Θεραπία τριχοπτώσης με βλαστοκύτταρα. ποιά είναι η αλήθεια, τι γνωρίζετε?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

thatcher

Active Member
Θα ειδε τη διαφημιση απο εκεινη(ο) τον απολιθωμενο Βροντοσαυρο που παιρνει σβαρνα τα καναλια ο φιλος μας. Μεντι Ζενες.
 

makis25

Well-Known Member
δεν ειναι θεραπεια με βλαστοκυτταρα . Η αυτολογη μεσοθεραπεια εχει να κανει με "κατεσταμενα" αιμοπεταλια , σε υψηλη συγκεντρωση τα οποια εγχυνονται σε πασχουσες περιοχες . Δουλευει ως εξης , χρησιμοποιεις αιμοπεταλια στα οποια εχει γινει ριξη της κυτταρικης μεμβρανης για να κοροιδεψεις το σωμα σου πως σε αυτο το σημειο υπαρχει τραυματισμος και χρειαζεται επιδιορθωση. Τα αιμοπεταλια περιεχουν αυξητικους παραγοντες για την επουλωση καποιας πληγης , το σωμα νομιζει πως τρεχει κατι σοβαρο αφου υπαρχουν εκει μαζεμενα , και αρχισει η διορθωση . Η prp θεραπεια δουλευει . Ωστοσο πολυ σπανια δουλευει μονο με μια θεραπεια . Χρειαζονται πολλες επαναληψεις . Απο 4-6 η και παραπανω σε διαστηματα 2-3 εβδομαδων η και καθε μηνα . Τα αποτελεσματα ειναι ιδια ή και καλυτερα με το dermarolling . To dermaroller δουλευει με τον ιδιο τροπο . Δημιουργει μικρο τραυμα , κοροιδευοντας το σωμα , το σωμα νομιζει πως το τραυμα ειναι μεγαλο και επιδιορθωνει την περιοχη και αυτο δημιουργει αναπτυξη στις τριχες .

Για να μη ποσταρω μια μια τις πηγες στη παρακατω σελιδα εχει πανω απο 20 δημοσιευμενες μελετες , οποιος εχει ορεξη διαβαζει

https://www.hairlosscure2020.com/category/prp/

το prp δουλευει . Τα αποτελεσματα ειναι απο μετρια εως συμπαθητικα Ενω υπαρχουν και μεμονομενα περιστατικα που ειχαν φανταστικα αποτελεσματα. Για να υπαρχουν αποτελεσματα δεν αρκει σχεδον ποτε 1 η δυο θεραπειες . Υπαρχει προβλημα ωστοσο στο γεγονος πως καθε δερματολογος η κλινικη χρησιμοποιουν διαφορετικα πρωτοκολα . Δηλαδη ποση ωρα γινεται φυγοκεντρηση , ποσα ml γινεται εκχυση , αν χρησιμοποιειται τοπικη αναισθησια ή οχι .

Επισης δε δικαιολογουνται υψηλες τιμες στο prp . Μια φυγοκέντριση ειναι στην ουσια . Πολλοι εχουν παρει το μηχανημα που ετοιμαζει την prp μονο του ( κυκλοφορουν 2-3 μαρκες ) . Αν καποιος το δοκιμασει , μπορει να διαπραγματευτει με τον δερματολογο της επιλογης του το κοστος για πακετο θεραπειων . Αν καποιος δερματολογος ή κλινικη σας πει πως θα δειτε καταπληκτικα αποτελεσματα , ειδικα με 1 ή 2 θεραπειες , θα σας πει ψεμματα και καλο ειναι να σηκωθειτε να φυγετε εκεινη τη στιγμη . Αν καποιος αποφισει να κανει prp , το καλυτερο θα ειναι να κανει απο 4 ως και 7 θεραπειες μεσα σε ενα χρονο . Και να κρινει για το αποτελεσμα στους 3 , στους 6 και στους 12 μηνες .

Για μεμονομενες θεραπειες μη πληρωσετε πανω απο 150 ευρω τη φορα . Ειναι κριμα .
 

dim d

Well-Known Member
Εγω προσωπικα εχω κανει εδω και ενα 15 μηνες περιπου μεσοθεραπεια εναλλαξ ετερολογη και αυτολογη...τους πρωτους μηνες η διαφορα ηταν πολυ εντυπωσιακη, εβγαλα φυτρες, γενικα πηγαινε πολυ καλα....τον τελευταιο καιρο εχει χαθει πολυ εδαφος..δεν ξερω αν θα το προτεινα σε καποιον, δεν ειναι και ιδιαιτερα ευχαριστη διαδικασια...
 

makis25

Well-Known Member
dim d , το κλειδι ειναι η επαναληψη οπως εγραψα . Χρειαζεται , οπως ολες οι θεραπειες για την τριχοπτωση , επαναληψη συνεχως . Δεν υπαρχει μονιμη θεραπεια για την τριχοπτωση . Αν εκανες 4-6 αυτολογες το χρονο , ειναι πολυ πιθανο να διατηρουσες περισσοτερο μαλλι η και να ειχες και περισσοτερο τωρα. Επισης ιδανικα πρεπει να αποφευγεις τοπικη ναρκωση για την prp.
 

dim d

Well-Known Member
Τοσο βγαίνει εχω κανει σίγουρα τέσσερις αυτολογες και τρεις νομιζω ετερολογες... Καλα χωρίς ναρκωση το κάνεις εννοείται μόνο τοπικη αναισθητικη κρεμουλα που δεν κάνει κατι ουσιαστικά. Κανω παράλληλα και θεραπεία με μινοξ και βιοτινη, όπως λες και μεσοθεραπεια μια φορά τον μηνα περίπου...
 

gasmas

New Member
Ενδιαφέρομαι να κάνω την θεραπεία με τα βλαστοκύτταρα. Το μόνο που σκέφτομαι και θέλω να με βοηθήσετε είναι αν έχει απόδοση σε λεπτές τρίχες ή μονο σε αραιά μαλλιά, γιατι εγώ πανω έχω αραιώσει σχεδόν εντελώς και δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει που να πάω να κάνω ? Ευχαριστώ Δημήτρης.
 

karampalikis

Active Member
Ενδιαφέρομαι να κάνω την θεραπεία με τα βλαστοκύτταρα. Το μόνο που σκέφτομαι και θέλω να με βοηθήσετε είναι αν έχει απόδοση σε λεπτές τρίχες ή μονο σε αραιά μαλλιά, γιατι εγώ πανω έχω αραιώσει σχεδόν εντελώς και δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά. Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει που να πάω να κάνω ? Ευχαριστώ Δημήτρης.
για medi jeunesse σκέφτεσαι;
 

gasmas

New Member
Ναι, δίνει και μια προσφορά ο Τράγκας, δεν εχω ακουσει για κάπου αλλού. Τι παίζει εκει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Εβαλα και φώτο στο προφίλ μου με την τωρινή κατάσταση αν βοηθάει.
Μακριά από όπου ακούς για βλαστοκύτταρα και κυρίως μακριά από medi jeunesse αν δεν θες να κλαίς τα λεφτά σου.
Γενικά για όσους υποφέρουν από τριχόπτωση, υπάρχουν οι παρακάτω επιλογες:
1)χάπι φιναστεριδης
2)μινοξιδιλη, τοπικά στο κεφαλι
3)σαμπουάν με κετοκοζανόλη

Τα παραπάνω στα έγραψα με τη σειρα απο το πιο ισχυρο στο πιο αδυναμο και έχουν αποτελεσμα όσο τα χρησιμοποιείς.

Βέβαια το πιο αποτελεσματικό από όλα είναι η μεταμόσχευση μαλλιών η οποία συνήθως συνδυαζεται (αρκετες φορές, δεν είναι πάντα απαραίτητο) και με την χρηση φιναστεριδης για βελτιστα και πιο σίγουρα αποτελέσματα.

Για σένα, από ότι βλέπω στην φώτο, δεν έχει νόημα να χρησιμοποιησεις μινοξιδιλη και σαμπουάν με κετοκοζανόλη. Αυτό που μπορεί να έχει αποτέλεσμα σε εσένα είναι η μεταμόσχευση.

Πες μας την ηλικία σου και ανέβασε και άλλες φωτο, από τα πλάγια και το πίσω μέρος του κεφαλιού
 

tol

Well-Known Member
Ναι, δίνει και μια προσφορά ο Τράγκας, δεν εχω ακουσει για κάπου αλλού. Τι παίζει εκει?
Φιλε μου, θα σε συμβουλευα να κρατησεις τα λεφτα που σκεφτεσαι να δωσεις στα medi jeunesse, για κανενα ταξιδακι, για διακοπες, για κανενα νησακι....πλησιαζει το καλοκαιρι γαρ...

Πεταμενα λεφτα, φιλε μου.

Το μαγαζι (medi jeunesse) ειναι η μεγαλυτερη απατεωνια στο χωρο της μεταμοσχευσης και θεραπειας μαλλιων.

Αν εχεις, εστω και στοιχειωδεις γνωσεις, σε θεματα μεταμοσχευσης και θεραπειας, ακουγοντας την κυρια που συχνα-πυκνα εμφανιζεται σε τηλεοπτικες εκπομπες, να μιλα και να αναλυει μεθοδους και αποτελεσματα, καταλαβαινεις οτι προκειται για κομπογιαννιτες.

Οι ανθρωποι ειναι ασχετοι και παραπλανουν με τεραστια ψεματα το κοινο.

ΥΓ Αν θελεις να παρεις εμπεριστατωμενες συμβουλες απο τα εμπειρα μελη του forum, ανεβασε φωτογραφιες που θα αποκαλυπτουν με λεπτομερειες το προβλημα σου και πρωτιστως ξεχνα τα medi jeunesse, γιατι θα το φυσας και δε θα κρυωνει.
 

gasmas

New Member
Αυτη ειναι η τωρινή μου κατάσταση, τις φώτο τις εβγαλα μολις τωρα και δεν ειναι τοσο καλές. Σκεφτομαι για Erdogan και εγώ γιατι δοκίμασα τις παραπάνω θεραπείες χωρις αποτέλεσμα. Απλά με την εμπειρία σας πιστέυεται οτι θα έχω καλό αποτέλεσμα με εμφύτευση?
 

Συνημμένα

  • hair2.jpg
    hair2.jpg
    394.8 KB · Προβολές: 59
  • hair3.jpg
    hair3.jpg
    414.7 KB · Προβολές: 59

vag25

Well-Known Member
H δοτρια σου δεν φαινεται κακη αν και περιορισμενη. Αλλα πολυ δυσκολα μπορει να καλυψει το εδαφος. Αν η φινα καταφερνε να σου μαυρισει κι αλλο το crown πανω απο την δοτρια, τοτε θα μπορουσες να ελπιζεις σε κατι ικανοποιητικο.
 

karampalikis

Active Member
Αυτη ειναι η τωρινή μου κατάσταση, τις φώτο τις εβγαλα μολις τωρα και δεν ειναι τοσο καλές. Σκεφτομαι για Erdogan και εγώ γιατι δοκίμασα τις παραπάνω θεραπείες χωρις αποτέλεσμα. Απλά με την εμπειρία σας πιστέυεται οτι θα έχω καλό αποτέλεσμα με εμφύτευση?
Έχεις δοκιμάσει και φιναστερίδη;
Πόσο χρονών είσαι;
Είναι δύσκολο να πούμε με σιγουριά, διότι οι φώτο είναι θολές. Πάντως αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα πλαϊνά τα έχεις φαγωμένα. Το πίσω μέρος μοιάζει καλό από πυκνότητα. Είσαι καθαρό ΝW6
 

gasmas

New Member
Που σημαίνει οτι και στον Erdogan να πάω θα κανει οτι μπορέσει μπροστά,αν και το πίσω δε με πολυνοιάζει, η hairline μου θα φαίνεται καλή ή σαν καποιος με παρόμοιο πρόβλημα που ειναι σαν να είναι ραμμένες οι τρίχες? Ευχαριστώ για τη βοηθεια σας!
 
Μπλουζα