Ερώτηση για Ducray chronostim

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

armiriki

New Member
Χαίρεται και χρόνια πολλά .Επειδή φοβάμαι να χρησιμοποιήσω φάρμακα για την τριχόπτωση ,αγόρασα από το φαρμακείο το chronostime της Ducray! Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει δοκιμάσει κανείς και το έχει βρει αποτελεσματικό.Επίσης έχω να παρατηρήσω ότι πολλά από τα προιόντα που διάβασα σε αυτό το site δεν πωλούνται από ελληνικά φαρμακεία και με βάζουν σε σκέψεις κατά πόσο είναι ασφαλή.Επίσης είδα και για μία θεραπεία από την castalia (ελληνική εταιρία) CASTALIA LAVILON HSOR Antichute 12 Ampoules X 5 ml που ανήκει στην κατηγορία των επιφανειακών σκευασμάτων-αμπούλες.Δοκίμασα regain στο παρελθόν και είχα πτώση της αρτηριακής πίεσης και είχα και τριχοφυία.Το σταμάτησα τα μαλλιά έπεσαν ξανά και μετα είχα πρόβλημα υψηλής πίεσης γιατί το φάρμακο έκανε back up στον οργανισμό και αναγκάστηκα να πάρω αντιυπερτασικά για νατη ρίξω.Αυτό συνέβη σε μένα !Δεν ξέρω για άλλους!Ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimitris173475

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

Μου φαίνεται από δύσκολο έως απίθανο ένα σαμπουάν, οποιοδήποτε σαμπουάν, να σε βοηθήσει με την τριχόπτωση. Είναι κρίμα που σου έβγαλε το regaine τέτοιες παρενέργειες.
Να πω όμως ότι συνήθως τέτοιες παρενέργειες από το regaine είναι αποτέλεσμα υπερδοσολογίας. Πόσο έβαζες; Δοκίμασες να ελαττώσεις τη δόση;

[edit]Τώρα είδα ότι πρόκειται για μία θεραπεία βασισμένη σε λοσιόν. Άποψή μου είναι ότι αυτά τα προϊόντα δε θα σε βοηθήσουν. Γενικώς είμαι πολύ δύσπιστος όσον αφορά lotions που ισχυρίζονται ότι βοηθάνε στην τριχόπτωση χωρίς κάποια μελέτη από πίσω.[/edit]
 

armiriki

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

Καλησπέρα . Η γνώμη που έχω για τα "φάρμακα" για την τριχόπτωση δεν αλλάζει.Καταρχήν δεν είναι φάρμακα για την τριχόπτωση ,αλλά για άλλες ασθένειες ( αντιυπερτασικό και μάλιστα ισχυρό και υπερπλασία του προστάτη).Άλλο εάν οι φαρμακοβιομηχανίες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις "παρενέργειες" αυτών.Αυτό τα λέει όλα.Το φάρμακο είναι φάρμακο(φαρμάκι) ακόμα και σε μικρές δόσεις!Το regain που χρησιμοποίησα εάν το διακόψεις σου πέφτουν πάλι τα μαλλιά που έβγαλες! Οπότε δώρον άδωρον.Το να κάνεις πάλι συντήρηση με μικρές δόσεις για μεγάλο διάστημα (όπως έκανα και εγώ) θα σε οδηγήσει με ακρίβεια σε παρενέργειες ...σε εμένα το έκανε ! Σε άλλους μπορεί όχι! Για το προσκάρ ούτε συζήτηση! Το προσκάρ θα πρέπει να σου το δώσει ουρολόγος και όχι ...δερματολόγος! Γι'αυτό και εμμένω στις λοσιόν που ξέρω ότι δεν κάνουν και πολλά πράγματα ,αλλά τουλάχιστον να επιβραδύνω την πορεία μέχρι να βγει πραγματικά φάρμακο με ένδειξη την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης.Όσον αφορά κάτι λοσιόν που βλέπω στο site και δεν τις πωλούν στα ελληνικά φαρμακεία και πάλι μακριά !Όσο για το Nizoral σαμπουάν εάν δεν έχεις πιτυρίδα ποιος ο λόγος? Να αποκτήσεις στελέχη μύκητα ανθεκτικά στο φάρμακο? Είναι σαν να παίρνεις αντιβίωση για μη μικροβιακή λοίμωξη ! Δεν παίζουμε με τα φάρμακα.
 

Dimitris173475

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

To γεγονός είναι ότι η φιναστερίδη και η μινοξιδίλη είναι οι μόνες ουσίες με αποδεδειγμένα αποτελέσματα. Όλες οι "ιστορίες επιτυχίας" πραγματικών χρηστών στηρίζονταν σε τουλαχιστον μία από τις δύο αυτές ουσίες, οι περισσότερες και στις δύο.

Οι παρενέργειες είναι γνωστές, τόσο από τις έρευνες όσο και από τους διάφορους χρήστες. Από κει και πέρα ο καθένας βλέπει και κρίνει.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

armiriki είπε:
Καλησπέρα . Η γνώμη που έχω για τα "φάρμακα" για την τριχόπτωση δεν αλλάζει.Καταρχήν δεν είναι φάρμακα για την τριχόπτωση ,αλλά για άλλες ασθένειες ( αντιυπερτασικό και μάλιστα ισχυρό και υπερπλασία του προστάτη).Άλλο εάν οι φαρμακοβιομηχανίες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις "παρενέργειες" αυτών.Αυτό τα λέει όλα.Το φάρμακο είναι φάρμακο(φαρμάκι) ακόμα και σε μικρές δόσεις!Το regain που χρησιμοποίησα εάν το διακόψεις σου πέφτουν πάλι τα μαλλιά που έβγαλες! Οπότε δώρον άδωρον.Το να κάνεις πάλι συντήρηση με μικρές δόσεις για μεγάλο διάστημα (όπως έκανα και εγώ) θα σε οδηγήσει με ακρίβεια σε παρενέργειες ...σε εμένα το έκανε ! Σε άλλους μπορεί όχι! Για το προσκάρ ούτε συζήτηση! Το προσκάρ θα πρέπει να σου το δώσει ουρολόγος και όχι ...δερματολόγος! Γι'αυτό και εμμένω στις λοσιόν που ξέρω ότι δεν κάνουν και πολλά πράγματα ,αλλά τουλάχιστον να επιβραδύνω την πορεία μέχρι να βγει πραγματικά φάρμακο με ένδειξη την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης.Όσον αφορά κάτι λοσιόν που βλέπω στο site και δεν τις πωλούν στα ελληνικά φαρμακεία και πάλι μακριά !Όσο για το Nizoral σαμπουάν εάν δεν έχεις πιτυρίδα ποιος ο λόγος? Να αποκτήσεις στελέχη μύκητα ανθεκτικά στο φάρμακο? Είναι σαν να παίρνεις αντιβίωση για μη μικροβιακή λοίμωξη ! Δεν παίζουμε με τα φάρμακα.
κινδυνολογία.... ::) :chinscratch
 

armiriki

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

Μακάρι να κάνω λάθος στην περίπτωσή σου και σε όλους τους άλλους χρήστες! Η 19 πίεση που είχα μετα το regain και που τρόμαξα να την κατεβάσω με ισχυρά φάρμακα ...σου εύχομαι να μη σου συμβεί ποτέ!
 

genesis

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

armiriki εχεις απολυτο δικιο σαυτα που λες αλλα δε συμφωνω καθολου... και δεν κανω πλακα... θα σου πω ενα 2 πραγματακια να εχεις κατα νου... υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να πιουν γαλα λογω ελλειψης ενζυμου. ειναι κακο το γαλα επειδη καποιοι οργανισμοι δεν το αντεχουν? καπνιζεις? πινεις? ναρκωτικα? κανεις? εκανες? ζεις σε πολη? πινεις νερο βρυσης? να σου θυμισω οτι καποιοι εχουν αλεργια στα πευκα... διαβαζα τις προαλλες οτι καποιος πεθανε επειδη πνιγηκε τρωγωντας σουβλακι...και ξαναλεω...δεν κανω πλακα. υπαρχουν οργανισμοι και οργανισμοι. παιρνεις κατι, βλεπεις αν και που εχει αποτελεσμα. αν εχει το χρησιμοποιεις. μετα βλεπεις αν εχει sides. αν εχει και δε θες σταματας. αν τα αντεχεις συνεχιζεις. αν δεν εχεις πασ fullατος. το σαμπουαν που θες ξερεις αν ειναι καλο η οχι? για μαθε λιγακι καλυτερα...το ξερεις οτι τα κασιους (τα φυστικια) εχουν ταση να ενισχυουν τις αλλεργιες? το ξερεις οτι το μαρουλι κανει καλο στο συκωτι και στο εντερο, αλλα αν εχεις προβλημα με το εντερο ΔΕΝ πρεπει να φας μαρουλι??????!!!!! επειδη το φορουμ δεν ειναι γιαυτη τη συζητηση που παω να ανοιξω, να καταλληξω: δοκιμαζεις---->σου κανει προχωρας, δεν σου κανει σταματας. τελος να θυμισω οτι ο ανθρωπος ειναι το πιο κολοφαρδο ον....περα απο πολλα αλλα που δεν αναλυονται ουτε σε 1 μηνα συζητησης, εχει καταφερει να κανει τεραστιες επιστημονικες ανακαλυψεις κατα λαθος...δηλαδη για αλλο πηγαινανε και αλλο βρηκανε, καποιο παραπανω παρακατω συστατικο-υλικο αλλαζει τη συνθεση και τη λειτουργια μειγματων-κατασκευων και και και και και.... αποψη μου ειναι πως αν εχεις προβλημα με τα μαλλια σου δωσε μια δευκερη ευκαιρια σε καποιες αλλες-εναλλακτικες θεραπειες...αν δεις παλι οτι δεν τα αντεχεις ΠΑΩ ΠΑΣΟ. σημαινει οτι δεν πρεπει ΕΣΥ να τα παιρνεις. (και πιστεψε με κανεις δεν ξεκινησε proscar,duta,spiro bla bla και να ειναι χαρουμενος που θατο κανει για ολη του τη ζωη...το κανει ομως γτ ΜΠΟΡΕΙ και αντεχει..για οσο...) οτι θελεις εδω ειμαστε για να βοηθησουμε οσο μπορουμε και οσο μας επιτρεπεται απο τη φυση μας...
 

armiriki

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

Καλησπέρα ! Σε πολλά από αυτά που λες genesis συμφωνώ σε κάποια όχι.Δεν έχουν σημασία αυτά! Εγώ όπως θα πρόσεξες ήμουν προσεκτικός ...είπα ότι αυτές οι παρενέργειες εμφανίστηκαν σε μένα ...στους άλλους δεν ξέρω μπορεί και να μην εμφανιστούν ποτέ! Και επειδή ακούω συχνά για FDA λες και αυτό αυτόματα σημαίνει ότι μίλησε "ο θεός" ,να επισημάνω ότι πολλά φάρμακα έχουν πάρει έγκριση στο παρελθόν και μετά από χρόνια (αφού οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν κάνει απόσβεση των εξόδων τους και έχουν και κέρδος ) ανακοινώνεται ότι είναι επικίνδυνα και αποσυρονται.Πολλά τα παραδείγματα.Γι'αυτό σε ένα κόσμο που οι πολυεθνικές (corps) έχουν το πάνω χέρι και ιδιαίτερα στις Η.Π.Α όλα να τα φοβόμαστε ,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ένας έγκυρος οργανισμός.Απλά το οτι παίρνει έγκριση δεν πρέεπι να το σηκώνουμε και ως λάβαρο στις απόψεις μας.Τώρα στο θέμα ...όταν λες spiro τι εννοείς? Αν είναι να ακολουθήσω και εγώ τη θεραπεία που επισυνάπτεις ότι κάνεις,όπως επίσης και doubleA ?
 

genesis

New Member
Απ: Ερώτηση για Ducray chronostim

καταρχην, οπως ειδες δε μιλησα πουθενα για fda...και προσωπικα στη θεραπεια μου δε χρησιμοποιω προιοντα που εχουν περασει fda... οσο γιαυτο που με ρωτας, ξεφευγουμε βεβαια απο τα πλαισια του θεματος, αλλα:

spiro είναι η σπιρονολακτονη. http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,417.0.html

οσο για τη θεραπεια που λες οτι θες να κανεις, να μη χρησιμοποιησεις τη δικη μου. πρεπει ΕΣΥ να ψαξεις και να μαθεις τι ειναι τι και τι κανει τι και πως το κανει και γτ το κανει και και και και...πρεπει η αποφαση να παιρνεται συνειδητα (οσο συνειδητα γινεται μιας και στην αρχη δεν ξερεις και πολλα πραγματα, αυτα τα μαθαινεις στην πορεια με την εμπειρια και το περισσοτερο διαβασμα). ετσι θα εχεις λιγοτερες αμφιβολλιες γιαυτο που θα κανεις (ειναι τελειως ψυχολογικο αυτο που σου λεω, ισως να μην το καταλαβαινεις αλλα θα το διαπιστωσεις στην πορεια).

αν επιμενεις, ή αν θελεις κατι αλλο και μπορω να σου απαντησω, ευχαριστως..


*doubleA http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,383.0.html
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα