Μαύροι κύκλοι

ΝΙΚΟΣ

Member
Παιδιά καλησπέρα, εδώ και αρκετά χρόνια έχω έντονους μαύρους κύκλους οι οποίοι σίγουρα δεν είναι κληρονομικοί καθώς παλιότερα δεν τους είχα. Έχω δοκιμάσει κάποιες κρέμες οι οποίες ωστόσο δεν μου έχουν δώσει αυτό που περίμενα γνωρίζεται μήπως πως μπορώ να απαλλαγώ... εκτός από την χρήση υαλουρονικού που το έχω ως τελευταία επιλογή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Παιδιά καλησπέρα, εδώ και αρκετά χρόνια έχω έντονους μαύρους κύκλους οι οποίοι σίγουρα δεν είναι κληρονομικοί καθώς παλιότερα δεν τους είχα. Έχω δοκιμάσει κάποιες κρέμες οι οποίες ωστόσο δεν μου έχουν δώσει αυτό που περίμενα γνωρίζεται μήπως πως μπορώ να απαλλαγώ... εκτός από την χρήση υαλουρονικού που το έχω ως τελευταία επιλογή.
Δοκίμασε Cerave για τα μάτια .
Περιέχει niacinamide , υαλουρονικο. Καθώς και ceramides
Ειναι αρκετά οικονομική και κανει θαύματα φίλε.
 

geobald

Member
Απο όσες κρέμες έχω δοκιμάσει, μόνο αυτές με ρετινόλη λειτουργούν σε μένα. Δοκίμασε τις RoC Retinol Correxion Anti-Aging Eye Cream ή Neutrogena Rapid Wrinkle Repair Anti-Wrinkle Retinol
 

Georgie

Well-Known Member
Απο όσες κρέμες έχω δοκιμάσει, μόνο αυτές με ρετινόλη λειτουργούν σε μένα. Δοκίμασε τις RoC Retinol Correxion Anti-Aging Eye Cream ή Neutrogena Rapid Wrinkle Repair Anti-Wrinkle Retinol
Εχεις δίκιο οτι οι κρεμες με ρετινόλη ειναι επίσης αποτελεσματικές
Με ενα αστερίσκο όμως .
Δεν ειναι καλα ανεκτές απο ολους , και επίσης το πιο σημαντικό ειναι οτι ειναι φωτο ευαίσθητες και πρεπει να γινεται μονο βραδινή χρήση .
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , αυτό νομίζω που έπρεπε να αναφέρω επίσης και δεν το έκανα είναι οτι αισθάνομαι απίστευτη κούραση πολλές φορές στην περιοχή των ματιών, τόσο μεγάλη που προτιμώ να τα έχω κλειστά. Έχω πάει και έχω κάνει και αιματολογικές, κεφαλογραφήματα , εξετάσεις για ιγμορεια , υπέρηχους στην κοιλιά, έχω πάει 100 φορές σε παθολόγους, νευρολόγους, ψυχιάτρους, οφθαλμιατρους και κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τι έχω. Εγώ αγανακτήσει καθώς πέραν της εμφάνισης με ενοχλεί και όλη αυτή η κόπωση στην απόδοση μου.
 

geobald

Member
Έτσι όπως τα παρουσιάζεις φίλε μου, η εμφάνιση δεν είναι το κύριο πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς, δεν έχεις κόπωση λόγω των μαύρων κύκλων, το ανάποδο συμβαίνει. Σίγουρα δεν μπορεί κανείς μας να σου δώσει συμβουλές σε ένα φόρουμ για κάτι που χρήζει ιατρικής παρακολούθησης.
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Έτσι όπως τα παρουσιάζεις φίλε μου, η εμφάνιση δεν είναι το κύριο πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς, δεν έχεις κόπωση λόγω των μαύρων κύκλων, το ανάποδο συμβαίνει. Σίγουρα δεν μπορεί κανείς μας να σου δώσει συμβουλές σε ένα φόρουμ για κάτι που χρήζει ιατρικής παρακολούθησης.
Ναι φιλέ, έτσι ακριβώς είναι . Ωστόσο έχοντας πάει σε τόσους πολλούς γιατρούς έχω αγανακτήσει. Σκέψου πως ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφω το μήνυμα νοιώθω απίστευτη κόπωση . Δεν ξέρω που να πάω, σε τι γιατρό.
 

Georgie

Well-Known Member
Ναι φιλέ, έτσι ακριβώς είναι . Ωστόσο έχοντας πάει σε τόσους πολλούς γιατρούς έχω αγανακτήσει. Σκέψου πως ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφω το μήνυμα νοιώθω απίστευτη κόπωση . Δεν ξέρω που να πάω, σε τι γιατρό.
Φίλε αφού έχεις κάνει τόσες πολλές εξετάσεις δε κανείς και μια για κοιλιοκάκη ?
 

geobald

Member
Σε κάθε περίπτωση ένα φόρουμ δεν ειναι κατάλληλο για να βοηθήσει σε τέτοια θέματα όπως είπα, άλλα αν οι εξετάσεις όλες είναι καθαρές, ίσως πρέπει να ψαχτεις διαφορετικά.

Ένα απλό παράδειγμα είναι οτι πολύ συχνά η ψυχολογική εξαντλήση συνοδεύεται από ένα αίσθημα έλλειψης σωματικής δύναμης και κόπωσης.
 

athenian

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , αυτό νομίζω που έπρεπε να αναφέρω επίσης και δεν το έκανα είναι οτι αισθάνομαι απίστευτη κούραση πολλές φορές στην περιοχή των ματιών, τόσο μεγάλη που προτιμώ να τα έχω κλειστά. Έχω πάει και έχω κάνει και αιματολογικές, κεφαλογραφήματα , εξετάσεις για ιγμορεια , υπέρηχους στην κοιλιά, έχω πάει 100 φορές σε παθολόγους, νευρολόγους, ψυχιάτρους, οφθαλμιατρους και κανένας δεν μπορεί να καταλάβει τι έχω. Εγώ αγανακτήσει καθώς πέραν της εμφάνισης με ενοχλεί και όλη αυτή η κόπωση στην απόδοση μου.
Δεν γίνεται ένας καλός ψυχίατρος να μην μπορεί να καταλάβει τι έχεις. Εκεί να πας λοιπόν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΝΙΚΟΣ

Member
Δεν γίνεται ένας καλός ψυχίατρος να μην μπορεί να καταλάβει τι έχεις. Εκεί να πας λοιπόν.
Έχω πάει σε αρκετούς και σε δημόσιο και ιδιωτικό... οι οποίοι μου έλεγαν ότι όλα είναι εντάξει. Ένας μόνο μου είχε χορηγήσει φάρμακα με σεροτονίνη τα οποία δεν έκαναν δουλειά ωστόσο. Πάω σε γιατρούς και λέω μακάρι να βρουν τι εχω.
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Παιδιά εννοείται πως ένα forum δεν θα μου λύσει το πρόβλημα ωστόσο θέλω και την δική σας οπτική, καθώς μπορεί να έχω παραλήψει κάτι ή να μην το έχω σκεφτεί. Επομένως θέλω την οπτική σας σχετικά με το θα κάνατε σε αντίστοιχη περίπτωση .
 

Georgie

Well-Known Member
Για τους μαύρους κύκλους που ρώτησες σου προτείναμε κάποια προϊόντα, τα της χρονιας κόπωσης ειναι θεμα που δε μπορει κανεις απο το φορουμ να σε κατευθύνει .
 

ΝΙΚΟΣ

Member
Για τους μαύρους κύκλους που ρώτησες σου προτείναμε κάποια προϊόντα, τα της χρονιας κόπωσης ειναι θεμα που δε μπορει κανεις απο το φορουμ να σε κατευθύνει .

Ναι φιλε καταλαβαίνω και προφανώς για αυτό δεν ρώτησα ποια αγωγή πχ να πάρω αλλά σε τι γιατρό να πάω. Τις κρέμες τις τσέκαρα και πολύ πιθανόν να τις δοκιμάσω, τουλάχιστον να γίνει ελαφρώς καλύτερο το αισθητικό.
 
Μπλουζα