Μεταμοσχευση μαλλιων στην Τουρκια

Καλησπερα σε ολους, εχω σκοπο να κανω μεταμοσχευση μαλλιων στην κλινικη hair of istanbul μολις ηρεμησουν καπως τα πραγματα με τον κορονωιο ( αν και δεν ξερω αν μπορεις να πεταξεις απο Ελλαδα για Τουρκια). Η τριχοπτωση μου ξεκινησε απο την ηλικια των 16 οπου και εχασα οτι μαλλι ειχα στους κροταφους και στη μεση του hairline αν και υπαρχει μαλλι εχει γινει λεπτο και αδυναμο και γενικα ολα μου τα μαλλια ειναι αδυναμα και λεπτα. Πλεον ειμαι 24 και παραδοξως η τριχοπτωση δεν εχει επεκταθει απο τοτε περαιτέρω παρολα αυτα μου δημιουργησε τεραστιο ψυχολογικο προβλημα και γι αυτο η μεταμοσχευση για μενα ειναι μονοδρομος. Θα ηθελα την αποψη οσων τυχαινει να εχουν επισκεφθει την συγκεκριμενη κλινική η γνωριζουν το οτιδηποτε απο καποιον γνωστο τους. Το μοναδικο κριτηριο για την επιλογη μου ηταν οι φωτογραφιες με τα πριν και τα μετα που ειδα στη σελιδα αυτης της κλινικης στο ινσταγκραμ και θα ελεγα πως ειναι το λιγοτερο εντυπωσιακες. Επισης εχω φτιαξει ενα πλανο με σκοπο να διαιτηρησω τα υπαρχοντα μαλλια μου αλλα και να βελτιωσω την πυκνοτητα τους οσο γινεται. Αυτο περιλαμβανει φιναστεριδη( δεν γνωριζω αν πρεπει να συνταγογραφηθει η την παιρνω απευθειας απο το φαρμακειο) , μινοξιδιλη για καλυτερη πυκνοτητα , βιταμινες μαλλιων( perfectil) , ψευδαργυρο, κολαγονο, ομεγα3 , σαμπουαν και κοντισιονερ απο φαρμακειο ( η μαρκα kerastase εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη) και μια καλη διατροφη. Θα ηθελα την αποψη σας για το συγκεκριμενο πλανο αλλα και γενικα αν κάποιος εχει χρησιμοποιησει οτιδηποτε αλλο που να βελτιώσε την εικονα των μαλλιων του ας το αναφερει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Kαλησπερα φιλε.
Καταρχας ,σχετικα με την επιλογη κλινικης θα σε συμβουλευα να το ψαξεις περισσοτερο.
Ειδικα οσες κλινικες παρουσιαζουν τα αποτελεσματα τους στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης με την μορφη μια φωτο πριν και μια φωτο μετα,συνολο 2 φωτογραφιες,δινουν αρκετους λογους για να τρεναρεις την αποφαση σου.
Τα αποτελεσματα δεν ειναι καθολου wow αν σκεφτεις οτι στις φωτογραφιες τους πριν την μεταμοσχευση ολοι ειναι με ξυρισμενο κεφαλι(οι περισσοτεροι με αρκετο υπαρχων μαλλι το οποιο αγνοφαινεται),με αποτελεσμα οι δευτερες φωτογραφιες να παρουσιαζουν ενα πλαστο αποτελεσμα.
Επισης η ελλειψη φυσικοτητας της προσθιας γραμμης (hairline) ειναι ακομη ενας λογος που δινει τροφη για σκεψη.
Η ηλικια σου γενικοτερα ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για μεταμοσχευση,αφου ομως σκοπευεις να χρησιμοποιησεις φιναστεριδη αλλαζουν τα δεδομενα.
Δεν ξερουμε και τι προβλημα αντιμετωπιζεις,εχεις φωτογραφικο υλικο να ανεβασεις ;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Θα βοηθουσε αν ανεβαζες και μια με τα μαλλια πιασμενα προς τα πισω,καθως και μια με το πισω μερος του κεφαλιου αν μπορεις.
Συνταγογραφηση δεν θελεις για την φιναστεριδη,αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον γιατρο πριν την ξεκινησεις ,να βρεις και τις καταλληλες δοσολογιες που να ειναι ανεκτες απο τον οργανισμο σου χωρις να βγαζουν side effects.

Δεν φαινεται και καθαρα το προβλημα σου με την συγκεκριμενη φωτογραφια αλλα αν το crown σου (η κορυφη του κεφαλιου) δεν εμφανιζει υποχωρηση και ειναι αθικτο τοτε θα ελεγα εισαι 3 με 3A στην κλιμακα norwood,δεν μπορω να πω με σιγουρια,το τσουλουφι σου με μπερδευει.Αν ειναι να ξεκινησεις φιναστεριδη θα σου προτεινα να το κανεις αλλα να περιμενεις πριν μπεις για μεταμοσχευση μεχρι να πας 30.

Αν δεν μπορεις και δεν εχεις την υπομονη να περιμενεις(εγω αυτο θα προτεινα) τουλαχιστον περιηγησου στο φορουμ,διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις ,μαζεψε πληροφοριες δες τα νηματα των μεταμοσχευσεων καθως και το τι πρεπει να προσεχεις αν θελεις να διαβεις τον δρομο των μεταμοσχευσεων.Δεν μπορεις να καταλαβεις ποσο θα σε βοηθησει αυτο στο να μην παρεις καποια βιαστικη αποφαση που ισως στο μελλον να μετανιωνεις.
 

mpiliak0s

Member
Kαλησπερα φιλε.
Καταρχας ,σχετικα με την επιλογη κλινικης θα σε συμβουλευα να το ψαξεις περισσοτερο.
Ειδικα οσες κλινικες παρουσιαζουν τα αποτελεσματα τους στα μεσα κοινωνικης δικτυωσης με την μορφη μια φωτο πριν και μια φωτο μετα,συνολο 2 φωτογραφιες,δινουν αρκετους λογους για να τρεναρεις την αποφαση σου.
Τα αποτελεσματα δεν ειναι καθολου wow αν σκεφτεις οτι στις φωτογραφιες τους πριν την μεταμοσχευση ολοι ειναι με ξυρισμενο κεφαλι(οι περισσοτεροι με αρκετο υπαρχων μαλλι το οποιο αγνοφαινεται),με αποτελεσμα οι δευτερες φωτογραφιες να παρουσιαζουν ενα πλαστο αποτελεσμα.
Επισης η ελλειψη φυσικοτητας της προσθιας γραμμης (hairline) ειναι ακομη ενας λογος που δινει τροφη για σκεψη.
Η ηλικια σου γενικοτερα ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για μεταμοσχευση,αφου ομως σκοπευεις να χρησιμοποιησεις φιναστεριδη αλλαζουν τα δεδομενα.
Δεν ξερουμε και τι προβλημα αντιμετωπιζεις,εχεις φωτογραφικο υλικο να ανεβασεις ;
Καλησπέρα φίλε μου.
Συμφωνώ στη συμβουλή σου να το ψάξει περισσότερο. Δεν κάνουν όλες οι κλινικές για όλους. (αν και στη συγκεκριμένη ίσως να ταιριάζει ο συγκεκριμένος υποψήφιος)
Μια διόρθωση/τοποθέτηση σε αυτό που είπες για τη κλινική. Στις φωτογραφίες του ινσταγκραμ συμβαίνει αυτό που λες, είναι απλά η πρώτη φωτογραφία που το δείχνει αυτό. Αν σκρολάρεις δεξιά θα δεις κι άλλες φωτογραφίες και εκεί δείχνει κανονικά πως ήταν το μαλλί πριν, κατα τη διάρκεια και μετά απο μήνες την επέμβαση. Ανεβάζουν συνήθως 6-7 φωτογραφίες ανά ασθενή.
Επίσης ένα σχόλιο ακόμα, στη σήμερον ημέρα που ο καθένας μπορεί να πειράξει μια φωτογραφία με μερικά κλικ, θα πρέπει να γινόμαστε επι 10 φορές πιο καχύποπτοι όπως πολύ σωστά υποδεικνύεις. Όμως τη συγκεκριμένη κλινική την έχω ψάξει πολύ καλά και τα αποτελέσματα που ανεβάζουν (τα μέχρι τώρα) είναι πέρα για πέρα αληθινά. Έχω έρθει σε επικοινωνία με τα ίδια άτομα που απεικονίζονται και κάνανε τη μμ τους εκεί (τουλάχιστον 10) και μου το επιβεβαίωσαν οι ίδιοι (και μέσω μηνυμάτων, και μέσω τηλεφώνου και μέσω βίντεο).
Αλλά δε θα τα ήξερα όλα αυτά αν δεν ήμουν καχύποπτος εξαρχής.
Οπότε παιδιά, αυτιά ανοιχτά και μάτια 14!
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Αγαπητε φιλε δεν ειναι θεμα καχυποψιας,γνωριζω και την συγκεκριμενη κλινικη και πολλες αλλες στην Τουρκια.Εχω μεινει τουρκια,εχω φιλους εκει,αρα γνωριζω απο πρωτο χερι τι λεω.Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι η ηλικια του.Ειναι αρκετα μικρος ακομα δεν εχει ιδεα πως μπορει να εξελιχθει η τριχοπτωση η ποσο γρηγορα.
Αυτος ο επιθετικος σχεδιασμος που ακολουθει δεν ταιριαζει στο παιδι εδω.Ακομη και φινα να ξεκινησει ειναι πολυ νωρις,αν ηταν 30 θα ηταν πιο λογικο.Καλο ειναι να ψαξει τι επιλογες εχει και να μην παρει γρηγορη αποφαση.Η τουρκια δεν ειναι για ολους,οι πιτσιρικαδες πρεπει να την αποφευγουν για τους λογους που ανεφερα και στο προηγουμενο μηνυμα.Ξερεις ποσα παιδια κατω των 30 εχοντας κανει μμ στην τουρκια μετα απο 10 χρονια ποσο το εχουν μετανοιωσει;Δεν ειναι ετσι απλα,ουτε ειναι καλο να παρουσιαζεται η τουρκια σαν μεκκα,ενεχει κινδυνους που αντικεμενικα στην ευρωπη δεν υπαρχουν.
 

mpiliak0s

Member
Αγαπητε φιλε δεν ειναι θεμα καχυποψιας,γνωριζω και την συγκεκριμενη κλινικη και πολλες αλλες στην Τουρκια.Εχω μεινει τουρκια,εχω φιλους εκει,αρα γνωριζω απο πρωτο χερι τι λεω.Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο ειναι η ηλικια του.Ειναι αρκετα μικρος ακομα δεν εχει ιδεα πως μπορει να εξελιχθει η τριχοπτωση η ποσο γρηγορα.
Αυτος ο επιθετικος σχεδιασμος που ακολουθει δεν ταιριαζει στο παιδι εδω.Ακομη και φινα να ξεκινησει ειναι πολυ νωρις,αν ηταν 30 θα ηταν πιο λογικο.Καλο ειναι να ψαξει τι επιλογες εχει και να μην παρει γρηγορη αποφαση.Η τουρκια δεν ειναι για ολους,οι πιτσιρικαδες πρεπει να την αποφευγουν για τους λογους που ανεφερα και στο προηγουμενο μηνυμα.Ξερεις ποσα παιδια κατω των 30 εχοντας κανει μμ στην τουρκια μετα απο 10 χρονια ποσο το εχουν μετανοιωσει;Δεν ειναι ετσι απλα,ουτε ειναι καλο να παρουσιαζεται η τουρκια σαν μεκκα,ενεχει κινδυνους που αντικεμενικα στην ευρωπη δεν υπαρχουν.
Συμφωνώ και επαυξάνω! Το πιο ασφαλές και σοφό θα ήταν να περιμένει μερικά χρόνια ακόμα για να δει πως θα εξελιχθεί η τριχόπτωση του. Αν ήταν πιο μεγάλο nw ίσως να ήταν πιο λογικό να τον συμβουλέψουμε να προχωρήσει.

Φίλε Χρήστο είναι αρκετά ψυχολογικά επώδυνο για όλους εμάς που έχουμε βρεθεί σε αυτή θέση, όμως το κάθε τι έχει και το ρίσκο του. Αν προχωρήσεις σε μια μμ τώρα στη συγκεκριμένη κλινική(ή όποια παρόμοιας στρατηγικής) ρισκάρεις να σπαταλήσεις για αυτή τη μικρή περιοχή πάρα πολλά τριχοθυλάκια όπου πολύ πιθανό να τα χρειαστείς και στο μέλλον. Είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις στο short term ρισκάρωντας το long term; Αυτό το γνωρίζεις καλύτερα απο όλους μας εσύ.
Κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι πολύπαραγοντικό το ζήτημα πότε και πως θα προχωρήσεις σε μια μμ. Δεν είναι μόνο ο ψυχολογικός παράγοντας (που σαφώς παίζει τεράστιο ρόλο) αλλά επίσης το κληρονομικό, πλάνο για μελλοντική ανάγκη τριχοθυλακίων (βασει κληρονομικού ή μμ), τι φάρμακα θα χρησιμοποιήσεις, τι προϊόντα χρησιμοποιείς στα μαλλιά σου κλπ κλπ.

Ελπίζω να διαλέξεις κάτι που θα σε κάνει το ίδιο χαρούμενο αύριο αλλά και σε 10 χρόνια από τώρα.
 
Μπλουζα