Ηλεκτρισμενα μαλλια (Static Hair)

Junior_N

New Member
Παιδια καλησπερα!
Αναφερω το προβλημα μου εδω μηπως μπορει κανεις να βοηθησει.Γενικα κραταω ενα απλο λουκ στα μαλλια μου χτενιζοντας τα προς τα κατω (χωρις καρφακια φρατζες ή κατι αλλο)..Αυτο που παρατηρω ειναι οτι καποιες τριχες,καμια δεκαριά περιπου σηκωνονται και μενουν ορθιες σαν κεραιες.Οσο και να τα πιεζω προς τα κατω με το χερι παραμενουν στην ιδια θεση.Κατι τετοιο με ενοχλει πολυ μιας και χαλαει ολο το λουκ.
Δοκιμασα λαδι καρυδας και σαμπουαν με γαλα καρυδας αλλα δεν αλλαξε κατι.Λεπτυναν απλα οι τριχες μου.Εχω προσπαθησει να το περιορισω με λακ ή με κερι και πηλό αλλα τιποτα.Το μονο που βοηθησε σε μεγαλο βαθμο ειναι μια μασκα μαλλιων της Garnier αλλα προσωπικα για τοσο απλο λουκ δε θα θελα να βαζω προιοντα στα μαλλια.Απο τι εχω διαβασει στο ινερνετ αυτο οφειλεται επειδη τα μαλλια ειναι αφυδατωμενα, και ειναι πιο εντονο το χειμωνα.

Ελπιζω καποιος/α να μπορει να βοηθησει!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairlosscursed

Well-Known Member
φίλε από την στιγμή που έχεις μαλλιά θα την βρεις την άκρη. εδώ μιλάς με χαροκαμμενο κόσμο που για να φτασει σε τετοιου είδους προβληματισμους η εχει δωσει ενα σκασμο λεφτα σε χειρουργεία η εχει παρει ενα σκασμο φαρμακα.δοκιμασε ,πειραματισμού η ρώτα κανένα κομμωτή.
αν δεν ψάχτεις μόνο σου δεν θα βρεις άκρη.καλα κάνεις και Ρωτάς αλλά το τριχωτό του καθενός είναι άβυσσος.κατι σαν τις γυναίκες....δεν βρίσκεις εύκολα άκρη.το κακο είναι πως μετά από καιρό παίζει να αυτονομηθεί....
 

Junior_N

New Member
φίλε από την στιγμή που έχεις μαλλιά θα την βρεις την άκρη. εδώ μιλάς με χαροκαμμενο κόσμο που για να φτασει σε τετοιου είδους προβληματισμους η εχει δωσει ενα σκασμο λεφτα σε χειρουργεία η εχει παρει ενα σκασμο φαρμακα.δοκιμασε ,πειραματισμού η ρώτα κανένα κομμωτή.
αν δεν ψάχτεις μόνο σου δεν θα βρεις άκρη.καλα κάνεις και Ρωτάς αλλά το τριχωτό του καθενός είναι άβυσσος.κατι σαν τις γυναίκες....δεν βρίσκεις εύκολα άκρη.το κακο είναι πως μετά από καιρό παίζει να αυτονομηθεί....
Εχω ψαχτει και πειραματιστει εδω και πολυ καιρο και θα συνεχισω να το κανω.Μπηκα εδω μηπως τυχον βρω καποια βοηθεια!
Το οτι εχω μαλλια δε σημαινει πως ειμαι σε καλυτερη μοιρα απο εναν φαλακρο.Νιωθω ακριβως το ιδιο.Ειναι πολυ ασχημο να σου χαλανε δεκα ατιθασες τριχες ολο το λουκ και ολη την εικονα του προσωπου σου.Ασε που απο τι εχω προσεξει οι περαστικοι ή αλλα ατομα αντι να με κοιτανε στα ματια κοιτανε τις τριχες που πεταγοντε.Ειναι πραματικα πολυ ασχημο. :/
 

Heat

Member
Εχω ψαχτει και πειραματιστει εδω και πολυ καιρο και θα συνεχισω να το κανω.Μπηκα εδω μηπως τυχον βρω καποια βοηθεια!
Το οτι εχω μαλλια δε σημαινει πως ειμαι σε καλυτερη μοιρα απο εναν φαλακρο.Νιωθω ακριβως το ιδιο.Ειναι πολυ ασχημο να σου χαλανε δεκα ατιθασες τριχες ολο το λουκ και ολη την εικονα του προσωπου σου.Ασε που απο τι εχω προσεξει οι περαστικοι ή αλλα ατομα αντι να με κοιτανε στα ματια κοιτανε τις τριχες που πεταγοντε.Ειναι πραματικα πολυ ασχημο. :/
Kαλημερα. Θα μπορουσες να μας παραθεσεις καποια φωτογραφια, ωστε να δουμε το προβλημα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδια καλησπερα!
Αναφερω το προβλημα μου εδω μηπως μπορει κανεις να βοηθησει.Γενικα κραταω ενα απλο λουκ στα μαλλια μου χτενιζοντας τα προς τα κατω (χωρις καρφακια φρατζες ή κατι αλλο)..Αυτο που παρατηρω ειναι οτι καποιες τριχες,καμια δεκαριά περιπου σηκωνονται και μενουν ορθιες σαν κεραιες.Οσο και να τα πιεζω προς τα κατω με το χερι παραμενουν στην ιδια θεση.Κατι τετοιο με ενοχλει πολυ μιας και χαλαει ολο το λουκ.
Δοκιμασα λαδι καρυδας και σαμπουαν με γαλα καρυδας αλλα δεν αλλαξε κατι.Λεπτυναν απλα οι τριχες μου.Εχω προσπαθησει να το περιορισω με λακ ή με κερι και πηλό αλλα τιποτα.Το μονο που βοηθησε σε μεγαλο βαθμο ειναι μια μασκα μαλλιων της Garnier αλλα προσωπικα για τοσο απλο λουκ δε θα θελα να βαζω προιοντα στα μαλλια.Απο τι εχω διαβασει στο ινερνετ αυτο οφειλεται επειδη τα μαλλια ειναι αφυδατωμενα, και ειναι πιο εντονο το χειμωνα.

Ελπιζω καποιος/α να μπορει να βοηθησει!

βάζε κάθε μέρα μετά το λούσιμο μια κρέμα ενυδάτωσης. Προτείνω της Marocanoil smooth cream.
 

Junior_N

New Member
βάζε κάθε μέρα μετά το λούσιμο μια κρέμα ενυδάτωσης. Προτείνω της Marocanoil smooth cream.
Οπως αναφερω πιο πανω δοκιμασα σαμπουαν που θρεφει τα μαλλια και λαδι καρυδας για ενυδατωση.Το προβλημα βεβαια παραμενει.Τα μαλλια εχουν λεπτυνει παρα πολυ και καθε φορα που πιανω το κεφαλι μου νιωθω οτι πιανω βαμβακι..Πλεον δε ξερω κατα ποσο μια ενυδατικη κρεμα μπορει να βοηθησει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα μέγιστα. Σαμπουάν και λάδι καρύδας δεν κάνει τίποτα. Βάλε αυτή που σου προτείνω για μια εβδομάδα και θα δεις διαφορά.
 

Junior_N

New Member
δοκίμασε να τα αφήσεις μακρυά
Αν ενοεις να τα μακρυνω κατι σε Βασιλη Παπακωνσταντινου και Βλασση Μπονατσου δε το θελω καθολου..Αν ειναι να αντιμετωπισω το προβλημα αλλαζωντας κουρεμα και λουκ προτιμω κατι σε John Terry ή Chester ( απο Linkin Park)...Aλλα κατι τετοιο το χω αφησει σαν εσχατη λυση αμα δε βγαλω καποια ακρη.
 

Junior_N

New Member
Kαλημερα. Θα μπορουσες να μας παραθεσεις καποια φωτογραφια, ωστε να δουμε το προβλημα.
Σε ευχαριστω για το σχολιο, επρεπε εξαρχης να ανεβασω φωτο για να εχετε ολοι μια πληρη εικονα.Με συγχωρεις που σου απανταω αργοπορημενα απλα τωρα βρηκα χρονο να βρω καποιες φωτο τις οποιες και ανεβαζω.Βαζω και ενα λινκ με μια φωτο απο τον Bill Gates (που απο τη βλεπω εχει και εκεινος το ιδιο θεμα) για να εχετε ακομα πιο ολοκληρωμενη εικονα.

(Ελπιζω να μην υπαρχει καποιο θεμα που βαζω λινκ εδω..Αν ειναι πειτε μου να το διαγραψω)
 

Συνημμένα

  • 0,1.jpg
    0,1.jpg
    21 KB · Προβολές: 30
  • 0,2.jpg
    0,2.jpg
    21.4 KB · Προβολές: 29
  • 0,3.jpg
    0,3.jpg
    13 KB · Προβολές: 26

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Junior_N

New Member
Για να μη δεχτω καποιο σχολιο του στυλ "εχεις μαλλια" και "μακαρι να'χαμε ολοι ιδιους προβληματισμους με σενα" ηθελα να σας πω πως και μενα μου χουν πεσει τα μαλλια.Οι κροταφοι μου εχουν αδειασει,εχω κανει γωνιες..Παλια εκανα σαν υστερικος,ειχα δοκιμασει σαμπουαν,μινοξιδιλες,διατροφες, αλλα πλεον εχω αποδεχθει την ιδεα οτι σε 4-5 χρονια μπορει και να μην εχω μαλλια....Ελπιζω οταν ερθει η στιγμη και φυγουν τελειως να το αντιμετωπισω οπως τωρα και να μη ξανα γινω σκλαβος της μινοξ και οποιασδηποτε αλλης θεραπειας.Ενοειτε πως δεν κατακρινω κανεναν που ασχολειται με αυτες τις θεραπειες απλα λεω τα πραγματα οπως τα βλεπω εγω..Οπως και να χει σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας!
 

Junior_N

New Member
Ε ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος..
Μην αγχωνεσαι εχω και αλλα πιο σοβαρα προβληματα καποια εκ των οποιων εχω καταφερει να λυσω και καποια αλλα τα οποια εχω αποδεχτει...Οσο αφορα το προβλημα αυτο μπηκα εδω για βοηθεια...Μπορει να δειχνει ασημαντο αλλα ειναι στεναχωρο να σου χαλανε ολοι την εικονα 5-10 ατιθασες τριχες..Ειμαι σιγουρος πως δε με καταλαβαινεις αλλα δε με νοιαζει κιολας!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν ενοεις να τα μακρυνω κατι σε Βασιλη Παπακωνσταντινου και Βλασση Μπονατσου δε το θελω καθολου..Αν ειναι να αντιμετωπισω το προβλημα αλλαζωντας κουρεμα και λουκ προτιμω κατι σε John Terry ή Chester ( απο Linkin Park)...Aλλα κατι τετοιο το χω αφησει σαν εσχατη λυση αμα δε βγαλω καποια ακρη.
ελα ρε φιλε...λαικ για τον chester! δεν ξανα βγαινει τετοιος!!
 
Μπλουζα