Μεταμοσχευση στην Θεσσαλονικη 15/12/23 - 4 Μηνες μετα...

Tasos1977

New Member
Γεια και απο μενα.

Στις 15 δεκεμβριου εκανα και γω επιτελους μεταμοσχευση που το σκεφτομουν αρκετο καιρο και θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου για οσους το σκεφτονται.

Ειμαι 46 ετων και στοχος ηταν να φτιαξω πρωτα το πισω μερος του κεφαλιου, το γνωστο απαισιο μπιφτεκι το οποιο με χαλουσε παρα πολυ και σε μια επομενη να μαζευα και τους κροταφους μου...Πρωτα ομως ηθελα να διορθωσω το πισω

Ο γιατρος μου ειναι ο Αγγελος Κεραμυδας https://www.instagram.com/angelos_keramidas/ και η επεμβαση εγινε στην κλινικη https://k-hairclinic.gr/

Η επεμβαση εγινε σε δυο μερες απο περιπου 9 ωρες η καθε μερα με ενα διαλλειμα ενδιαμεσα για καφεδακι η φαγητο
Στην επεμβαση ηταν ο γιατρος και 2 κοριτσια που χωριζανε τα τριχοθυλακια και φροντιζανε οτι χρειαζετε κατα την ωρα της επεμβασης...Ολη η διαδικασια εγινε απο τον γιατρο, και το βγαλε και το βαλε...

Μερα πρωτη ,τοπικη αναισθησια και ξεκιναμε...
Μετα τα πρωτα τσιμπιματακια,και εδω να πω οτι σε σχεση με αυτα που εχω διαβασει σε αλλα νηματα οτι για καποιους ο πονος ηταν πολυ εντονος για μενα ηταν πολυ ανεκτος :) ,...ελαφρα ενοχληση για 2 λεπτακια, πολυ ελαφρυτερη απο την ενεση του οδοντιατρου θα λεγα,μαλλον ο γιατρος ειναι ελαφροχερης :) Χρησιμοποιει και κατι που σου προκαλει μια ελαφρα δονηση στο κεφαλι την ωρα της ενεσης και δε καταλαβαινεις και πολλα.
Μετα την αναισθησια δε καταλαβαινεις τιποτα μονο αισθανεσε το θορυβο απο το εργαλειο που κανει το extraction...

Η ατμοσφαιρα πολυ επαγγελματικη καθ ολη τη διαρκεια της επεμβασης και ο γιατρος απο την αρχη που τον γνωρισα μου εβγαλε εμπιστοσυνη και πολυ θετικη αυρα. Ποτε μιλουσαμε και ποτε επαιζα με το κινητο μου και μπορουσαμε να σταματησουμε οποτε ηθελα αν το χρειαζομουν.
Η πρωτη μερα τελειωσε πολυ καλα χωρις κανενα προβλημα,επιδεσμους και επιστροφη για ξεκουραση...κοιμηθηκα προσεκτικα στο μαξιλαρι μου κανονικα,οχι σηκωμενος, χωρις κανενα πονο ουτε καν παυσιπονο αφου ειμουν με την αναισθησια....

Ημερα δευτερη το ιδιο σκηνικο,αναισθησια το αλλο μισο κεφαλι και ξεκιναμε....ολα κυλησαν πολυ ομαλα και απο τη διαδικασια εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Οταν τελειωσαμε το κεφαλι μου ηταν πολυ καθαρο αμεσως μετα την επεμβαση χωρις κανενος ειδους πρηξιμο η καποια αιμοραγια περα απο το φυσιολογικο.
Επιδεσμους - οδηγιες - χειραψιες και ξεκιναει το ταξιδι της αναμονης.

Τις πρωτες 5 μερες δεν πηρα καν παυσιπονο γιατι ειχα την αναισθησια στο κεφαλι και δεν αισθανομουν κανενα πονο η τραβηγμα,καθολου φαγουρα η οτιδηποτε αλλο,δεν εκανα πρηξιματα η κοκκινιλες ,πεντακαθαρο κεφαλι οσο μπορει μετα απο μια διημερη επεμβαση.
Απο την 6 μερα αρχζισα να εχω πονακια στα σημεια που πηραμε τα μοσχευματα και ξεκινησα αλγκοφρεν 3 την ημερα για περιπου μια εβδομαδα...σιγα σιγα υποχωρησαν και τα τραβηγματα τσιμπηματα που ειχα ,σταματησα τα παυσιπονα αλλα η ευαισθησια στο δερμα του κεφαλιου εμεινε για τουλαχιστον 40 μερες μπορω να πω στα σημεια που ειχαμε παρει...εκει που βαλαμε δεν αισθανθηκα ποτε καμια ενοχληση.....

Απο κει και περα δεν ασχοληθηκα καθολου με το κεφαλι μου δεν κοιτουσα καν πως παει....

Βαζω μονο μινοχ 5% μια φορα τη μερα ,ενα ακομα σπραυ ετσι υποστηρικτικο (ψυχολογικο ) για την τριχοπτωση μια φορα τη μερα και βιταμινουλες βιοτιν.
Φινα δε πηρα τελικα αν και αγορασα ενα κουτι, μετα απο αρκετο διαβασμα που εριξα, αποφασισα οτι δε θελω να παρω


Σημερα 4 μηνες μετα ειμαι πολυ ευχαριστημενος για το πως εξελισσετε το πραγμα και πιστευω οτι θα παει πολυ καλα.Απο τελειως καραφλας εχω ηδη αρκετα μαλλακια και μολις ξεκινησαν.

Η φωτογραφια ειναι μια μερα πριν μπω για την επεμβαση 14/12/2023 και η αλλη τραβηγμενη προχειρα ακριβως 4 μηνες μετα 15/4/2024

Θα ανεβασω περισσοτερες φωτογραφιες στην συνεχεια
 

Συνημμένα

  • 03.jpg
    03.jpg
    575.3 KB · Προβολές: 19
  • ImportedPhoto_1713187938377.jpg
    ImportedPhoto_1713187938377.jpg
    111.6 KB · Προβολές: 19
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα