαια. Για Βέλγιο έχω ακούσει 2-3 καλούς, πχ Ντε Ρε'ι'ς, Μπισανγκα, Φεριντουνι. Παίρνεις το τρένο και πας.
 

gkast

Active Member
giannisgx89 είπε:
Σε ευχαριστώ Gio για την άμεση απάντηση!

Όντος δεν είχα σκεφτεί ότι το crown έχει δικές του ιδιαιτερότητες και έχεις απόλυτο δίκιο. Γνωρίζω οτι είναι δύσκολο να πετύχει μια πολυ καλή πύκνωση,
όμως εγω δεν απαιτώ σε καμία περίπτωση το μαλλί που είχα πριν 3-4 χρόνια. Ενα αποτέλεσμα σαν αυτο στην εικόνα που ανέβασα και μια καλύτερη πύκνωση τουλάχιστον μέχρι τα 35.

Όσο για τον αν μου πέσουν οι τρίχες μπροστά εγώ βασίζομαι οτι έχω και θα έχω το "πάτερν" του πατέρα μου λογο κληρονομικότητας. Έχω ακριβώς ολα
τα προβλήματα που είχε ο πατέρας μου μικρός και με αλλεργίες και με το κεφάλι του που και αρκετά άλλα.
Οπότε αν το μπροστινό μέρος δεν αλλάξει δραματικά πιστεύεις οτι θα υπάρχει πρόβλημα? Να σημειώσω επίσης οτι τουλάχιστον όσο γνωρίζω
δεν υπάρχει "πρόβλημα" στην οικογένεια με το μπροστινό μέρος του κεφαλιού.

Για τις θεραπείες που ανέφερες, οτι μπορώ να κάνω για να κρατήσω τα μαλλιά που μου μείνανε μερικά χρόνια ακόμα το σκεφτόμουν αλλα όπως έγραψα
και στο αρχικό μου ποστ, έχω τρομερό πρόβλημα με λιπαρά μαλλιά και όταν ψεκάζω το κεφάλι μου με Rogain αυτο δεν στεγνώνει και κάνει το μαλλί
πολύ ποιο λιπαρό και φαίνεται πολύ μεγαλύτερη ι αραίωση. Αν δεν είχα θέμα με λιπαρότητα σίγουρα θα ασχολούμουν.

Εδώ είπες κάτι πολυ σωστό που πρέπει όλοι να το έχουμε στο μυαλό μας "Η εικόνα μας άλλωστε χαρακτηρίζεται απο το πρόσωπο μας, και όχι απο την πλάτη μας" :wink:
Φίλε γιάννη εγώ πιστεύω να ψαχτείς γερμανία είναi πολύ καλοί στο haircut.......:m02:
Πέρα απο την πλάκα για μένα εαν σε πέρνουν τα οικονομικά σου πήγαινε βέλγιο ή κάνε κάποια θεραπεία δεν έχεις και κανα φοβερό πρόβλημα .....πολέματο με θεραπείες μερικα χρόνια μέχρι να δείς που θα σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση για μένα είσαι μια χαρά στην τελικη βάλε λιγο τοπικ και προχώρα φίλε..:5m:
 

giannisgx89

New Member
Παιδιά τι να πω, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
Μπορώ να πω ότι μου ανεβάσατε την διάθεση για ξαναδοκιμάσω θεραπεία, που σημαίνει ότι θα πρέπει να κουρέψω το μαλλί πολύ κοντό για να μην
είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα η λιπαρότητα και αργότερα μετά από 1-2 χρόνια (ανάλογα) το ξανασκέφτομαι για μεταμόσχευση.

@malloumpas και gkast
Δεν υπάρχει θέμα, αν στο Βέλγιο είναι πολύ καλύτεροι σε σύγκριση με την Κύπρο τότε πάω Βέλγιο!

@Salvadore
Στην αρχή ναι με ενοχλούσε που άδειαζε μπροστά αλλά έχει σταματήσει και μπορώ να πώ οτι μου πάει. : P
Πίσω με ενοχλεί κάπως.

Λογικά την δευτέρα θα πάω να πάρω Rogaine από το φαρμακείο και θα βάζω μόνο στο crown αυτη την φορά!
Ο φίλος Gio ανέφερε το Rogain Foam. Μπορώ να το προμηθευτώ απο Ελληνικό φαρμακείο? Η δράσει του θα είναι η ίδια με το απλό Rogaine?
Κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις γιατί δεν θέλω να πάω σε δερματολόγο να μου γράψει, Axelan και κάποια σαμπουάν.

Τέλος σε περίπτωση που πάρω το Rogaine Foam θα είναι το μόνο που πρέπει να χρησιμοποιήσω για να σταματήσω την τριχόπτωση η δρά καλύτερα
σε συνδυασμό με άλλα σαμπουάν?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά!
 

malloumpas

New Member
Βασικά για μένα οι καλύτεροι είναι στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Στην Κύπρο είναι πολύ καλοί αλλά είναι ενοχλητικό το γεγονός ότι έχουν χωθεί τσιράκια τους στο φόρουμ και τους λιβανίζουν μέρα-νύχτα
 
Μπλουζα