Μία γνώμη για μενα!

kozer

New Member
Η δοσολογια που συστηνει ο FDA για την φινα ειναι 1mg/day

Για σοβαρο γιατρο κοιτα Ισπανια και Πορτογαλια , η μονη κλινικη που θα προτεινα στη Ελλαδα ειναι η BHR Athens η οποια δεν ειναι αμιγως ελληνικη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω κλείσει ένα ραντεβού αύριο με δερματολόγο, οικογενειακό φίλο. Θα πάω και εκεί και έχω και έναν 2 ακόμα, στη περίπτωση που μου πει μα μου για το προσκαρ.
Ξεκινάω και θα ενημερώσω.
Ερώτηση: δεδομένης της κατάστασης, και της ηλικίας, δε παίζει να δω καμιά διαφορά με φίνα, σωστά? Απλά συντήρηση. Εδώ να πω πως το μόνο που έχω κάνει είναι παλιότερα να βάλω regain, για 4 μήνες. Και μετά είχα φαγούρα και ξηροδερμια και το σταμάτησα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kozer

New Member
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το χρόνο σου και την απάντηση σου!
Καλησπέρα φίλε.
Ταπεινή μου άποψη:
Ξεκινάς φίνα, ώστε να μην αφήσεις την ΑΓΑ να σου διαλύσει περαιτέρω το middle και το κέντρο της Α' ζώνης.
Μετά από 1 χρόνο βγάλε πλάνο για ΜΜ:
1η ΜΜ χερλαιν, κροτάφους περίπου 2500
2η ΜΜ κλείσε το crown, όπου εκεί έχει χαθεί το παιχνίδι με 2500.
ή αντίστροφη σειρά της 1ης-2ης ΜΜ, ανάλογα με το τι θες να επιδιορθώσεις πρώτο.
Είσαι σε καλή ηλικία, θεωρώ με το πιο πάνω πλάνο μπορείς να κάνεις σχεδόν ολικό come back.
 

kozer

New Member
Η δοσολογια που συστηνει ο FDA για την φινα ειναι 1mg/day

Για σοβαρο γιατρο κοιτα Ισπανια και Πορτογαλια , η μονη κλινικη που θα προτεινα στη Ελλαδα ειναι η BHR Athens η οποια δεν ειναι αμιγως ελληνικη
Ερώτηση: Θα μπορούσα να πάω και τώρα για μεταμόσχευση? Η η θεραπεία είναι αναγκαστικη και μονόδρομος για μια επιτυχημένη μμ?
 

JimKan1

Well-Known Member
Ερώτηση: Θα μπορούσα να πάω και τώρα για μεταμόσχευση? Η η θεραπεία είναι αναγκαστικη και μονόδρομος για μια επιτυχημένη μμ?
οχι βεβαια, η αγωγη 2 πραγματα κανει

1. Σταματαει την εξελιξη της αα οποτε απτη στιγμη που εχεις σταθεροποιησει το προβλημα πας για μμ και το κλεινεις. Χωρις αγωγη θα χρειαστει να ξαναεπεμβεις διορθωνοντας τις μελλοντικες απωλειες.
2. Δυναμωνει την δοτρια σου και τις αδυναμες τριχες στην ληπτρια που ειναι πιθανον να παθουν μονιμο shock loss
 

kozer

New Member
οχι βεβαια, η αγωγη 2 πραγματα κανει

1. Σταματαει την εξελιξη της αα οποτε απτη στιγμη που εχεις σταθεροποιησει το προβλημα πας για μμ και το κλεινεις. Χωρις αγωγη θα χρειαστει να ξαναεπεμβεις διορθωνοντας τις μελλοντικες απωλειες.
2. Δυναμωνει την δοτρια σου και τις αδυναμες τριχες στην ληπτρια που ειναι πιθανον να παθουν μονιμο shock loss
Άρα ουσιαστικά η θεραπεία είναι για να το κλείσεις και να ενισχύσεις τη δοτρια.
Δεν είναι αναγκαστική. Απλά είναι πολύ καλή σωστά?
Γιατί το όχι βέβαια δε κατάλαβα που πάει.
 

JimKan1

Well-Known Member
Άρα ουσιαστικά η θεραπεία είναι για να το κλείσεις και να ενισχύσεις τη δοτρια.
Δεν είναι αναγκαστική. Απλά είναι πολύ καλή σωστά?
Γιατί το όχι βέβαια δε κατάλαβα που πάει.
Το οχι βεβαια παει στο αν ειναι αναγκαστικη η αγωγη, καλα καταλαβες
 

Chris34

Active Member
Τώρα αυτό το σοβαρός γιατρός είναι που με προβληματίζει. Δεν ξέρω με σιγουριά που να απευθυνθώ. Και είναι κρίμα το ότι αυτό το τόσο σοβαρό θέμα είναι σαν να παίζεις τζόκερ. Απ' εδώ μέσα τον μόνο που έχω διαβάσει να λένε όλοι τα καλύτερα είναι ο Λορέντζο και αυτός είναι Ισπανία αν έχω καταλάβει καλά.

Για φίνα, 1mg 7/7 πρέπει να παίρνω?
Γιατί και για αυτό διαβάζω διάφορα εδώ.
Άλλοι λένε 1.25*6, άλλοι 1 7/7, άλλοι 3 φορές τη βδομάδα ένα προσκαρ, και ξέρω πως και σε δερματολόγο να πάω, παίζει να μη βγάλω άκρη..

Δεν είναι τζόκερ η επιλογή κλινικής φίλε. Με μια πολύ μικρή έρευνα στο φόρουμ μπορείς να δεις τα θετικά και αρνητικά της κάθε κλινικής και τα χρήματα που ζητάνε.
Ανάλογα την κατάσταση σου στα μαλλιά και στα οικονομικά μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα.
Το πιο ακριβό δεν σε εξασφαλίζει πάντα ούτε το πιο φθηνό βέβαια.
Γενικά οι δοκιμασμένες κλινικές στο φόρουμ θα σου δώσουν ένα σωστό αποτέλεσμα.

Για τις θεραπείες όντως κάτι πρέπει να ξεκινήσεις ώστε να φρενάρεις το άδειασμα.
Το pattern μπορείς να το καταλάβεις που θα καταλήξει στο μέλλον. Αν και η δοτρια σου είναι καλή δεν θα έχεις πρόβλημα να καλύψεις ολες τις αραιωμενες περιοχές.
 

kozer

New Member
Δεν είναι τζόκερ η επιλογή κλινικής φίλε. Με μια πολύ μικρή έρευνα στο φόρουμ μπορείς να δεις τα θετικά και αρνητικά της κάθε κλινικής και τα χρήματα που ζητάνε.
Ανάλογα την κατάσταση σου στα μαλλιά και στα οικονομικά μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα.
Το πιο ακριβό δεν σε εξασφαλίζει πάντα ούτε το πιο φθηνό βέβαια.
Γενικά οι δοκιμασμένες κλινικές στο φόρουμ θα σου δώσουν ένα σωστό αποτέλεσμα.

Για τις θεραπείες όντως κάτι πρέπει να ξεκινήσεις ώστε να φρενάρεις το άδειασμα.
Το pattern μπορείς να το καταλάβεις που θα καταλήξει στο μέλλον. Αν και η δοτρια σου είναι καλή δεν θα έχεις πρόβλημα να καλύψεις ολες τις αραιωμενες περιοχές.
Εγώ πάντως βλέπω θετικά και αρνητικά για όλους, οπότε αν δε κάτσω να ψάξω όλο το φόρουμ δε θα βγάλω καποιο ασφαλές συμπέρασμα.
Πχ παλιότερα είχα μια εικόνα από ένα μέλος το οποίο αυτή τη στιγμή έχει banarιστει.
Για κάποιες καινούριες κλινικές σχετικά, τελευταία δε διαβάζω καλά σχόλια.
Θα μπορούσα αντί για φίνα να παίξω με minox για να έχω διατήρηση? Η η φίνα είναι καλύτερη?
 

Chris34

Active Member
Εγώ πάντως βλέπω θετικά και αρνητικά για όλους, οπότε αν δε κάτσω να ψάξω όλο το φόρουμ δε θα βγάλω καποιο ασφαλές συμπέρασμα.
Πχ παλιότερα είχα μια εικόνα από ένα μέλος το οποίο αυτή τη στιγμή έχει banarιστει.
Για κάποιες καινούριες κλινικές σχετικά, τελευταία δε διαβάζω καλά σχόλια.
Θα μπορούσα αντί για φίνα να παίξω με minox για να έχω διατήρηση? Η η φίνα είναι καλύτερη?
Μίλα με 2-3 κλινικές που έχεις ξεχωρίσει κάνε επίσκεψη πάρε τα στοιχεία που θα σου δώσουν και δες αποτελέσματα τους αν είναι δυνατόν και live.
Εγώ δεν βλέπω πολύ μεγάλες διαφορές πλέον στις κλινικές εντός Ελλάδας και στις δύο κυπριακές. Μιλώ για αυτές που έχουμε δει αποτελέσματα τους. Οπότε αν πας σε μια από αυτές οι πιθανότητες να μην μείνεις ικανοποιημένος είναι πολύ μικρές.
Εννοείται μπορείς να ξεκινήσεις με μινοξιδιλη. Συνήθως ξεκινάνε κάποιες μέρες μετά την επέμβαση.
Και πιο μετά αν θες βάζεις και τη φιναστεριδη στο παιχνίδι που είναι και το δυνατό όπλο ενάντια στην τριχόπτωση.
 

kozer

New Member
Πήγα σήμερα στη bhr. Μου είπαν ότι η δοτρια έχει 7κ και ότι για crown θέλω 1500. Τώρα αυτό είναι καλό? Δεν έχω ιδέα, εσείς τι λέτε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kozer

New Member
Πήγα σήμερα στη bhr. Μου είπαν ότι η δοτρια έχει 7κ και ότι για crown θέλω 1500. Τώρα αυτό είναι καλό? Δεν έχω ιδέα, εσείς τι λέτε?
Πιο συγκεκριμένα:
Donor Density – 70 / 70 / 75
Η δότρια περιοχή έχει 9 cm ύψος και 16 cm μήκος, ενώ στα πλάγια 9 ύψος και 6 μήκος σε κάθε
πλευρά.
Τα διαθέσιμα grafts της δότριας περιοχής είναι περίπου 7000
 

cancelme

New Member
Πήγα σήμερα στη bhr. Μου είπαν ότι η δοτρια έχει 7κ και ότι για crown θέλω 1500. Τώρα αυτό είναι καλό? Δεν έχω ιδέα, εσείς τι λέτε?

Καλησπέρα kozer, δυστυχως προσωπικα δεν έχω την γνώση να σε βοηθήσω. Η τιμή για cons στην BHR πόσο είναι?
 
Μπλουζα