Μεταμόσχευση και ξηροδερμία

zalayeta

New Member
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά, είμαι νέος στο φόρουμ και πριν 2 μηνες έκανα τη 2η μου μεταμόσχευση. Η 1η ήταν άκρως επιτυχής, για τη δεύτερη έχω κάποιες ανησυχίες αλλά ας περιμένω καλύτερα λίγο ακόμα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι λόγω του Regaine έχω πολύ έντονη ξηροδερμία. Φοβάμαι πολύ τα σαμπουάν με κετοκοναζόλη γιατί νομίζω ότι επιταχύνουν την τριχόπτωση των υπόλοιπων μαλλιών. Πείτε μου γι αυτό τη γνώμη σας.
Για αυτό το μήνα μου είπε ο γιατρός να χρησιμοποιώ ρεγκέν μόνο το βράδυ και από τον άλλο μήνα κανονικά.

Παλαιότερα χρησιμοποιούσα μια φορά την εβδομάδα το σαμπουάν ionil το οποίο περιέχει πίσσα λιθανθράκων. Μου το είχε προτείνει κάποιος δερματολόγος, πολύ αποτελεσματικό για την ξηροδερμία αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλό να το βάλω μετεπεμβατικά και επίσης δεν ξέρω αν επιταχύνει την τριχόπτωση των μαμά μαλλιών. Κάποιος πιο έμπειρος ας μου πει τη γνώμη του και γι αυτό.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια άλλη λοσιόν μινοξιδίλης που να είναι πιο ήπια ως προς την ξηροδερμία;
Φυναστερίδη δεν παίρνω ούτε για πλάκα.


Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
γεια χαρα!!! σκεφτεσαι να ενημερωσεις και για τις μεταμοσχευσεις σου με φωτο κτλ?και που εκανες?
 

zalayeta

New Member
D*I και τις δυο.φωτογραφίες δεν έχω τώρα θα έχω σε μια βδομάδα που θα επιστρέψω στη βάση μου.
Η πρώτη 750 grafts μπροστά και η δεύτερη 1250 στο υπόλοιπο σκαλπ.
Στην πρώτη είχα άμεση φύτρωση καθώς ελάχιστες τρίχες έπεσαν. Όπως τις έβαλα μεγάλωσαν και είχα καλό αποτέλεσμα από τους πρώτους μήνες.
Τώρα στη δεύτερη έχουν πέσει τα πάντα και η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λιγάκι. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η ένταση της ξηροδερμίας. Εμποδίζει τη φύτρωση;
Επίσης σε τρια - τεσσερα σημεία είχα κάτι σαν θυλακίτιδα. Γνωρίζει κανείς αν από αυτό νεκρώνουν τα μοσχεύματα;
 

Δημητρης38

Active Member
Η ξηροδερμια προκαλει Σ.Δ. που προκαλει επισης μειωμενη φυτρωση.
Κοψε την μινοξιδιλη

Η θυλακιτιδα ειναι προβλημα αδερφε.
Νεκρωνει τον θυλακα και φαλακραινει την επιφανεια
Να απευθυνθεις σε δερματολογο ή στην κλινικη σου για θεραπεια
 

dimitris50423

Well-Known Member
γιατι μονο 750 μοσχευματα την πρωτη φορα φιλε? ειχες μικρο προβλημα? περιμενουμε να δουμε φωτο οταν μπορεσεις
 
Μπλουζα