Καλησπερα σας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tom27

New Member
Πρωτα πρωτα συγχαρητηρια για το site ειναι παρα πολυ καλο.
θα ηθελα αν γινεται μερικες αποψεις.
Ειμαι 27 και πριν καμια εβδομαδα παρατηρησα οτι εχω τριχοπτωση οχι καραφλα στο μπροστα μερος. Εχω χασει μερικα μαλλια....
Φυσικα και θα παω σε δερματολογο αλλα θα ηθελα και την αποψη σας με τι να κανω (τουλαχιστον για αρχη).
Και εχω και μια ερωτηση εαν το ξερετε....αν καποιος εχασε μερικα μαλλια οπως εγω και προηλθε απο κακη διατροφη η απο αγχος πρεπει παλι να παρει φαρμακα ειτε μινοξιλη ειτε Propecia για ξαναβγουν τριχες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Death Valley

New Member
Απ: Καλησπερα σας

ν καποιος εχασε μερικα μαλλια οπως εγω και προηλθε απο κακη διατροφη η απο αγχος πρεπει παλι να παρει φαρμακα ειτε μινοξιλη ειτε Propecia για ξαναβγουν τριχες?

Σε 6 μηνες θα επανελθουν χωρις αγωγη αν ο λογος ειναι κακη διατροφη η αγχος εφοσον βεβαια εξαληφθουν οι εκλυτικοι παραγοντες.Βεβαια σε τετοιες περιπτωσεις η τριχοπτωση ειναι διαχυτικη και οχι τοπογραφικα εντοπισμενη.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

tom27 είπε:
Πρωτα πρωτα συγχαρητηρια για το site ειναι παρα πολυ καλο.
θα ηθελα αν γινεται μερικες αποψεις.
Ειμαι 27 και πριν καμια εβδομαδα παρατηρησα οτι εχω τριχοπτωση οχι καραφλα στο μπροστα μερος. Εχω χασει μερικα μαλλια....
Φυσικα και θα παω σε δερματολογο αλλα θα ηθελα και την αποψη σας με τι να κανω (τουλαχιστον για αρχη).
Και εχω και μια ερωτηση εαν το ξερετε....αν καποιος εχασε μερικα μαλλια οπως εγω και προηλθε απο κακη διατροφη η απο αγχος πρεπει παλι να παρει φαρμακα ειτε μινοξιλη ειτε Propecia για ξαναβγουν τριχες?
'γειά χαρά

κάνε πρώτα μία γενική αίματος και μία βιοχημική εξέταση(+βιτ. β12 και φολικό οξύ) να δεις τι παίζει

έχει γραφτεί αυτό που ρωτάς - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,409.0.html

θεραπεία για τριχόπτωση(μινοξιδίλη,φιναστερίδη) μην αρχίζεις από φόβο "μήπως" και "αν" - το λογικότερο είναι να καλυτερεύσεις την διατροφή σου,να ισορροπήσεις το ψυχολογικό άγχος και απλά (αρχικά) να πάρεις ένα καλό φαρμακευτικό σαμπουάν
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.
Σπυρο πιο φαρμακευτικο σαμπουαν θα μου προτεινες εσυ για αρχη?????
 

Death Valley

New Member
Απ: Καλησπερα σας

Παντως καλο θα ηταν να παρεις και ενα σαμπουαν δυναμωτικο (κυκλοφορουν πολλα σε φαρμακεια) για καθημερινη χρηση.
Κυκλοφορουν αρκετα ποιοτικα σαμπουαν που δεν υποσχονται οτι βγαζουν μαλλια αλλα κανουν τα μαλλια πιο πυκνα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

να θυμισω πως τα σαμπουαν ειναι συμπληρωματικα
κανουν δεν κανουν δουλεια 5% στην τριχοπτωση
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

λεω κα ξεκινησω με Revivogen και nizoral και αλλο καλο σαμπουαν δυναμοτικο για καθε μερα. απ οτι διαβασα παρενεργεις δεν εχουν.
ποια ειναι η γνωμη σας???
και θελω να μου πειτε αν θα βρω στην Ελλαδα το Revivogen.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

revivogen μόνο παραγγελία από εξωτερικό

nizoral = fungoral - 7 € από φαρμακείο


αν αυτά είναι αρκετά...κανείς δεν ξέρει...
τι βαθμό αραίωσης έχεις;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

οχι φιλε revivogen δεν υπαρχει ελλαδα μονο παραγγελεια απο εξω και για το nizoral αντι αυτου παρε το fugnoral απο φαρμακειο το παιρνεις καλη η τιμη του λιγοτερο απο 7 ευρω
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

δεν εχω παρα πολυ. ισα ισα που δεν φαινεται ακομα καλα οτι εχω χασει μαλλια.αλλα εχω χασει και δεν εχει σταματησει εντελως η τριχοπτωση ακομα. λετε να μην το αρχισω ακομα???
τι αλλο μπορω να παρω απο ελλαδα σαν και αυτο αλλα μην εχει παρενεργειες????
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

απο ελλαδα δυστυχως εμενα δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο

μην περιμενεις να σου πεσουν τα μαλλα η να σταματησει η τριχοπτωση για να ξεκινησεις το revivogen
ξεκινα οσο γινετε πιο γρηγορα
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

θα ηθελα και την αποψη σας σε αλλο ενα θεματακι. αν το γνωριζετε.
Εψαξα στο forum αλλα δεν βρηκα κατι.
Ακουσα απο 2-3 ατομα οτι κανουν θεραπιες για το κεφαλι και ας μην τριχοπτωση... τιποτα. μια φορα τον χρονο(ο ενας παιρνει κατι αμπουλες τις REDKEN για δυο μηνες δεν ξερω τι περιεχουν και αν ειναι καλες).θα ηθελα την αποψη σας πανω σ αυτο και αν καποιος παρει πχ το revivogen και ας μην εχει κατι θα κανει καλο στην τριχα????
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

το revivogen αν δεν εχει καποιος προβλημα με την dht δεν θα του κανει σχεδον τιποτα
αδικος κοπος να το παρει καποιος ο οποιος δεν εχει προβλημα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

πραγματικά,
να αγχώνεσαι για κάτι που είναι πρόβλημα - όχι για ό,τι υποθετικά μπορεί να γίνει
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

σκεφτομαι να φτιαξω spironolactone.Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι γιατι δεν το βρηκα στο forum.
τι ποσοτητα βαζω στο κεφαλι???πως θα την μετρησω??
Και με τι (να φανταστω να συριγγα)??
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

βάζεις καθημερινά 1-2 ml,
και το καλύτερο είναι 1 ml /16h

οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε το droper(δοσομετρητής) από rogain/kirkland/revivogen

αλλά και με σύριγγα κάνεις δουλειά - προτίμησε κάποια με λίγα (<5) ml
 

tom27

New Member
Απ: Καλησπερα σας

Σ ευχαριστω παρα πολυ Σπύρο.
Να σου κανω και μια-δυο ερωτησεις.... απο εκει που γραφεις απο κατω εχεις τα πραγματακια που βαζεις? αν ναι.
γιατι βαζεις και poscar και spironolactone αφου και τα δυο ειναι dht blocker?
και στο spironolactone το φτιαχνεις μονος και βαζεις και αλοη? πως το κανεις??
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καλησπερα σας

το proscar(φιναστερίδη) είναι χάπι - δίνει αποτελέσματα στο 6-8-12μηνο,αλλά παίζει και ένα ποσοστό 1-2% παρενεργειών(πλήρη ανατρέψιμες)
είναι "εσωτερικό" dht blocker - μπλοκάρει την μετατροπή τεστοστερόνης σε dht σ'όλο τον οργανισμό

το δ/μα σπιρονολακτόνης είναι τοπικό αντιανδρογόνο - ανταγωνίζεται την dht τοπικά στο δέρμα του κεφαλιού

για την παρασκευή του δες εδώ - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,386.105.html(απάντηση Νο117 και κάτω)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα