Η καταστροφη των μυων της τριχας και η αντικατασταση τους με λιπος στην ΑΑ

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
giannaras13 είπε:
gomi δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει τα ω3 που λενε τα παιδια.. αλλα πιστευεις οτι σχετιζεται εδω με το θεμα μας?

Βοηθάει με δυο διαφορετικούς τρόπους


http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=6331

http://jn.nutrition.org/content/139/8/1495.full

Το krill oil είναι ακόμα καλύτερο, αλλά σε αναλογία τιμής ποσότητας, είναι ασύμφορο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ενδιαφερον.. οποτε εχουμε τα εξης

1)dht - > ανδ.υποδοχεις
2)αυξηση pdg 2
3)καταστροφη μυων της τριχας και αντικατασταση με λιπος
4)φλεγμονη(ουσιαστικα οπως το 2) )
5)αυξηση καρδ. προβληματων

και σε ολα αυτα πλεον οπως μαθαινουμε παιζει ρολο και η ινσουλινη..

να μειωσουμε για πολυ χρ. διαστημα την dht δεν μπορουμε ολοι,να παρουμε αντιφλεγμονωδη κλπ για μεγαλο διαστημα παλι το ιδιο.. οποτε τα ω3 και αν πετυχπυμε κατι με την "γυμναστικη" που λεμε.. πως να τους "γυμνασουμε" γαμωτο :/
 

dk1984

Member
GOMI είπε:
giannaras13 είπε:
gomi δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει τα ω3 που λενε τα παιδια.. αλλα πιστευεις οτι σχετιζεται εδω με το θεμα μας?

Βοηθάει με δυο διαφορετικούς τρόπους


http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=6331

http://jn.nutrition.org/content/139/8/1495.full

Το krill oil είναι ακόμα καλύτερο, αλλά σε αναλογία τιμής ποσότητας, είναι ασύμφορο.

γιατι Gomi ειναι θεωρεις καλυτερο το krill oil παντως ειναι πολυ φτωχο σε dha
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
GOMI είπε:
giannaras13 είπε:
gomi δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει τα ω3 που λενε τα παιδια.. αλλα πιστευεις οτι σχετιζεται εδω με το θεμα μας?

Βοηθάει με δυο διαφορετικούς τρόπους


http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=6331

http://jn.nutrition.org/content/139/8/1495.full

Το krill oil είναι ακόμα καλύτερο, αλλά σε αναλογία τιμής ποσότητας, είναι ασύμφορο.

γιατι Gomi ειναι θεωρεις καλυτερο το krill oil παντως ειναι πολυ φτωχο σε dha

Αναφέρει κάποιες τιμές στην τελευταία έρευνα που έγινε με ΚΟ (krill oil) και FO (fish oil) και στο θέμα λιποτοξικότητας το ΚΟ ήταν καλύτερο. Προφανώς μέσω αυτού του μηχανισμού.

The KO diet generally reduced both liver and heart TAG concentrations more than the FO diet, whereas both (n-3) LCPUFA diets reduced to the same extent the plasma LDL-cholesterol concentration and LPS-induced TNFα release from peritoneal macrophages.

Δεν αναφέρει δοσολογίες, οπότε αν ήταν ίδια ποσότητα ΚΟ κ FO, τότε ναι, είναι πάρα πολύ ασύμφορο οικονομικά.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να μια αιτία αυξημένης λιπαρότητας στο κεφάλι εξαιτίας των ελεύθερων λιπαρών οξέων, σε αντίθεση με το υπόλοιπο σώμα...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927939/

είχα σπάσει το κεφάλι μου να καταλάβω γτ δεν παρατηρείται λιπαρότητα σε άλλα σημεία του σώματος που έχουμε τρίχες...


Οπότε μια πρόχειρη εκτίμηση αυτής της διαδικασίας, μιας και το 96% της λειτουργίας του εγκεφάλου παραμένει ανεξερεύνητο είναι η εξής.

Όσοι είχαν συμπτώματα μεταβολικού συνδρόμου, φάνηκε στην παραπάνω έρευνα, ότι ο εγκέφαλος τους είχε σημαντικά αυξημένα ποσοστά συγκέντρωσης ελεύθερων λιπαρών οξέων σε σύγκριση με τους υγιής συμμετέχοντες. Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι παχύσαρκος. Αρκεί η γενετική προδιάθεση σπλαχνικού λίπους όπως επίσης και βασική αιτία ο ΒΜΙ του σώματος.

Επίσης

Peripheral insulin resistance contributing to MS could also affect the brain

The hypothesized central insulin resistance could interfere with brain glucose utilization, thus resulting in compensatory increased FFA uptake and FFA oxidation

• Fatty acid oxidation in mitochondria is responsible for providing energy to cells when glucose levels are low

Οπότε, είναι γνωστό ότι ο εγκέφαλος μας χρειάζεται γλυκόζη για να λειτουργεί σωστά. Όταν υπάρχει ινσουλινοαντίσταση, ο μεταβολισμός της γλυκόζης διαταράσσεται λόγω της αυξημένης ινσουλίνης. (το επιβεβαίωσα πρόσφατα αυτό στις εξετάσεις που έχω ανεβάσει.)

Έτσι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να απορροφήσει τη γλυκόζη που χρειάζεται και έτσι υποκινεί τα λιποκύτταρα μέσω του υποθαλάμου, να απελευθερώσουν λιπαρά οξέα στο αίμα ώστε να χρησιμοποιήσει αυτά ως ενέργεια.
Ουσιαστικά είναι αυτός που τραβάει τα λιπαρά οξέα στο κεφάλι μας και βλέπουμε τόσο αυξημένη λιπαρότητα, όπως ενδεχομένως και εναπόθεση λιπώδη ιστού στον arrector pili.



3 επιπλέον περιπτώσεις που ο μηχανισμός αυτός δουλεύει όπως παραπάνω.

- Κάτω από έντονο στρες

- μετά από έντονη γυμναστική

- μετά από αυστηρή δίαιτα


Που θα πάει...κομμάτι κομμάτι, θα το συμπληρώσουμε το παζλ...
 

BobMnk

New Member
Σωστος , χρειαζεται παρατηρητικοτητα απο ολους μας για να συμπληρωθει το παζλ οπως λες σιγα σιγα.

Gomi πλακα πλακα πρεπει να σε παρουν σε καμια απ τις ερευνες που κανουν γι αυτο το θεμα. Δεν ξερω αν το πας ενστικτωδως ή με παρατηρητικοτητα αλλα αυτα που υποθετεις φαινεται να βγαζουν καποιο νοημα.....σαν να δημιουργειται ενα μοτιβο....και στα δικα σου τα θεματα ανακαλυψες πραγματα που δεν φαινοταν ομως ηταν οπως τα υποψιαζοσουν ( με την ινσουλινοαντισταση και τους γιατρους που ελεγαν οχι δεν εχεις τιποτα) και σ αυτα που λες τα συγκρινω με δικα μου θεματα και πως λειτουργει ο οργανισμος μου και βλεπω ομοιοτητες ( με τον μεταβολισμο μου απο παλια κατι μου φαινοταν περιεργο και ηρθε η ωρα να τα ελεγξω και γω )

Πιο πιθανο ειναι να αρχισουμε να βρισκουμε εμεις μοτιβα παρα γιατροι κολλημενοι στις αποψεις τους. Το λαθος τους ειναι οτι δεν αμφισβητουν μερικα δεδομενα τους που τα χουν ως δογματα οταν η πραξη δεν συμβαδιζει με τη θεωρια. Εδω ο kos ειχε αναφερει οτι διαφορετικα εργαστηρια εκαναν επι χρονια ερευνες για την ιδια μεθοδο αντιμετωπισης χωρις να λαμβανουν υποψιν τους αποτελεσματα ερευνων αλλων εργαστηριων

Λες στο τελος να προκυψει θεραπεια για μεταβολικο συνδρομο- ινσουλινοαντισταση -διαβητη και να αντιμετωπιζεται ετσι και η ΑΑ ? Μηπως ειναι συμπτωμα τελικα η ΑΑ ? Ερωτησεις για προβληματισμο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Bob, πιο πολλά θα μάθουν αν με πάρουν για πειραματόζωο σε έρευνα παρά για συμμετοχή :) Δεν φαντάζεσαι πόσα προβλήματα έχω αρχίσει να έχω από την τόσο μεγάλη πτώση της τεστοστερόνης
Αφού λέω της γυναίκας μου να με χωρίσει...:p

Πάντως ναι, κάπου έχω στους σελιδοδείκτες (τρέχα γύρευε να τα βρω) 2 πολύ δυνατά φάρμακα που ετοιμάζουν, τα οποία δουλεύουν, τουλάχιστον στα πρώτα στάδια μελετών, σε επίπεδο χρωμοσωμάτων. Αν τυχόν βγουν στην κυκλοφορία, όσοι καραφλιάζουν μέσα από αυτό το δρόμο, του μεταβολικού συνδρόμου, θα μπορούν να το περιορίσουν. Τυχεροί θα είναι όμως όσοι δεν έχουν χάσει ακόμα πολύ μαλλί. Φαίνεται πως για να γίνει τυχόν ανάκτηση χαμένου εδάφους, δεν είναι αρκετό να σταματήσει μόνο η αιτία. Τουλάχιστον σε χρόνια, προχωρημένα στάδια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Free fatty acids (FFA) are known to interfere with the binding of thyroid hormone and estrogens to circulating proteins, but their effect on androgen binding is unknown. (κλασσικά)

The effect of linoleic, oleic and palmitic acids at physiological concentrations on the binding of testosterone (T) and dihydrotestosterone (DHT) to circulating proteins was evaluated in vitro, using equilibrium dialysis and ammonium sulfate precipitation techniques. The results indicate that FFA can inhibit T binding to albumin and SHBG.

They also can inhibit DHT binding to albumin, whereas DHT binding to SHBG is not altered, suggesting that FFA at physiological concentrations may be important regulators of bioavailability of T to tissues.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
http://emedicine.medscape.com/article/921936-overview

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18315890

http://omicsonline.org/csf-and-brain-indices-of-insulin-resistance-oxidative-stress-and-12161-0460.1000128.pdf
 

Giorghs94

New Member
Δεν ξέρω αν αυτό που θα σας πω βοηθάει αλλά....
Στην απελπισία μου για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης απευθύνθηκε η μητέρα μου σε μία γιατρό εναλλακτίκης ιατρικής η οποία χρησιμοποιούσε ηλεκτρομαγνητισμό στο κεφάλι υπό διάφορες γωνίες και υποστήριζε ότι ήταν θαυματουργό....Μου έβαζε κασκέτα και διάφορα τέτοια με χτύπαγε ενα μικρής έντασης ρεύμα για λίγη ώρα...Τέλος πάντων δε το συνέχισα γιατί δε με πολυεμπνέουν όλα αυτά τα εναλλακτικά....Αλλά ήταν χαρακτηριστικό κάτι που έλεγε ότι σιγα σιγά η ''γυαλάδα'' του κρανίου φεύγει και επανεκφύονται τρίχες που όλο και δυναμώνουν....Τροφή για σκέψη....


Δεν ξέρω αν αυτό που θα σας πω βοηθάει αλλά....
Στην απελπισία μου για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης απευθύνθηκε η μητέρα μου σε μία γιατρό εναλλακτίκης ιατρικής η οποία χρησιμοποιούσε ηλεκτρομαγνητισμό στο κεφάλι υπό διάφορες γωνίες και υποστήριζε ότι ήταν θαυματουργό....Μου έβαζε κασκέτα και διάφορα τέτοια με χτύπαγε ενα μικρής έντασης ρεύμα για λίγη ώρα...Τέλος πάντων δε το συνέχισα γιατί δε με πολυεμπνέουν όλα αυτά τα εναλλακτικά....Αλλά ήταν χαρακτηριστικό κάτι που έλεγε ότι σιγα σιγά η ''γυαλάδα'' του κρανίου φεύγει και επανεκφύονται τρίχες που όλο και δυναμώνουν....Τροφή για σκέψη....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Giorghs94 είπε:
Δεν ξέρω αν αυτό που θα σας πω βοηθάει αλλά....
Στην απελπισία μου για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης απευθύνθηκε η μητέρα μου σε μία γιατρό εναλλακτίκης ιατρικής η οποία χρησιμοποιούσε ηλεκτρομαγνητισμό στο κεφάλι υπό διάφορες γωνίες και υποστήριζε ότι ήταν θαυματουργό....Μου έβαζε κασκέτα και διάφορα τέτοια με χτύπαγε ενα μικρής έντασης ρεύμα για λίγη ώρα...Τέλος πάντων δε το συνέχισα γιατί δε με πολυεμπνέουν όλα αυτά τα εναλλακτικά....Αλλά ήταν χαρακτηριστικό κάτι που έλεγε ότι σιγα σιγά η ''γυαλάδα'' του κρανίου φεύγει και επανεκφύονται τρίχες που όλο και δυναμώνουν....Τροφή για σκέψη....


Δεν ξέρω αν αυτό που θα σας πω βοηθάει αλλά....
Στην απελπισία μου για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης απευθύνθηκε η μητέρα μου σε μία γιατρό εναλλακτίκης ιατρικής η οποία χρησιμοποιούσε ηλεκτρομαγνητισμό στο κεφάλι υπό διάφορες γωνίες και υποστήριζε ότι ήταν θαυματουργό....Μου έβαζε κασκέτα και διάφορα τέτοια με χτύπαγε ενα μικρής έντασης ρεύμα για λίγη ώρα...Τέλος πάντων δε το συνέχισα γιατί δε με πολυεμπνέουν όλα αυτά τα εναλλακτικά....Αλλά ήταν χαρακτηριστικό κάτι που έλεγε ότι σιγα σιγά η ''γυαλάδα'' του κρανίου φεύγει και επανεκφύονται τρίχες που όλο και δυναμώνουν....Τροφή για σκέψη....



μαλλον λες για γαλβανικο ρευμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Και κάπου εδώ έρχεται και κολάρο και η θεωρια ότι το ρέβιβο δουλεύει Χάρι στην αντιφλεγμονώδη δράση των συστατικών του που διάβασα κάπου μέσα στο φόρουμ, επίσης εξηγεί εν μέρη πως λειτουργεί η μινοξιδιλη στην Α Α αφού παει πιο πολύ αίμα στην.περιοχή.(μπακάλικα όπως τα κατάλαβα). Τώρα ύπαρξη κανένα φυσικό αντιφλεγμονώδες καιμπορούμε κάπως να μειώσουμε το σπλαχνικο λίπος μπας και δούμε κάτι σκτην πράξη και σώσουμε τίποτα:


Πάντως το έχω παρατηρήσει και εγώ όταν βγαίνουν τριχες έχουν κάτι ναν κερί στην ρίζα αρκετά παχυ, ακόμη να προσθέσω ότι ειμαι 25 έχω πολύ λιπαρό δέρμα και ακόμα βγάζω σπιτάκια στο πρόσωπο στα Μαγούλα και μέτωπο αλλά και ψηλά στην πλάτη μπιμπικια με μπόλικο σμηγμα που αν δεν τα σπάσω γίνονται σε λίγο.καιρό μαυρακια και μετά λακουβακι.
 
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από κάποιους υπέρηχους που έκανα μαζί και άνω κοιλίας και μαντέψτε , ξαι μου είπε δεν προσεχείς καθόλου τι τρως έχεις αρκετό λίπος στο συκώτι...
 
Αν καθομαστε και ακουμε ηχους η μουσικη σε συγκεκριμενες συχνοτητες που προκαλει ανατριχιλλα λετε να κανει καμια δουλεια ως προς
την εκγυμναση των μυων αυτων και την καυση λιπους?

http://www.healthyliving.gr/2011/11/07/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%AE%CF%87%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%87%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%BF/
 
Μπλουζα