Η τριχόπτωση μου χτύπησε την πόρτα...

johnysblue

Active Member
Μην ειναι χρονια τελογενης.. λεω εγω τωρα..
Παντως ξεκινησα φινα 0.25 εδω κ 25 μερες,στο μηνα 8α το αυξησω 0.5 κ θα μεινω εκει λογικα.η τριχοπτωση μ αυξηθηκε παντως μετα τις 20 μερες..ελπιζω ναναι shedding λογω φινας..θα δω πως θα παει μεχρι 3μηνο..το μονο που φοβαμαι ειναι μη με κανει χειροτερα γτ εχω διαβασει κ περιπτωσεις που η φινα τους εκανε χειροτερα στη πυκνοτητα μαλλιων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

HelloThere

New Member
Αφου εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου , τι ρωτας ακριβως εδω δε καταλαβαινω. Εχεις επισημη διαγνωση απο γιατρο πως προκειται για ανδρογενετικη αλωπεκια και την αμφισβητεις . Αποφασισες να μη χρησιμοποιησεις την αγωγη που επισης σου εδωσε ο γιατρος γιατι φοβασαι , αλλα δε φοβασαι να παρεις συμβουλες απο ενα φορουμ γεματο αγνωστους; Κανεις συνδεσεις εκει που δεν υπαρχουν , η φαλακρα που εχεις ειναι κληρονομικη , γεννηθηκες με αυτην . Επισης η αλωπεκια δεν ξεκινησε πριν 5 μηνες , απλα τοτε για πρωτη φορα την πηρες χαμπαρι . Ειναι μια διαδικασια προοδευτικη. . Ο γιατρος κατα πασα πιθανοτητα σου εκανε pull test και με οπτικο ελεγχο ήδη θα προσεξε καποια αραιωση . Ολα τα αλλα ειναι ασχετα . Γραφεις πως απο τη μια εισαι μοιραίος εραστης ( κατι που θελει μια δοση αυτοπεποιθησης οσο να ναι ) και απο την αλλη εχεις χαλια ψυχολογια και τρεμεις μη χασεις καμια τριχα . Τρομερη αντιθεση και δεν νομιζω πως ειναι εφικτο να εισαι και τα 2 . Αφου εκ των προτερων εχεις αποριψει οτι σου προσφερει η επιστημη , μαζι με τη διαγνωση γιατρου, δεν βλεπω τιποτα αξιας που μπορει να σου προσφερει καποιος εδω . Ολες τις εξετασεις αιματος του κοσμου να κανεις δε θα καταληξεις πουθενα .

Νομιζω ηδη υποφερεις απο το στρες που αποκτουν πολλοι αντρες οταν βλεπουν να αλλαζει η εικονα τους . Νομιζω σε δυσκολευει αυτο στο να σκεφτεις λογικα και ψυχραιμα . Για αρχη πρεπει να συνετιστείς , να ηρεμησεις και να ακολουθησεις αυτα που σου πε ο γιατρος . Βγες απο το φορουμ ,ξεκινα το φαρμακο που σου δωσε και χαλαρωσε .
Καλησπέρα,
Μάλλον δεν το εξήγησα επαρκώς γι αυτό και η παρεξήγηση.
Σχετικά με το γιατρό απλά είδε τα μαλλιά μου με ένα μικροσκόπιο, μου λέει ότι δεν βλέπει κάποιο σημάδι τριχόπτωσης αλλά αυτό θα οφείλεται στο ότι είχα πάει σχετικά άμεσα όταν παρατήρησα την τριχόπτωση που σημαίνει ότι είναι πολύ νωρίς για να δει κάτι ο γιατρός. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.
Απλά μου είπε ότι δεν έχει λόγο να με αμφισβητήσει οπότε, μάλλον θα είναι ΑΑ και μου έγραψε το regain.
Το regain από την άλλη, εάν δεν έχω πρόβλημα, μάλλον ζημιά θα κάνει έαν διαβάσεις τις οδηγίες, παρά καλό.Γι αυτό και δεν το χρησιμοποίησα.

Επίσης, η τριχόπτωση ξεκίνησε στην κυριολεξία μέσα σε μια μέρα. Πριν σε κάθε λούσιμο με το ζόρι να έβλεπα 4-5 τρίχες, τώρα πάνω από 50.
Τώρα, επειδή είπα ότι έχω έντονη σεξουαλική δραστηριότητα, εσύ με βάπτισες μοιραίο εραστή... Μάλιστα..
Θα μου πεις γιατί τότε το αναφέρω. Το αναφέρω γιατί όπως είπα πιο πριν, και μάλλον το προσπέρασες, ότι σκέφτομαι ακόμα και για την χρήση φιναστερίδης, για την οποία εδώ διαβάζω ότι δημιουργεί σε πολλές παρενέργειες σε σεξουαλικά θέματα. Και δεν θέλω να ρισκάρω αυτόν τον τομέα καθόλου.
Λες για το στρες επειδή βλέπω να αλλάζει η εικόνα. Μην διαβάζεις βιαστικά, έγραψα ξεκάθαρα ότι δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στην εικόνα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Δεν έχω πάρει αποφάσεις στο τι θέλω να κάνω όπως λες, γιατί δεν ξέρω ποιες είναι η επιλογές μου.
Να το ρωτήσω όσο πιο άπλα γίνεται:
1-Πως μπορώ να σταματήσω την τριχόπτωση? όχι να βγάλω καινούριες τρίχες απλά να μειώσω την πτώση με κάποιο τρόπο.
2-Πως μπορω να είμαι σίγουρος αν είναι ΑΑ ή κάποια άλλη πάθηση? Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορώ να κάνω?

Τώρα δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται η επιθετικότητα σου, ψάχνω μια λύση όπως και εσύ φαντάζομαι.
Απλά προσπαθώ να δώ ένα μπορώ να προλάβω μην χάσω τόσο γρήγορα τα μαλλιά μου.
Αν απ την άλλη σκοπεύεις να γράψεις κάτι στον ίδιο τόνο, θα σε θερμοπαρακαλούσα να το κρατήσεις για τον εαυτό σου, σε ευχαριστώ και καλή μέρα να έχεις.
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα,
Μάλλον δεν το εξήγησα επαρκώς γι αυτό και η παρεξήγηση.
Σχετικά με το γιατρό απλά είδε τα μαλλιά μου με ένα μικροσκόπιο, μου λέει ότι δεν βλέπει κάποιο σημάδι τριχόπτωσης αλλά αυτό θα οφείλεται στο ότι είχα πάει σχετικά άμεσα όταν παρατήρησα την τριχόπτωση που σημαίνει ότι είναι πολύ νωρίς για να δει κάτι ο γιατρός. Έτσι μου είπε τουλάχιστον.
Απλά μου είπε ότι δεν έχει λόγο να με αμφισβητήσει οπότε, μάλλον θα είναι ΑΑ και μου έγραψε το regain.
Το regain από την άλλη, εάν δεν έχω πρόβλημα, μάλλον ζημιά θα κάνει έαν διαβάσεις τις οδηγίες, παρά καλό.Γι αυτό και δεν το χρησιμοποίησα.

Επίσης, η τριχόπτωση ξεκίνησε στην κυριολεξία μέσα σε μια μέρα. Πριν σε κάθε λούσιμο με το ζόρι να έβλεπα 4-5 τρίχες, τώρα πάνω από 50.
Τώρα, επειδή είπα ότι έχω έντονη σεξουαλική δραστηριότητα, εσύ με βάπτισες μοιραίο εραστή... Μάλιστα..
Θα μου πεις γιατί τότε το αναφέρω. Το αναφέρω γιατί όπως είπα πιο πριν, και μάλλον το προσπέρασες, ότι σκέφτομαι ακόμα και για την χρήση φιναστερίδης, για την οποία εδώ διαβάζω ότι δημιουργεί σε πολλές παρενέργειες σε σεξουαλικά θέματα. Και δεν θέλω να ρισκάρω αυτόν τον τομέα καθόλου.
Λες για το στρες επειδή βλέπω να αλλάζει η εικόνα. Μην διαβάζεις βιαστικά, έγραψα ξεκάθαρα ότι δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στην εικόνα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Δεν έχω πάρει αποφάσεις στο τι θέλω να κάνω όπως λες, γιατί δεν ξέρω ποιες είναι η επιλογές μου.
Να το ρωτήσω όσο πιο άπλα γίνεται:
1-Πως μπορώ να σταματήσω την τριχόπτωση? όχι να βγάλω καινούριες τρίχες απλά να μειώσω την πτώση με κάποιο τρόπο.
2-Πως μπορω να είμαι σίγουρος αν είναι ΑΑ ή κάποια άλλη πάθηση? Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορώ να κάνω?

Τώρα δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται η επιθετικότητα σου, ψάχνω μια λύση όπως και εσύ φαντάζομαι.
Απλά προσπαθώ να δώ ένα μπορώ να προλάβω μην χάσω τόσο γρήγορα τα μαλλιά μου.
Αν απ την άλλη σκοπεύεις να γράψεις κάτι στον ίδιο τόνο, θα σε θερμοπαρακαλούσα να το κρατήσεις για τον εαυτό σου, σε ευχαριστώ και καλή μέρα να έχεις.
Φιλε μου, αυτο που προσπαθησε να σε συμβουλευσει ο Μακης, ειναι οτι χωρις θεραπεια με φαρμακα δεν προκειται ποτέ να σταματησει η τριχοπτωση, αν αυτη οφειλεται σε ανδρογενετικη αλωπεκια.

Αν εσυ, εκ των προτερων εχεις την εσφαλμενη εντυπωση, το φοβο, την προκαταληψη οτι τα φαρμακα θα εχουν σοβαρες παρενεργειες, τοτε δεν συντρεχει κανενας λογος να συμμετεχεις σε διαλογους στο forum.

Ο μονος τροπος, για να αναχαιτιστει η αλωπεκια, φιλε μου, ειναι το ημιμετρο (μινοξιδιλη) και το μονιμο μεσο θεραπειας (φιναστεριδη). Η μινοξιδιλη θα εχει αρχικα καποια θετικα αποτελεσματα που ομως με την παροδο του χρονου θα εξανεμιζονται. Η φιναστεριδη απο την αλλη μπορει να εχει μακροπροθεσμα θετικα αποτελεσματα.

Απορριπτοντας εξ αρχης αυτα τα μεσα θεραπειας, δεν προκειται να φρεναρεις την αλωπεκια (που ισως εχει αρχισει να σου χτυπα απειλητικα την πορτα).

Προσωπικη μου συμβουλη (οπως αλλωστε υποθετω και του Μακη) ειναι να μην εισαι προκατειλημμενος αρνητικα απεναντι στα μονα "οπλα" που ειναι διαθεσιμα στον πολεμο εναντια στην αλωπεκια. Μην πανικοβαλλεσαι απο υπερβολικες αποψεις χρηστων που συνηθιζουν να αποδιδουν ολα τα κακα στη φιναστεριδη ως αποδιοπομπαιο τραγο.

Η αβελτηρια και ο προκαταβολικος φοβος πολλες φορες ειναι κακοι συμβουλοι. Αν θελεις να αποτρεψεις κατι, πρεπει να ενεργησεις αμεσα και δραστικα. Η αλωπεκια στο αρχικο της σταδιο μπορει να αναχαιτιστει. Αφηνοντας ομως την κατασταση να εξελισσεται, μπορει καποια στιγμη να αποβει μη αναστρεψιμη.

Αν θελεις, λαμβανεις υποψη σου τις καλοπροαιρετες συμβουλες μου, κρινεις και αποφασιζεις. Σου ευχομαι καλη συνεχεια στη ζωη σου, οποιαδηποτε επιλογη και αν κάνεις.

ΥΓ Ο φιλος Μακης χρησιμοποιησε το επιθετο "μοιραιος" (εραστης). Προσωπικα θα εκανα αναφορα στους παρακατω στιχους του κορυφαιου ποιηματος του Κωστα Βαρναλη, "Οι μοιραιοι"....

Ετσι, στη σκοτεινη ταβερνα
πινουμε παντα μας σκυφτοι∙
σαν τα σκουληκια καθε φτερνα
οπου μας ευρει μας πατει.
Δειλοι, μοιραιοι κι αβουλοι ανταμα,
προσμενουμε ισως καποιο θαμα!


Μην προσμενεις, φιλε μου, καποιο θαυμα. Οι δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι ποτέ δεν προκειται να βρουν λυση για τα προβληματα που αντιμετωπιζουν. Οι δραστηριοι και αποφασιστικοι παντοτε βρισκουν λυσεις και ξεπερνουν καθε εμποδιο στο διαβα τους.
 

crossfire

Well-Known Member
1-Πως μπορώ να σταματήσω την τριχόπτωση? όχι να βγάλω καινούριες τρίχες απλά να μειώσω την πτώση με κάποιο τρόπο.
.

Μόνο με φίνα σταματάει η τριχόπτωση ......με τίποτα άλλο.

2-Πως μπορω να είμαι σίγουρος αν είναι ΑΑ ή κάποια άλλη πάθηση? Υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορώ να κάνω?
.

Δεν υπάρχει άλλη παθηση για την τριχόπτωση με αραίωση ......μόνο ΑΑ.
Υπάρχουν και οι τριχοπτωσεις οι εποχιακές και οι προσωρινές για τις οποίες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα μαλλιά επανέρχονται.
Εκτός αν παίρνεις φάρμακα για αλλο πρόβλημα υγείας που έχουν σαν παρενέργεια την τριχόπτωση.
 

TH24

Member
Μόνο με φίνα σταματάει η τριχόπτωση ......με τίποτα άλλο.



Δεν υπάρχει άλλη παθηση για την τριχόπτωση με αραίωση ......μόνο ΑΑ.
Υπάρχουν και οι τριχοπτωσεις οι εποχιακές και οι προσωρινές για τις οποίες δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Τα μαλλιά επανέρχονται.
Εκτός αν παίρνεις φάρμακα για αλλο πρόβλημα υγείας που έχουν σαν παρενέργεια την τριχόπτωση.

Δεν σταματάει μόνο με την φινα. Σταματάει και με την μινοξ αν όχι τελείως, σε μεγάλο βαθμό. Αφού ο φίλος δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα και απλά θέλει να κρατήσει τα ήδη υπάρχον μαλλιά, τότε να χρησιμοποιήσεις μινοξ μια φορά την ημέρα (αφού δεν έχεις αραίωση) και κάποιες βιταμίνες κατά καιρούς. Πάρε και ένα σαμπουάν που να έχει διάφορες ουσίες θρεπτικές για τα μαλλιά και δες μελλοντικά εάν επαρκούν.
 

makis25

Well-Known Member
Λοιπον αν καποιος εχει ΑΑ και μπει σημερα στο φορουμ , του πουν να παρει βιταμινες , σαμπουαν με βιταμινες κτλ, καλλυντικα κτλ . Σε μερικες εβδομαδες η σε μερικους μηνες θα ξαναμπει στο φορουμ να παραπονεθει πως δεν βλεπει αποτελεσμα . Αν καποιος με ΑΑ χρησιμοποιησει μινοξ μονο , τοτε κατα πασα πιθανοτητα σε 1-2 το συνηθες , το μεγιστο 5 χρονια σε σπανιες περιπτωσεις θα ξαναβρισκεται εδω να παραπονιεται πως η μινοξ δε δουλευει, εχει χασει τη δραση της κτλ , και θα εχει χασει μαλλι . Αν παρει καποιος μονο φιναστεριδη , ειναι πολυ πιθανο ( πανω απο 80%) σε 10 χρονια να εχει περιπου το ιδιο μαλλι με τη μερα που ξεκινησε τη φινα . Αν παρει καποιος και φιναστεριδη και μινοξ , τοτε αυξανεται η πιθανοτητα σε 10-15 χρονια να εχει το ιδιο η περισσοτερο μαλλι απο οτι τη μερα που ξεκινησε .

Ενα τελευταιο σχολιο για τον HELLOTHERE . Σημασια δεν εχει ποσες τριχες πεφτουν , σημασια εχει ποσες ξαναφυτρωνουν . Οταν εφτασες να παρατηρησεις την τριχοπτωση πρωτη φορα εσυ , ειναι πολυ πιθανο να συνεβαινε ηδη για χρονια και να σου ετρωγε λιγο λιγο το μαλλι . Αντι να σπαταλας χρονο στην αρνηση για το τι συμβαινει στο μαλλι , αντι να διαπραγματευεσαι με τον εαυτο σου αν προκειται για αδρογενετικη αλωπεκία , κανε οτι ειναι να κανεις τωρα , μπας και σωσεις το μαλλι για αργοτερα . Οσο για τους φοβους σου για τη μινοξ , εγω κλίνω αυτες τις μερες 20 χρονια απο τοτε που εβαλα μινοξ πρωτη φορα .
 

Veron

Well-Known Member
Λοιπον αν καποιος εχει ΑΑ και μπει σημερα στο φορουμ , του πουν να παρει βιταμινες , σαμπουαν με βιταμινες κτλ, καλλυντικα κτλ . Σε μερικες εβδομαδες η σε μερικους μηνες θα ξαναμπει στο φορουμ να παραπονεθει πως δεν βλεπει αποτελεσμα . Αν καποιος με ΑΑ χρησιμοποιησει μινοξ μονο , τοτε κατα πασα πιθανοτητα σε 1-2 το συνηθες , το μεγιστο 5 χρονια σε σπανιες περιπτωσεις θα ξαναβρισκεται εδω να παραπονιεται πως η μινοξ δε δουλευει, εχει χασει τη δραση της κτλ , και θα εχει χασει μαλλι . Αν παρει καποιος μονο φιναστεριδη , ειναι πολυ πιθανο ( πανω απο 80%) σε 10 χρονια να εχει περιπου το ιδιο μαλλι με τη μερα που ξεκινησε τη φινα . Αν παρει καποιος και φιναστεριδη και μινοξ , τοτε αυξανεται η πιθανοτητα σε 10-15 χρονια να εχει το ιδιο η περισσοτερο μαλλι απο οτι τη μερα που ξεκινησε .


Οτι πιο στοχευμενο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο στο Forum!!!
 

Pilgrim82

New Member
Την τοπική φιναστερίδη σε συνδυασμό με μινοξιδίλη βλ. πχ το kit της Fagron που περιέχει μινοξιδίλη 5% και αν θυμάμαι 0,1 mg φιναστεριδη αξίζει την προσπάθεια ή λόγω της τοπικής μόνο εφαρμογής θα είναι φτωχά έως μηδαμινά τα αποτελέσματα;
 
Μπλουζα