Η γνώμη μου για τις μεταμοσχεύσεις

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

son

New Member
Καλημέρα στο φόρουμ. διαβάζοντας πολλές συζητήσεις εδω κατέληξα στα εξής συμπεράσματα. αν κάποιος θέλει να κάνει την επέμβαση καλύτερα να πάει έξω. Σίγουρα θα υπάρχουν και στην Ελλάδα πετυχημένες περιπτώσεις (για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα ή να ειμαστε απόλυτοι) αλλά για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας καλύτερα έξω. Βλέποντας μέλη του φόρουμ που έκαναν επεμβάσεις και βλέποντας αρκετές περιπτώσεις πιστεύω πλέον πως ο καλύτερος στον κόσμο ειναι ο hasson. Τα αποτελέσματα του ειναι φανταστικά αλλά το πρόβλημα ειναι οτι ειναι πολυ ακριβός για τα δικά μας δεδομένα. Δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα αλλά και δεν θέλω όμως να ξοδέψω 15000 - 20000 ευρώ για μεταμόσχευση. Πιστέυω οτι δεν αξίζει κανεις να δίνει τόσα πολλά λεφτά εκτός και αν έχει πολλή μεγάλη άνεση. Οπότε απο τους κοντινούς μας μένουν οι Bisanga, Devroye, HDC και ιδίως η τελευταία επειδή ειναι στην Κύπρο. Έχει καλά αποτελέσματα αλλά και αυτή θα έλεγα ειναι ακριβή. Έχω την εντύπωση, με όσες είχα επικοινωνία, ότι αν χρειάζεσαι να καλύψεις μια περιοχή με 1000 grafts οι κλινικές θα σου πουν επίτηδες οτι χρειάζεσαι 2000 για 2 λόγους. Πρώτον για να σε χρεώσουν περισσότερα και δεύτερον για να εξασφαλίσουν τη σιγουριά της επιτυχίας καθώς γνωρίζουν οτι μερικά τριχοθυλάκια δεν θα αναπτυχθούν.
Εμένα άρχισαν να μου πέφτουν τα μαλλιά μου πριν 6 χρόνια και στην αρχή πανικοβλημένος ήθελα να κάνω αμέσως μεταμόσχευση για να την καλύψω. Μου δώσανε όμως μια καλή συμβουλή οτι θα ήταν καλλύτερα να περιμένω για να δούμε αν θα προχωρήσει η καράφλα. Πράγματι τώρα έφτασε νοργουντ 4 και δεν έκανα ακόμα την επέμβαση. Τώρα με ενοχλεί λιγότερο η καράφλα αλλά άμα βρω μια καλή πρόταση για επέμβαση θα το κάνω. Θέλω να πω στο φόρουμ οτι πριν απο 6 χρόνια οι τεχνικές δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένες όσο σήμερα. Ελπίζω πως όσο περνάει ο καιρός τα πράματα λόγω έρευνας θα ειναι προς όφελος μας και εις βάρος των κλινικών και των γιατρών που πραγματικά τώρα θησαυρίζουν.
ΥΓ: Θέλω να ευχαριστήσω το φόρουμ και όλα του τα μέλη για τις πληροφορίες που βρήκα εδω και που με βοήθησαν πολύ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα