Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσεις

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Pablo_88

New Member
Η ανδρογενετική αλωπεκία είναι ομολογουμένως η πιο κοινή περίπτωση. Μήπως όμως σε κάποιες περιπτώσεις κρύβεται κάτι άλλο και δεν είναι αυτός ο "φταίχτης"? Επειδή είμαστε πολλά μέλη, σκέφτηκα ότι ίσως θα είναι καλό να δημιουργηθεί ένα καλό τόπικ με όλα τα παραλειπόμενα που μπορούν να δημιουργήσουν την τριχόπτωση. Και επειδή έχουν γραφτεί και σαν "συμβουλές" σε διάφορα πόστ, μήπως θα ήταν καλό να αναφερθούν και τι είδους εξετάσεις μπορούν να γίνουν, που θα γίνουν και αν κοστίζουν και όχι άλλο χρειάζεται.

Γνωρίζω ότι γίνονται τα παρακάτω:

1) Εξετάσεις dht (δε ξέρω τι ακριβώς ζητάς για να τις κάνεις, αν χρειάζονται χρήματα. Λογικά σε νοσοκομείο)

2) Εξετάσεις φεριτίνης ( τα ίδια με τα παραπάνω)

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές απορίες. Οι εξετάσεις είναι αποκλειστικά αυτές?? Μήπως μπορεί να φταίει η έλλειψη κάποιας βιταμίνης και πρέπει να γίνουν εξετάσεις και για αυτό?

Ξέρω ότι έχουν απαντηθεί αρκετά σε ένα τόπικ με συμβουλές, αλλά δεν έχει αναπτυχθεί συζήτηση γύρω από αυτά τα θέματα. Δηλαδή ένας παράγοντας που πιστεύω ότι σίγουρα παίζει ρόλο είναι το άγχος. Το παρατηρώ από τον εαυτό μου. Όταν βρήκα την πρώτη μου σοβαρή δουλεία, επί 3 μήνες είχα τρομερό άγχος. Η τριχόπτωσή μου ήταν τεράστια. Έπιανα τα μαλλιά μου και μου μένανε στα χέρια.

Προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά και σκέφτομαι ότι πριν ξεκινήσω θεραπείες θα ήταν καλό να βεβαιωθώ ότι δεν έχω τίποτα από όλα αυτά.Καλό θα ήταν να γράψει ο καθένας ότι ξέρει για το τι εξετάσεις μπορούν να γίνουν, αν τους έχει επηρρεάσει κάτι άλλο (άγχος, διατροφή κτλ) και όλα τα απαραίτητα στοιχεία τους. Αν υπάρχει παρόμοιο τόπικ ζητώ συγγνώμη και ας μεταφερθεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pablo_88

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

Αν πάω στο νοσοκομείο για εξετάσεις αναλυτικές, τί ακριβώς να ζητήσω?

1) έλεγχος dht, 2) έλεγχος φεριτίνης (τον σίδηρο νομίζω μετράει) 3) έλεγχος για το αν λείπουν κάποιες βιταμίνες??

Θα είμαι καλυμένος με αυτά τα 3 ή μπορεί να παίζουν ρόλο και όλλοι παράγοντες?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

η διάγνωση της ανδρ. αλωπεκίας γίνεται με μια απλή επίσκεψη σε δερματολόγο
και βιοχημικές εξετάσεις να κάνεις,μην νομίζεις ότι θα βγάλουν "σημεία και τέρατα"...
οι περισσότεροι με ανδρ. αλωπεκία έχουμε φυσιολογικά όρια ορμονών,είτε ελάχιστα τσιμπημένα...

τελοσπα,
οι εξετάσεις που μπορείς να κάνεις είναι :
-FSH-ΘΗΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ
-LH-ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ
-Ε2- ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ
-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ
-ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ
-Δ4- ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΕΔΙΟΝΗ
-DHEA-S ΔΙΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ ΘΕΙΚΗ
-DHEA- ΔΙΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ
 

captain

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

-FSH-ΘΗΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ
-LH-ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ

Σπύρο έχουμε ιδέα πώς αυτές οι δύο ορμόνες επηρεάζουν την τριχόπτωση;
 

Pablo_88

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

Σπύρο, επειδή δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Δηλαδή μου λες ότι αν κάνω τις εξετάσεις δε θα δω κάτι ανεβασμένο πολύ? Δηλαδή στην εξέταση για dht δε θα μου βγάλει ότι έχω πολύ? Γίνεται να έχω ανδρ. αλωπεκία χωρίς ανεβασμένο dht?? Και οι εξετάσεις φεριτίνης ή διατροφής?

Τρώω κυριολεκτικά μόνο κρέας (πίτσες, πιτόγυρα κτλ) εδώ και μια 6ετία (είμαι 23-24). Δε ξέρω τι εστί λαχανικό, όσπριο, φρούτα κτλ... Οπότε σκέφτομαι ότι πιθανό να μου λείπει κάποια ουσία. Στις εξετάσεις που αναφέρεις (μόνο το τεστοστερόνη καταλαβαίνω :) :)) εμπεριέχονται μέσα και οι εξετάσεις για φεριτίνη και για έλλειψη βιταμινών?

Ευχαριστώ, και ξέρω ότι παίζει να έπρηξα και λίγο με τις ερωτήσεις μου, απλώς προτού προχωρήσω σε θεραπεία θέλω να βεβαιωθώ ότι δεν είναι κάτι άλλο.
 

captain

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

Οι εξετάσεις που σου έγραψε είναι ορμονολογικές. Γενικά θα χρειαστείς και βιολογικό έλεγχο για να δεις σε τι επίπεδο κυμαίνεται ο σίδηρος κι η φερυττίνη σου. Αυτά επηρεάζονται από την διατροφή μας και με αυτά που τρως είναι πιθανό να μην είναι σε καλό επίπεδο. Ωστόσο δεν σχετίζονται με τις ορμονικές ανωμαλίες.
 

Pablo_88

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

captain όταν εννοείς βιολογικές, εννοείς τις βιοχημικές που ανέφερε ο Σπύρος σε άλλο τόπικ?

ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
-SGOT (AST)
-SGPT (ALT)
-γ-GT

Δηλαδή με λίγα λόγια, παίρνω τηλέφωνο αύριο για να κλείσω ραντεβού σε νοσοκομείο και ζητάω:

1) Ορμονολογικές (έτσι απλά θα το πω ή θα χρειαστεί να πω αναλυτικά όσα έγραψε ό Σπύρος?)
2) Βιοχημικές ( τα ίδια με τα παραπάνω)
3) Βιολογικές? (εκτός κι αν είναι ίδιες με τις βιοχημικές)
4) Εξέταση θυροειδούς
5) Εξέταση φεριτίνης
6) Εξέταση για έλλειψη βιταμινών

Με όλες τις παραπάνω εξετάσεις θα είμαι κομπλέ ή ξέχασα κάτι? Γνωρίζετε πόσο κοστίζουν και αν μπορώ να πάω πρώτα σε έναν γιατρό να μου τις γράψει? Δηλαδή να μπω και να πω θέλω να μου γράψετε αυτές τις εξετάσεις μπας και γλιτώσω κάνα ψιλό? ;) Πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

captain είπε:
-FSH-ΘΗΛΑΚΙΟΤΡΟΠΟΣ ΟΡΜΟΝΗ
-LH-ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ

Σπύρο έχουμε ιδέα πώς αυτές οι δύο ορμόνες επηρεάζουν την τριχόπτωση;
αυτές είναι ανταγωνιστές της τεστοστερόνης - παρουσιάζουν φυσιολογικά αυξημένα επίπεδα στις γυναίκες και παθολογικά αυξημένα στους άνδρες

Pablo_88 είπε:
Σπύρο, επειδή δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Δηλαδή μου λες ότι αν κάνω τις εξετάσεις δε θα δω κάτι ανεβασμένο πολύ? Δηλαδή στην εξέταση για dht δε θα μου βγάλει ότι έχω πολύ? Γίνεται να έχω ανδρ. αλωπεκία χωρίς ανεβασμένο dht?? Και οι εξετάσεις φεριτίνης ή διατροφής?
έχει βρεθεί ότι η τεστοστερόνη στην ανδρ. αλωπεκία είναι είτε φυσιολογική,είτε τσιμπημένη-εδώ είναι ο ρόλος της γενετικής προδιάθεσης..
οι εξετάσεις είναι :
α)βιοχημικές => sgot,sgpt,γ-gt και φεριτίνη,φολικό οξύ και βιτ. Β12
β)ορμονολογικές => τις έγραψα παραπάνω

οι εξετάσεις γράφονται από αγρ. γιατρό μέχρι πλαστικό χειρουργό!
ανάλογα το ταμείο (ΙΚΑ,ΤΕΒΕ κτλ) είτε δεν πληρώνεις,είτε αρχικά πληρώνεις και μετά κάνεις τα χαρτιά και παίρνεις 80-90% των χρημάτων πίσω-ανάλογα το νοσοκομείο και τον γιατρό
 

Agahnim

Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

στις εξετασεις αιματος που εκανα εχω αυξημενο το SGOT και το SGPT. αυτο συμαινει οτι εχω ανδρογενις αλοπεκια??
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

όχι,αυτά είναι ένζυμα του ήπατος(συκώτι)-πάρε μια γνώμη παθολόγου
 

Agahnim

Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

το ξερω! τοτε γιατι λες να κανουμε εξετασεις για να δουμε αυτες τις ενδειξεις? τι ρολο παιζουν αυτα με το μαλι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

εγώ απλά απάντησα ποιες είναι οι βιοχημικές και ποιες οι ορμονολογικές εξετάσεις-παίζουν ρόλο για όποιον κάνει φινα,λόγω ότι από το ήπαρ μεταβολίζεται ???

το έγραψα και παραπάνω ότι οι εξετάσεις (και το τριχοριζόγραμμα) είναι ελεγκτικές της τριχόπτωσης και μεταβολισμού των ουσιών που χρησιμοποιούμε - δεν είναι διαγνωστικές ανδρ. αλωπεκίας :grandpa:
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

Οι εξετάσεις που μπορεί να δείξουν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω της χρήσης proscar ποιες είναι?Εξετάσεις που να μας δείχνουν κάτι που έχει σχέση με την dht?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

τις έχω γράψει-κοίτα λίγο παραπάνω ::)
 

temponeras

New Member
Απ: Μήπως δεν είναι ανδρογενετική αλωπεκία?Σκέψεις-Λύσ

παντως στο δερματολογο που πηγα εγω μου εγραψε να μου παρουν αιμα για αιματολογικη εξεταση...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα