Ιδιοχειρη φυσικη λακ

giannis1991

Well-Known Member
Κουλο λιγο το θεμα αλλα θελω να το ποσταρω μπας και βοηθησει κανεναν!
Δεδομενης της μεταμοσχευσης μου πηρα το οκ απο τον Γεωργιου να βαλω τοπικ στις 15 μερες(το λενε απο οτι ειδα και πολλοι αλλοι γιατροι),αλλα λακ η οποια ειναι απαραιτητη για να ''κλειδωσει'' το τοπικ να περιμενω τουλαχιστον ενα μηνα!!!εγω βεβαια στις 20 μερες θα πρεπει να παω για δουλεια και χωρις τοπικ δεν γινεται να κυκλοφορησω...
Ετσι ψαχτηκα στο ιντερνετ και ειπα να δω μηπως και αγορασω καποια φυτικη λακ!Βρηκα καποιες αλλα μετα επεσα πανω σε κατι συνταγες με απλα υλικα που τα εχουμε στο σπιτι μας και ειπα να το προσπαθησω μιας και αν πετυχαινε το πειραμα θα ηταν απολυτα ασφαλες!
Ολες οι συνταγες ειχαν ως βαση σιγουρα το νερο και την ζαχαρη και απο εκει και περα προαιρετικα καποιες ελεγαν να προσθεσουμε μια κουταλια απο καποιο ποτο(για να αντικαταστησει προφανως το οινοπνευμα),καποιες αιθερια ελαια ή καποια τσαγια(προφανως για μυρωδια) και τελος καποιες λεμονι...
Τελικα η συνταγη μου φτιαχτηκε με νερο ζαχαρη και χαμομηλι!Το δοκιμασα σημερα μαζι με λιγο τοπικ και το αποτελεσμα με ξαφνιασε ευχαριστα αν και δεν το περιμενα!
Ψεκασα το μιγμα το οποιο στην αρχη αργησε να στεγνωσει,αλλα οταν στεγνωσε κλειδωσε το τοπικ και ''κοκκαλωσε'' το μαλλι οπως θα εκανε και η λακ!
Η συνταγη ηταν απλη...εγω εβαλα περιπου 180 μλ νερο πολυ ζεστο σε ενα ποτηρι,εβαλα 2 και κατι κουταλιες της σουπας ζαχαρη και ενα φακελακι τσαι χαμομηλι...ανακατεψα καλα και υστερα εβαλα το ποτηρι για κανα 40λεπτο στο ψυγειο να παρει θερμοκρασια δωματιου...υστερα το εβγαλα,το εβαλα σε ενα ψεκαστηρι και ηταν ετοιμο!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Κάποτε επερνα την Rene Furterer οικολογική φυτική λακ Γιάννη.

https://www.skroutz.gr/s/9470184/Rene-Furterer-Laque-Vegetale-Modele-Voyage-2x100ml.html

Σωστος ο Γιανναρος!!!Και οικονομικη πολυ η συγκεκριμενη!

Μόνο εγώ έβαζα το τοπικ σκέτο και καθόταν?

Φιλε ή εχεις αρκετο μαλλι οποτε καθεται καλα ή απλα εισαι τυχερος!Επειδη δουλευω αρκετες ωρες και βρισκομαι και εντος και εκτος,αν πεσει βροχη ή φυσαει παρα πολυ δυνατα δεν νομιζω να εχω καμια τυχη χωρις λακ...ασε που το τοπικ το συγκεκριμενο που βαζω εγω στην αρχη σαν να κοκκινιζει λιγο και με το που μπαινει η λακ γινεται ενα με το χρωμα του μαλλιου!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Όταν την επερνα παλαιότερα είχε περίπου 12-15 ευρώ.

Δεν βάζεις το original toppik?
 

giannis1991

Well-Known Member
Όταν την επερνα παλαιότερα είχε περίπου 12-15 ευρώ.

Δεν βάζεις το original toppik?

Οχι φιλε απο ebay παιρνω ερχεται απο Αγγλια σε καμια εβδομαδα!Τα 4 μπουκαλακια των 27,5 μου βγαινουν γυρω στα 50 ευρω και λιγο λιγοτερο νομιζω...απο οτι εχω δει φωτο σε φωτο πρεπει να περιεχει sevich μεσα...
 

Tsek

Well-Known Member
Σωστος ο Γιανναρος!!!Και οικονομικη πολυ η συγκεκριμενη!



Φιλε ή εχεις αρκετο μαλλι οποτε καθεται καλα ή απλα εισαι τυχερος!Επειδη δουλευω αρκετες ωρες και βρισκομαι και εντος και εκτος,αν πεσει βροχη ή φυσαει παρα πολυ δυνατα δεν νομιζω να εχω καμια τυχη χωρις λακ...ασε που το τοπικ το συγκεκριμενο που βαζω εγω στην αρχη σαν να κοκκινιζει λιγο και με το που μπαινει η λακ γινεται ενα με το χρωμα του μαλλιου!

Για να καταλάβεις σε χρήση ήθελα ένα 50αρι τοπικ περίπου τον μήνα.
Εριχνα αρκετη ποσότητα δηλαδή καθημερινα και έπαιζα ακομα και μπάσκετ χωρίς να εχει φυγει ποτέ.
Το θεωρούσα λοιπόν δεδομένο για όλους αυτό.
Ισως επειδή έχω ίσια τρίχα ή και μικρά-μικρά τριχακια στο κεφάλι? Δεν ήμουν τελείως γυαλί στα προβληματικά σημεία.
Δεν ξέρω τι να πω
 

barman

Member
Εχω ξοδεψει εκατονταδες ευρω ολα τα χρονια για να βρω μια ιδανικη λακ που να μην μου προκαλει ερεθισμους στο δερμα...
Ψαχνοντας λοιπον αναμεσα σε δεκαδες υποαλλεργικες-φυτικες μπλα μπλα..και ταυτοχρονα να παρεχουν κρατημα και να στεγνωνουν γρηγορα.....
Οτι καλυτερο ποτε δοκιμασα ηταν αυτο:
https://www.intelligentnutrients.com/certified-organic-perfect-hold-hair-spray-grouped
 
Μπλουζα